באוקטובר 2004 מת השחקן כריסטופר ריב, שהיה מוכר בעיקר מתפקידו כסופרמן. את ימיו האחרונים העביר ריב כשהוא משותק בכיסא גלגלים לאחר שנפל כשרכב על סוס. לכל הרוחות, מי יכתוב סודות מרושעים על אדם משותק? אנחנו, מסתבר.

1. הוא חבש פאה

בתמונותיו האחרונות כריסטופר ריב כבר קירח לגמרי, אבל ההתקרחות הזו קרתה בגלל התרופות שקיבל. האמת היא, שהוא הקריח הרבה לפני כן. כבר בסרטי סופרמן, בהם הסתובב עם התלתל המפורסם מקדימה. מסתבר, שלא תלתל ולא נעליים, מדובר בפאה.

ריב סבל מאלופקה אריאטה, מחלה אוטואימינית בה הגוף אינו מזהה את תאיו שלו ותוקף את הרקמה כאילו היתה פולש. בסופרמן אחד ושתיים הוא חבש פאות מדי פעם, ובסרטים האחרונים פאה עיטרה את ראשו כל הזמן.

היו שהצדיקו את עניין הפאות בכך שבעזרתן ריב יכול היה להחליף בקלות בין הלוק של קלארק קנט ללוק של סופרמן. ריב עצמו סיפר שהוא פשוט מזדקן וכדי שסופרמן ייראה צעיר, הוא חובש פאה.

מה שלא תהיה הסיבה, אחת הפאות שלו מוצגת במוזיאון בשם סופר מוזיאון באילינוי, אם בא לכם להציץ מקרוב בשיער של איש הפלדה.

2. הוא כמעט לא היה סופרמן

כמעט 200 שחקנים היו מועמדים לתפקיד סופרמן לפני ריב. המפיקים רצו מאוד את רוברט רדפורד, קלינט איסטווד או ג'יימס קאן. רדפורד סירב כי רצה יותר כסף, איסטווד היה עסוק וקאן אמר שבחיים לא ילבש את החליפה הטיפשית הזו. סילבסטר סטאלון מאוד רצה את התפקיד אבל מרלון ברנדו לא רצה בו וג'ון וויט היה מועמד להיות סופרמן למקרה שלא ימצאו מישהו. כלומר, ממש שילמו לוויט שיהיה הסופרמן בהמתנה.

המלהק של סופרמן הוא שרצה את ריב ושם את תמונתו בערימת המועמדים שלוש פעמים. בסופו של דבר הבמאי, ריצ'רד דונר, נתן לו צ'אנס וריב, שהרגיש שהגיע הזמן שסופרמן יהיה קצת רגיש, כמוהו, קיבל את התפקיד, לא לפני שהעלה 15 קילוגרם במסת שרירים כדי שגופו יתאים לגיבור.

אגב פיספוסים, ריב, אחרי קריירה מדשדשת, קיבל הצעה להיבחן לתפקיד המיליונר בסרט "אישה יפה". הוא לא ממש אהב את העלילה, והתפקיד הלך לריצ'רד גיר.

3. הוא היה שחקן בינוני

לריב היה סוכן כבר בגיל 16, והוא למד משחק בבית ספר הנחשב ג'וליארד. על חלק מסרטיו, כמו ה"בוסטונים", הוא קיבל ביקורות חיוביות, אבל לרוב, המבקרים לא ממש הרעיפו שבחים על משחקו וטענו כי הוא נוקשה וחד מימדי. מצד שני, יש האומרים כי דווקא סוג משחק זה, עשה אותו כל כך טוב בתפקידו כסופרמן.

"כנראה שדווקא הנוקשות שלו עזרה לו בתפקיד סופרמן", הסביר חוקר הקולנוע פט בררטון. "סופרמן הוא חייזר עם כוחות שלא ייאמנו. אם היו לו יותר מדי הבעות היה קשה לאנשים להתחבר לפרסונה של סופרמן. הוא היה נראה להם אנושי מדי". כמובן שבררטון אמר זאת אחרי שריב נפטר, ותמיד אומרים דברים נחמדים אחרי שמישהו מת (כאילו, חוץ מהמדור הזה).

4. הוא לא היה נחמד

שלושה שחקנים שונים שעבדו עם ריב בסרטי סופרמן סיפרו שהיה מאוד לא נעים לעבוד איתו.

מרגו קידר, ששיחקה את לויס ליין בסרטי סופרמן כינתה את ריב "כאב צרוף". שרה דאגלס, ששיחקה את אורסה בשני סרטי סופרמן הראשונים סיפרה שריב היה אדם קשה ושבוי בתדמית של סופרמן. "סבלתי מהרבה פציעות גב בתקופת הצילומים ויכולתי להיתלות על החוטים שדימו תעופה רק שעה בכל פעם. ריב מאוד כעס על כך שהאטתי את הצילומים", חשפה.

ג'ק אוהלורן, ששיחק את הנבל נון בשני סרטי סופרמן הראשונים, סיפר שריב התנהג בצורה מאוד ילדותית על הסט, רצה להיות סופרמן כל הזמן, לא היה צנוע ואכפתי ובאופן כללי התנהג כמו בריון. למעשה, השניים לא הסתדרו כלל, עד שפעם אחת על הסט הם כמעט הלכו מכות. ריצ'רד דונר, הבמאי, תפס את אוהלורן, מתאגרף בעברו, וביקש ממנו שלא יפגע לו בפנים. שאר חלקי הגוף כנראה היו מותרים. אולי גם דונר לא חיבב את ריב במיוחד?

אם להיות כנים, גם אוהלורן וגם דאגלס טוענים שריב נהיה נחמד רק לאחר התאונה שלו. עם זאת, יש הכועסים עליו גם לאחר התאונה. ישנו בלוגר הטוען שריב היה בלתי נסבל עוד יומו האחרון וכי היה איכפת לו מנכים רק לאחר שהוא עצמו הפך לאחד. מאוד כועס הבחור.

לא חיבבה אותו. מרגו קידר שגילמה את לויס ליין (צילום: gettyimages)
לא חיבבה אותו. מרגו קידר שגילמה את לויס ליין (צילום: gettyimages)

5. סופרמן 4 נכשל בגללו

"סופרמן 4" הרג את המותג למשך הרבה שנים. אחת הסיבות המרכזיות היתה דילול התקציב, והצורך לעשות המון אפקטים עם הרבה פחות כסף, דבר שהוביל לחזרה על סצנות ושימוש בקטעים מסרטים קודמים. אבל גם הסיפור עצמו היה די נורא, ולזה אחראי ריב.

כשמפיקי הסרט, חברת קאנון (של מנחם גולן ויורם גלובוס, אגב), קיבלו לידיהם את הזכויות לסופרמן, לא היה להם שום תסריט. כריסטופר ריב גם לא ממש רצה לעשות עוד סופרמן, אבל הסכים בגלל שקאנון הפיקו לו את הסרט "סטריט סמארט". לאחר שנתן את הסכמתו, קאנון נתנו לו לפתח את הסיפור. העלילה, בה סופרמן נלחם עבור שלום עולמי, התבססה על קריינות שעשה ריב לסרט טלוויזיה בנושא שלום עולמי.

ריב גם היה אחראי לכך שווס קרייבן, הבמאי של סיוט ברחוב אלם וסרטי הצעקה, לא ביים את הסרט. קרייבן היה בתקופה רעה, עם ההצלחה של סיוט ברחוב אלם מאחוריו, אבל עם תביעה על גניבת זכויות יוצרים מעליו, וסרט שעשה שנה לפני כן נכשל בקופות. הוא רצה לביים את "סופרמן 4" ונפגש עם כריסטופר ריב כדי ראות אם יש חיבור בין השניים. לפי קרייבן, ריב החליט מיד שאין חיבור. "הוא פשוט הסתכל עלי ואמר: לא, זה לא יקרה", מספר קרייבן בספר "ווס קרייבן: האיש והסיוטים שלו". קרייבן טוען שריב התייחס אליו בזלזול, כאילו הוא ממעמד חברתי נמוך וריב הוא ממעמד חברתי גבוה, וכי ריב הודיע למפיקים שאין מצב שקרייבן יביים את סופרמן.

בסופו של דבר את "סופרמן 4" ביים סידני ג'יי פיורי. מי? בדיוק. אולי קרייבן יכול היה להציל את הסרט הנורא ההוא.

6. רובין וויליאמס נתן לו כוח לחיות

זה דווקא סוד חיובי ואחד שכיף לחלוק.

אחרי התאונה שלו, ריב שכב בבית החולים, כשלא רק גופו, אלא גם נפשו שבורה. ואז הגיע רובין וויליאמס.

ריב ו-וויליאמס היו שותפים לחדר בג'וליארד ונשבעו תמיד להיות שם אחד בשביל השני. כשריב נפגע, וויליאמס הגיע לחדרו בבית החולים ופשוט הצחיק אותו. הוא העמיד פנים כאילו בא לעשות בדיקה רקטלית לריב, וחברו הוותיק לא יכל שלא לצחוק.

באוטוביוגרפיה שלו "חיי" סיפר ריב שעד אותו רגע הוא שכב על גבו, קפוא, בלי יכולת להימנע מהמחשבות האפלות ביותר, ופשוט רצה למות. "בפעם הראשונה מאז התאונה, צחקתי. חברי הטוב הגיע ועזר לי להבין שאיכשהו אני אהיה בסדר".

ואכן ריב המשיך להיאבק בנכותו, נלחם למען חקר תאי גזע והקים קרן לסיוע למשותקים. לצערנו, ריב נפטר שנים לפני שוויליאמס עצמו לקח את חייו בידיו, ולא היה מי שיבוא להאיר את חייו של הקומיקאי כשהוא נזקק לעזרה.

___________________________________

עוד באותו נושא: