איימי ויינהאוס נפטרה כחודש וחצי לפני יום הולדתה ה-28. ארבע שנים עברו מאז והעולם עדיין כואב את לכתבה בטרם עת. לאחרונה יצא סרט דוקומנטרי מרגש ומעורר מחשבה על ווינהאוס. אין ספק שמאז שמתה נכתב ונאמר רבות על הצד האפל של חייה, אך יש עוד כמה סודות שפחות דיברו עליהם עד היום.

1. היא התחילה אחרת לגמרי

לפי הסרט על חייה, איימי ויינהאוס, שהושפעה מטוני בנט והשירליז, חשבה שמוזיקת פופ היא זבל ותיעבה את זה שקישרו בינה לבין זמרות פופ של התקופה. ובכל זאת, כנראה שלא תמיד היא חשה ככה.

בגיל 10 הקימה ויינהאוס, יחד עם חברתה ג'ולייט אשבי, צמד ראפ שהושפע מ"סולט נ' פפה". לא בדיוק הג'אז, איתו היתה מזוהה בהמשך. לצמד של ויינהאוס ואשבי קראו "סוויט אנד סאוור", וויינהאוס הגדירה אותם כ "סולט אנד פפה היהודיות הקטנות". בין שירי הצמד היו "גלאם צ'יקס", "ספינדרלה" והשיר הכי נכון לשתי בנות בנות 10 "בנים...מי צריך אותם?". ויינהאוס, אגב, הייתה הסאוור בצמד. כבר מגיל קטן בחרה להיות חמוצה.

בתחילת הדרך. איימי ויינהאוס בתמונה מ-2004 (צילום: gettyimages)
בתחילת הדרך. איימי ויינהאוס בתמונה מ-2004 (צילום: gettyimages)

2. היא בכלל לא חשבה להיות זמרת

למרות צמד הראפ שלה, באותו גיל ויינהאוס בכלל חלמה להיות מלצרית על סקטים, כזו שמביאה אוכל ללקוחות המזמינים מהרכב, כמו בסרט "אמריקן גרפיטי".

בגיל 12 כבר נרשמה לבית ספר לאמנויות, אבל בחרה דווקא לתיאטרון. היא הלכה מדי פעם לשיעורים, ובאחת החזרות אביה קלט את יכולת השירה האדירה של בתו. "הלכתי לראות אותה בחזרה וחשבתי שהיא רק תשחק," הוא סיפר למגזין רולינג סטון, "אבל פתאום היא יצאה והחלה לשיר. לא האמנתי למה ששמעתי. אף פעם לא ידעתי שהיא יכולה לשיר ככה".

עם זאת, ויינהאוס הועפה מבית הספר די מהר כי עשתה נזם באף, ובאופן כללי התנהגה במרדנות. למזלה, ומזלנו, לאחיה הגדול היתה גיטרה שויינהאוס ניגנה בה מדי פעם, והשאר היסטוריה.

למדה תיאטרון וריקוד ורק אחר כך הגיעה למוזיקה. איימי ויינהאוס בילדותה (צילום: rex/asap creative)
למדה תיאטרון וריקוד ורק אחר כך הגיעה למוזיקה. איימי ויינהאוס בילדותה (צילום: rex/asap creative)

3. היא מאוד אהבה סקס

או לפחות זה מה שהיא רצתה שכולם יחשבו. בראיון ל"גארדיאן", סקס היה תשובה על המון שאלות שנשאלה. כשנשאלה מה יהיה כוח העל שלך, ויינהאוס ענתה סופר סקסואליות, כשנשאלה איך היא נרגעת, ענתה סקס, באיזו תכיפות את עושה סקס? מתי שאני יכולה, מה הרגע המביך שלך? "שיש לי חלומות סקס על חבריי ללהקה" ולבסוף מה היית משפרת בחיים שלך? יותר סקס ויותר חדר כושר.

כשויינהאוס נפרדה מבעלה בלייק פילדר סיביל היא אמרה שלא היתה שם אהבה, רק סקס, וסיפרה על המון הרפתקאות מיניות, כולל מין עם נשים ושלישיות. עם זאת, באותו ראיון לגארדיאן היא גם מדברת על אהבה כמחלה שמכלה את הגוף וכי הדבר שהיא הכי מאוהבת בו זה להיות מאוהבת. כך שבהחלט כל הדיבור על סקס מרגיש כמו עוד שכבה שמסתירה תחתיה כאב.

4. היא היתה גזענית

טוב, לא באמת, אבל פעם אחת היא צולמה כשהיא שרה שיר מאוד גזעני.

בסרטון נראית ויינהאוס, בת 24, כשהיא יושבת עם חברה על ספה בזמן שבעלה, בלייק, מצלם אותן. הוא טען שהמצלמה לא מצלמת וביקש מויינהאוס והחברה לשיר את השיר שלהן. השתיים מסכימות ושרות שיר עם הלחן של "Head, shoulders, knees and toes" רק שבמקום איברי הגוף הן אומרות Blacks, pakis, gooks and nips", שאלו שמות גנאי לשחורים, פקיסטנים, אסייתים ויפנים. השורה הבאה בשיר של השתיים הולכת ככה: "And deaf and dumb and blind and gay" - חירשים, ואילמים ועיוורים וגייז.

השיר הוא שיר כדורגל, מכוער, אבל רוב הסיכויים שהשתיים סתם התלוצצו ונהנו להגיד מילים גסות. מחזקת את הטענה הזו העובדה שהשתיים נראות מחוקות למדי ושעל שולחן הקפה בסרטון מונחת ערימות סמים.

איימי בכל מקרה התנצלה על הסרטון. מה שכן, הבלייק הזה, לא רק שדרדר אותה לסמים, הוא גם העלה את הסרטון ליוטיוב. זה היה צריך להיות הרמז להתגרש ממנו, לא?

5. היו לה דרכים מעניינות לתרום כסף

יום אחד, למשל, היא הגיעה לחנות צדקה עם תיק מלא בגדים ישנים שלה, כולם של מעצבים מפורסמים, כמו אלכסנדר מקווין, וביקשה לתרום את כל התכולה. היא טענה שניקתה את הארון ואלו הבגדים שאינה רוצה.

כשבר שאהבה לבלות בו בשם ג'ורג' טאברן עמד להיסגר, איימי, יחד עם עוד כמה אמניות, ביניהם קייט מוס וגרייס גו'נס, לבשו חולצות עם הכיתוב "הצילו את ג'ורג' טאברן" ועודדו את הציבור לקחת חלק במאבק. הצליח להן, אגב.

בפעם אחרת, כדי לעורר מודעות לסרטן השד, איימי הצטלמה ל"מגזין איזי ליבינג" בעירום מלא, כשרק הגיטרה שלה מונחת בצורה אסטרטגית ושתי חתיכות מסקינג טייפ מכסות לה את הפיטמות.

בקיצור, לב טוב ומעניין היה לה.

6. לא נשמע שירים חצי אפויים שלה

זה כבר נהיה עניין שבשיגרה. אמן הולך לעולמו ודי מהר אחר כך יוצאים כל מיני דמואים שהקליט ולא סיים לעבד. חברות התקליטים מוציאות סינגלים בתואנה שזה לזכרו, בלי אף מילה על הכסף שעושים על גופתו שלא התקררה. במקרים של זמרים כמו ג'ימי הנדריקס זה ממשיך לקרות גם שנים אחרי מותו, אבל כנראה שלויינהאוס זה לא יקרה.

מנהל חברת יוניברסל שברשותה היו דמואים של ויינהאוס סיפר למגזין בילבורד שהוא שרף את הדמואים. "אני לא מוכן שבמשמרת שלי מישהו יקח חצי קול או צליל ויעשה מהם משהו. עכשיו זה לא יקרה במשמרת של אף אחד".

חייבים לציין שכבר יצא לויינהאוס אלבום אחד לאחר מותה, ב2011, אבל הביקורות עליו היו כה נוראיות והתחושה היתה שיוצרי האוסף עשו כל מה שיכלו כדי ליצור משהו חצי ראוי מהשירים החצי מוכנים שהיו להם. נראה שההחלטה של ג'וזף היתה יותר מנכונה. שתנוח על משכבה בשלום.

השפעה רעה. עם בלייק פילדר סיביל (צילום: gettyimages)
השפעה רעה. עם בלייק פילדר סיביל (צילום: gettyimages)

_________________________________________________

עוד באותו נושא: