כותרות לא נעימות ושיר שעורר סערה. גולן ולוי (צילום: רפי דלויה)
כותרות לא נעימות ושיר שעורר סערה. גולן ולוי (צילום: רפי דלויה)

רואי (איקו) עוזרי

אייל גולן עורר השבוע סערה בביצה בעקבות שירו החדש, "קל כל כך", המתייחס ליחסיו הטעונים עם גרושתו, אילנית לוי , שעשו כותרות מאוד לא נעימות בשבועות האחרונים. אבל גולן לא המציא שום דבר: אמנים ידועים מהארץ ומחו"ל כבר כתבו וביצעו שירים שבאמצעותם ביקשו לנקום בבן זוג לשעבר או סתם לסגור איתו חשבון. חלק מהשירים הצליחו מאוד והפכו ללהיטים בלי קשר לרקע הקרבי שלהם. הנה כמה דוגמאות בולטות.

1. אפרים שמיר, "נכון את יפה".את השיר כתב שמיר עלירדנה ארזי , שאיתה שירת בלהקת הנח"ל בתחילת שנות ה-70. שמיר, לימים חבר להקת כוורת, התאהב בארזי היפהפייה, אבל בשלב מסוים הבין שלא יוכל להשיג אותה וכתב שיר שכלל את כל מה שהוא חושב עליה ועל בעלה באותם ימים, עמוס טלשיר. השיר הצליח מאוד, בין השאר בזכות הרכילות העסיסית שליוותה אותו. ארזי, מצידה, חזרה ואמרה שהיא מאוד לא אוהבת את השיר הזה, בעיקר בשל נבואת הזעם "לא תדעי אהבה אמיתית לעולם", שלשמחתה לא התגשמה.

2. ג'סטין טימברלייק, "Cry me a river". השיר נכתב בעקבות הפרידה של טימברלייק מבריטני ספירס , שאיתה למד בבית הספר של דיסני בתור ילד. כשבגרו השניים, קיימו מערכת יחסים מתוקשרת מאוד שכיכבה במדורי הרכילות. בשיר, שיצא ב-2002, שר טימברלייק על בחורה שעזבה אותו, ואחרי שהוא כבר כמעט התאושש, רצתה לחזור אליו, אלא שלא היה לו שום רצון לקאמבק. שיר נקמה אולטימטיבי, שהיה להיט גדול.

3. קרלי סיימון, "You're so vain". הזמרת האמריקאית היתה בת זוגו של סולן הרולינג סטונס, מיק ג'אגר, שהוא, לפי השמועות, הגבר היהיר שעליו כתבה כאן. השיר ראה אור ב-1973, היה להיט גדול וכיכב שבועות רבים במצעדים ברחבי העולם. אותו מיק ג'אגר עשה קולות רקע בשיר, מה שחיזק את ההערכות שסיימון כתבה כאן שיר פרידה ממנו.

4. חמי רודנר, "בואי ניפרד". השיר, שראה אור ב-2000 באלבום "גאולה", נכתב בעקבות פירוק נישואיו של סולן איפה הילד לזמרת איגי וקסמן אחרי ארבע שנים. המילים הקשות לא עושות חסד עם וקסמן. "הו, מתוקה שלי, פישלת בגדול", שר רודנר, והסביר שלא יוכל לסלוח לה על מה שאפשר להבין כבגידה שהובילה לפרידה. לא נעים.

5. טיילור סוויפט , "I knew you were trouble". שיר מתוך אלבומה הרביעי של סייפט, שיצא לפני כחצי שנה ונכתב בהשראת מערכת היחסים המתוקשרת שלה עם הארי סטיילס מלהקת וואן דיירקשן. השניים נפרדו זמן קצר לפני שהשיר יצא, כך שאי אפשר היה שלא להבין שסטיילס הוא ה"צרה" שעליו סוויפט שרה. למכירות זה עשה רק טוב: יותר ממיליון עותקים בשבוע אחד. כנראה שפרידות כואבות טובות לעסקים.

6. מיכל אמדורסקי , "רוק סתם".הגירושים הסוערים של מיכל אמדורסקי מבעלה אסף הולידו לא רק כתבות בעיתונים ודיונים בבית המשפט אלא גם את השיר הזה, שבו התייחסה הזמרת להתנהגותו של האקס שלה כרוקיסט יהיר, לטענתה, ולזלזול שלו בה כמי שמעדיפה לייצר מוזיקת פופ. לאמדורסקי יש דעה מאוד טובה על עצמה, ולפי השיר התקשה אסף להתמודד עם שלל יתרונותיה ומעלותיה. "אני יודעת שאתה לא יוצא מדעתך מכל המהומה (ויש על מה) שמסביבי", כך היא שרה, "אתה אומר, בעייתית, יותר מדי יפה ,לא איכותית - אבל עושה קמפיין ומתבכיין על חשבוני". ומתי נשמע את הגרסה שלו?

7. ריהאנה, "Breaking dishes". הזמרת המצליחה כתבה את השיר הזה בעקבות האלימות שהפגין כלפיה הראפר כריס בראון בתקופת הזוגיות שלהם. השיר, שהפך ללהיט, מבטא את פחדיה של הזמרת מהתנהגותו של בראון במהלך הרומן שלהם. למרות התקרית הקשה חזרה ריהאנה לזרועותיו של בראון מספר פעמים, אבל לאחרונה נראה שהם נפרדו סופית, וטוב שכך. לפחות יצא מזה שיר.

8. אביב גפן, "אל תדאג". לפני שהוציא את אלבומו הראשון יצא גפן עם קארין אופיר, בתו של השחקן המנוח שייקה אופיר, והשיר הזה נכתב ככל הנראה בהשראת מערכת היחסים איתה, שמן הסתם לא הסתיימה טוב מבחינתו של גפן. "אל תדאג, אני חושבת עליך אבל שוכבת עם כולם", הוא שר. אחרי אותה פרידה הוא התחתן עם אילנה ברקוביץ', וגם שם זה נגמר, אבל ממערכת היחסים הזו לפחות נשאר שיר אהבה.