>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

חטופים

לא רק גונבת גברים, אלא גם תסריטים

על ראש הגנבת: אנג'לינה ג'ולי טענה שחקרה, כתבה וביימה את סרטה הראשון, "In the land of blood and honey", לגמרי לבדה. אז טענה.

הנגנב: העיתונאי ג'יימס ג'יי בראדוק גורס כי כל הסרט שלה בעצם מבוסס על ספר שפרסם בשנת 2007.

מה היה: אחת הטענות שבראדוק העלה בבית המשפט הפדרלי, היתה שאין סיכוי שצירופי המקרים שקורים לגיבורת הסרט של ג'ולי – המתאר את המתרחש במלחמה הבוסנית בשנות ה־90 - אינם השראה פרי יצירתו של הסופר הבוסני.

אנג'לינה הכחישה בתקיפות את ההאשמות המיוחסות לה (היא גונבת בסרטים בעיקר בעלים של נשים אחרות, פחות תסריטים). התיק נמצא עדיין בהליכים משפטיים. ג'ולי והצוות שלה, אגב, מודים כי לא ביקשו בשום שלב רשות להשתמש בחלקים מספרו של בראדוק.

השורה התחתונה: בסופו של דבר, עם או בלי תביעה, ג'ולי קיבלה ביקורות טובות על הסרט ועשתה ספתח מעולה כבמאית בהוליווד.

אופס, זה קרה לה שוב

מי נאלץ להתנצל בפני הבלונדה המטורללת?

על ראש הגנבת: בריטני ספירס חטפה תביעה של כמה מיליון דולרים אחרי שלכאורה גנבה את השיר "Hold it Against Me".

הנגנב: הלהקה האמריקאית האחים בלאמי, שטוענים כי השיר הוא בעצם בלדה שלהם עם שינוי קל. הליריקה נשארה אותו הדבר, ומשפטים שלמים נלקחו מן השיר המקורי.

מה היה: בפברואר 2011 הודיעו האחים רשמית כי הם תובעים את בריטני על כך שגנבה להם את השיר, הנקרא "I Said You Had A Beautiful Body Would You Hold it Against Me".

"אין לנו שום דבר נגד בריטני והיא בחורה מוכשרת, אבל מבחינה מקצועית אנחנו מרגישים שגנבו אותנו", הם אמרו והודיעו שהם מתכוונים לפצוח בהליכים משפטיים.

בסופו של דבר תביעתם של האחים נדחתה, ולא רק זה, אלא ששני האחים נאלצו להתנצל בפני ספירס על עוגמת הנפש שגרמו לה כאשר גררו אותה לבתי משפט.

שורה תחתונה: היא אולי ווייט טראש, אבל היי, גנבת היא לא. סורי, בריטבריט.

ליב בריטני אלון. ספירס לא מבינה מה רוצים ממנה (צילום: gettyimages)
ליב בריטני אלון. ספירס לא מבינה מה רוצים ממנה (צילום: gettyimages)

כולם המציאו את "הארי פוטר"

מכירים את לארי פוטר? מתברר שהוא היה פה קודם

על ראש הגנבת: ג'יי קיי רולינג, כותבת ספרי "הארי פוטר", שהודות לזאטוט המכשף הפכה לאחת הנשים העשירות בעולם.

מי הנגנב: נראה כי כל מי שהרים פעם עט התבכיין כי רולינג גנבה לו את הרעיון.

מה היה: סופרת רוסייה עלומת שם תבעה את רולינג על גניבה ספרותית, תביעה שהיתה כל כך רצינית, שההסדר בין הצדדים סוכם מחוץ לכותלי בית המשפט.

הסופר אדריאן ג'ייקוב תבע את רולינג וטען כי ספרי הארי פוטר מזכירים הרבה יותר מדי את הספרים שלו ("Willy The Wizard"), וגם הסופרת ננסי סטאופר האשימה את רולינג בגניבה. לה, כך נראה, היה הכי הרבה קייס: לסטאופר יש בספר דמות בשם "לארי פוטר", והיא אף המציאה מילים שנמצאות ביצירתה של רולינג.

השורה התחתונה: "הארי פוטר", "לארי פוטר", למה להיות קטנוניים?

לא מלך ולא נעליים

סימבה או קימבה: מי נולד ראשון?

על ראש הגנב: חברת ענק שהחליטה לגנוב את הקונספט, הרעיון והשם של סדרה קיימת וליצור סרט משלה. יותר ספציפית – הסרט "מלך האריות".

הנגנב: קימבה (מוכר לכם?), האריה הלבקן. סקסי.

מה היה: למרות שדיסני הכחישו נמרצות את העובדה ש"מלך האריות" בעצם נגנב מ"קימבה האריה הלבקן" (ולמען האמת, כל הדמויות בסרט של דיסני זהות לאלה שבסדרה היפנית. גם השמות, אגב) – דיסני שחררו בטעות סקיצה שבה צבעו את קימבה המקורי בצבעים של "מלך האריות" באחת מהווריאציות של הסרט, שיצאה ב־DVD.

הסיפור האמיתי הוא שדיסני תכננה בהתחלה לעשות רימייק לסדרה היפנית ולקנות את זכויות היוצרים, אך איפשהו על ציר הזמן החליטה שהרבה יותר פשוט לשנות כמה פרטים קטנים בעלילה ולא ליידע את החבר'ה מיפן. זה הצליח להם – היפנים אכן לא תבעו, אך אנחנו לא נשכח לוולט דיסני את הפאשלה הזאת.

שורה תחתונה: מדובר בגניבה מהשורה הראשונה. מילא קימבה, אבל לדפוק ככה את אלי לוזון? לא תפצו אותו בכמה מרשרשים?

מציאות נושכת

עם חברים כאלה, עדיף להיות ערפד

על ראש הגנבת: סטפני מאייר, כותבת ספרי "דמדומים".

הנגנבת: אחת מחברותיה לשעבר הטובות ביותר של מאייר, היידי סטנטון. סטנטון למדה עם מאייר באוניברסיטה ביוטה לפני 2,000 שנה בערך, והחליטה שסיפורה שלה דומה מאוד לסיפור קצר שכתבה פעם בקולג'. אויש, תנוחי.

מה היה: סיפור קלאסי של "חברה טובה שלי לשעבר הפכה למיליונרית, הבה נתפוס על כך טרמפ". סטנטון הגישה תביעה על גניבה ספרותית נגד מאייר באפריל 2009, וכך קרה שצילומי הסרט "ירח חדש", שהצטלם באותו הזמן, נאלצו להיפסק עד הכרעה בתביעה.

למותר לציין שהתביעה של סטנטון ההזויה נדחתה על הסף בבית המשפט, כשהשופטת אף ציינה שהתביעה היתה "שקרית" וכי אותו סיפור קצר של סטנטון נערך יותר מאוחר כדי להידמות יותר ויותר לספריה של מאייר.

שורה תחתונה: לא ש"דמדומים" היא יצירת המופת המדהימה ביותר שקראנו, אבל באמת – סיפור קצר שהיא כתבה בקולג'? חבל שהיא לא תבעה את ואן גוך על כך שבגן ציונה גם היא ציירה פרח.

מדונה: "ליידי גאגא גנבה לי את השיר (ואת הפרסונה!)"

הקרב על תואר הכלבתא השלטת בעיצומו

על ראש הגנבת: כוכבת הפופ הגדולה בעולם.

מי הנגנב: זו שפעם היתה נערה חומרית, היום היא בעיקר סבתא חרמנית.

מה היה: נראה כי מדונה לא ממש מעריכה את העובדה שליידי גאגא נראית כמו גרסה עגלגלה וחיוורת שלה. כשהסינגל "Born This Way" יצא, המדונה דאגה לתקוע לגאגא בדיפלומטיות בכל הזדמנות: "חשבתי שזה שחזור נהדר של השיר שלי, 'Express Yourself'. זאת אומרת, זיהיתי שהיא שינתה בשיר כמה אקורדים".

בהזדמנות אחרת הסבירה המלכה בדימוס שהיא חושבת שגאגא היא לא יותר מחיקוי שלה: "אני אוהבת אותה. אוהבת, אוהבת, אוהבת. חיקוי הוא צורת החנופה הגדולה ביותר, לא? אל תדאגו, יום אחד עוד נעמוד שתינו על אותה במה, אתם עוד תראו". מיאו.

השורה התחתונה: אי אפשר להכחיש את העובדה שגאגא שאלה לא מעט אלמנטים ממדונה. מצד שני, גם מדונה לא בראה את מדונה מכלום. או במילים אחרות: בתעשייה הזאת כולם מחקים את כולם. תראו את ניקי מינאז' – מה, היא לא מחקה חנות הלו קיטי אחרי מסיבת טראש?

חיקוי הוא צורת החנופה הגדולה ביותר. ליידי גאגא (צילום: gettyimages)
חיקוי הוא צורת החנופה הגדולה ביותר. ליידי גאגא (צילום: gettyimages)

_________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :