אין דבר אסקפיסטי יותר מללחוץ על השלט. הכפתור האדום הגדול שבראשו, זה שמדליק את הטלוויזיה, הוא הפורטל הפרטי שלנו לבריחה מהמציאות. משתרעים על הספה ולוחצים עליו, וכל דאגות היומיום נמסות ברגע. כבר לא צריך לחשוב על כל מה שמטריד את מנוחתך ומדיר שינה מעיניך; אפשר לשקוע בצרות ובקושיות הרות הגורל של מישהו אחר, למשל: מי משלישיית הכוכבים הנולדים של גמר העונה התשיעית של "כוכב נולד" יזכה בגמר.

בשבת האחרונה בערב, בזמן שבקשת חיפשו (ומצאו) את דיאנה גולבי הבאה, האסקפיזם ש"כוכב" מציעה הפך בוטה מתמיד. בזמן שבחיפה חגית יאסו זייפה את "מישהו הולך תמיד איתי", בתל אביב הלכו עשרות אלפי צעירים ומבוגרים אחרי הקול הפנימי שלהם, מכיכר הבימה לעבר מוזיאון תל אביב. בזמן שבעיר הצפונית מירי מסיקה נופפה את ציפורניה הוורודות למצלמה בפעם האחרונה לעונה זו, בעיר ללא הפסקה שבמרכז הארץ יצאו אלפי מתוסכלים מהאוהל כשדגלים אדומים בידם, וצעקו שהעם דורש צדק חברתי. בזמן שלירון רמתי סלסל, היו שהעדיפו לשמוע את שלומי שבת, בכיכר המוזיאון, עושה את זה טוב יותר.

אתם כבר יודעים שהסטיגמה המתלווה למגורים בתל אביב כוללת חיים של ניתוק, אדישות והדוניזם. בתוכנית "דיבור ישיר" ששודרה לפני גמר "כוכב נולד" כינה יונה יהב, ראש עיריית חיפה, את תל אביב "מדינת תל אביב". העיר בה כולם יושבים בבתי קפה, מדברים על וולבק וחולמים על ברלין. אבל דווקא בערב הזה הבועה התל אביבית התנפצה לרגע, וממנה זחלו אנשים שאכפת להם ממשהו. והמשהו הזה לא היה האם הצדק ייעשה ודוד לביא ייקח את המקום הראשון ואת הדיסק בהפקת עברי לידר. אגב, יש סיכוי מסוים שהקהל של דוד, שאמור היה לסמס לו, היה ברחובות באותו ערב גורלי, וכך תרם, ולו במעט, להפסד שלו. שלא תגידו שאין קורבנות למהפכה החברתית.

אבל ברחובות תל אביב קיוו לקורבן מסוג אחר לגמרי: לא רק ביבי, או גינדי, אלא גם צביקה הדר. "אם נצליח להוריד את הרייטינג של גמר 'כוכב נולד', נדע שעשינו את שלנו", התבדחו כמה מפגינים על אבן גבירול פינת שאול המלך. את זה הם לא הצליחו לעשות - 41 אחוזי רייטינג, גאד דאמיט - אבל אצלי לפחות, ואצל כל האנשים שאני מכירה, תל אביבים, ירושלמים וגם חיפאים, שנפגשו בשדרות לו הייתי רוטשילד, האקטיביזם ניצח את האסקפיזם לערב אחד.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד פנאי פלוס: