כשרונלד רייגן שלח כוחות לגרנדה, איזור שהיה בשילטון בריטי, בלי לעדכן את הבריטים, הוא ידע שעשה טעות פוליטית ושעליו לדבר עם ראש ממשלת בריטניה. שיחה כזו אמורה להיות דיפלומטית וקורקטית, אך כשראש הממשלה היא מרגרט תאצ'ר, דברים נראים קצת אחרת. תמלילים חושפים שיחה מלאת התנצלויות והורדת ראש מצדו של רייגן, כי כשמדברים עם אשת הברזל כדאי לבוא בראש שפוף.

תאצ'ר זכתה להרבה אהבה אך גם להמון ביקורת ושונאים על התנהגותה הפוליטית. את הכינוי אשת הברזל נתנו לה הסובייטים לאחר נאום שנשאה נגד השתלטות סובייטית בעולם. אם הסובייטים הקשוחים קוראים למישהי אשת ברזל, כנראה שהם יודעים על מה הם מדברים.

אבל למרות כל הקשיחות והשמרנות, היו לתאצ'ר כמה וכמה רגעים, שגילו שמאחורי הברזל מסתתרת אישה בשר ודם. הנה כמה מהם.

1. היא לא התחתנה עם מי שרצתה

תאצ'ר למדה כימיה ומשפטים באוניברסיטת אוקספורד. בזמן הלימודים התקרבה מאוד לרופא בשם רוברט הנדרסון שהיה מבוגר ממנה ב-24 שנים. לפי מכתבים שלה שמצא ופרסם צ'ארלס מור, הנדרסון היה החבר היחיד של תאצ'ר שזכה ממנה לכבוד ומחמאות.

אבל פער הגילאים היה בעוכריהם ותאצ'ר לבסוף הסכימה להצעת נישואים מדניס תאצ'ר (שם משפחתה המקורי היה רוברטס), אשר למד איתה אף הוא. לפי מור, המילים שהקדישה לדניס במכתביה היו "ניטרליות ולפעמים אפילו לא מחמיאות".

2. את הזינוק בקריירה היא חייבת לגבר רמאי

תאצ'ר נכנסה לפרלמנט כנציגה השמרנית של מחוז פינצ'לי. מולה עמד חייל לשעבר בעל רגל אחת בשם תומס לנגטון. בהצבעה הסופית תאצ'ר קיבלה 46 קולות מול 43 שקיבל לנגטון.

בספר המכתבים שלו, צ'ארלס מור ראיין את בנו של ברטי בלץ', יו"ר ועדת הבחירות בפינצ'לי. הבן חשף כי לטענת אביו תאצ'ר לא זכתה, אבל שהוא, ברטי, לא אהב את לנגטון. "הוא נולד עם כפית כסף בפה, הוא יזכה לעוד הזדמנות להיכנס לפרלמנט", סיפר בלץ'. לכן בספירת הקולות בלץ' גילח מלנגטון שניים והעביר אותם לתאצ'ר. וכך מלכת השמרנות החלה דרכה ברמאות.

3. ראו בה אישה חושנית, למרות שהייתה תמימה מאוד

תאצ'ר נכנסה לפרלמנט הבריטי ב-1959, ולפי העיתונאי ברוס אנדרסון לא היה חבר פרלמנט שלא ניסה להתחיל איתה. במאמר שפרסם באתר ספקטייטור, אנדרסון מספר כי ישב עם חבר פרלמנט שנים אחרי שתאצ'ר נכנסה לפרלמנט, וכשזו חלפה על פניהם, אותו חבר פרלמנט סיפר לו על ההתרגשות שעוררה כשהגיעה כעלמה צעירה לבית הנבחרים. אבל גם באותו ערב, שנים אחרי, אנדרסון שמע את חבר הפרלמנט ממלמל "וואו, האין היא דבר חמוד (Lovely במקור)?". לא ממש הדרך שהיית מצפה שאנשים יכנו את תאצ'ר הקשוחה.

גם הנשיא פרנסואה מיטראן לא עמד בקסמה האישי ותיאר אותה כבעלת "עיניים של קליגולה וקול של מרילין מונרו". שילוב מעניין.

אנדרסון מספר כי תאצ'ר הייתה נאמנה לבעלה, על אף שמועות כי בילתה את שעות הפנאי עם מנתח. לכאורה הדבר היחיד שחרג מהשמרנות שלה, היה שעברה לגור עם בעלה לפני החתונה. לא ממש נורא.

מצד שני, היא גם היתה די תמימה. היא היתה האחרונה לזהות שחבר פרלמנט שלה הוא גיי, ונהגה להשתמש במילה האנגלית לחתלתול, PUSSY, בחופשיות רבה מדי, עד שאפילו צוטטה באומרה "התבקשתי שלא להשתמש בביטוי הזה יותר מדי, כי הוא נשמע קצת וולגרי". יותר מכך, בהתייחסה לשערוריות מיניות שקרו לחברי פרלמנט תחתיה היא אמרה, כי עבודתה כעורכת דין לימדה אותה ש"ישנם גברים שלא יכולים להתאפק מלסעוד עם נמרים". מעניין.

4. היו לה קריזות

קל לדמיין את תאצ'ר השמרנית, שלא לומר בריטית, כאישה מאופקת. עם זאת, חברי פרלמנט רבים סיפרו על התקפי קריזה שאשת הברזל נתקפה בהם.

כשלא היתה מרוצה מההצהרה לעיתונות שעליה עבדו אנשי האוצר לילה שלם, היא צעקה "אם זה הכי טוב שאתם מסוגלים, עדיף לי כבר לשלוח אתכם לבית חולים ולכתוב את ההצהרה בעצמי!"

ג'ון מייג'ור, שהחליף אותה בראשות הממשלה, חטף ממנה עוד כשהיה תחתיה. בארוחה רבת משתתפים הוא נשאל מה הצוות הצעיר חושב על מדיניות ראש הממשלה. מייג'ור ענה בחופשיות על תלונות ששמע. תאצ'ר הקשיבה ואז תקפה אותו בחריפות כאילו התלונות הגיעו ממנו. "התגובה שלה היתה כה מוגזמת ששאר המשתתפים בהו בקערות המרק שלהם ונען בכיסאותיהם באי נוחות", סיפר מייג'ור לדיילי מייל.

כאשר כמה מהחברים סביב השולחן ניסו לתמוך במייג'ור, תאצ'ר יצאה גם עליהם. עם זאת, מייג'ור מספר שלמחרת תאצ'ר פגשה אותו, כולה חיוכים, והציעה שימשיכו השיחה במשרד. "היא הייתה אישה שיכלה להתנהג בנעימות רבה, אך עם זאת מסוגלת להטיל אימה רבה", מייג'ור סיכם.

5. היא שתתה

עוד בזמן שכיהנה כראש ממשלה תאצ'ר נהנתה ממשקה טוב. לפעמים ליקר התפוזים קואנטרו, אבל לרוב ויסקי עם קצת קרח וסודה, כי חשבה שהוא פחות משכר מג'ין וטוניק.

אבל אחרי שעזבה את התפקיד, השתייה הפכה מסיבית יותר. היא כעסה מאוד על ג'ון מייג'ור, ראש הממשלה שהחליף אותה, ועל הפעולות שלו שבעיניה נבעו מרצון להיות אהוב ולא מתוך דאגה למדינה. מכיוון שלא באמת יכלה לעשות שום דבר בנושא היא ניסתה להרגיע את הכעס על ידי שתייה. דניס, בעלה, נהג לשתות מנות מרובעות של ויסקי ולמזוג גם לה.

עם זאת, לפי הדיילי מייל, תאצ'ר לא שתתה המון, אלא פשוט הייתה רזה יחסית כך שמשקה אחד השאיר אותה מסובבת למדי.

חוץ מזה, תאצ'ר הלכה להרבה טיפולי שיניים, ואחד מהם השאיר את פיה במצב לא טוב וגרם לה לדבר בלחישות ובקול שבור. הדיבור הקטוע גרם להרבה אנשים להאמין שהיא שיכורה כשבעצם לא היתה. בטח לא הזיק שהרבה אנשים לא אהבו אותה כשהיתה בשלטון ושמחו לראות אותה מדרדרת.

6. היא לא הסתדרה בבית

אשת הברזל ידעה טוב מאוד להגיד לאנשים מה לעשות, אבל בביתה שלה, אליו חזרה אחרי שסיימה את תפקידה הממלכתי, היא לא הסתדרה כלל.

על פי ביוגרפיה של ג'ונתן אייטקין, כשתאצ'ר חזרה לביתה היא לא ידעה להשתמש במכונת הכביסה, לשלוח פקס או אפילו לחייג לאנשים. פעם אחת, כשהיא ממש נזקקה לשיחה, היא יצאה למוסך ביתה, היכן שהצוות המיוחד שנועד להגן עליה ישב, וביקשה מהם שיחייגו עבורה.

עכשיו, מצד אחד, היא הייתה אחרי כמה אירועים מוחיים ובת 85, מצד שני, כנראה שהיא הצטיינה יותר כפוליטיקאית מאשר כעקרת בית. וזה בסדר גמור.

___________________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • הקומיקאי ג'ון בלושי היה בטוח שיש לו כוחות על