סנסציה עולמית. צופים באודישן של בויל (צילום: gettyimages)
סנסציה עולמית. צופים באודישן של בויל (צילום: gettyimages)

(יוני פרוים)

ישראל הפכה בשנים האחרונות למעצמה של תוכניות כישרונות, ובעוד רגע שוב יתמלאו לוחות השידורים במתמודדים מזמרים. זה בדיוק הזמן להעלות על נס את החלק שבאמת מעניין - האודישנים: מהבחינה שלסוזן בויל שהפכה לסנסציה עולמית בן רגע, ועד לאודישן של צמד האחים אראלין ואיזי אוניל ב"Americas Got Talent" שהפך ללהיט רשת ממש לאחרונה - וכמובן שלא נקפח את הישראלים (וליתר דיוק, הישראליות).

האודישן של סוזן בויל. מדובר ללא ספק באחד מרגעי השיא בהיסטוריה של תוכניות הריאליטי. בגיל 47 עלתה בויל, עקרת בית מסקוטלנד, לבמה של "Britain's Got Talent" ולא האמינה שזה יהיה הרגע בו ישתנו חייה לנצח. צוות השופטים בראשו של סיימון קאוול לא ממש האמין שבויל יכולה להפתיע; היא גם זכתה לגיחוך מהקהל כשאמרה שברצונה להידמות לזמרת איליין פייג', כוכבת מחזות הזמר המפורסמת. אבל מרגע שפתחה את הפה, נאלצו גם השופטים וגם הקהל לאכול את הכובע. בויל, ששרה את "חלמתי חלום" מתוך המחזמר "עלובי החיים", נבחרה פה אחד על ידי שלושת השופטים, לקול מחיאות הכפיים בעמידה של הקהל המופתע. עד מהרה הפך האודישן שלה ללהיט ברשת וזכה לעשרות מיליוני צפיות. כיום בויל מתחזקת קריירה של זמרת, ומאחוריה כבר שלושה אלבומים מצליחים שנמכרו במיליוני עותקים.

האודישן של נינט טייב. החיילת מקריית גת בוודאי לא תיארה לעצמה שאחרי אותו אודישן במדים היא תהפוך לאחת הכוכבות הגדולות ביותר שידעה מדינת ישראל בשנים האחרונות. היא שרה את "ילד אסור ילד מותר" (הקליקו כאן ללינק), ולכולם היה ברור שמדובר בכוכבת. טייב לקחה את התואר בהליכה לאחר ששרה על בימת ניצנים את "ים של דמעות" שהפך אותה למאמי הלאומית. משום מה, האודישן שלה ב"כוכב נולד" נעלם מיוטיוב (שערורייה!), אז העלינו כאן גם הופעה שלה בתוכנית כישרונות עוד יותר מוקדמת - "המלך הבא".

האודישן של יובל דיין . מי שהפכה לפייבורטית בעונה הראשונה של "The Voice" הפתיעה את השופטים בבליינד אודישן מהפנט כשביצעה את שירו של עידן רייכל "שאריות של החיים", שסימן אותה כמתחרה שצריך לחשוש ממנה. דיין, תלמידת תיכון בת 17, הפכה לחביבתם של כל ארבעת המנטורים שממש התקוטטו על הזכות לצרף אותה לנבחרת שלהם. בסופו של דבר היא בחרה בשלומי שבת, ולאורך כל העונה נראה היה שהניצחון מצוי עמוק בכיסה, אבל בשלב חצי הגמר החליטה לפרוש מהתוכנית, לתדהמת כולם. כיום דיין מוכיחה שהיא כאן כדי להישאר: היא כבר הוציאה מספר סינגלים שזכו להצלחה בתחנות הרדיו.

האודישן של האחים אוניל. בשבועות האחרונות אמריקה כולה מדברת על האחים אוניל, איזי (9) ואראלין (6), שהגיעו לאודישן לתוכנית “America’s Got Talent”. כולם חשבו שהאחים המתוקים יבצעו שיר ילדים חמוד או בלדה מרגשת, אבל הם בכלל חשבו על משהו אחר. איזי התיישב על התופים, ואראלין הקטנה פצחה בצרחות של האבי מטאל לתדהמת הקהל והשופטים. כמובן שהצמד עבר לשלב הבא.

האודישן של מארינה מקסימיליאן בלומין . הנה ההוכחה שלא חייבים לזכות ב"כוכב נולד" כדי להפוך לכוכב. מקסימיליאן בלומין (שבינתיים הפכה לקרני) הגיעה לאודישן בשיער קצוץ ועוררה הרבה רעש בקרב השופטים: אלה לא ידעו איך לעכל את הזמרת, שהייתה שונה מאוד מהמועמדים שהשתתפו בתוכנית באותה תקופה. באודישן היא בחרה לשיר את "הוא חייב להגיע" מתוך המחזמר "פיטר פן" והותירה את השופטים פעורי פה. מובן שהיא עברה את האודישן והפכה לשם החם בעונה החמישית של התוכנית.