איך נראתה מפת הבידור של ישראל השבוע לפני ארבעה עשורים? הצטרפו אל דודו פז, העורך המיתולוגי של "להיטון עולם הקולנוע", למסע נוסטלגי במנהרת הזמן של עולם הבידור, אל הסיפורים שעשו כותרות השבוע לפני 40 שנה

(דודו פז)

כותרות השבוע בארץ ובעולם: שירותי הביטחון חושפים ברמת הגולן רשת ריגול בשירות המודיעין הסורי, המופעלת על-ידי תושב מג'דל שאמס; "אל על" מקבלת את מטוס הג'אמבו הראשון שלה, "בואינג 747"; פול מקארטני מוציא אלבום סולו שני, Ram; 36 צופים בקונצרט של להקת הרוק "גרייטפול דד" בניו-יורק מובהלים לבית-החולים, לאחר ששתו מיץ תפוזים מהול בסם הזיות

בינתיים, בישראל מתנהלים חיי חברה, תרבות ובידור תוססים. בעידן של טרום מוספי הבידור, השבועון להיטון הוא אחד ממקורות המידע הספורים – והמבוקשים.

זה היה השבוע שהיה.

מארב משטרתי. ג'וזי כץ ויענקלה רוטבליט

מפורסמים על סמים

כתב-אישום על החזקת חשיש הוגש נגד הזמרת ג'וזי כץ והפיזמונאי יעקב רוטבליט. מתוך גיליון האישום: "בעקבות חיפוש שערכה המשטרה בתחילת השנה בדירתה של ג'וזי כץ, נמצאה כמות קטנה של סם מסוג חשיש. בעוד השוטרים עסוקים בחיפוש, הזדמן לדירה גם יעקב רוטבליט, ובחיפוש על גופו נמצאה כמות נוספת של סם". בטוח שלא על זה כתב רוטבליט את להיטו "כמה טוב שבאת הביתה".

מועצת הלול. אריק איינשטיין ומיקי גבריאלוב

אצל אביגדור על הגראס

אפרופו רוטבליט. בין שאכטה אחת לשנייה, הוא הספיק לחבר קרוב לעשרה פיזמונים חדשים לאריק איינשטיין, המוקלטים בימים אלה ומתוכננים להשמעה בתוכנית-טלוויזיה נוספת בסידרה "לול" (השלישית במספר), שתקרא "אצל אביגדור על הדשא". מיקי גבריאלוב הלחין את השירים.

40 דקות בשלוש שעות. שמוליק קראוס (צילום באדיבות ארכיון הזמר)

קראוס צינוק משוחרר ומשחרר

הזמר-מלחין-פיזמונאי שמוליק קראוס, אקס שלישיית "החלונות הגבוהים" (עם ג'וזי כץ ואריק איינשטיין הנ"ל), ניצל את תקופת המאסר שריצה באשמת התפרעות, לכתיבת כמות מרשימה של שירים. מייד אחרי השיחרור בחודש שעבר נכנס לאולפן "ישראקול", ובתוך שלוש שעות הקליט כ-40 דקות של חומר, שיספיק למלא אריך-נגן שלם. בין השירים: "קוראים לי קראוס צינוק" ו"אלוהים התשובה". כתב להיטון שנכח בהקלטה מדווח: "אלה שירים מורכבים וארוכים, שכל אחד מהם נמשך עשר דקות לפחות. לדעתי, זו המוסיקה המתקדמת ביותר שהוקלטה עד כה על-ידי זמר סולן בארץ".

פושטת מדים, לובשת שמלת כלה. ליאורה ואבי טולדנו

ההרים גבוהים יותר בדרך לחופה

אבי טולדנו וחברתו ליאורה גל, משוחררת טרייה מצה"ל, נצפו על מדרגות הרבנות בתל-אביב, בדרכם לרשם הנישואין.

החופה תתקיים בחודש הבא במלון "שרתון" בתל-אביב. החבילה התפרקה אחרי קצת פחות מעשרים שנה, ובסוף שנות ה-90 נשא טולדנו לאישה את חגית, אחותו של הזמר עופר לוי.

כובשים את הוליווד? חדווה ודוד

איך לגנוב סוסים בארבע שפות

הצמד חדווה ודוד ("אני חולם על נעמי") שוהים בארצות-הברית, בניסיון לפתח קריירה בינלאומית. בימים אלה הם קיבלו הצעה שאי-אפשר לסרב לה: ביצוע שיר הנושא לסרט ההוליוודי "רומנסה של גונב סוסים", בכיכובו של יול ברינר. השיר יוקלט באנגלית, צרפתית, ספרדית ויפאנית.

הכוכבים של גל"צ. שלישיית הספונג'ה, אביבה הד

כוכב לא נולד בגלי צה"ל

40 שנה לפני "כוכב נולד", נולדה בגלי צה"ל תוכנית הרדיו "תן לי הזדמנות" - צ'אנס ראשון לזמרים מתחילים להיחשף מעל גלי האתר.

לכתב להיטון שנכח בהקלטה היה הכבוד להתוודע אל חלק מהמשתתפים - "שלישיית הספונג'ה" (קיבוצניקים שהסתבכו עם האקורדיון), צמד "אחרי השקיעה" (בשיר ספרדי), רוחמה מיכאלי מקריית שמונה, דורית פנדריק ואביבה הד. כוכבים גדולים, מסתבר בדיעבד, לא נולדו באולפן הצבאי. ובאותה שעה, בשכונה ד' בבאר שבע, בילה הילד צביקה פרוכטר (הדר) בן החמש בגן חובה.

אין לו זמן להאזין. אריה גולן

שומר על רמת הגולן

אריה גולן, כיום מגיש בכיר ב"קול ישראל" (יומן הבוקר של רשת ב') התחיל את הקריירה כמגיש מצעד הפיזמונים הלועזי בגלי צה"ל.

כשנתבקש על-ידי כתב להיטון לדרג את המצעד על-פי טעמו האישי, דחה את ההצעה בטענה שהדבר עלול לקעקע את האובייקטיביות שלו.

"וחוץ מזה, האמת שכמעט אין לי זמן להקשיב לפיזמונים", גילה. "פרט להגשת המצעד אני מחלק את זמני בין לימודי באוניברסיטה (היסטוריה ויחסים בינלאומיים) ועבודתי בקול ישראל".

זוכרים. גדעון רייכר (שמאל), חיים יבין ובנות-זוגם ביומולדת לערוץ

"עצרת זיכרון" לטלוויזיה

הטלוויזיה הישראלית חגגה את יום השנה השלישי להיווסדה, ומישהו בעל חוש הומור מפוקפק בחר להכתיר את האירוע כ"עצרת זיכרון". למסיבה העליזה הרוממה, ירושלים, התייצבו האבות המייסדים של הטלוויזיה, ובהם עוזי פלד, נקדימון רוגל, שמואל אלמוג, פרופ' אליהוא כץ, חגי פינסקר וחיים יבין, ולצידם כמה שלא משו מהמסך הקטן עד עצם היום הזה - מוטי קירשנבאום, דן שילון, רון בן-ישי וגדעון רייכר. היה גדול.

טעם החיים. עוזי והסיגנונות מפרסמים קוקה קולה

קוקה קולה והסיגנונות

הסניף הישראלי של חברת קוקה קולה מגלה את כוח המכירה של אלילי-הזמר המקומיים, המגובה בתפוצה הנרחבת של להיטון, ומחתים רבים מהם על הסכם פירסום בלעדי ללהיטון.

החל מגיליון השבוע, ובמשך שבועות רבים, מתפרסמת בשער האחורי של השבועון סידרה שנייה של אמנים מובילים. ראשונה בסבב הנוכחי היא להקת-הקצב הפופולארית "עוזי והסיגנונות", עם הסולן עוזי פוקס.

מזרחי כפול וננה אחת

הנהלת רשות השידור מחליטה להנהיג שינויים במתכונת פסטיבל הזמר המזרחי (הידוע בשמו האחר "למנצח שיר מזמור"). הפסטיבל הקרוב, המתוכנן לחודש דצמבר ב"בנייני האומה" בירושלים, יפוצל לשני מופעים: בראשון יופיעו הזמרים בפני קהל סגור של מוזמנים ממקומות יישוב שונים בארץ, אשר יצביעו עבור שלושת המקומות הראשונים. ואילו המופע השני, שיתקיים למחרת, יהיה פתוח לקהל הרחב.

תוצאות ההצבעה בשני המופעים יצטרפו למניין הקולות הסופי ויכתירו את הזוכים. בהזדמנות זו בישר מנהל הפסטיבל להמוני בית ישראל, כי הזמין את כוכבת-הזמר היווניה ננה מושקורי להופיע כזמרת אורחת.

חזרה גנרלית. אלוף אברהם אדן וג'וקי ארקין

האלוף הדיח את הבמאי

היום זה עשוי להישמע הזוי, אבל לפני 40 שנה, בשיא פריחתן של הלהקות הצבאיות, ניטשה תחרות עזה (אם כי סמויה) בין אלופי הפיקודים השונים של מי גדולה יותר, טובה יותר. הדבר הוביל למעורבות צבאית פעילה של חלק מהאלופים בתכנים. הידיעה הבאה, המתפרסמת בגיליון השבוע של להיטון, ממחישה את קרבות הגנרלים:

החזרות על תוכניתה החדשה של להקת גייסות השיריון הופסקו במפתיע, על-פי פקודה שהנחית מפקד גייסות השיריון, אלוף אברהם אדן. הסיבה: האלוף לא היה מרוצה מעבודתו של במאי התוכנית, ג'וקי ארקין, והורה להחליפו. ארקין המודח קיבל את הדין בהכנעה. "האלוף אדן הוא מפיק התוכנית, ולכן זכותו לקבוע את סוג החומרים ואת הרכב התוכנית", הצהיר. "ניסיתי ליצור משהו חדשני, עם דגש על פופ, אבל זה לא נראה לאלוף".

אהבתיה. שלמה ארצי עולה על פוסטר

זכה בפוסטר מן ההפקר

שלמה ארצי עסוק עד מעל הראש: חזרות להצגה המוסיקלית "שירי החומש" על-פי איציק מאנגר, מבחן בד לסרט "חסמבה ונערי ההפקר", חזרות עם כדורגלני מכבי נתניה על שיר האליפות שהלחין להם ("מה-מה-מה נה-נה-נה") למילים של אהוד מנור, הופעות והקלטות. בין לבין הוא מוסיף לאוסף פוסטר אמצע מגיליון השבוע של להיטון.

פושטת מדים, לובשת שמלת כלה. ליאורה ואבי טולדנו