הוא נחשב למומחה אמנויות הלחימה הגדול ביותר בכל הזמנים ואת אמנות הלחימה שלו, ג'יט קון דו, הוא פיתח כי חש שהוא לא מנצח מספיק מהר את המתחרים שלו. חוץ מזה, היה לו אגרוף בלתי ניתן לעצירה. תשאלו את ויק מור, אלוף ארצות הברית בקראטה, שנוצח על ברוס לי שמונה פעמים, למרות שקיבל בכל פעם אזהרה שהנה האגרוף מגיע, אך לא הצליח לעצור אתו.

בכלל, ברוס לי מעולם לא הפסיד בקרב. כל העובדות המרשימות הללו מצביעות על אדם מיומן, מאומן, מרוכז וחד. אבל זה לא אומר שאין בעברו של ברוס לי כמה עובדות שהוא היה מעדיף שלא נדע.

1. ההורים שלו נתנו לו שם של בת

ברוס לי נולד עם השם לי יון פאן. את השם ברוס הוסיפה לתעודת הזהות שלו אחות בבית החולים בו נולד, משום שחשבה ששם אמריקאי יסייע לו להתקבל בחברה אליה נולד.

כשהיה ילד, הוריו של ברוס העדיפו לכנות אותו סאי פון (Sai Fon), שם שמשמעותו פניקס קטנה ונועד לבנות. להוריו היה תינוק זכר שמת, והם האמינו כי רוחות רעות מתנגדות לכך שיהיה להם בן זכר נוסף. בעזרת השם הנשי קיוו הוריו לבלבל את הרוחות הרעות. עבד להם, כנראה.

2. הוא היה יקר

ברוס לי לימד כמה וכמה סלבריטאים את אמנות הלחימה שלו, ביניהם קארים עבדול ג'אבר, צ'אק נוריס וסטיב מקווין. חלקם, כמו ג'אבר ונוריס, אף הופיעו בסרטים של ברוס, אבל זה לא אומר שהם קיבלו הנחת סלבס על הלימודים. 250 דולר (בסביבות 1,500 דולר היום) עלה שיעור אצל ברוס לי, וזה ממש לא שינה לו מי עומד מולו.

לפי חברו התסריטאי ההוליוודי (שגם התאמן אצלו) סטירלינג סיליפאנט, הסיבה למחיר הגבוה הייתה גישה אסייתית שאומרת שלשיעור יש ערך והמחיר הוא רק סימן לכך, לא העניין עצמו.

מי שחושב שאלה שטויות וברוס פשוט אהב כסף (בכל זאת, הבחור נהג בפורשה), יכול למצוא תשובה בציטוט הבא של ברוס: "לא באתי לעולם הזה כדי לעמוד בציפיות שלכם ואתם לא באתם לעולם כדי לעמוד בציפיות שלי".

ברוס מלמד סלבים:

3. היו רגעים שהוא איבד את זה

אנשים רבים רצו לבדוק אם הם יכולים להילחם נגד ברוס ולנצח אותו, וכל סיפורי הקרבות הללו כמעט תמיד הסתיימו בכבוד הדדי והם אפילו קיבלו כמה טיפים להמשך אחרי שברוס שבר אותם. יחד עם זאת, יש כמה מקרים בודדים בהם הוא איבד שליטה על המצב.

מקרה אחד בו ברוס איבד את זה היה כשאדם זר קפץ מעל לגדר ביתו כדי להילחם בו. ברוס, שלא רצה, מן הסתם, שאנשים יפלשו לביתו מתוך חשש למשפחתו, ניצח את המסכן בעזרת בעיטה צידית אחת ששברה לו את הצלעות. לאחר מכן סיפר ברוס לחברו המתאגרף הרב ג'קסון, שהוא היה עצבני-רצח ושזו הייתה הבעיטה החזקה ביותר שהוא נתן אי פעם.

הרב ג'קסון עצמו, סיפר בראיון כי הצליח פעם אחת במהלך אימון להשחיל אגרוף לברוס שחתך לו את השפה: "באותו רגע העיניים שלו נהיו ירוקות והבנתי שהוא יכול לגמור אותי. אני לא פוחד הרבה בחיים, אבל אז פחדתי", סיפר.

במקרה אחר, ברוס התעצבן על שק אגרוף. בראיון לאתר ספין אוף, בוב וול שותפו של ברוס לסרט "הדרקון", סיפר כי במהלך הצילומים ברוס לעג לשק האגרוף של שותפו של וול, ג'ו לואיס. השק שקל 55 קילו, וברוס כינה אותו "שק לילדות קטנות",בתגובה וול הכין לברוס שק אגרוף במשקל 150 קילו, ולא סיפר לברוס כמה השק שוקל. כשברוס ניסה להכות בשק הוא עף אחורה, לקול צחוקם של לואיס ו-וול. ברוס התעצבן מאוד, אבל זה לא עצר את וול ולואיס, שהחליטו לשים את השק בכיסא הקדמי של המכונית של ברוס. כשברוס הגיע למכונית הוא צעק בתסכול, "אני לא יכול לנהוג ככה!"

וול ולואיס הביאו טנדר ותלו את שק במוסך הבית של ברוס. כדי להוכיח שגם השק הזה לא יכול לנצח אותו, ברוס החל לבעוט בו בלי הפסקה, עד שחלקים מהמוסך התמוטטו. לינדה, אשתו, צעקה שיפסיק, ומאז לא נראו עוד עקבותיו של השק.

4. הוא היה פלרטטן לא קטן

ללי היו שני ילדים, ברנדון ושאנון, עם אשתו לינדה. לפי מקורבים, הנישואים היו מאושרים ומלאי אהבה, אך זה לא עצר את ברוס מלשאול עשרות בחורות אם הן היו נכנסות איתו למיטה. בעמוד הרכילות של עיתון לייק לנד לדג'ר, דווח כי בזמן שהותו של ברוס בהונג קונג, בנות צעירות לא הפסיקו לקרקר סביבו מה שהוביל לשמועות רבות על בגידות.

גם מותו נקשר לרומן אסור, כאשר שגופתו נמצאה בדירתה של השחקנית הטיוואנית, בטי טינג פיי. מותו עורר חשדות בקרב המעריצים בדבר היחסים ביניהם ואף הועלו ספקולציות כי הייתה זו תערובת של סקס וסמים אשר לקחה את האמן מהעולם. בשנה שעברה פיי החליטה סוף-סוף להתייחס לעניין והסבירה כי ברוס רק הגיע לדירתה כדי לעבור על תסריט לסרט "משחק המוות" בו שניהם השתתפו. ”אף פעם לא שמעתי על מישהו שמת מלעשות אהבה",היא סיכמה.

גם כותב הביוגרפיה "האגדה של ברוס לי", אלכס בן בלוק, התייחס לשמועות: "אם אתם מאמינים לכל השמועות על בגידותיו, לי, עם כל כמה שהיה מלא חיים, היה צריך להיות שלושה גברים".

5. הוא היה אלוף צ'ה צ'ה

אוקיי, ברוס לי כנראה לא היה מתבייש בעובדה הזו, אבל תודו שהיא בהחלט מפתיעה. מסתבר שלדעת לזוז היה אספקט יעיל לא רק באומנויות לחימה, ובשנת 1958 ברוס זכה באליפות הצ'ה צ'ה של הונג קונג. בשנת 1959, כשהיה על הספינה לארצות הברית, ברוס גם לימד את שאר הנוסעים כיצד לרקוד. בזכות השיעורים שהעביר, הוא שודרג מתא קטן בירכתי הספינה, לחדר אמיתי. אין ספק שהוא ידע למצוא את מקומו בכל מקום.

6. היה שחקן ולא לוחם

ברוס מעולם לא השתתף בקרב אמיתי, כזה עם ניקוד ומדליות. בעקבות זה, אנשים רבים טענו כי אמנם היה ניסיון ליצור אשליה של ברוס כלוחם, בעוד שהוא היה בעיקר שחקן עם יכולות גבוהות. כן, הוא נלחם בהיותו נער, ונלחם באנשים שהטרידו אותו, אבל הוא לא היה הטוב בעולם. בוב וול ,למשל, סיפר בראיון שברוס לי, בניגוד אליו, מעולם לא נלחם בקרב ממשי.

גם ויקטור מור שצולם חוטף את אגרוף הזעם של ברוס, טען כי הסרטון המפורסם נערך בצורה מגמתית וכי בחלקו השני של הקרב, מור עצמו תקף את ברוס והאחרון הצליח לחסום אותו רק פעם אחת מתוך שלוש.

מאמרים בנושא טוענים כי הניצחון של ברוס לי על צ'אק נוריס בסרט "הדרקון", רגע אחרי שנוריס זכה באליפות הקרטה של ארצות הברית, נועד לגרום לכולם לחשוב שברוס לי הוא הטוב ביותר שיש באמנות לחימה. נוריס עצמו סיפר כי ברוס היה טוב, אבל לא בטוח כי היה מנצח אותו בקרב אמיתי. מצד שני, בזכות הסרט "הדרקון", הקריירה הקולנועית של נוריס תפסה תאוצה. האם נוריס מכר את עצמו בעבור נזיד ווקר טקסס ריינג'ר?

7. מצאו אצלו קנאביס בדם

ברוס לי מת ב-20 ביולי 1973, במהלך הצילומים של סרטו "משחק המוות", בהיותו בן 32 בלבד. הסיבה הרשמית למותו הייתה מפרצת במוח, שנבעה מתגובה אלרגית לכדור שקיבל נגד כאבי ראש חזקים מהם סבל (הלווייתו האמיתית, אגב, שולבה בסצנה בסרט "משחק המוות” אשר צילומיו נמשכו בעזרת כפילים של ברוס).

המעריצים בעולם לא קיבלו את הסיבה למותו. קונספירציות כגון רצח על ידי המאפיה, מאהבת קנאית וכדומה, החלו לצוץ. אבל הדבר שהדהים את המעריצים יותר מכל היו שאריות הקנאביס שהתגלו בגופו בנתיחה לאחר המוות.

מסתבר שברוס נהג מדי פעם ללעוס עלי מריחואנה שגרמו, לדבריו, "להאט הכל". בהתחשב בכך שברוס האט את תנועותיו בזמן הצילומים כדי שהמצלמה תקלוט אותם, אפשר להבין אותו. ואפשר גם להבין שבין יצירת סרט, ללימוד אמנות לחימה, לשיפור יכולות הנונצ'קו שלו, ברוס לי אהב כנראה גם לנוח, להירגע ולצחוק קצת.

________________________________________________________________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • לא קלה דרכו: 7 עובדות מפתיעות על פרנק סינטרה