(דודו פז)

מרגול, אסף והכנופיות

השנה: 1979. המקום: קפה אמנים ברחוב דיזנגוף בתל-אביב. מרגלית צנעני, זמרת ואם צעירה וגאה, מציגה לראווה את בנה יחידה אסף, זאטוט בן שבעה חודשים עם מוצץ בפה. ציטוט ממדור הרכילות של להיטון: "שמה של מרגלית התפרסם לראשונה לפני כמה שנים טובות, כאשר שרה בלהקת 'הכנופיה' עם יזהר כהן. מאז היא הספיקה להינשא ללוטש יהלומים וללדת את אסף. כיום מעדיפה מרגלית להופיע כסולנית בתזמורת חתונות, שם היא מוצאת הצלחה, סיפוק וכמובן כסף".32 שנים אחרי, מרגול ובנה זוכים לחשיפה נרחבת בנסיבות שונות לחלוטין, כחשודים בניסיון סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע. צחוק הגורל, אחרי שזכתה לפירסום ראשוני בלהקת "הכנופיה", מרגול מוצאת עצמה מסובכת עם 'כנופיה' הרבה יותר בעייתית, בלשון המעטה (ספטמבר 1979).

'כוכב' נולד? מרגלית צנעני והבן הפעוט אסף בקפה תל-אביבי

לונדון וקירשנבאום 1979: זה שנשאר וזה שהודח

למסיבת הפרידה מארנון צוקרמן, מנהל הטלוויזיה, שמסיים את תפקידו אחרי שש שנים, מתייצבים מאות מעובדי הטלוויזיה הישראלית, במפגן אהדה לבוס האהוב.

אווירת השמחה באולם האירועים שבבנייני האומה מהולה בעצב, בשל ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של צוקרמן. אחד המצדדים הראשיים באי-חידוש הכהונה הוא יוסף (טומי) לפיד, מנכ"ל רשות השידור, ובתגובה הוא אינו מוזמן למסיבת הפרידה.

צוקרמן אינו 'המודח' היחיד. בין החוגגים נראה גם מוטי קירשנבאום, מנהל מחלקת התוכניות לשעבר, שהודח אף הוא על-ידי לפיד. המצלמה שלנו תופסת אותו עם הזמרת אפי בן-ישראל, כוכבת הצגת הבידור "ערוץ 2", בבימויו.

במרחק שתי פסיעות ממנו יושב ירון לונדון, מגיש תוכנית הראיונות "עלי כותרת" בערוץ הראשון. הוא זוכה לחיבוק חם מעוזרת ההפקה שלו, דינה כהנוביץ.

יחלפו עוד 24 שנים עד שהשניים יאחדו כוחות, כמגישי תוכנית האקטואליה היומית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 (ספטמבר 1979).

צמד בכותרות: לונדון (עם דינה כהנוביץ) וקירשנבאום (עם אפי בן-ישראל) במסיבת הפרידה

השירות הצבאי המקוצר של "מיס רוזי" רוזנבלום

הצהובון הבריטי Daily Mirror, הנחשב לעיתון הנפוץ ביותר באירופה, מקדיש כתבת עמוד לדוגמנית הצמרת הישראלית פנינה רוזנבלום. העילה: סיום שירותה הצבאי בטרם עת. "מיס רוזי המודחת", מגדירה אותה הכותרת הראשית; "הצבא איבד את החיילת הסקסית ביותר שלו", זועקת כותרת המשנה.

טד לוויטה, שליח העיתון בתל-אביב, מדווח למיליוני הקוראים שוחרי הרכילות העסיסית: "אתם חייבים להודות, העלמה הזאת היא מחמאה למדים שהיא לובשת. אבל רוזנבלום - העונה גם לכינוי החיבה 'רוזי' - טוענת שמדי החאקי עשו עוול לגזרתה המחוטבת. סולקתי מצה"ל בגלל שהייתי יותר מדי סקסית, היא מסבירה."בתקופת הטירונות קיבלה פנינה מדי חאקי פשוטים וסטנדרטיים. זו היתה הפעם הראשונה שנאלצה ללבוש בגדים שלא נתפרו במיוחד על-פי גזרתה, ובמיוחד לפי מידות החזה שלה. וכך, מייד אחרי הטירונות, הלכה לתופרת הפרטית שלה ועשתה 'תיקונים'. התוצאה: החיילים בבסיס אליו הוצבה הסתחררו למראה החיילת החטובה במדים הצמודים.

מפקד הבסיס החליט לוותר על שירותיה, ופנינה נשלחה ללהקת חיל האוויר. אבל גם שם חזר הסיפור על עצמו. לדבריה, מפקד חיל האוויר החליט להשבית את הלהקה, כדי שלא יאשימו אותו בגירוי יצרים של החיילים."ואז עלה הרעיון, שאולי פנינה והצבא זה לא השידוך הכי מוצלח. בכל מקום שאת מגיעה אליו יש צרות, כל החיילים לוטשים בך עיניים, וזה עלול לגרום להפרת משמעת, אמר לה המפקד הישיר שלה. בשורה התחתונה: פנינה הגישה בקשה לשיחרור מוקדם, בנימוק שהיא המפרנסת היחידה של אמה האלמנה. אחרי שבעה חודשים במדים, יצאה פנינה לאזרחות ולהמשך הקריירה (ספטמבר 1974).

עם ובלי מדים. פנינה רוזנבלום בכתבה בעיתון האנגלי "דיילי מירור"

מהכלא בלונדון היישר לזרועותיו של מייק ברנט

הכל נראה ורוד עבור שולי חנני, דוגמנית מצליחה, "נערת תל-אביב" בתחרות מלכת-היופי 1973 ובעיקר חברה של מייק ברנט - עד שבאה תקרית מביכה בלונדון, וטרפה לה את הקלפים.

שולי (19) קיבלה הצעה לעבודת דוגמנות בפריז, והתכוונה לשלב אותה עם בילוי בחיקו של אליל-הזמר הישראלי-צרפתי. בדרך לעיר האורות החליטה לקפוץ לחופשה קצרה בלונדון, למילוי מצברים - ואז הסתבכו העניינים.

שולי נתפסה כשהיא גונבת לבנים מבוטיק ידוע בלונדון, נשפטה, הודתה באשמה ונידונה ל-14 ימי מאסר. עיתון "הארץ" גרם למשפחתה ולמכריה בישראל חרדה עמוקה, כשפירסם בטעות את הידיעה תחת הכותרת: "14 חודשי מאסר לישראלית שגנבה מבוטיק בלונדון".

אחרי השיחרור מהכלא היא תטוס לפריז, אל מייק התוהה לפשר העיכוב בהגעתה. בדרך לשם יהיה לה מספיק זמן לחשוב, אם המעידה הקלה הזו (שווי הלבנים שגנבה 5.80 ליש"ט בלבד) הייתה שווה את המחיר הכבד ששילמה (ספטמבר 1973).

גנבה לו את ההצגה? שולי חנני ומייק ברנט

האץ' והמלאכית של צ'ארלי בארץ הקודש

הם נוחתים בישראל בהפרש זמנים קצר זה מזה, ומוציאים את המדינה משלוותה. שניהם בלונדינים, שניהם כוכבי סדרות טלוויזיה פופולאריות ושניהם נערצים. הוא דיוויד סול, האץ' מסדרת הטלוויזיה "סטארסקי והאץ'", היא פארה פוסט, כוכבת "המלאכים של צ'ארלי".

דיוויד מגיע לישראל כאורח "להיטון עולם הקולנוע", לטקס הכתרת "נערת היופי" מטעם השבועון. פוסט נוחתת כאן לעצירת-ביניים במסגרת מסע הפירסום המזרח תיכוני למוצרי חברת הקוסמטיקה "פברז'ה". הכוכבת שהתספורת המנופחת שלה הפכה סמל מסחרי ומודל חיקוי, מקדמת סידרת תכשירי שמפו של החברה הקרויה על שמה.

לישראל היא מגיעה ללא הבעל המפורסם בזכות עצמו, לי מייג'ורס, כוכב הסידרה "האיש השווה מיליונים". דיוויד סול, לעומתה, מצרף לביקור את ידידתו לין מרתה ובנו ג'ון (ספטמבר 1979).

מסע בין כוכבים. דיוויד סול ובנו ג'ון בנמל-התעופה, פארה פוסט במלון עם גיליון להיטון

מה אתה עשית בשביל מדינה, שימי

הח"כ המיליונר שמואל פלאטו-שרון נערך למערכת הבחירות לכנסת העשירית, ומאמץ את השיטה האמריקאית: גיוס אמנים ידועים לקמפיין.

לצורך זה הוא מזמין לווילה המפוארת שלו בסביון סוללה של אמנים ידועים, עימם הוא מעוניין להעמיק את הקשר.

בין אלה שנצפו ברחבי הווילה: שימי תבורי, צביקה פיק, קרולין לנגפורד, יעקב בודו, יואל שר ורן אלירן. מתמנגלים גם אמנים תוצרת חוץ, כמו להקת הפלטרס

וכוכב-הזמר האמריקני דון מקלין ("אמריקן פאי", "וינסנט"), שבא עם חברתו הישראלית, הדוגמנית אורלי צרפתי.

כתב להיטון, אף הוא במוזמנים, מדווח על משא-ומתן אינטנסיבי בין פלאטו ותבורי, לפיו יעשה לו שימי פרסומת בהופעותיו, כולל כרזות על הבמה ושיר הלל שייכתב במיוחד. משא-ומתן דומה מתנהל גם עם פיק. מה שמעכב את החתימה בשני המקרים הוא התמורה הכספית. "אתה חזק ויש לך כוח, אז אל תעשה שום דבר בשביל כסף קטן", מייעץ לשימי אחד שמבין. סוף דבר: פלאטו-שרון רץ כסיעת יחיד בבחירות לכנסת העשירית, שהתקיימו ביוני 1981, לא עובר את אחוז החסימה, ופורש מהפוליטיקה לטובת הביזנס (ספטמבר 1980).

עיסקת חווילה בסביון. שימי תבורי (ימין), פלאטו-שרון, אורלי צרפתי, דון מקלין וצביקה פיק

שמעון פרס עושה כבוד לניסים גרמה

הידידות האמיצה בין מנהיג מפלגת העבודה, שמעון פרס והזמר ניסים גרמה, החלה עוד בסוף שנות ה-70', כאשר השניים הכירו באירוע בו הופיע גרמה.

ערב חתונתו עם בחירת ליבו שוש מחליט גרמה לשלוח לפרס הזמנה לחתונה, ולשמחתו, האחרון מאשר את בואו.

פרס, ח"כ בהווה, שר ביטחון וממלא-מקום ראש הממשלה לשעבר, אכן התייצב לאירוע, שהתקיים סביב בריכת השחייה של מלון "לרום" בירושלים. הוא עושה סיבוב סביב הבריכה, לוחץ ידיים, מפזר חיוכים, מחמיא לכלה על יופיה ועוזב כעבור זמן קצר.

החתן הנרגש, תומך ותיק של מפלגת העבודה, מאחל לפרס שהמערך ישוב להגה ההנהגה אחרי הבחירות הבאות, אבל פרס, שכנראה ראה את הנולד, משיב בחיוך: "לא בטוח שהמערך יגיע לשילטון. מה שבטוח זה שבחרת לך אישה יפה..." (ספטמבר 1980).

קפץ להגיד מזל טוב. פרס והכלה שוש, החתן ניסים גרמה ואורחים, אילי גורליצקי ומיקי ורשביאק

כשאיבגי חבש כובע פרווה מגוחך עם אוזניים

ב-1980, שנתיים לפני הפריצה הראשונה לתודעת הציבור בסרט "מתחת לאף", היה משה איבגי שחקן תיאטרון מתחיל ואלמוני, שלא בחל בשום תפקיד שהוצע לו.

אחד מהם, בהצגת הילדים "המסע אל האי אולי", על-פי ספרה של מרים ילן-שטקליס.

העלילה במשפט אחד: מסע הרפתקאות מופלא אל אי הפלאות, במטרה לתקן ולרפא את הבובה אלישבע השבורה. איבגי נראה שם חובש כובע פרווה מגוחך עם אוזניים, דמות ש'הבורר' היה בטוח מוציא עליה חוזה. מאז עשה איבגי דרך ארוכה עד למעמדו הנוכחי ככוכב קולנוע וטלוויזיה.

מכל יתר משתתפי ההצגה היתה עוד אחת, עירית ענבי, שעשתה בהמשך קריירה כזמרת, מנחה, שחקנית ובדרנית (ספטמבר 1980).

לא ברר תפקידים. איבגי (למטה מימין) וענבי (בחזית) בהצגה "המסע אל האי המופלא"

היו זמנים: פסטיבל זמר ערבי בבנייני האומה

היום זה נשמע קצת הזוי, אבל לפני 31 שנים התקיים בבנייני האומה בירושלים פסטיבל זמר ערבי, שהופק על-ידי "קול ישראל".

לתחרות הוגשו לא פחות מ-172 שירים, מהם נבחרו העשרה שהתמודדו על הפרס הגדול. הזמרים, ערבים מישראל (אז איש לא העלה בדעתו להגדיר אותם פלסטינים - ד.פ), הגיעו לאולם בלוויית החמולות שלהם, במטרה להגביר את סיכויי הזכייה. חבר השופטים היה מעורב, יהודי-ערבי. בקהל נכחו גם "נכבדים מירושלים המזרחית ומערים ביהודה ושומרון". במקום הראשון, ובפרס כספי של 20 אלף לירות, זכה שירו של עלי מוסא, "לילות קיץ". הפסטיבל שודר ברשת ד', הנקלטת בכל ארצות ערב, אבל לא צולם לטלוויזיה, "עקב סיבות תקציביות". אורחי הכבוד היו נשיא המדינה, יצחק נבון, ושגריר מצריים בישראל, סעד מורתדה, שבהזדמנות זו העביר לנשיא הזמנה של עמיתו המצרי, אנואר סאדאת, לבקר בארץ הנילוס. את ההיכרות ביניהם ערך יוסף לפיד, מנכ"ל רשות השידור (ספטמבר 1980).

אלף לילה ולילה. השגריר מורתדה, הנשיא נבון וטומי לפיד בפסטיבל הזמר הערבי

אסקימו טמפון ויוצאים קבוע עם גלי

נישאים על גלי ההצלחה והפופולאריות של סרטם המשותף הראשון, "אסקימו לימון" (1978), חותמים יפתח קצור וענת עצמון על שני קמפיינים מסחריים: ענת ממליצה בחום על טמפון "או-בה", יפתח הולך על נעלי הספורט טורנדו של "גלי". בת-זוגו של יפתח בקמפיין היא השחקנית איבון מיכאלי, מי שכיכבה לצידו ב"יוצאים קבוע", סרט ההמשך הראשון בסידרת "אסקימו לימון", שיצא השנה לאקרנים. זאת, לאחר שענת ויתרה על ההצעה לככב גם בסרט זה (ספטמבר 1979).

מפורסמים ומפרסמים. ענת עצמון במודעת או-בה, קצור ומיכאלי במודעת גלי

מי עמד בשער השבוע?

מקבץ שערי להיטון בשבוע השני של ספטמבר: מיק ג'אגר, כוכב "האבנים המתגלגלות" (ספטמבר 1971); בריז'יט בארדו, כוכבת הקולנוע הצרפתיה החושנית, לרגל הקרנתו בישראל של סרטה שלפני האחרון "דון ז'ואן" (ספטמבר 1973); שלמה ארצי ולהקתו, "גברת תפוח", שהוקמה אשתקד והכניסה למצעד את "בשל תפוח" (ספטמבר 1974); יגאל בשן, אשתו מיקה ובנם אורי בצילום משפחתי (ספטמבר 1976); לי מייג'ורס, הוא סטיב אוסטין מהסידרה המיתולוגית "האיש השווה מיליונים", המשודרת בערוץ הראשון (ספטמבר 1978) וכוכב סרטי הפעולה קלינט איסטווד, שכבר קנה לעצמו מועדון מעריצים בישראל (ספטמבר 1980).

שערי השבוע (מלמעלה, בכיוון השעון): שלמה ארצי וגברת תפוח, בריז'יט בארדו, מיק ג'אגר, יגאל בשן ומשפחתו, לי מייג'ורס וקלינט איסטווד