בימים אלו מתקיימת בפריז תערוכה על חייה של אדית פיאף, הזמרת הצרפתייה שהפכה לסמל וכונתה הדרור הקטן Little Sparrow. אין הרבה דמויות כמו פיאף שקיימת הסכמה סביב כישרונן, אך גם לאשה המקסימה הזו היו שלדים בארון.

1. היא ננטשה על ידי הוריה, אבל בעיקר אמה

אביה של פיאף, שנולדה ב-1915, היה אקרובט רחוב, בעוד אמה הייתה זמרת ומוכרת ממתקים בירידים. הם נישאו ב-1914 ופחות או יותר מיד לאחר הנישואים, אביה של פיאף גויס לצבא עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. זמן קצר לאחר לידתה של פיאף, אמה השאירה אותה בבית הסבתא ועזבה אותה. כשאביה חזר ב-1918 הוא מצא ילדה חולנית ובתת-תזונה ולקח אותה לבית הוריו.

גם בית הוריו לא היה בדיוק חגיגה, מסיבה פשוטה - אימו ניהלה בית בושת. לאחר חמש שנים בבית הבושת, ולאחר שכמעט ואיבדה את מאור עיניה אך באורח פלא זכתה בו שוב, אביה לקח אותה איתו לטייל בערי צרפת במופעי רחוב. במופעים אלו החלה פיאף לפתח את כישורי השירה שלה.

את אמה פגשה פיאף עוד מספר פעמים וכשהתפרסמה, הגיעה אמה כדי לבקש כסף. אמנם פיאף סיפרה כי הבינה שהגשימה את חלומה של אמה שרק מחוסר מזל לא הצליחה בתחום, אך הילדות הזו ללא ספק הובילה להתאהבויות הרבות של פיאף, לצורך שלה לבלוע את החיים ולתחושותיה, אותם חלקה עם שותפתה לדירה, כי "לא כל אחד צריך להיות הורה".

2. היא עצמה נטשה את הילדה שלה

בגיל 16 פיאף התאהבה בנער שליחויות בשם לואיס דופונט ודי מהר השניים עברו להתגורר יחד. בגיל 17 פיאף כבר הרתה לו. היא ניסתה לגדל את בתה, מרסל, בעודה שרה ברחובות, אך התקשתה בכך מאוד. דופונט מצידו לא הסכים עם אורח החיים של פיאף וניסה למצוא לה מגוון עבודות שונות. פיאף ניסתה אותן אך חזרה תמיד לשיר.

בגיל 18, קיבלה פיאף את תפקידה הרציני הראשון במועדון מקומי. דופונט רתח על שלקחה את התפקיד, הם רבו והיא עזבה אותו יחד עם הילדה. פיאף עברה להתגורר במלון ופעמים רבות עזבה את הילדה לבד בעודה יוצאת לשיר.

בסופו של דבר, דופונט לקח הילדה ואמר לפיאף שאם היא רוצה לראות אותה, אז שתחזור הביתה. פיאף ויתרה, אך המשיכה לשלם על גידול הילדה, עד שמרסל הקטנה נפטרה בגיל שנתיים. כנראה שכשפיאף דיברה על אנשים שלא צריכים להיות הורים, היא גם קצת דיברה על עצמה.

3. היא היתה מאוהבת סדרתית, לא פעם בגברים נשואים

"אוהבבבבבבבת אותך" כך, רק בצרפתית ועם 16 M ב-JE TAIME כתבה פיאף לאהובה רוכב האופניים הצרפתי לואיס ג'רארדין. כן, פיאף המוכשרת כתבה מכתבי אהבה כמו שנערה כותבת היום סמסים דביקים, ולא רק לג'רארדין. לשחקן היווני דימידריס הורן היא כתבה שהיא אוהבת אותו כמו שלא אהבה אף אחד. לבעלה האחרון, מעצב השיער ת'יאופאניס למבוקס היא אמרה שלא מגיעה לה אהבה אדירה כמו שיש לה איתו.

אין שום דבר רע בלאהוב עד כלות. מצד שני, העובדה שג'רארדין היה נשוי קצת מבאסת. פיאף אמנם היתה עצובה בשביל אשתו, אבל זה לא מנע ממנה להמשיך איתו את הרומן במשך שנה, עד שסיימה אותו כשהתחתנה בעצמה.

ג'רארדין לא היה היחיד. ארבע שנים לפניו, פיאף ניהלה רומן עם המתאגרף הצרפתי מרסל סרדן שהיה נשוי גם הוא. די בטוח שגם אשתו שלו לא שאבה נחמה מכך שהאישה איתה הוא בוגד היא אישה מלאת תשוקה.

4. היא היתה מעייפת

ג'ינו ריכר גרה עם פיאף במשך חמש עשרה שנים. בראיון לגארדיאן היא מספרת בהתלהבות כמה נהדרת ואוהבת חיים הייתה הזמרת המוכשרת, אבל מודה שכל אהבת החיים הזאת יכלה להיות קשה לאנשים שאינם פיאף. "היא יכלה להיות שליטה עריצה", מספרת ריכר, "היו לה ציפיות כה גבוהות מעצמה והיא ציפתה לאותו דבר מכל אחד אחר".

היא ציפתה שריכר תעדכן אותה איפה היא נמצאת כל הזמן. כשריכר יצאה בלעדיה, פיאף נתנה לה את המכונית והנהג שלה כדי שתוכל לדעת לאן נסעה. כשהיא התאהבה במרלון ברנדו בסרט "חשמלית ושמה תשוקה", היא התעקשה שריכר ושארל אזנבור יקחו אותה לסרט תריסר פעמים. כשהיא החליטה לאכול סטייק טרטר כל ערב, היא ציפתה שריכר תנהג כך גם כן.

פעם אחת ריכר הייתה חולה מכדי ללוות את פיאף לטיול בסוף שבוע, ופיאף נעלה אותה בדירה בלי אוכל וחברה. היא פשוט לא האמינה לריכר שאמרה שהיא חולה וחשבה שהיא מתכננת לברוח לבלות עם החבר שלה. "אבל קיבלתי את העריצות שלה", ריכר מסכמת. "זו היתה הוכחה לאהבה שלה".

מי שפחות נהנה מכל ההתנהגות הזו היה אותו ג'רארדין בו פיאף הייתה מאוהבת. הקשר אמנם נפסק בגלל נישואי פיאף, אבל לא רק בגלל זה. חבריו מספרים כי ג'רארדין אמנם התלהב מרוח החיים של הדרור הקטן, אבל גם היה מאוד עייף ממנה. הוא אמר להם כי 48 שעות במחיצתה היו יותר מעייפות מלרכוב את הטור דה פראנס.

5. היא גם היתה מאוד בזבזנית

בתחילת שנות ה-50 פיאף היתה בין הזמרות המרוויחות בעולם, רק קצת אחרי בינג קרוסבי ופרנק סינטרה. "אם אלוהים נתן לי כה הרבה כסף, זה רק כי הוא ידע שאני אחלק אותו", היא אמרה, אבל היא לא באמת חילקה את כל כספה, ולמעשה היתה די בזבזנית. פעם היא הוציאה מיליונים על חווה בצפון צרפת כי פתאום החליטה שבא לה לגדל ירקות ופעם אחרת הוציאה ארבע מיליון פרנקים על שמלות תוך שעה, ואף פעם לא לבשה אותם.

ביתה של הזמרת היה תמיד מלא באנשים שנהנו מהעושר שלה. חברתה סיפרה שפעם נשאר אצלם בחור שאף אחד לא הכיר במשך שבועיים, ורק כשהלך הסתבר שהיה טכנאי הטלוויזיה שהזמין כל ערב חברים אחרים שלו לחגוג אצל פיאף. אז כנראה שהציטוט הנכון יותר לגבי כסף ואדית פיאף הוא זה שבו היא אמרה "אני לא מאבדת את הכסף שלי. אני פשוט לא יודעת לאן הוא נעלם".

6. היא האשימה עצמה במות אהובה

כאמור, אחד מאהוביה של פיאף היה המתאגרף מרסל סרדן אשר זכה באליפות העולם באגרוף ב-1948. העיתונים כינו את הזוגיות שלהם "מלכת השירה הצרפתית ומלך הזירה". פיאף אף הקדישה לו את השיר "L'HYMNE AND L'AMOUR” ובו כתבה שאם ימות היא תמות גם כן. זו נראית שוב המלודרמטיות הרגילה של הזמרת, אבל הפעם נוסף לעניין מימד טרגי.

ב-1949 פיאף היתה בארצות הברית במסע הופעות וביקשה מסרדן שיבוא לבקרה. קרדן,שחשש מטיסות, ניסה לארגן מקום על ספינה אך זו היתה מלאה ופיאף שיכנעה אותו שיבוא במטוס. הוא הסכים. אך אותו מטוס התרסק וקרדן, יחד עם כל נוסעי המטוס, נהרג.

לדעת חבריה, פיאף מעולם לא התאוששה מהעניין והאשימה עצמה במותו. היא אף ניסתה ליצור איתו קשר דרך מתקשרים עם המתים והצליחה להדאיג את כל מכריה. רבים מהחבריה מספרים כי המשבר הזה היה אחד הגורמים המרכזיים שהובילו להתמכרותה למשככי כאבים.

7. היא היתה מכורה לסמים ואלכוהול

לא בטוח שההתמכרות התחילה יחד עם כאב הלב של פיאף. ב-1951 היא עברה תאונת דרכים אשר בעקבותיה החלה לקבל טיפול במורפיום. היא הפכה להיות כה מכורה לחומר, שהיא הזריקה אותו לעצמה דרך הבגדים במחטים לא מחוטאות. היא לא נתנה לעצמה זמן לנוח. היא הייתה צריכה לשיר כדי לחיות, ולשם כך היתה צריכה את המורפיום וכדי לממן את המורפיום היא היתה צריכה לשיר. מעגל די מבאס.

להתמכרות למורפיום נוספה שתייה מרובה של אלכוהול שרק החמירה את העסק. די מהר היא החלה למשכן את הבגדים והתכשיטים שלה כדי לממן את ההתמכרות עד שב-1951 היא התחתנה עם הזמר הצרפתי ז'אק פילס שעודד אותה להשיג עזרה, והיא באמת עשתה זאת.

שלוש שנים אחר כך הם התגרשו ופיאף חזרה לסורה. ב-1958 היא הגיעה לשיא שלילי כשהתמוטטה על הבמה בהופעה בשוודיה. בסופו של דבר רק ב-1961, עם נישואיה למעצב השיער, הצליחה לצאת מההתמכרות, אך מתה שנה מאוחר יותר מסרטן. עצוב.

______________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • השחקן ג'יימס דין חיבב גברים והעדיף לוותר על מקלחת