עובר על התקנות. אלון גל  (צילום: יניב סופר)
עובר על התקנות. אלון גל (צילום: יניב סופר)

(רואי איקו עוזרי)

בשבוע האחרון מככב אלון גל בסדרת פרסומות בסגנון ג.יפית,"הצעה משתלמת עם אלון גל", בה הוא ממליץ על מוצרים שונים ומעניק טיפים לחיסכון.על פי תקנון הרשות השנייה חל איסור על מי שמופיע בתוכניות טלויזיה כמומחה להוביל קמפיין הקשור לתחום מומחיותו, משום שהדבר נחשב להטעיית הציבור, גם אם מצוין על המסך כי זוהי פרסומת. כזכור, גל מנחה את התוכנית "משפחה חורגת" בזכיינית רשת-תוכנית שמלווה משפחות בבעיות כלכליות תוך אימון עסקי על ידי חברת תות תקשורת, הנמצאת בבעלותו.לכאורה מדובר בהטעיית הצופים,שעלולים לא להפריד בין דמותו של גל בתוכנית טלויזיה כמומחה להתנהלות כלכלית שקולה,לבין תשדיר פרסומת לטובתו הוא מנצל את מומחיותו זו.בעקבות פניית "פנאי פלוס", הטילה הרשות השנייה על קשת ורשת אחריות לדאוג שהפרסומת (בהפקת גל עצמו) תעבור שינוי מהותי,ויזואלי וטקסטואלי, על מנת למחוק את הדמיון שיש כרגע בינה לבין הפורמט של "משפחה חורגת". הרשות דרשה מהזכייניות לטפל בנושא עד יום רביעי. גורם ברשות השנייה אמר ל"פנאי פלוס": אין שום סיבה שגל יופיע כמאמן פופלרי בזכות תוכניתו, וינצל זאת כמי שמקדם מוצרים.הצופה חייב להבין שזו פרסומת ולא טיפ נקי מכל שיקול". "מעולם לא נתתי טיפים לרכישות ולא פרסמתי מוצרים בתוכנית שלי, אלו היו טיפים התנהגותיים בלבד", טוען גל.

זאת לא הבעיה. הבעיה היאשצופים שמזהים אותך כמנטור מ"משפחה חורגת" לא יבינו שלמעשה הם צופים בפרסומת בה אתה מוכר להם מכונת אספרסו.

"נכון, אבל כשאיל קיציס מופיע ב'ארץ נהדרת' ואז עושה קמפיין,זה בסדר. ניסינו כמה שיותר שהתשדרים ייראו כפרסומת"

אתה נותן שם טיפים לקנייה חסכונית. זה לא רחוק ממה שאתה עושה ב"משפחה חורגת".

"אני לא מיתמם, יש קשר בין היותי דמות מוכרת בתוכנית לבין ההמלצות,אבל עדיין בתוכנית זה טיפים אישיים התנהגותיים.בפרסומת אני מקבל כסף נטו על זמן אויר שאני מוכר למפרסמים, עושה בדיקה וממליץ על הצעה משתלמת".

אז אתה בעצם כמו ג.יפית?

"זה הכי קרוב להסביר את זה, אבל לא לגמרי מדוייק, כי היא עושה המלצות למה שהכי מצא חן בעיניה. אצלנו מתמקדים במחיר משתלם בלבד".

מהרשות השנייה נמסר: "דרשנו לתקן את תשדיר הפרסומת כך שההתנסחות של אלון בתשדיר תהיה שונה מהופעתו בתוכנית 'משפחה חורגת',על מנת למנוע חשש מהטעיית הציבור".