למרבה האירוניה את הסוטול הכי קיצוני שלו חווה מאור שוויצר (ברדוגו) במהלך התיכון דווקא בחסות הסמים החוקיים של הרפואה הקונבנציונלית. זה היה בכיתה י"א, אחרי ארבע שנים של שימוש קבוע בריטלין. שוויצר צעד דרך קמפוס האוניברסיטה בירושלים כדי להגיע לבית הספר שלו, מכללת אורט.

"ברגע שנכנסתי לקמפוס הרגשתי שאני קטן לגודל של עשרה סנטימטר. התחלתי לרוץ כי פחדתי שידרכו עליי, ואז חזרתי להיות גדול. באותו היום שיעור אחד עבר לי תוך דקה, ושיעור אחר עבר לי כאילו שלושה ימים. אז הבנתי שמשהו לא בסדר". אחרי החוויה הזאת שוויצר נשלח לבדיקות. התוצאות קבעו ששוויצר הוא צרכן יומיומי של אקסטזי. "ושם בעצם התחלתי את המלחמה שלי בריטלין".

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

חמש שנים אחר כך עולה לשידור ב־HOT הסדרה "אופוריה" (שישי, 22:00, HOT3), שבה שוויצר מגלם נער בחבורת נערים־מבוגרים שמיצתה את החיים, וכרגע היא נעה בין הקהיית רגשות על ידי שימוש אינסטנסיבי בסמים ובין רדיפה אחרי ריגושים באמצעות שימוש אינטנסיבי באותם הסמים.

שוויצר הוא אושר "שמן" גימפל, בעל אובססיה למשקל שלו והתמכרות לפורנו ולתרופות, דמות שאולי נשמעת כמו חתיכת כאב ראש, אבל אפשרה לשוויצר לחזור אל ימי הזוהר שלו כנער היפראקטיבי ולהתחבר שוב לשיגעון שנפרד ממנו כשנכנס ללימודי משחק ולמד להתפקס עצמונית.

עם תפקיד בדרמה למבוגרים "אופוריה", עוד תפקיד בעונה השנייה של סדרת הנוער המצליחה של ערוץ הילדים, "גאליס" (הילד המפונק אלכס), משחק בסרט "רסן" שהתקבל לפסטיבל קאן, תפקיד בהצגה "אדיפליה" של ג'ייסון דנינו־הולט וברזומה שלו כלולה השתתפות בסדרת הנוער "חצויה" (רובי), וגם שער גיליון הביכורים האחרון שלנו, קשה להתעלם משוויצר בן ה־23. והאמת, מי בכלל רוצה?

שוויצר, ירושלמי שטייל לבד בהודו בגיל 15, נסע לתאילנד עם חברים בגיל 17 והיגר לתל אביב עם ההורים שלו בגיל 18, מחזיק בארסנל שלו מספיק חומרים שיפרנסו ראיונות לאורך תקופת חיים שלמה.

"הייתי ילד היפראקטיבי, דיסלקט ברמות קשות", הוא מספר. "היו לי פטורים מפה ועד להודעה חדשה, מכתב ממשרד החינוך שאני בשעה 12:00 יכול - מה זה יכול - צריך! ללכת הביתה. אסור היה לי להישאר בין כותלי בית הספר אחרי שפגה השפעת הריטלין. וזה רק אני, האחים שלי פרפקט. מושלמים. וזה לא היה קל לגדול עם שני אחים פרפקט, הרבה שנים חשבתי שאמא שלי אוהבת אותי פחות".

והנה, הפי אנד. ילד הריטלין הגיע לגיל 18, וכשמסביבו כולם התגייסו לצה"ל והוא נאלץ לוותר ("הצבא חיפף אותי. אני עיוור בעין שמאל ויש לי קצת בעיות רגליים ואסתמה ועודף משקל"), הוא החליט ללמוד משחק מול מצלמה אצל רות דייכס. במהלך השנה השנייה הגיע לאודישנים ל"אופוריה" לתפקיד של קינו דווקא, אבל המלהקת הכריזה שמהרגע שהוא נכנס היא רואה דווקא דמות אחרת, ושאלה אותו אם אכפת לו ללמוד את הטקסט ולנסות.

"אמרתי 'בטח', והיא דחפה לי לידיים שמונה עמודי טקסט באנגלית", נזכר שוויצר. "לא יודע איך, אחרי רבע שעה דפקתי לה בדלת. שמונה עמודים באנגלית. עשיתי לה אודישן פשוט קורע".

שוויצר נכנס לדמות של אושר גימפל ולא יצא ממנה במשך שלושת חודשי הצילומים. "זאת היתה דמות כל כך קיצונית שאם הייתי יוצא לא הייתי יכול לחזור. זה מה שהרגשתי. וזה גרם לי ולאקסית שלי להיפרד אחרי שנתיים ביחד. אני בטוח שזה זה. אחרי הצילומים ניסינו לחזור אבל זה כבר לא הלך".

לא רק האקסית של שוויצר התקשתה לעכל את גימפל וחבורתו. עם שידורה התקבלה "אופוריה", שיצרו רון לשם ודפנה לוין, בלא מעט זעזוע. המראות של בני נוער החיים בעולם נטול מבוגרים, משתמשים בסמים ומקיימים מין פרוץ מחד ונטול רגש מאידך לא השאירו את הצופים אדישים, וכמה חברי כנסת אפילו קראו להוריד אותה משידור.

"'אופוריה' היא יצירת אמנות בדיוק כמו כל סדרה אחרת", מגן שוויצר על הסדרה, "והיא לא מכוונת לבני נוער, היא באה להזכיר להורים שאנחנו חיים בעולם שבו אתה לא יכול למנוע מנוער לנסות דברים. אתה יכול ללמד אותם לשים את הגבול לעצמם. זה בסדר לנסות, זה לא בסדר להידרדר. במקום להגיד מה אסור, תלמדו את הילדים שלכם שיקול דעת ואחריות".

"ביום שישי היינו אצל ההורים שלי וחברה של אחי הקטן רצתה לראות את פרק שלוש של 'אופוריה' ב־VOD. זה היה ב־17:00. היא מנסה להעלות את זה ולא מצליחה, ואז היא רואה שכתוב שם שהפרק יהיה זמין רק מ־22:00. אני שולח הודעה לרון (לשם), 'יש מצב שחסמו את 'אופוריה'?', והוא עונה לי, 'כן, בפקודת מדינת ישראל'.

"הבנת? אי אפשר לראות 'אופוריה' לפני השעה 22:00. אפילו לא שמו את זה עם קוד. מה השעה עכשיו? 17:00. אם בא לי לראות פורנו, אני יכול לראות פורנו ב־VOD בשעה 17:00. אבל 'אופוריה' אני לא יכול לראות. את מבינה את האבסורד?"

זה נכון שלא חסרים ב"אופוריה" סצנות בעלות אלמנטים מטרידים בהקשר של בני נוער, אבל סצנות המין הן אולי הקשות לעיכול מביניהן. דמותו של אושר גימפל מעסה את ההפרעות הנפשיות שלה, בין היתר, באמצעות יחסי מין עם המטפלת שלו, מונה ליזה, שזכתה להגדרה "הפיליפינית הכושית".

מעבר לעובדה שמדובר בסצנות שמתקיימות באווירה אבודה וריקנית, גם החשיפה הפיזית שהיא דרשה מהשחקנים לא היתה פשוטה, אבל נדמה ששוויצר ובני הדור שלו מגיעים עם הרבה פחות עכבות או מעצורים לסצנות עירום ומין, בכל זאת, המקצוע מְקַדש.

יכולת להזדהות עם הדמות בגילה הצעיר?

"אני עשיתי סקס בפעם הראשונה בגיל 13. אני זוכר שאמא שלי ידעה מזה ופחדה שאכניס את בת הזוג שלי להריון, אז היא לא הרשתה לי לנעול את הדלת של החדר. אז היינו מורידים קצת את המכנסיים ושוכבים מתחת לשמיכה, ואם מישהו היה נכנס ישר היינו מרימים".

ראית עם ההורים שלך את הסדרה?

"לא".

חשבת על איך הם ירגישו מול הסצנות האלו?

"תשמעי, אלה סצנות שהן בבסיס שלהן פורנו. כי אושר הוא מכור לפורנו והוא בתול, אז כשהוא עושה סקס בפעם הראשונה הוא עושה מה שהוא מכיר, וזה פורנו.

"אולי אבא שלי נהנה קצת יותר, אמא שלי כנראה נהנתה קצת פחות, את סבתא שלי זה זעזע. אבל מזעזע זה מעולה. זה בדיוק מה שרציתי שיקרה בסצנה. לא רציתי שתתרגשי, תצחקי. זה לא מצחיק, זה לא מרגש. זה מזעזע אז תזדעזעי".

אחד ההסברים למיזוג הטוטאלי בין שוויצר לאושר במהלך הצילומים הוא נקודות ההשקה ביניהם ממש כמו אושר, גם שוויצר סבל עד לפני כמה שנים מעודף משקל - 45 קילוגרמים שנשרו ממנו בתקופת לימודי המשחק - למרות שאם תשאלו אותו סבל היא לא המילה המתאימה.

"למרות היותי ילד מאוד שמן כל חיי זה לא הפריע לי. היו לי את החברות הכי יפות תמיד, אבל ברמה, הכי יפות שיש. הייתי תמיד ילד מקובל. קיבלתי אהבה מכל עבר. אז אם מדי פעם צועקים, 'יאללה בוא, יא שמן', אז בסדר, אתה כבר מתרגל לזה".

התביישת בגוף שלך?

"לא. זה לא הוריד לי את ההערכה העצמית. באופן מוזר דווקא היום, שלפי הנורמה אני נראה יותר טוב, אני מרגיש קצת יותר חסר ביטחון. אז לא קיבלתי שום דבר חינם בגלל איך שאני נראה, הוכחתי את עצמי כל פעם, הייתי צ'ארמר, חייכן, חלקלק, ופתאום זה קל יותר, אז אני מתחיל לחשוב, 'אולי פה קיבלתי את התפקיד כי אני נראה ככה. אולי אני לא באמת מספיק טוב בשביל זה'.

"היום, אם אני מתעורר עם ארבעה ריבועים במקום שישה, אני יודע שאם אוריד היום חולצה בים, ארגיש פחות טוב. פעם לא חשבתי על זה. זה הקטע הנוראי, היום אני רזה ומתעסק בזה. אז הכל היה על הזין שלי.

מפחד לעלות במשקל חזרה?

"ברור, מה זאת אומרת. אני יודע שאם לא אעשה את זה, אעלה במשקל בחזרה. למדתי איך הגוף שלי עובד. אני לא כועס, זאת הגנטיקה שקיבלתי. אני מסתכל על זה כחלק מהמקצוע. אני לא אוכל פיתה כמו שבית קפה לא ישבור לעצמו את מכונת הקפה. אני עסק. לעצב את הגוף שלי זה לשפץ את העסק".

ומה אתה רוצה עבור העסק הזה בעתיד הקרוב?

"אני רק רוצה להמשיך לשחק. היום אני כבר לא הילד החדש. כשאני נכנס לאודישן אני מאור שוויצר ואני צריך להפתיע, כי מאור שוויצר כבר ראינו. ולא בא לי להיכנס לטייפ־קאסט של הטמבל. אני ירושלמי, יש לי וואחש לשחרר לעולם, אני מדבר עם עי"ן, אז תנו לי איזה תפקיד עם עי"ן. את מבינה?".

מתנה משמיים

כך מצא מאור שוויצר אהבה - עם קצת עזרה מאלוהים וסגנו, גוגל טרנסלייט

בניגוד לדמויות הקהות עד אימה ב"אופוריה", למאור שוויצר יש אהבה - רומי, מתנדבת בקיבוץ עין גב והחברה שלו בשנה האחרונה. מדובר בתושבת דרום אפריקה שאחרי 12 חודשים שבהם צרכה מנות ראויות משוויצר ומישראל החליטה לעשות עלייה. ממש לפני שבועיים היא טסה חזרה לדרום אפריקה לשלושה חודשים כדי להסדיר את ענייני ההגירה, והותירה את שוויצר "מרוסק. הלילות שלי קשים מנשוא".

הם נפגשו אחרי ששוויצר הגיע לכותל המערבי בלילה לשוחח עם בורא עולם. את הפגישה ההיא ניצל שוויצר כדי להודות לאלוהיו על ההצלחה ולשתף אותו במשהו שמטריד אותו לאחרונה: היעדר אהבה.

"אמרתי לו, 'אתה מכיר אותי, אתה יודע שאני לא חוצפן'", משחזר שוויצר. "אז הוא אמר לי 'נכון'. אז אמרתי לו, 'אני רוצה להיות קצת חצוף. אני יכול לבקש בלונדינית עם עיניים ירוקות?'. לא יודע למה. זה לא הטייפ שלי בלונדיניות, נשבע לך. ואמרתי, 'ואם אפשר שתהיה מהצפון, ואם אתה רוצה לצ'פר אותי - תוצרת חוץ'".

משם עבר שוויצר לחגיגת יומולדת באיזה בר, ופגש חברה טובה שהתעקשה שיש מישהי שהיא חייבת להכיר לו.

שוויצר מנסה להתנגד כי הבחורה לא מדברת מילה בעברית, ואילו הוא מדבר אנגלית ברמה של "חי ב־LA LA לנד". "אבל ב־2:00 בלילה נכנס לבר מלאך. בחיים שלי לא נתקעתי מול בחורה, בחיים שלי. התאבנתי. לא הצלחתי להגיד שקוראים לי מאור אפילו. באותו לילה אפילו הלכנו לישון באותה דירה אבל לא החלפנו מילה. רק בעיניים. היום אחרי שנה איתה האנגלית שלי כבר די שוטפת".

איך רומי מסתדרת עם כל ההערצה הזאת?

אני חושב שזה מצד אחד מאוד מרגש אותה, בסך הכל זה חבר שלה, זה הבן אדם שהיא אוהבת, אבל זה גם בא לה משום מקום. היא לא ידעה מי אני כשנפגשנו ופתאום קופצים עלינו אנשים ברחובות ומצלמים, אז יש לחץ ויש קנאה, למרות שאני לא נותן לה סיבה לדאוג.

"ברור שאני מבין שכשאנחנו הולכים למועדון והיא רגע הולכת לקנות משהו או לשירותים ואז היא חוזרת וארבע בחורות כוסיות מסביבי, זה קצת מלחיץ אבל אנחנו מדברים בעיניים והיא יודעת שהכל בסדר. ואגב, היא בחורה מאוד יפה וגם אחריה רודפים ברחוב גם בלי להיות מפורסמת".

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :