אלי 'אליקו' כהן (34) הוא האורקל של המוזיקה המזרחית. הז'אנר כולו סוגד לאליקו, ילד צנום וביישן שהיה בכלל בדרך להיות טכנאי אלקטרוניקה, בקושי הצליח לשכנע את צה"ל לגייסו עקב תת משקל, והיום הוא האיש עם היד על הכפתור בתכנית "ערב ים תיכוני" אותה הוא עורך ומגיש כיום ברדיו לב המדינה (ראשון־חמישי ב־16:00).

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

איך אתה מסביר את התופעה שנקראת אליקו?

"תראה, אני לא קם בבוקר ואומר איך אני עכשיו מעצב דעת קהל, או איך אני גורם לזמר להפוך למשה פרץ. אם אני אוהב זמר ומאמין בדרך שלו, אשמיע אותו, ואלך עם תוכנית הרדיו שלי לאן שהבן אדם מופיע, אני אשכרה מצטרף לזמרים להופעות שלהם ומשדר משם. אני טיפוס קיצוני, אין אצלי אמצע. או שאני אוהב סינגל, או שלא. אני לא מנגן את מה שכולם אוהבים, אני מחליט רק לפי הטעם האישי שלי"

אז איך אני, כזמר צעיר, זוכה להיות מנוגן אצלך?

"אין דבר כזה זוכה. תבין, לפעמים זמר שולח שיר וכלום לא קורה איתו, וזה בסדר, שיר ראשון, גם אני לא הגעתי לאן שהגעתי ביום. גם ליאור (נרקיס, ג.ג) לא הגיע לאן שהוא הגיע בן יום. אנשים רוצים להצליח מהר, כאן ועכשיו. אולי הדור הים תיכוני החדש, עם אמנים כמו עומר (אדם, ג.ג) ומשה (פרץ, ג.ג) ודודו (אהרון, ג.ג) גורם לאנשים לחשוב שאפשר לפרוץ מהר, אבל זה לא ככה. אמן חייב להיות בשל, להאמין בדרך שלו, ללכת בדרך אחת נכונה במשך כמה זמן ורק אז להצליח. זה מאוד נדיר שמישהו פורץ תוך שנייה, מאוד מאוד נדיר".

אתה מודע לכוח של התוכנית שלך?

"ברור שאני מודע, אבל המילה הזאת, כוח, כל הזמן אומרים לי אותה. התוכנית לא נולדה בשביל זה, ולא באתי לשם בשביל הכוח. אל תשכח שזאת עדיין תוכנית רדיו אחת, אני אדם אחד, אבל כן, זה סוג של בית מרכזי למוזיקה הים תיכונית".

עם התפוצצות פרשת מרגול, זומן אליקו לתחנת המשטרה בלוד כדי לתת עדות. מאז ששמו עלה באחד התמלולים כמקורב לעבריין שלום דומרני, הוא משגר הסברים תחת כל מיקרופון רענן.

"התקשרו אליי מהמשטרה, סיפרו לי שהם חוקרים את פרשת מרגול וזימנו אותי לתת עדות ביום שאחרי. הגעתי לשם כולי מבוהל, מה אני קשור לחקירות ודברים כאלה. ישב איתי החוקר ושאל אותי על ההיכרות שלי עם מרגול, עם עומר אדם, עם אסף אטדגי, למה אני מנגן את עומר בתוכנית ועם מי הוא הגיע לתחנה פעם. עניתי להם על הכל בשמחה.

"פתאום, בבוקר יום שישי, אני קולט שהשם שלי יצא לתקשורת ואנשים התחילו להתייחס אליי כאילו אני איזה חשוד. אני בחיים שלי לא הכרתי את דומרני, לא פגשתי אותו ולא דיברתי איתו בטלפון. אני מכיר אותו בדיוק כמוך, בהקשרים רעים מהטלוויזיה, זה הכל".

פרשת מרגול שינתה את דעתך עליה?

"ממש לא. כשהכל קרה, לא האמנתי בכלל. הסתכלתי על התמונה שלה בעיתון והייתי בהלם. רק שבועיים לפני היא הייתה בחפלה שעשינו, עם עומר אדם ועם אסף אטדגי, והם נראו שם כמו בעל ואשה. מה זה מסוכסכים? הם רקדו שם טנגו ביחד! אני חושב שצריך לתת לבן אדם להגיד את מה שיש לו, לתת לו להתנהל מול בתי המשפט בהליך המקובל. אני שדרן רדיו, אני בא להתעסק במוזיקה בלבד, ואני ממשיך לנגן את מרגול כרגיל".

נחשפת פעם לעולם התחתון?

"לא, ממש לא".

"אני ממשיך לנגן מרגול כרגיל" (צילום: יוסי צבקר)
"אני ממשיך לנגן מרגול כרגיל" (צילום: יוסי צבקר)

כשהוא לא מעיד בפרשת מרגול ועובד בלהדוף את גלי השמועות לגביו בנושא, נהנה דווקא אליקו מתופעות הלוואי של תפקיד האורח שלו בסדרת הלהיט, "חי ב־LA LA לנד". מלבד הנחיית קדם משדר הגמר שבו ניצח בשבוע שעבר אלון דה לוקו, השתתף אליקו גם בכמה פרקים, כשהגיע לווילה של הזמרים והעלה אותם לשידור בתוכניתו ששודרה מאל.איי. לצופים האדוקים של התוכנית זכור כי כשהגיע ללוס אנג'לס, אליקו סירב להעלות לתוכניתו דווקא את ג'ולייטה, בטענה כי הוא כועס על התנהלות בעבר של מנהלה, גלעד 'ביגי' מסאמי.

אז מה היה שם?

"עזוב אותך. מה שהיה עם גילי, היה ונשכח. לצופים זה נראה כאילו שאני מסרב לעלות לתוכנית את ג'ולייטה כי היה לי סכסוך איתו, וסירבתי לנגן סינגלים שלה. אבל עזוב אותך, זאת הטלוויזיה. נכון שלא ניגנתי אותה בעבר, אבל רק בגלל שלא אהבתי את החומרים. כיום אני מנגן אותה בכיף, והכל סבבה".

בכל מה שקשור לטלוויזיה, אליקו מרגיש שזה הזמן הנכון בשבילו. אחרי שנים שהיה מאחורי הקלעים, מנסה לאחרונה שדרן הרדיו לפרוץ למסך הקטן, ולאחר הצעות שביטל מצד ערוץ המוזיקה, הופעת אורח ב"24/7 הדור הבא" של ערוץ 10, מגעים שכרגע תקועים עם ערוץ 25 הים תיכוני שמתעכב לעלות לאוויר, מכוון עכשיו כהן גבוה יותר. "אני מאוד רוצה לעשות טלוויזיה, ומאוד אשמח להיות שופט ב'כוכב נולד'. אם טמירה תרצה אותי בתוכנית, מצידי אני שם מחר. אני חושב שאני ראוי לשפוט שם, אני מתעסק ומבין במוזיקה וזה יכול להיות שידוך מוצלח לשני הצדדים".

* את הראיון המלא ניתן לקרוא בגיליון החדש של "פנאי פלוס"

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: