הנה לכם סיפור כיפי על נקמה מתוקה: דמיינו לכם ילד ממושקף וגמלוני שנדחף אל תוך לוקר בבית הספר האמריקאי בו הוא לומד. הוא קם מדי בוקר ומגיע לכיתה רק כדי להיתקל באלימות ויחס מזלזל מחבריו לבית הספר שמכנים אותו "לוזר" במבטא דרומי כבד. כן, זה לא פשוט להיות טינאייג'ר בארצות הברית, ואיש לא מבין את המורכבות הזאת יותר טוב מג'ון גרין.

רק שאז גרין התבגר והפך מאותו ילד עצוב ודחוי, לסופר מצליח שנמצא בראש ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. "הם היו זורקים אותי בפחי האשפה בבית הספר או מושכים אותי מאוד בחוזקה", נזכר גרין בראיון שהעניק על אותם הימים כנער עצוב. "הדבר שאני הכי זוכר זה בעיקר התחושה הזאת, רגע לפני שאתה יודע שזה הולך לקרות. נוטלים ממך את האנושיות שבך ואתה לא חש דבר מלבד פחד".

ג'ון הניח את הטראומה האישית מאחור והפך לכוכב ברשתות החברתיות עם בלוג וידאו מצוין ולמעלה מארבעה מיליון עוקבים בטוויטר. אה כן, הוא גם המציא את תחום ספרות הנוער מחדש ומסתובב עם סופר מודלס כמו קארה דלווין, שהיא גם מעריצה נלהבת וגם תככב בקיץ הקרוב בעיבוד קולנועי חדש לאחד מספריו.

אז... למי בדיוק קראתם לוזר?

"אל תשכחו להיות מדהימים"

שמו של ג'ון גרין מצלצל מוכר לקהל הישראלי כיוון שהוא עומד מאחורי רב המכר "אשמת הכוכבים" שהצליח גם כאן. מדובר בסיפור נעורים קורע לב על הייזל, נערה מתבגרת חולת סרטן שפוגשת בקבוצת תמיכה נער בשם אוגוסטוס, אשר מצליח להמשיך ולהתנהל באופטימיות על אף היותו קטוע רגל. הרומן הלא פוטוגני הזה, שחף מערפדים, אנשי זאב או מציאות אפוקליפטית אחרת שכיכבו בשנים האחרונות, הפך לפרח בר נדיר וריאליסטי על מדף הספרים של בני נוער מסביב לעולם, ואף עובד בשנת 2012 לסרט שובר קופות באותו השם, בכיכובם של שיילין וודלי ואנסל אלגורט.

עוד בטרם יצא הספר בשנת 2012, שמו של גרין כבר הספיק להיות מוכר למדי בעולמות הספרותיים והניו מדיה בהם הוא פעיל: ספר הביכורים שלו משנת 2005, "מחפשים את אלסקה", זכה בפרס פרינץ היוקרתי וזיכה אותו בביקורות נלהבות. במקביל, החל להיות נוכח באופן קבוע במדיה החברתית וביוטיוב בפרט.

גרין הפך לסנסציית רשת בעיקר סדרת סרטונים מצליחה שהעלה באדיקות ליוטיוב. באחת מסדרות הרשת שצילם, הוא ואחיו האנק מככבים בוידאו בלוג בשם Brotherhood 2.0, בו תקשרו השניים במשך למעלה משנה אך ורק באמצעות שיגור סרטונים אחד לשני. סדרה נוספת ששווה הקלקה בזמן שאתם משוטטים ברשת הינה "Crash Course", סדרה חינוכית אך מצחיקה בהנחיית האחים גרין, אשר מלמדת אותך בתמציתיות מגוון נושאים מרתקים מתחומי ההיסטוריה, המדע, הספרות האנגלית וההיסטוריה האנושית.

השילוב בין תחום ספרות הנוער והמדיה החברתית התברר כשילוב גאוני אך פשוט למדי מצידו של גרין. הוא למעשה מעניק לקהל הקוראים שלו חווית משתמש מקיפה של 360 מעלות המלווה אותם לאורך כל היום: הוא נמצא על מדף הספרים שלהם, מציג סרטונים משעשעים על מסך המחשב שלהם ומעדכן אותם בנעשה בחייו באמצעות הציוצים התדירים שלו בטוויטר העוסקים במגוון נושאים מהחוויה האנושית. בין ציוציו הפופולאריים במיוחד ניתן למצוא הגיגים על היעלמותו של טעם פפסי מן מדפי הסופרמרקט, ספרים חדשים עליהם הוא ממליץ ועדכונים משעשעים מכסא רופא השיניים.

מצד אחד, גרין הוא איש ספרות לכל עניין ודבר, והטקסטים אותם כתב מרגשים ומדויקים עד כאב. מבקרי ספרות הגדירו את סגנון הכתיבה הריאליסטי החדש כ"תסמונת ג'ון גרין", שמציג כתיבה לא מתיפייפת עם דמויות לא פוטוגניות במיוחד, שמצליחות להיכנס ללב על אף היותן עצובות או טראגיות.

מצד שני, הוא לוכד במשפטים קצרים וקולעים את מהות חווית גיל ההתבגרות, באופן שמתרגם היטב לציטוטים מעוצבים שירוצו באופן ויראלי באינסטגרם ובפייסבוק. בין הציטוטים החביבים ביותר על מעריציו של גרין ניתן למצוא:

"זה העניין עם כאב, הוא דורש שיחושו בו"

או למשל:

"הסימנים אותם אנשים נוטים להותיר אחריהם הם לרוב צלקות".

גרין הבין בשלב מוקדם יחסית בחייו, כי דווקא החנוניות שלו היא הדבר שמייחד אותו, ומיליוני עוקבים בטוויטר, יוטיוב ופייסבוק לא יכולים אלא להסכים. הוא עצמו מודה בפה מלא שרוב המעריצים שניגשים אליו, מכירים אותו בדרך כלל מצפייה ביוטיוב, וכולם מצטטים את המשפט איתו הוא נוהג לחתום את הסרטונים: "אל תשכחו להיות מדהימים".

חי בסרט, עם קארה דלווין

כמו סופרים רבים לפניו, גם גרין הפך לסלבריטי בפני עצמו לאחר שנעשה העיבוד הקולנועי ל"אשמת הכוכבים", שכאמור הנגיש לקהל הרחב את סיפורם קורע הלב של הייזל ואוגוסטוס. לאחר ההצלחה הגלובלית של הסרט, החליטו אולפני הקולנוע הגדולים שספריו של גרין כנראה שווים זהב טהור בקופות, והחלו לעבוד במרץ על עיבודים נוספים לספריו המוקדמים.

בקיץ הקרוב נזכה לראות את קארה דלווין מככבת כדמות הראשית והמסתורית מרגו בעיבוד הקולנועי והמסקרן לספרו "ערים מנייר", והבאז ברחבי הרשת סביב יציאת הסרט והטריילר מסעירים את הצופים הצעירים כבר מעכשיו. הקהל האמריקאי יצא מגדרו רק לפני כמה ימים כאשר הטריילר העדכני לסרט הוקרן במהלך שידור פרק של סדרת "שקרניות קטנות".

במקביל, ליהוקים לעיבוד הקולנועי לספרו הראשון של ג'ון "מחפשים את אלסקה" מתקיימים בימים אלו בשיא המרץ, וגרין התלונן לאחרונה על קבלת איומים לחייו (!) באמצעות המדיה החברתית, בעקבות חרושת השמועות הסובבת את הליהוקים המסתוריים.

בעוד שהאולפנים נהנים מהבאז ותשומת הלב הרבה המופנית לפרויקט מהקהל העתידי, גרין עצמו פחות משועשע מהמצב, והוא הבהיר באמצעות עמוד הפייסבוק והטוויטר כי הינו "סופר" ולא, חלילה, "מלהק". על כן, אין לו שום שליטה או עניין בליהוק שחקן כזה או אחר לסרטיו.

אז כנראה האלימות וההתלהמות מצד בני הנוער כלפי גרין לא נעלמה לחלוטין מחייו, אבל, היי, לפחות עכשיו הוא בצד של הילדים המקובלים.

____________________________________________________________

עוד באנשים: