רואי (איקו) עוזרי

אפילו האיום האיראני לא זכה לכזה באזז. סער שיינפיין (צילום: רועי חביב )
אפילו האיום האיראני לא זכה לכזה באזז. סער שיינפיין (צילום: רועי חביב )

שערוריית השנה: פרשת הכדורים. אפילו האיום האיראני לא זכה לכל כך הרבה באזז. סער שיינפיין התראיין ל-7לילות וחשף התנהלות בעייתית של הפקת "האח הגדול" והפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' מול משתתפי התוכנית, על שלל בעיותיהם הנפשיות. הפרסומים גררו בדיקה של משרד הבריאות, שהסתיימה בעיקר במתן הנחיות ברורות ליוצרי תוכניות ריאליטי, שמטרתן להגן על המשתתפים מפני האפשרות לערער אותם בשם הרייטינג. נחכה ונראה.

יום היסטורי והיסטרי. שליט חוזר הביתה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
יום היסטורי והיסטרי. שליט חוזר הביתה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)

שיא הרגש: גלעד שליט חוזר הביתה. ב־18 באוקטובר השנה הוגשמה משאלה ישראלית קולקטיבית: גלעד שליט שוחרר משבי החמאס. ביום שידור היסטורי והיסטרי לא נחה מסחטת הרגש לרגע, והקהל הצביע בשלט כשהעניק לרגעי שובו של שליט לביתו במצפה הילה 27.3% רייטינג (ופיק של 32.1%) בערוץ 2, עם יונית לוי ימים אחדים לאחר חתונתה - נתון מרשים מאוד לשעת אחר צהריים.

לא צפויה עונה נוספת בקרוב. הישרדות (צילום: ורד אדיר)
לא צפויה עונה נוספת בקרוב. הישרדות (צילום: ורד אדיר)

הסכסוך הדרמטי: מי ישדר את "הישרדות"? סכסוכים כאלה נשארים בדרך כלל בתוך הברנז'ה, אבל לא כשמדובר במותג ריאליטי שסיים הרגע עונת VIP היסטרית. רשת הודיעה בשמחה שרכשה את זכויות ההפצה של הפורמט מחברת CASTAWAY, ערוץ 10 תובע את שתיהן והשמחה רבה. הקרב המשפטי כבר החל, ובינתיים כבר הודה סמנכ"ל ההפקה של ערוץ 10 כי הם אכן לא חידשו את החוזה. החדשות הרעות, לא משנה בעד מי אתם: עונה חדשה לא תצטלם בזמן הקרוב.

הקהל נטש בהמוניו. נשואים פלוס (צילום: אלירן אביטן)
הקהל נטש בהמוניו. נשואים פלוס (צילום: אלירן אביטן)

הפלופ: "נשואים פלוס". הסדרה לוותה בקידום מסיבי של קשת, אל מול צקצוקים בווליום אדיר של המבקרים. הפרק הראשון נהנה מהשיבוץ אחרי "ארץ נהדרת" והצמיד למסך 30%, אבל השני השיג רק 20% ולבסוף הקהל יישר קו עם הביקורות הארסיות ונטש בהמוניו. הפרק האחרון ששודר, ב־28 באוגוסט, השיג רק 11.4% והעונה כולה - 16.4% חיוורים מאוד.

דאחקות ברשתות החברתיות. כהן (צילום: רועי חביב)
דאחקות ברשתות החברתיות. כהן (צילום: רועי חביב)

פדיחת השנה: האגדה האורבנית. כתבת חדשות 10, סיון כהן, דיווחה במהדורת הפרידה מיעקב אילון על חטיפת ילדה בדיסניוורלד. הסיפור השגוי, שלא נבדק כראוי על ידי כהן ועורכיה, התגלה כאגדה אורבנית. כהן נשלחה לחופשה ארוכה ללא תשלום והפכה ליעד לחיצים ארסיים מהנשמות הטובות בברנז'ה ומיצרני הדאחקות ברשתות החברתיות. בתוך ערוץ 10 הושמעה ביקורת חריפה גם על כל מי שראה את הידיעה טרם השידור ולא קלט שזה קשקוש - כלומר המון אנשים. בכלל, ערוץ 10 סבל מקשיים רבים השנה. גם בשנה משברית במיוחד ורוויית ביטולי הפקות עבור תעשיית הטלוויזיה, הוא היה המשברי מכולם. כבר שנים שהוא אוטוטו נסגר, והשנה שוב ראינו הפגנות של טאלנטיו לאחר שהוא כבר הובא לפני הגיליוטינה בעצם הודעת הרשות השנייה על חילוט ערבויותיו. למעשה, לולא דחיית המהלך, על פי בקשת שר האוצר יובל שטייניץ, היו מפוטרים 150 עובדים והסגירה הייתה הופכת למציאות. עכשיו מחכים לוועדה של שטייניץ - רק אם יתקבל שם הסדר חוב ריאלי, יוכלו עובדי הערוץ לנשום לרווחה. בעצם, אפילו אז לא.

(הסיכום המלא - בגיליון החג של פנאי פלוס)