קל מאוד להישאב לחיים של שגרה שוחקת מבלי לדעת איך לשבור את מעגל הקסמים הזה ולחזור לחלומות שהיו לנו פעם. אנשים רבים מחפשים את הדרך הנכונה להם בעזרת קואצ'רים או סדנאות העצמה ועזרה עצמית. אחרים נוסעים לטיול ארוך במזרח כדי לחפש משמעות ומנסים להקשיב לתחושות הבטן שלהם רק כדי לגלות שזו בכלל הרעלת מזון. ואנחנו אומרים, שלא תמיד צריך ללכת רחוק ולפעמים מספיק חיבור מהיר לאינטרנט כדי ללמוד על החיים בצורה תמציתית ומעוררת השראה מאנשים שכבר הצליחו בענק.

ג'ים קארי: שבר את האינטרנט

האיש בעל 1,000 הפרצופים שנכנס לחיינו בסערה במהלך הניינטיז, הוא כנראה הג'וקר המפתיע בכל הרשימה שלנו. אולי תצחקו, אבל ליצן החצר של הוליווד הוא זה שהולך לשנות את האופן שבו אתם מחליטים החלטות הרות גורל בחייכם. סיימתם לצחוק? אז אחרי שתסיימו, צפו בנאום מעורר ההשראה שקארי נשא לפני מספר חודשים בטקס קבלת תארים באוניברסיטה בארצות הברית ששבר את האינטרנט מבלי לחשוף את הישבן.

הסרטון צבר נכון לעכשיו למעלה מחמש מיליון צפיות (!) וגרם למספר שיא של אנשים לצחוק, לבכות ולחשוב ברצינות על מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים.

"לא מעט פעמים הדרך שלנו בחיים מתוות מהחלטות שנעשו בפחד המחופש כהחלטה פרקטית", מציין קארי לקהל השבוי. "אנחנו נוטים לחשוב שמה שאנחנו באמת רוצים הוא כה מופרז ולא בהישג ידינו, שאנו מפחדים לבקש מהיקום את זה. אני אומר, שאני ההוכחה שאפשר לבקש את זה מהיקום. ואם היקום לא מעניק לכם את מבוקשכם באותו הרגע, זה בסדר, כי הוא כנראה עסוק בלמלא את הבקשה שלי".

בקיצור, רוצים לקבל פרספקטיבה אמיתית על החיים? פנו לעצמכם 20 דקות שישנו את חייכם לנצח (אם אתם ממש חסרי סבלנות ורוצים לקצץ בבדיחות אפשר להתחיל גם מהדקה העשירית), תנו למילים של קארי את מקומן הראוי בתודעה שלכם. חדדו אוזניים במיוחד בחלק בו הוא מספר על אביו והנסיבות שגרמו לו לוותר על קריירה מבטיחה בעולם הקומדיה, וכיצד פחד או אגו יכולים לשבש לכם כל סיכוי להצלחה. אנחנו מבטיחים לכם שההרצאה מעוררת השראה זאת הולכת, חד משמעית, לשנות את ההסתכלות שלכם על החיים.

אשטון קוצ'ר: מוקדש לדור העתיד

לרוב, כאשר שחקן נקרא לבמה לקבלת פרס כזה או אחר, הוא נוטה לעטות את החיוך הנבוך והמאולץ שלו עבור המצלמות, ולמלמל מילות תודה לאלוהים ולסוכן שלו, לא בהכרח בסדר הזה. אבל אשטון קוצ'ר הוא אדם שנהנה לקרוא תיגר על הנורמה, וכשנקרא שמו דאשתקד בטקס בחירת הנוער האמריקאי, קוצ'ר בחר לנצל את חמש הדקות שניתנו לו על מנת להנחיל לדור העתיד תובנות המוגשות במשפטים קצרים ובקצב מהיר.

עם כובע מצחייה וג'ינס, בוחר אשטון לפתוח את נאומו בווידוי: "אני מרגיש כמו רמאי. שמי האמיתי הוא אפילו לא אשטון, אלא כריס. אשטון הוא שמי האמצעי, ואימצתי אותו בגיל 19 כשהפכתי להיות שחקן. אך למדתי כמה דברים מדהימים עוד בהיותי כריס והייתי רוצה לחלוק אותם איתכם".

משם קוצ'ר לוקח את הקהל מלא ההורמונים שבאולם למסע רוחני קצרצר בנוגע לדרך בה נוצרות הזדמנויות, מהי סקסיות אמיתית בעיניו, ולבסוף מקנח בדרך בה עלינו לתפוס את המושג הערטילאי "חיים", והסביבה המקיפה אותנו. למי שרוצה לתפוס חטיף השראה מעורר, אנו ממליצים בחום על חמש הדקות הטעימות הללו.

אופרה ווינפרי: הכל מתחיל באמונה

אי אפשר לדבר על השראה מבלי להזכיר את שמה של אופרה ווינפרי, טייקון הטלוויזיה ששינתה את התרבות האמריקאית ונתנה משמעות חדשה לתכניות אירוח. מעבר לסיפורים מעוררי השראה על פמיניזם, לוחמה במשקל ובמוסכמות חברתיות, ווינפרי עשתה שימוש מקורי לרשת הטלוויזיה שבבעלותה, OWN, והפיקה בין השאר מסרים במונולוג ישיר ומעורר השראה לצופה, בדיוק בדרך שפרסמה אותה מלכתחילה.

בדומה לרבים מהאנשים המצליחים ברשימה, ווינפרי מאמינה שליקום ולאנרגיה שלו חלק מכריע בהכתבת חיינו, ומסבירה על זרימת החיים אליה כל אדם צריף לשאוף. ווינפרי נזהרת שלא להגביל את צופיה לאמונה עצמית ביכולותיהם בלבד, אלא מאמינה שכל אדם חולק את כתיבת סיפור חייו יחד עם ישות עליונה.

"זה לא מספיק להאמין בעצמך. אדם שפשוט מאמין בעצמו מוגבל לרצונותיו הפרטיים ולדמיון המוגבל שלו בלבד. צריך לסמוך על התכנית שיש עבורך בעולם הזה. אף אחד לא גדול מספיק כדי לעשות את זה לבד. אפילו לא אני".

וויל סמית': אין פלאן B

אדם נוסף שהרשת אימצה כגורו מוטיבציה און ליין בשנים האחרונות הוא השחקן והיוצר וויל סמית'. שילוב של דיבור אסרטיבי ולהט בעיניים, גרמו לסמית להוות השראה לרבים באמצעות ראיונותיו החריפים בכל אפיקי המדיה במהלך שלושת העשורים האחרונים. הסרטון הבא מציג את מיטב פניני החוכמה של סמית', אשר ניתנו באינספור הזדמנויות, ומציגות חזית אחידה אחת של הדרך בה עבודה קשה נתפסת בעיני סמית'.

"אם אני ואתה עולים על הליכון, יש רק שתי תוצאות אפשריות: או שאתה יורד לפניי, או שאני הולך למות על ההליכון הזה. זה עד כדי כך פשוט". הטוטאליות, הפרפקציוניזם והמסירות אותה מתאר סמית' בכל אחד מראיונותיו מהווים לדעתו חלק מהדיאלוג התמידי שהכרחי עבור כל אדם הרוצה להצליח לנהל עם היקום.

"אני לא מבין את הצורך בתכנית ב'", הוא תוהה בקול באחד מראיונותיו, "זה פשוט מסיח אותך מתכנית א'. ברגע שהחלטת על משהו, עליך לקבל אותו כעובדה מוגמרת. זה כאן, זה כבר נעשה. עכשיו פשוט צריך לחכות כדי שכולם יוכלו לראות את זה".

סטיב ג'ובס: כישלון מוביל להצלחה

כאשר סטיב ג'ובס המנוח היה עולה לבמה, הוא לרוב זכה באופן מיידי ואוטומטי בתשומת לב הקהל ובמחיאות כפיים סוערות בסוף דבריו. עם זאת, נראה שדווקא היו אלו המצאותיו החדשניות של ג'ובס שקצרו את התשואות והמחמאות, והאסוציאציה הראשונה שעולה בראשינו למשמע שמו היא דמותו בסוודר גולף שחור על במה, מציג אייפון ונושא דרשה לקהל מאמינים טכנולוגיים.

אולם ניתן ללמוד מג'ובס שיעור חשוב יותר בחיים, כאשר מסתכלים על סיפור חייו יוצא הדופן והייחודי. באחד מהנאומים מעוררי ההשראה אשר נשא, ג'ובס מציע דרך הסתכלות חדשה על כישלונות בחיים. "הייתי בן עשרים כשהתחלתי את אפל בחנייה של הוריי", מספר ג'ובס, "ואהבתי את מה שעשיתי. אבל בגיל שלושים פוטרתי באופן פומבי מהחברה שלי".

הוא ממשיך לתאר את טעם הכישלון המר שנותר בפיו לאחר שנזרק ממפעל חייו, וכיצד דווקא אותו כישלון פינה מקום להתחלות חדשות ואמיצות, ללא הצורך בנשיאת הנטל ההכרחי שמגיע עם הצלחה כבירה. "עדיין הייתי מאוהב במה שעשיתי", הודה.

באמצעות אותה אהבה לעבודתו, הצליח ג'ובס ליצור את חברת פיקסאר המוכרת לכולנו, לפתוח חברה טכנולוגית נוספת בשם NEXT שלימים תחזיר אותו הישר לאפל, ואף להכיר את מי שעתידה להפוך לאשתו, להתאהב בה ולגדל עמה משפחה.

_________________________________________________________________________________________________________

עוד באנשים: