דליות. פניו של הילד לא טושטשו (צילום: אלדד רפאלי)
דליות. פניו של הילד לא טושטשו (צילום: אלדד רפאלי)

רואי (איקו) עוזרי

תוכניות דוקו־ריאליטי מהז'אנר שמגישים אלון גל או מיכל דליות זוכות לביקורת כל הזמן. אולם הפרק של "סופר נני" ששודר ב־12 באוגוסט היה חריג ועורר תגובות קיצוניות במיוחד - במדורי הטלוויזיה ואצל צופים רבים. בפרק נחשפה ללא טשטוש זהותו של ילד בן 11, אשר עובר, כפי שתואר בתוכנית, התעללות רגשית מצד הוריו. הילד הוצג כשהוא מוכה ומופלה לרעה על ידי אמו ושני אחיו. באחד הרגעים טענה אמו בפני המצלמה כי היא אינה אוהבת אותו.

עכשיו החליטה הרשות השנייה כי קשת פעלה שלא כשורה כששידרה את הפרק כמות שהוא ובכך הפרה את כלליה, ולכן תיענש באמצעות הארנק: יינטלו ממנה דקות פרסום בפריים טיים. "זה היה מתבקש", אומר גורם ברשות, "נעשה כאן עוול לילד בן 11, אשר נחשף בפני הציבור בפריים טיים ללא שום טשטוש. אף מערכת חדשות לא היתה משדרת את זה כאייטם ניוז, ובשום כלי תקשורת לא היו פוסחים על כללי האתיקה הכי בסיסיים כמו שנעשה כאן".

בשבועות הקרובים יוחלט ברשות בכמה דקות פרסום לקנוס את קשת.

אילת מצגר, מנכ"לית בפועל של הרשות השנייה, מסרה: "הרשות סבורה שהיה על הזכיין לגלות רגישות מיוחדת וגבוהה יותר להצגתו של הילד, ולהימנע מהשפלתו הקשה בתוכנית. יש רגישות מאוד גדולה בתוכניות העוסקות בילדים, והאמנה שגיבשה הרשות בנושא השתתפות ילדים בתוכניות טלוויזיה עוסקת בין היתר גם בסוגיה זו ומנחה את הזכיינים להימנע מהשפלת ילדים בתוכניות".

מקשת נמסר בתגובה: "קשת והפקת התוכנית משקיעות מחשבה רבה בשלבי ההיערכות לתוכנית, צילומיה ועריכתה, כאשר לנגד עינינו עומדים כבודם וטובתם של הילדים, והרצון לשפר את היחסים בין בני המשפחה. כך היה גם במקרה המדובר".

את תגובתה של דליות לא ניתן היה להשיג.