כותבת שורות אלה היא סקפטית ידועה. כל אזכור של איזושהי שיטת ניו אייג' או בנייה אישית גורר מצידה נחירה של בוז וגלגול עיניים. מה, עכשיו יביאו לי קואצ'ר שיתיימר לסדר את הבלגן הגדול שלו אני קוראת בגאווה "חיי"? האם העובדה שאין לי חצי מושג מי אני, מה אני ואיך אני הולכת לממן לעצמי דירה, באמת קשורה לעובדה שלא כתבתי בגיל 22 רשימה של היעדים שאני רוצה להגשים בחיי? לא, העצמה אישית וכל הברברת הזו הן ממני והלאה, מהסיבה הפשוטה שהן שואבות את כל הכיף מלהאשים את כל העולם ואחותו בנאחס שקורה לי - שזה, רבותיי, טעם החיים.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

ובכל זאת, הסכמתי להיפגש עם שירן רז, גורו לייף-סטייל חדשה, שלוחשת על אוזנם של מנכ"לים ופוליטיקאים בארץ ובחו"ל, או כמו שהיא מגדירה את עצמה באתר האינטרנט שלה: "יועצת ‏אסטרטגית רגשית לעסקים, לפוליטיקאים ולארגונים". להפתעתי, לא קיבלה את פניי אנקונדה בחליפת עסקים, כפי שאפשר היה לצפות, אלא אישה חיננית עם תווי פנים חמים ומזמינים ולוק של בת השכן ממול. אנחנו נפגשות בביתה בכפר סבא, והיא מגישה לי קפה קר ומיד מסבירה לי על שיטת הטיפול שלה, שמכונה "ספירל".

"זו שיטה שמייצרת הקבלה בין האדם לארגון שבו הוא עובד", היא מסבירה. "אני חושבת שחוסר הצלחה, חוסר אושר ואפילו בעיות בריאות נובעים מכך שמישהו שם לנו מעין רטיות על העיניים ומונע מאיתנו לראות את המציאות כמו שהיא. במהלך פגישה של שעה אפשר לתת לאדם מעין צידה לדרך. יש כאלה שמה שאני נותנת מספיק להם לכל החיים, ויש כאלה שחוזרים אחרי שבוע, חודש או שנה. אני נותנת זווית רחבה לתמונת החיים של אדם".

על סמך מה את נותנת את זה?

"יש לי ניסיון בניהול, בייעוץ ובליווי בתחום העסקי. יש לי גם יכולת אינטואיטיבית מאוד מפותחת. יש לי ניסיון של שנים עם מגוון רחב של אנשים, ופיתחתי יכולת לנתח במהירות מצבים ובעיות. אני חוסכת ללקוחות שלי הרבה זמן: במקום להתחרבש עם עצמם, מישהו מראה להם את נקודת ההתחלה הנכונה, ומשם הם יכולים לרוץ לבד".

שירן רז בראיון ל"תוכנית חיסכון" בערוץ 2

אמרו לי שאני משוגעת

היא גדלה בחיפה וביישוב הקהילתי כרכום ובעלת תואר ראשון בכלכלה ובמינהל עסקים.

"התחתנתי צעירה, בגיל 18", היא מספרת, "ואחרי שמונה שנים ושני ילדים התגרשתי. באותה תקופה הקריירה שלי הייתה מבוססת על כספים ופיננסים. עבדתי בגופים פיננסיים שונים בכל מיני תפקידים, כולל סמנכ"לית כספים, מנהלת חשבונות וכלכלנית, ובשלב מסוים הרגשתי שאני עובדת קשה מדי. השגתי תפקידים חלומיים, אבל פתאום החלומות נראו לי אפרוריים. החלטתי שאני עוזבת את אזור הצפון, עוברת למרכז ומתחילה לעבוד כמנהלת לקוחות בחברה טכנולוגית גדולה. ידעתי שיש לי גישה טובה לאנשים. הבנתי גם שאני יודעת לעשות כסף, אז החלטתי שאני צריכה לעשות כסף לעצמי ולא למישהו אחר. אמרו לי שאני משוגעת לעזוב כאלה תנאים, שאני אתחרט על ההחלטה הזו, אבל אני כבר החלטתי ויצאתי לדרך כעצמאית, בלי תוכנית ובלי כלום".

לא פחדת?

"חוסר הצלחה, חוסר אושר ואפילו בעיות בריאות נובעים מכך שמישהו שם לנו מעין רטיות על העיניים ומונע מאיתנו לראות את המציאות כמו שהיא. אני נותנת זווית רחבה לתמונת החיים"

"כל החלטה שקיבלתי, שאנשים אמרו לי עליה שהיא לא נכונה, התבררה כהכי נכונה בשבילי. כשהתגרשתי מבעלי, ויתרתי על כל הכסף שהגיע לי. היה לנו עסק שנקלע לקשיים, אז אמרתי לבעלי: 'מה שתרצה, תיתן'. על פניו, גם זו הייתה החלטה לא נכונה, אבל הייתה לי אמונה שהכול יסתדר. אני חושבת שתהליך הלמידה המואץ שלי על אנשים התחיל אחרי שעברתי לגור במרכז. פתאום, במקום להיות מנהלת לקוחות שעסוקה בלמכור, העדפתי לשבת עם אנשים ולדבר איתם. התחלתי לחוות את העולם מעבר למה שאנחנו רואים אותו: לקרוא אנשים, להבין אותם. אפשר להגיד שפיתחתי סוג של חוש שישי שמשולב בהמון סקרנות ורצון להצליח".

רז החלה לחפש אינטראקציה עם אנשים ונתנה הרצאות בכל מקום אפשרי: מתנ"סים, מכוני כושר, מרכזים קהילתיים. היא גם התחילה לכתוב מאמרים באינטרנט על התובנות שלה וצברה עוקבים. בעיצומו של התהליך פגשה ד"ר לקבלת החלטות שמייעץ לפוליטיקאים ועובד בחו"ל. את שמו היא לא מגלה, אבל לדבריה היה לו חלק חשוב בפיתוח של שיטת עבודתה. "הוא הקשיב לי ולרעיונות שלי, הוסיף את השקפת עולמו ואת הניסיון שלו ועזר לי לגבש מודל שאותו המשכתי לפתח במשך השנים. הוא היה נקודת הפתיחה שלי שגרמה לי להתחיל לרוץ, כמו שהשיטה שלי עוזרת עכשיו לאנשים להבין מאיפה הם צריכים להתחיל".

וזהו? מאז את עצמאית?

"תוך שלושה חודשים מההרצאה הראשונה שלי כבר לא היה לי מקום ביומן".

מה לדעתך סוד ההצלחה?

"תראי, רובנו יודעים הכול. אני לא חושבת שאני מחדשת לאף אחד שום דבר בשיחות איתי, אבל יש הבדל גדול בין לדעת לבין לעשות. להביא את עצמך למקום של עשייה, זה קשה. זה כמו שמישהו יודע שאם הוא יעשה ספורט, הוא ירזה, אבל קשה לו להביא את עצמו למצב שהוא רוצה לעשות ספורט. הרבה אנשים סובלים מחוסר בהירות פנימית או מרצונות שמתערבבים ביחד, ואז קשה להם לדעת אם רצון מסוים הוא מקורי שלהם או שהוא רצון של החברה, של ההורים וכו'. אני עושה סדר בבלגן, והלקוח עושה את הצעדים".

רז בערוץ הכנסת לפני הבחירות

הישראלים לא מקשיבים

לדבריה, אפשר לאפיין בני אדם לפי מדינות. "הישראלים מאוד אוהבים לקדוח בשיחות", היא צוחקת. "הם שואלים הרבה שאלות, ופחות רוצים לשמוע את התשובות. אין כאן תרבות של הקשבה. במזרח הרחוק, לעומת זאת, מאוד מקשיבים לי ובקושי מביעים משהו מעצמם. בארצות הברית יש המון תעוזה, ואנשים מאוד פתוחים במהלך השיחה. בסך הכול, בכל העולם מתעסקים באותם נושאים: זוגיות, כסף, חלומות. הנושאים האלו נכונים בכל תרבות".

"ידעתי שיש לי גישה טובה לאנשים. הבנתי גם שאני יודעת לעשות כסף, אז החלטתי שאני צריכה לעשות כסף לעצמי ולא למישהו אחר.יצאתי לדרך כעצמאית, בלי תוכנית ובלי כלום"

במהלך מערכת הבחירות האחרונה הפכה יכולת הניתוח של רז למצרך חם, והיא השתתפה בפאנלים רבים בערוץ הכנסת ובאתרי חדשות. בניגוד לרוב הפרשנים, חזתה ניצחון מוחץ לבנימין נתניהו. ליריבו יצחק הרצוג, שהוביל בסקרים תקופה ממושכת, הדביקה באחד הראיונות את הכינוי "נער צופים".

"אני חושבת שהשמאל מאבד את עצמו", היא מנתחת את ההפסד של המחנה הציוני. "השמאל של פעם היה נחוש, אחיד ובעל ערכים. היום יש רצון לנצח, לא באמת להוביל. נתניהו, לעומת זאת, הוא אסטרטג טוב, ובכך הוא מוכיח שמי שמנצח הוא החכם, לאו דווקא הצודק. גם לנפתלי בנט היה קמפיין טוב, שיביא לו הרבה קולות בבחירות הבאות".

למה את מתכוונת?

"פוליטיקה זה משחק: או שאתה מבין את הכללים, או שלא. ובנט מבין. הוא עקבי, והוא פונה לרגשות של האנשים, למה שכואב להם מבפנים. הוא גם לא מפחד, וזה דבר חשוב שנקלט בתת מודע של הבוחרים. החולשה היחידה שלו היא שהוא אמוציונלי מדי, אבל אני מעריכה שזה יתאזן עם הזמן".

_______________________________________________________

עוד באנשים: