לפני שבועיים החמצתי פנים מול אלמנט של גילוי עריות ב"בורג'ס", והנה מגיע עוד אפוס היסטורי, "משחקי הכס", ובו לא אחת אלא שתיים! - שתי עלילות, שבמרכזן יחסים לא הכי תקינים בין אח ואחות. האם אנו נמצאים בעדנה מחודשת של "פרחים בעליית הגג"?

עבור מי שטרם הספיק לדגום את הפרק הראשון ששודר בשבוע שעבר, לא נספר אילו השלכות הרסניות יש לאחת מהן בסוף הפרק, רק נרמוז שבעולם של "משחקי הכס" איש אינו בטוח, אפילו לא ילדים קטנים שנקלעו למקום הלא נכון בזמן הלא נכון.

הרבה מילים נשפכו על "משחקי הכס", ונדמה שאת כולן מאחד הניסיון להבין מה עושה את הסדרה הזו לכל כך מושכת. כן, זהו עולם פנטזיה שמתאר את קורותיה של ממלכה קרה ואת המאבקים על שלטונה - אך לא עלויות ההפקה המרשימות הן שהפנטו את כולם.

העלילה אומנם סבוכה ומסקרנת, אך לא משהו שלא ראינו בעבר. מלך זקן מביא את עצמו לפאתי הממלכה כדי לזמן את בן טיפוחיו אל הארמון, בזמן שבצד השני של העולם הבדיוני הזה, אח ואחות כורתים ברית שטנית כדי לשוב אל הממלכה ההיא ולקחת בכוח את השלטון. אז מה כל כך שונה הפעם? קשה להסביר. כמו שקשה להסביר מדוע יין הוא משובח או מדוע אשה היא יפהפייה - זה פשוט ככה. אולי אלה הדמויות המורכבות, שאין בהן טוב או רע מוחלט. אולי הדיאלוגים הדוקרים, בהם שום מילה לא נאמרת לשווא. אולי זו הידיעה שבכל רגע נתון אפשר יהיה לסטות מכללי המשחק הרגילים, להרוג גיבורים שאמורים להיות אלמותיים ולסרב לתת לנו הפי אנד.

אם אפשר ללמוד דבר מהמקרה של "משחקי הכס" זה בעיקר על הכמיהה שלנו למשהו חדש, משהו שלא ראינו קודם, עולם חדש שייבנה רק לכבודנו. זו כנראה הסיבה שהסדרה זוכה להשוואות תלושות ל"סופרנוס", על אף שהיא לא באמת מזכירה את יצירת המופת של HBO. בעוד ששם בנו עולם המבוסס על חיבוטים פנימיים וסאבטקסטים מתוחכמים, כאן הדיון מתרכז באכזריות המוחצנת של המין האנושי, זו שמפלצות מסתוריות שמסתובבות סביב רק מתבלות במעט על טבעי, בעוד שהטבעי הוא הגרוע ביותר. אין כאן סדיזם, או סנאף, זו אפילו לא אלימות לשם אלימות, אבל זה קשה.

הצפייה ב"משחקי הכס" דרוכה, מותחת, מעוררת; יש כאן ענן של אפלה שמסתובב בכל רגע נתון מעל כל הדמויות; והיות שכאמור הן מורכבות עם כל הג'יפה האנושית המוכרת, הענן הזה יכול בקלות לגלות עצמו כרלוונטי גם לחיינו אנו.

ציון: 3 וחצי כוכבים

בקטנה

כן, זה אמיתי, לא סתם קריאה לתשומת לב מצד yes - "משחקי הכס" באמת מגיעה לכאן שלושה ימים בלבד אחרי השידור בארצות הברית. כבר ברכנו כאן לא אחת את היוזמות האלה ממחלקות הרכש של הלוויין והכבלים, שנלחמות בהורדות הפיראטיות בדרך הראויה ביותר – פשוט גורמות להן להיות מיותרות. כיף להרגיש מסונכרנים עם שאר העולם, במיוחד כשמדובר בכזה אירוע טלוויזיוני. HOT עשו את זה עם העונה האחרונה של "אבודים", עוד לא שכחנו להם את זה. ואולי בעונת הרכש הבאה נוכל ליהנות ככה גם מקומדיות שמגיעות מהר, וכל כך נתרגל לטוב עד כי לא נרגיש צורך להקדיש לכך התייחסות מיוחדת.

"משחקי הכס", חמישי, 22:00, yes Action