נדמה כי אם ינחת היום בישראל חייזר ויפתח את הטלוויזיה, הוא יחשוב ש־90 אחוז מאזרחי המדינה חובשים כיפה. זה מצער אותי כי קשה ליהנות מכל סדרת דרמה חדשה בנפרד כאשר הן מגיעות בכזה צונאמי. חוסר צדק בטוח שנעשה כאן בתהליך הסיווג של סדרות הדוסים, בטח כשניסינו להשוות כל אחת ל"סרוגים" המעולה. אני יודעת ש"סימני שאלה" היתה מושכת למדי, ש"חיים אחרים" די מיותרת, ואת "אורים ותומים" נדמה לי שאפשר למקם ביניהן.

הסדרה הזו מדברת פחות על החברה הישראלית ושסעיה, ויותר על מיקרוקוסמוס מאוד מסוים — ישיבה תיכונית אדוקה וסגפנית. תלמידיה לומדים בתנאים קשים ודווקא לא חווים משבר אמונה, אלא מבחן של חוסן נפשי. כאשר נמצאת בפרק הראשון גופתו של אחד התלמידים, ובישיבה מתכוונים לטייח את מה שנראה בתחילה כהתאבדות ולהכתירה כתאונת טביעה זה נשמע כמו משהו שיכל לקרות בכל חברה סגורה החרדה לתדמיתה - צבא, משפחה מיוחסת וכו'. אז אנו נחשפים גם למשחק המצוין של הקאסט.

תום אבני, כמנהיג הכריזמטי של החבורה, מנצל את ההזדמנות הנדירה שניתנה לו כאן להוכיח בגרות; תום חגי הוא תגלית נהדרת; דני גבע כראש הישיבה, נועץ שיניים בדמות עדינה, מעוררת אהבה ורחמים; כיף לראות את יהורם גאון לא מטנף על אף אחד, וכמובן שכיף עם צחי גראד, בנוהל הרגיל. עד כאן החדשות הטובות.

החדשות הרעות הן שלמרות כל זאת, הפרקים הראשונים של "אורים ותומים" די משעממים. חסרים פה קצב, הומור, נשימה, ובעיקר דבק שיחבר בין כל המידע החדש הזה שילמדנו מה הסדרה הזו רוצה להיות. הטקסט למשל, לפעמים בנאלי להחריד ולעיתים מרגש ומעורר השראה, כמו כאשר תלמיד מסיים את הפרק בדבר תורה מ"שולחן ערוך", שבו הוא משווה את האדם לאריה ומזכיר לנו כי האריה מפונק ועצל. כן, כנראה שגם "אורים ותומים" סובלת מהמחלה הכי מבאסת בטלוויזיה הישראלית: חוסר אחידות.

ציון: 3 כוכבים

עוד ביקורות טלוויזיה:

* משחקי הכס: ממה כולם מתלהבים?

* הבורג'ס: ברומא התנהג כמניאק

* הכישרון של מה קשור מתבזבז ב"עם סגולה"

טוב אבני!

בבואנו להתפעל ממיצגי המשחק המרשימים כאן, כולי תקווה כי זה לא הזקן שעל פניהם שגורם להם להיראות עמוקים כל כך. אך אין ספק שעבור מישהו כמו תום אבני, שנאבק כבר שנים בתדמית הילד המתלהב, קצת שיער פנים לא יכול להזיק. אין באבני עצם ילדותית אחת כשהוא מגלם את ביני, נער הפוסטר של הישיבה, להפך – הוא מזכיר את הטיפוסים האלה שמעולם לא היתה להם ילדות, ושעלולים לשלם על כך מחיר יקר.

אבני ניסה להדגים כבר כישורי משחק למבוגרים ב"האלופה" ו"בובות", והמדור זוכר לו חסד נעורים מהמוקומנטרי החתרני "24/7", אך מעולם לא היינו מהמרים עליו כעל שחקן כל כך מורכב. כיף להיות מופתעים.

"אורים ותומים", ראשון, 22:00, yes Drama

כבר לא ילד. תום אבני ודני גבע (צילום: יוסי צבקר)
כבר לא ילד. תום אבני ודני גבע (צילום: יוסי צבקר)