גוטקס הוא מותג האופנה הישראלי המצליח והמזוהה ביותר בעולם. כזה שמאפשר לנו להימלט מהתיוג הלוחמני המתמיד ולהצטייר גם כמדינת שטופת שמש ונשים סקסיות.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

את הבשורה הפיצה דוגמנית הבית האיקונית תמי בן עמי, שצולמה בשמלות החוף השקופות והצבעוניות ובגדי הים שעוצבו בכישרון עצום על ידי לאה גוטליב.

מי שהוגדרה כשילוב בין אדית פיאף לקוקו שאנל הישראלית הלכה לעולמה בחודש שעבר, בגיל 94. בבית מלאכה זערורי שהיא הקימה עם בעלה ארמין בדירת המגורים הקטנה שלהם, ואחר כך במפעל האגדי ברחוב הגדוד העברי בתל אביב, היא בראה סיפור הצלחה עולמי - הוט קוטור של בגדי ים, מותג שמציג בקביעות בשבוע האופנה בניו יורק ומסתופף בטבעיות לצד מותגי על והמעצבים הגדולים.

אז מהו הסוד של גוטקס? מהי הנוסחה המנצחת שרקחה הגברת גוטליב בכל שנותיה כמעצבת המותג? גוטליב, שהעבירה את שרביט העיצוב ב־2001 דווקא ליריבה הבולט (אותו גם כינתה "טאלנט גדול"), גדעון אוברזון, בורכה ביכולת לדעת מהו הדבר הבא באופנה רגע לפני כולם.

היא ניחנה בחוש לשילובי צבעים, הדפסים וגזרות בגדי ים מוצלחים שממש לא עוצבו רק לשחות בריכות בקאנטרי קלאב, אלא כפריטי לבוש יוקרה לרזורטים באיים אקזוטיים בחופשותיהן של נשים מחוג הסילון, ולאלה שחלמו על חיים שכאלה.

אולם כנראה שהסוד האמיתי של המעצבת הקוקטית הזו היה היכולת שלה להעז ולחלום, להמריא מעל מלחמת הקיום הישראלית הסיזיפית ולהראות שגם ממדינה קטנה מוקפת אויבים אי שם במזרח התיכון יכולה להגיע בשורה מסנוורת. גיא סילברמן

בגד ים גוטקס (אוסף טלי קושניר); עליונית ג'קרד: גולדברי; שרשרת וחולצת גולף: H&M; נעליים: אלדו; גרביונים: זוהרה; חגורה: דיזנגוף 174; עגילים: פוראבר 21 (צילום וסגנון: תמר קרוון)
בגד ים גוטקס (אוסף טלי קושניר); עליונית ג'קרד: גולדברי; שרשרת וחולצת גולף: H&M; נעליים: אלדו; גרביונים: זוהרה; חגורה: דיזנגוף 174; עגילים: פוראבר 21 (צילום וסגנון: תמר קרוון)

מעבר לים

תמר קרוון לא צריכה חוף בשביל גוטקס

כשבגיל 16 שאלו את הוריי אם כבר חגגתי בר מצווה, הבנתי שאיאלץ לחכות עוד כמה עשורים כדי להיות מספיק נשית לפשוט את בגדיי, ללבוש בגד ים מרהיב של גוטקס ולצאת לים. העשורים חלפו ביעף, ועדיין לא מימשתי את הנשיות שלי בים. מצד שני, את עיצוביה המרהיבים של לאה גוטליב ז"ל לבשתי פעמים רבות. לכל מקום, פרט לים.

היחס שלי לבגדי ים הפך להיות כאל כל שאר הפריטים בארוני והוא משתלב עימם ביציאה למכולת או לפתיחה מהודרת. כשדפנה לוסטיג הציעה שנעשה מחווה לגוטליב, ידעתי שסיפור בגדי הים שלי יסופר נפלא על ידי אחת השחקניות היקרות לליבי, אותה אני מצלמת כבר 14 שנה, הלא היא רומי אבולעפיה.

____________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :