אודרי הפבורן נחשבת עד היום לסמל האלגנטיות והנשיות, אך מעט מאוד ידוע על חייה. בעוד הסודות של מרילין מונרו וסטאריות גדולות נוספות מאותה תקופה היוו חלק גדול מפרסומן, אלה של הפבורן הרבה פחות.

היו לה חיים לא פשוטים, אך היא השתדלה להביט קדימה עד כמה שאפשר. יחד עם זאת, יש כמה סיפורים ששוברים את התדמית המהוגנת של הפבורן, ושאולי אתם חלקם היא היתה מעדיפה למחוק אותם מהביוגרפיה שלה.

1. היא התחבאה מהנאצים

ההורים שלה היו פשיסטים. האמא, ברונית הולנדית, והאבא, בנקאי אנגלי, נפרדו לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. בזמן שאביה תמך בנאצים, אמה החליטה לקחת את ילדיה להולנד. באותה תקופה כבשו הנאצים את הולנד, ועל מנת להגן על עצמה, נאלצה אודרי לקחת זהות הולנדית ולשנות את שמה לאדה פון המסטרה.

"יותר מפעם שיחקתי באזור תחנת הרכבת וראיתי קרונות מלאים ביהודים מוכנים למעבר", סיפרה הפבורן. עד 1944 הנאצים הוציאו להורג את דודה של הפבורן, אחיה נלקח למחנה עבודה והיא עצמה הצטרפה ל"רזיסטנס" (תנועת התנגדות) כרקדנית. היא רקדה ברחובות ואת הכסף שקיבלה העבירה להתנגדות.

כאשר הגיעה תקופת הרעב הגדול של הולנד, הפבורן כמעט רעבה למוות, דבר שהוביל לאנמיה ובעיות נשימה. היא אף נאלצה במשך חודש שלם להתגורר במרתף חשוך כדי להסתתר מהנאצים. בשנים שלאחר כך, הפבורן סיפרה על סיוטים נוראיים ומחזות שרדפו אותה. לפי מקורביה, היא יצאה מחוזקת מכל הסיפור ובעלת אופי קשוח מהרגיל.

2. היא הייתה רזה, ולא ממש מבחירה

מעצבי אופנה אהבו להלל את הגזרה הדקיקה של הפבורן, והדרך בה לבשה את השמלה השחורה הקטנה של ג'יבנשי - הפכה אייקונית. אבל הפבורן לא תמיד היתה דקיקה. למעשה, לפי הביוגרפיה "פורטרט אינטימי" של דיאנה מייצ'יק, הפבורן היתה ילדה שמנמנה שמאוד אהבה שוקולד בלגי. עם זאת, חיי הרעב שעברו עליה בילדותה השפיעו על גזרתה בהמשך. הפבורן החלה לשנוא אוכל ולחוש אשמה כשאכלה אותו.

יותר מכך, לפי הספר, הפבורן לא היתה סתם רזה אלא סבלה מבעיות אכילה, וסירבה לאכול בעיתות לחץ. "החלטתי לשלוט באוכל, שכנעתי עצמי שאני לא צריכה אותו", התוודתה הפבורן בעבר.

בעת צילומי הסרט Paris when it sizzles, שחטף ביקורות נוראיות, נישואיה של הפבורן התפרקו, והלחץ הנפשי עליה היה רב. את השפעת הלחץ ניתן היה לראות בגופה אשר הפך שדוף יותר מתמיד במהלך הצילומים. יש אירוניה מסוימת בכך שגיבורת הסרט "ארוחת בוקר בטיפאני" לא באמת נהתה מהאוכל. היא אף שנאה מאפים, דבר שהקשה עליה מאוד בצילומי סצנת הפתיחה של הסרט, בה היא אוכלת מאפה מול חלון ראווה של חנות התכשיטים טיפאני'ס.

סצנת הפתיחה ב"ארוחת בוקר בטיפאני":

3. היא אף פעם לא חשבה שהיא יפה

אף גדול, רגליים שמנות וחזה קטן מדי. אלו החסרונות שהפבורן ראתה בעצמה בכל פעם שהסתכלה בראי, כך סיפר בנה לוקה דוטי, למגזין ואניטי פייר.

לדבריו, הדבר היחיד שלא הפריע להפבורן הוא הזיקנה . "היא אף פעם לא הבינה נשים שעשו הכל כדי להסתיר את גילן", הוא סיפר. יחד עם זאת, בראיון מ-1980 למגזין הרפר'ס באזאר, הפבורן סיפרה כי לדעתה ניתוחים פלסטיים הם כמו קסם, "כל עוד הם נעשים במידות קטנות ועל ידי מומחים".

הציטוט לאו דווקא מתייחס לניתוחים שהיא עצמה עשתה, אלא לדעתה בנושא, אך ישנם מומחים לניתוחים פלסטיים שבטוחים שלא הכל טבעי אצל הכוכבת, האף לדוגמא.

לא פחדה להזדקן. הפבורן בשנים האחרונות לחייה (צילום: gettyimages)
לא פחדה להזדקן. הפבורן בשנים האחרונות לחייה (צילום: gettyimages)

4. היא הייתה זמרת ושחקנית בינונית

נתחיל עם השירה. יש נטייה לדמיין את הפבורן כזמרת נהדרת בזכות תפקידה בסרט "גברתי הנאווה". אז צר לנו לאכזב, אבל זו לא היא שרה. מפיקי הסרט רצו בתחילה את ג'ולי אנדרוז, שכבר הוכיחה יכולות ווקאליות ב"מרי פופינס", אך לבסוף ויתרו עליה לטובת הפבורן.

עם זאת, כששמעו את הפבורן שרה, הבינו שהיא לא טובה מספיק והביאו את זמרת הסופרן מארני ניקסון לשיר במקומה. הפבורן ,שלקחה שיעורי פיתוח קול בשביל הסרט, כעסה כשגילתה על ההחלפה ורצתה לעזוב את הסרט, אבל בסוף ויתרה

כשחקנית, הפבורן אמנם זכתה באוסקר על תפקידה ב"חופשה ברומא", אך לא מעט מבקרים חשו כי יש לה אמנם כריזמה, אבל היא אינה שחקנית טובה. המפרי בוגארט, ששיחק לצידה ב"סברינה", אמר עליה שהיא "שחקנית בסדר, כל עוד אתה מוכן לעשות 36 טייקים כדי שהיא תצליח". אווץ'.

ב2010, אמה ת'ומפסון, שתכננה לצלם גרסה מחודשת ל"גברתי הנאווה", אמרה שהפבורן לא יכלה לשחק ולשיר ואת משחקה באותו סרט קלאסי כינתה "Twee" - משחק קליל ולא מחוכם. טוב, ת'ומפסון גם אמרה שהסיפור של גבירתי הנאווה סקסיסטי וכי אביה של אלייזה, הדמות הראשית, בעצם מוכר אותה לעבדות מינית, וזה כבר, לגמרי, ובכן... די נכון...

5. היא ניסתה להתאבד. פעמיים.

לפחות לפי אלמי רוז, אשר חקרה את דמותה של הפבורן וחיטטה בעיתונים משנות ה-60. רוז מצאה מאמר של טום דיילי ובו סופר כי בזמן שנישואיה הראשונים

התפרקו, הפבורן ניסתה להתאבד פעמיים.

היא היתה נשואה פעמיים ושני הנישואים לא צלחו, אבל הנישואים הראשונים לשחקן הבינוני מל פרר היו נוראיים. הוא ניסה לשלוט בה, קינא בהצלחתה, ומירר את חייה כל כך, עד שלאחר שהתגרשה כינתה את תקופת נישואיהם "גיהנום". ומדובר על אישה שעברה את השואה ,כן?

בזמן הגירושין, הפבורן ניסתה לחתוך את ורידיה. גורם אנונימי ששמע על כך, סיפר כי זה מזעזע, אך אין זה מפתיע. לדבריו, הפבורן עשתה הכל מכל הלב וכך גם נכנסה לנישואיה עם פרר. ולכן, כשהנישואים התפרקו, גם ליבה התפרק והיא לא ראתה מוצא אחר. היתה זו אשתו של השחקן יול ברינר ("עשרת הדברות") שמצאה אותה ונתנה לה הזדמנות שנייה לחיות. ואז להתחתן שוב, הפעם עם פלייבוי איטלקי שבגד בה כל הזמן.

6. היא לא הייתה מאה אחוז נאמנה

כאמור, לכולם היה ברור שכשהפבורן אוהבת, אז זה עד הסוף. אבל כשהיחסים עם בעלה מל פרר כבר היו גרועים, ושמועות רבות על בגידות מצידו עלו, גם הפבורן לא טמנה ידה בצלחת. במהלך הצילומים לסרט "שניים לדרך", ניהלה הפבורן רומן די מתוקשר עם הכוכב לצידה אלברט פיני.

וזו לא הפעם היחידה שהפבורן בחרה בקו של בגידות. עוד לפני נישואיה לפרר, הפבורן התאהבה בשחקן ויליאם הולדן ששיחק לצידה ב"סברינה". השניים החלו לפתח קשר, למרות שהולדן היה נשוי. הפבורן האמינה שהולדן יעזוב את אשתו ויחד יקימו משפחה. בסופו של דבר, היא זו שעזבה את מערכת היחסים כשגילתה שהולדן עבר כריתת צינור זרע ואינו יכול להביא ילדים.

וזה, פחות או יותר, הסיפור היחיד הכי שערורייתי על השחקנית המצליחה. בעצם יש עוד אחד. אלמי רוז מספרת שהפבורן גם ביקשה בִּידֶה בעת צילומים באפריקה. הגזימה לגמרי. בזכות הפעילות ההומניטארית הענפה שלה, ננסה לשכוח לה את זה. אפשר להגיד שהיא הרוויחה בצדק את העובדה שדמותה הפכה לשם נרדף לאלגנטיות.

אודרי הפבורן ב"סברינה":

______________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • הקומיקאי ג'ון בלושי היה בטוח שיש לו כוחות על