החודש לפני 36 שנה, נפטר ג'ון ווין, אחד השחקנים המפורסמים ביותר בארצות הברית. הוא היה הקאובוי האולטימטיבי, עם סגנון דיבור מיוחד, הליכה מעוקמת וקומה גבוהה. למעשה, רבים באמריקה רואים בווין כאחד מהאייקונים הפטריוטים ביותר שהיו למדינה. זה לא אומר שלא היו לו סודות שהוא היה מעדיף שלא נחשוף.

סמל אמריקאי. ג'ון ווין
סמל אמריקאי. ג'ון ווין

1. הוא לא היה ג'ון ווין

זה ידוע שהוא לא נולד בשם ג'ון ווין, אלא מאריון מוריסון. שם מעט נשי. מה שלא כולם יודעים זה שבילדות ווין קיבל את הכינוי THE DUKE. אל באנדי מהסדרה "נשואים פלוס" השתמש בכינוי הזה בכל פעם שהוא הזכיר את הכוכב הנערץ עליו. גם הכינוי הזה הביך מעט את ווין משום שהוא נולד בעקבות כלב גדול בשם דיוק שהיה למשפחה. בגלל שמאריון הצעיר הלך לכל מקום עם הכלב שלו, הוא קיבל את הכינוי דיוק הקטן שדבק בו. את השם ג'ון ווין נתנו לו מפיקים הוליוודיים שטענו שזהו שם טוב יותר לשחקן מאשר דיוק מוריסון, ובטח טוב יותר לשחקן שכולו גבריות מאשר מאריון מוריסון.

אבל ווין לא התחבר מעולם להיותו ג'ון ווין ולא רק בשם. למרות שדעותיו השמרניות התאימו לסרטיו שהיו מאוד אמריקנים, בביוגרפיה "ג'ון ווין החיים והאגדה מאת סקוט איימן", ווין מצוטט כאומר "האדם שאתם רואים על המסך אינו באמת אני. אני דיוק מוריסון, ומעולם לא הייתי ולא אהיה אישיות קולנועית כג'ון ווין. אני מכיר אותו היטב, אני אחד מתלמידיו הטובים. אני חייב להיות. אני מתפרנס ממנו".

בציטוט אחר ווין אמר, "מצאתי את האדם שהגבר הממוצע רוצה שהוא עצמו, אחיו או בנו יהיו. זה הגבר הממוצע שאשה רוצה כבעל". בגלל תדמית זו הוא סירב לתפקידים שהפכו ענקיים דוגמת הארי המזוהם, שלקח בסוף קלינט איסטווד.

דמות הקאובוי החזק לא עזבה אותו מעולם. כאשר ווין גילה שיש לו סרטן ריאות הוא סיפר שהגיב בשקט, "ישבתי שם וניסיתי להיות ג'ון ווין", וזה, אנחנו מודים, קצת צובט בלב.

2. סטאלין רצה להרוג אותו

ג'ון ווין היה נער הפוסטר של הימין השמרני, התנגד לליברלים והטיף במרץ נגד הקומוניזם. כמובן שסטאלין שנא אותו. הדיקטטור הרוסי שמע על הפופולאריות של ווין מהבמאי הרוסי סרגיי גרמיסוב, והחליט להרוג אותו, כך סיפר מייקל מאן בסיפרו "ג'ון ווין האיש מאחורי האגדה"

סטאלין שלח אנשי ק.ג.ב בעקבותיו, וה-FBI שגילו על המזימה, סיפרו לווין. ווין הגיבור ביקש מהסוכנות לתת לו לטפל בעניין. הוא תכנן לתפוס את האנשים,להכניסם למכוניתו ולזייף הוצאה להורג כדי שיפחדו. עד שיגיעו, ווין ויתר על הגנה ופשוט בנה חומה גדולה סביב ביתו. הרעיון המשוגע שלו לתפוס את הסוכנים לבדו, קצת סותר את העובדה שטען שהוא לא הקאובוי הקשוח שגילם בסרטים.

בסופו של דבר, חרושצ'וב, שהחליף את סטאלין לאחר מותו, ביטל את ההוצאה להורג שאותה הגדיר כ"אחד הצעדים האחרונים שסטאלין עשה בשנות הטירוף שלו".

זה לא היה ניסיון החיסול היחיד של ווין. כשהשחקן ביקר במקסיקו בעת צילומי הסרט "הונדו", נעשה ניסיון לחסלו על ידי תא קומוניסטי, וכשביקר חיילים בוייטנאם ב-1966, צלף קומוניסטי ניסה לחסל אותו, וגם שם ווין שרד.

מצד שני, ווין כן היה פתוח לשמוע דעות הפוכות לשלו, למשל מהשחקן פול ניומן שהיה ליברלי, ואף שלח מכתב בהצלחה לנשיא קרטר וחתם עליו - מ"האופוזיציה הנאמנה".

3. הוא היה גזען?

כשאדם מחזיק בדעות שמרניות, יש נטייה לחשוב שהוא כנראה גם גזען. וויין לא לגמרי עומד בסטריאוטיפ, אבל גם לא לגמרי שובר אותו. בראיון מ-1971 לפלייבוי, הקאובוי המחוספס הצהיר כי הוא מאמין בעליונות לבנה "עד שהשחורים יחונכו לנקודה של אחריות. אני לא מאמין בנתינת תפקידי סמכות והנהגה לאנשים חסרי אחריות". בהמשך הוא הוסיף כי אינו מרגיש אשמה על כך שהשחורים בעבר היו עבדים: "זו פשוט עובדה. כמו ילד שקיבל שיתוק ילדים ואינו מסוגל לשחק כדורגל כשאר הילדים".

כשנשאל כיצד השחורים יכולים להתמודד עם אי-השוויון לאורך השנים ענה, שהם יכולים ללכת לבית ספר: "אני לא יודע למה אנשים מתעקשים שנאסר על שחורים ללכת לבית ספר. ראיתי אותם בבתי ספר ציבוריים בכל מקום שהייתי. הלוואי שיגידו לי איפה יכול להיות לשחורים טוב יותר מבאמריקה". בהתחשב בכך שרק עשור קודם אפרו-אמריקאים נלחמו על מעמדם, ועדיין התגוררו בגטאות ורוכזו בשכונות עוני, ובכך שבאירופה הם זכו ליחס טוב בהרבה, נראה שווין היה קצת גזען ודי בור בנושא שוויון זכויות.

4. הוא בגד בנשותיו

כבעל דעות שמרניות, הקהל ציפה מווין להיות איש משפחה למופת. ווין אכן היה איש משפחה, אבל היה נשוי יותר מפעם אחת, ואף בגד בכל נשותיו.

נישואיו הראשונים היו לג'וזפין סאנז, אישה פנמית. לשניים היו ארבעה ילדים ונישואיהם נמשכו 10 שנים, אבל התפרקו משום שווין היה עסוק כל הזמן בעבודתו והסתובב עם אנשים מהתעשייה, בעוד שסאנז לא התחברה לעולם הזוהר.

במהלך נישואיו לסאנז הכיר ווין את מרלן דיטריךעל סט צילומי סרט. האגדה מספרת שדיטריך היתה צריכה לבחור שחקן שישחק לצידה וכשראתה את ווין הסתובבה במקום, בחנה אותו מכף רגל ועד ראש ואז לחשה לבמאי, "אבא, תקנה לי את זה". הרומן ביניהם היה מלא תשוקה, כולל סיפור על מין בחדר המדרגות שווין הגדיר כחוויה הכי מרגשת בחייו. ובכל זאת, ווין לא עזב את אשתו בתקופה ההיא והשניים התגרשו רק לאחר מכן.

את אשתו השנייה, אספרנזה, הוא פגש במקסיקו, הם היו נשואים שבע שנים, ללא ילדים והוא בגד בה עם השחקנית גייל ראסל. ביום שהתגרש מאספרנזה, ווין התחתן עם בחורה מפרו בשם פילאר. הנישואים שרדו 17 שנים, ולשניים נולדו שלושה ילדים, אך בזמן שהיה איתה ווין גם התרועע עם הכוכבת מארין אוהרה. חבריו אמרו שמעולם לא התחתן עם אוהרה כי לא חשב שיוכל לשלוט בה והוא התחתן רק עם נשים שחשב שיוכל לשלוט בהן, גם אם טעה כל פעם.

בסופו של דבר, אף אחד מחבריו לא הבין מדוע ווין בחר דווקא בנשים אלו, פרט לעובדה שהיתה לו כנראה חולשה לנשים לטיניות. לטענתו, "נשים באמריקה מתלבשות בשביל נשים אחרות, בעוד שנשים לטיניות מתלבשות בשביל הגברים". ונשים גרמניות כדיטריך כנראה מתלבשות הכי טוב, כי עליה הוא לא יכול היה לוותר למרות שהיה נשוי.

רומן ממבט ראשון. מרלן דטריך (צילום: gettyimages)
רומן ממבט ראשון. מרלן דטריך (צילום: gettyimages)

5. הוא היה אלים לפרקים

לפחות כך טוענים בשתי ביוגרפיות: "כשהאגדה נהיית עובדות" מאת ריצ'רד דאגלס ג'נסן , וזו של איימן. לפי שני הספרים, ווין סבל מדיכאון עקב נישואיו הכושלים והיה בעל הרס עצמי. הוא עישן שש קופסאות סיגריות ביום ושתה אלכוהול בכמויות. אשתו השנייה, אספרנזה, טענה שהכה אותה כשהיה שיכור בעוד שווין טען לעומתה שהיא היתה מפילה עצמה ומאשימה אותו שדחף אותה.

לפי ג'נסן, ווין היה אלים כלפי כל נשותיו וגם כלפי כל האנשים על הסטים של סרטים שצילם, החל מהבמאים והשחקנים ועד אנשי הצוות. "אנשים אמרו שהיה פשוט בלתי אפשרי לעבוד עם ווין", מספר ג'נסן ומוסיף כי "עד כה אנשים נמנעו מלספר את האמת על ווין בגלל שחששו מבנו מייקל אשר היה אחראי על מורשת ווין. כשמייקל מת, אנשים הסכימו לספר את האמת".

עם זאת, בספר שפרסמה בעצמה אשתו השלישית פילאר, היא טענה שאמנם היו רגעים קשים עם ג'ון, אבל שהוא היה מושלם 80 אחוזים מהזמן, והיה איש משפחה למופת. ואנחנו רק שאלה, אז להיות אלים רק 20 אחוזים מהזמן זה בסדר?

6. לא הכל היה הגיוני אצלו

"אין שום הגיון באמונות טפלות, הם פשוט חלק מעולם מומצא", כך אומר מאט, דמותו של ג'ון ווין בסרט "עולם הקרקס". ווין עצמו, החזיק בלא מעט אמונות טפלות. למשל, אם הוא ראה מישהו משאיר כובע על מיטה הוא יכול היה להשתגע, משום שהיתה לו אמונה שזה מביא מזל רע (האמונה אומרת ששיער עלול להחזיק בתוכו רוחות רעות).

בנוסף ווין האמין במשפט "העבר את המלח, העבר את הצער" ולכן לאף אחד אסור היה להעביר לו מלח ישירות. באם ווין רצה מלח, היה צריך להניח את המלחייה על השולחן ורק אז ווין היה לוקח ממנו. נו, טוב.

_________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • האם אליל הסקס ג'יימס דין היה דיווה ששכח להתקלח?