מה הקשר בין ריס וויתרספון ובין סנוקי? ולא רק ביניהן: גם בין אדל, קלייר דיינס, דרו בארימור, אנה פאקווין, קורטני קרדשיאן, הילארי דאף, ניל פטריק האריס ובן זוגו דיוויד ברטקה, לילי אלן, ביונסה, מייגן פוקס, אליסון האניגן, ג'ניפר גארנר, אומה תורמן, ונסה לאשיי, מליסה ג'ואן הארט ואדריאנה לימה יש מן המשותף.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

זה לא שכולם רכשו פתאום את תיק קלי של הרמס, למרות שמדובר במשהו טרנדי לא פחות: כולן בהריון או ילדו ממש לאחרונה. אין ספק שהוליווד נמצאת בשיא חדש של בייבי בום, וכל כוכבת ממהרת להציג חזות משפחתית ומאושרת.

גם צלמי הפפראצי המירו את החצר האחורית של מועדוני הוליווד בגני השעשועים - שם אפשר לראות את ג'סיקה אלבה וגוון סטפאני משחקות עם הילדים כאחת האדם. ולא מדובר רק בהוליווד, גם אצלנו כולן בהריון, ואם הן לא הן יכנסו להריון מיד כשירד קצת החום.

אבל לא תמיד היו המפיקים בהוליווד כה סלחנים כלפי משובות האסטרוגן של הכוכבניות. היו זמנים שבהם הריון היה מוקש קריירה של ממש בעיר בכוכבים.

ב־1935 במהלך צילומי הסרט "קול הישימון" התאהבו השחקנית הצעירה בת ה־23 לורטה יאנג וכוכב הסרט קלארק גייבל. גייבל השובב הכניס את יאנג להריון. כנהוג באותה תקופה, הציעו אולפני פוקס המאה ה־20 ליאנג טיול מיטיב לאלפים או בשפה פחות מתפתלת - לעבור הפלה חשאית.

יאנג היתה קתולית אדוקה וסירבה, אך הבינה שהריון לא רצוי יהרוס את הקריירה שלה, ולכן טסה לאירופה לחופשה בת חצי שנה, ילדה שם את תינוקה, העבירה אותה למשפחה אומנת ומאוחר יותר אימצה אותה כאילו מדובר היה ביתומה.

כשלוסיל בול נכנסה להריון בשנת 1951היא ובעלה דזי ארנז שהיה גם השחקן שלצידה, כתבו את ההריון לתוך הסדרה, זאת אומרת "הכניסו את לוסי הדמות להריון", אך מעולם לא אמרו במפורש את המילה "הריון".

היום, כשכוכבניות כמו ג'נוארי ג'ונס נכנסות להריון ושומרות על עמימות בקשר לדמות האב, אף אחד לא מרים גבה. לכל היותר זה משהו שמסקרן לשאול אותה עליו בראיונות למגזינים. אף אחד לא יעז לשפוט את ג'ונס, אבל לבטי דרייפר זה לא היה קורה.

היחס של הוליווד להריון הפך בעשרות שנים האחרונות מכזה של חשדנות, בושה והסתרה, לאורגיית זקיקים מטורפת. אבל איך ולמה?

1978 היתה השנה שבה הועבר לראשונה החוק הקובע שאי אפשר לפטר נשים הרות ממקום עבודתן. מוזר לחשוב על זה היום, אבל עד אז זה היה בסדר להגיד לאשה: יש לך דליות ברגליים את לא יכולה להמשיך לעבוד בבית החולים, וכפועל יוצא מזה שחקניות הריוניות לא יכלו לשחק נשים עובדות הריוניות.

שנות ה־80, על מגפת האיידס והנשיא הרפובליקני רונלד רייגן, נחשבות כשנים שהחזירו את השמרנות לאופנה, אחרי שני עשורים פרועים באופיים, שהביאו לבייבי בום של שנות ה־60 והפתיחות של שנות ה־70. ערכי המשפחה חזרו להיות דבר נחשק ואופנתי, והשמרנות הזדחלה לדי.אן.איי שלנו ולא עזבה, במובן מסוים, עד היום.

אבל התאריך המשמעותי ביותר עבור כוכבות הוליוודיות היה אוגוסט 1991, אז הצטלמה הכוכבת דמי מור במלוא תפארתה ההריונית לשער של המגזין "וניטי פייר". את השער המגה מדובר צילמה אנני לייבוביץ', ומור מצולמת בו בחודש שביעי כשהיא אוחזת את שדיה העירומים והמלאים.

זה בכלל לא היה אמור להיות השער: עורכי המגזין ביקשו מלייבוביץ' לצלם פורטרט של מור, כשהריונה מוסתר או רק את פניה, אולם, כפי שמספרת לייבוביץ' הטוענת ש"זה צילום שערורייתי שהשפיע מאוד, אבל אי אפשר להגיד שזה פורטרט טוב", מור התחילה להוריד את הבגדים ואני צילמתי אותה ואמרתי בקול רם: זה נראה טוב, דווקא. אולי זה יכול להיות השער".

מור הסכימה איתה. 458,058 גיליונות נמכרו, כאילו כדי להוכיח ששתיהן צדקו. שש שנים מאוחר יותר למדו גם המפיקים ההוליוודיים שאי אפשר להתעסק עם הורמונים של אשה בהריון.

פתחה את השער. מור
פתחה את השער. מור

השחקנית האנטר טיילו, המוכרת לצופים האדוקים של "היפים והאמיצים" כד"ר טיילור, לוהקה לסדרה "מלרוז פלייס", לתפקיד אשה סקסית ופתיינית (התפקיד שגילמה בסופו של דבר ליסה רינה), אך פוטרה לפני שצולם אפילו פריים אחד בכיכובה. למה? כיוון שטיילו התוודתה באוזני המפיק כי היא בהריון.

לאחר הפיטורין תבעה טיילו את מפיק הסדרה, אהרון ספלינג. "אשה בהריון לא יכולה לשחק טורפת גברים סקסית", טען ספלינג. טיילו, מבחינתה, שחררה תמונות שלה מבית המשפט ובביקיני, וטענה שהיא עדיין סקסית ולגמרי יכולה לשחק אישה סקסית, גם שבחדרי חדרים היא מתאווה לשערות סבתא מלוחות ודג כבוש בשוקולד.

במהלך המשפט אמרה טיילו כי אחד המפיקים אמר "שתעשה הפלה, ואז היא תוכל לעבוד". ב־1997 החליטו חבר המושבעים - שכלל 10 נשים, מהן אחת בהריון, ושני גברים - שעל ספלינג לפצות את טיילו. למרות שביקשה 2.5 מיליון דולר, היא קיבלה פיצויים של 4.8 מיליון דולר. המשפט הזה היה אבן דרך בחיי שחקניות בהוליווד, ושינה את הדרך שבה הוליווד מסתכלת על הריון.

"תאמינו לי שאף אשה בעסק הזה לא רוצה להתעסק עם מפיקים, מהר מאוד אפשר להעלים אותך ולעולם לא תעבדי שוב", אמרה טיילו, שדפקה מיני בחודש שמיני לבית המשפט כדי להוכיח שהיא עדיין סקסית, וסללה את הדרך לגל גדותיות ולרותם סלעיות, שנראות בהריון כאילו זללו פופקורן מיותר אחד.

סקסית בכל מצב. טיילו (צילום: gettyimages)
סקסית בכל מצב. טיילו (צילום: gettyimages)

לא חלפו להן שנה וחצי ושחקניות או דוגמניות על הריוניות החלו לחקות את דמי ולחשוף הריון פוטוגני על שערי מגזינים: סינדי קרופורד עשתה זאת ביוני 1999 על שער המגזין "W"; ברוק שילדס עשתה זאת ב־2003 עם טוגה רטובה על השער של "ווג", ב־2004 הופיעה מוניקה בלוצ'י פעמיים בהריון על השער של "וניטי פייר" איטליה; בריטני ספירס גם היא כבשה שני שערים הריוניים ב־2006 והופיעה גם על גיליון אוגוסט של "הארפר באזאר" וגם על גיליון נובמבר של "W"; כריסטינה אגילרה החרתה החזיקה מאחור וצולמה בעירום הריוני סקסי לשער של "מארי קלייר" בינואר 2008, ואחריה גם קנדרה ווילקינסון, אווה הרצגובינה ופאולה פאטון.

ב־2010 היו אלו דוגמניות העל קלודיה שיפר ומירנדה קר. האחרונה צולמה בעירום מלא, כולל פטמות, והבן של אורלנדו בלום בתוך הבטן הכמעט לא קיימת שלה; ב־2011 יישרה מריה קו עם הטרנד והצטלמה בעירום עם תאומים בבטן, והאחרונה לעשות זאת היתה ג'סיקה סימפסון ההריונית באפריל האחרון למגזין "אל".

האחרונה מייצגת יותר טוב מכולן את היחס המשתנה להריון בהוליווד: סימפסון מינפה את המשקל העודף שהעלתה בהריון וכיום היא הדוברת של שומרי משקל. לגרטה גארבו (שמעולם לא נישאה ועשתה ילדים) זה לא היה עובד.

במקביל עובדת ג'סיקה סימפסון על קולקציית ביגוד לתינוקות שוודאי תכניס לחשבון הבנק שלה עוד כמה מליוני דולרים. ועוד לא דיברנו על מכירת תמונת הרך הילוד למגזין - עבור סכומים שעשויים להגיע עד כמה מיליונים - אין ספק שילודה הפכה להיות עסק מכניס במיוחד, וכזה שמדבר לכולם כי כולם עושים את זה כל הזמן.

גם הדמויות בסדרות ובסרטים הריוניות: החל מרייצ'ל שנכנסה להריון מרוס, ודווקא כשלא היו יחד, עבור בג'נה אלפמן ב"במקרה, בכוונה" וכלה באיימי פוהלר ב"בייבי מאמא". בנוסף, תוכניות מציאות כמו "John and Kate Plus 8" והאוקטומום עזרו להפוך את הצד הקרקסי והקינקי של האימהות למשהו ראוי צפייה. הריון ואימהות הפכו לאב מזון בלוח המשדרים, על כל גווניו וז'אנריו.

בימים אלה תינוקות הם האקססורי הכי חשוב ואהוב בהוליווד, אבל כמו תמיד מדובר גם פה באופנה, והדבר היחיד שמקיים אותה הוא שהשחקניות מרזות מיד לאחר הלידה, ולמעשה מבטלות את השפעת ההריון על האשה הרגילה. בעוד עשר שנים אולי ייקבעו ניתוחים קיסריים לפי ימי צילום, ועד אז - נכנסתם כבר לבלוג אופנת הילדים של דפנה לוסטיג? לא נורא, חכו לליין של ג'סיקה סימפסון.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :