ג'ורג' אליוט. סירבה להאמין שהעולם נברא בשישה ימים, ככתוב בספר בראשית (איור:  Frederick William Burton)
ג'ורג' אליוט. סירבה להאמין שהעולם נברא בשישה ימים, ככתוב בספר בראשית (איור: Frederick William Burton)

ג'ורג' אליוט, סופרת בריטית, נולדה ב-1819 בשם מרי אן אוואנס והלכה לעולמה ב-1880

מרי אן אוואנס בת התשע נפרדה ממשפחתה, עזבה את בית הלבנים האדומות באחוזה שאביה ניהל, ועברה ללמוד בפנימייה. יחסיה עם אמה היו קרירים, ונראה שהילדה לא סבלה מגעגועים אליה. אבל במהלך הלימודים היא כן התגעגעה לחיים בכפר, לשיטוטים בשדות הירוקים, לדיג בתעלות ובבריכות המים, לאחיה ובעיקר לאביה: היא הייתה הבת החביבה עליו. בצר לה, חיפשה דמות מבוגרת להישען עליה והתקרבה לאחת המורות, שאיתה ניהלה שיחות על פילוסופיה ואתיקה. המורה הייתה אוונגליסטית אדוקה, ותלמידתה הלכה בעקבותיה – התקרבה לדת, התלבשה בצניעות והקפידה על ביטול עצמי ועל עשיית מעשים טובים.

30 לאחר כן, מרי אן אוואנס כבר לא הייתה קיימת יותר. היא שינתה את שמה ואת השקפת עולמה, פרצה דרך, מרדה במוסכמות, עיצבה לעצמה חיים שונים מאלה של בני משפחתה ומכריה. היא ג'ורג' אליוט, סופרת מוכרת ומצליחה. עד מותה בגיל 61 פירסמה שישה רומנים ו-13 קבצי שירה, זכתה לקהל קוראים נלהב, התעשרה מהכתיבה ואפילו הוצגה בבית המלוכה, חרף אורח החיים שניהלה, שנחשב שערורייתי.

בילדותה השתדל אביה שתזכה בהשכלה רחבה, כי היה בטוח שכיעורה ימנע ממנה להינשא ולהצליח בחיים, ורצה להבטיח שתוכל לעבוד ולהתפרנס כאומנת וכמורה פרטית לילדים עשירים. לאחר שאמה מתה, חזרה מהפנימייה כדי לטפל באב. היא הייתה אז בת 16 והתחילה להטיל ספק ברעיונות האוונגליסטיים. האם, תהתה, נשים אכן ניחנו בנטייה טבעית ומולדת לטפל באחרים? האם אלוהים באמת הקריב את עצמו למען האנושות, ככתוב, כמו שנשים מקריבות את עצמן לטובת אחרים? היא עצמה חשה שאין בה דחפים אמהיים ושאינה מסוגלת להסתפק בעשייה הביתית. היא קראה ספרים על אסטרונומיה וגיאולוגיה והגיעה למסקנה שכדור הארץ לא יכול היה להיווצר בשישה ימים, ככתוב בספר בראשית. פריצת הדרך הראשונה בדרכה להפוך לסופרת אירעה כשעזבה את הדת והחלה לדבוק במחשבה חופשית. כדי למנוע שערורייה, נעתרה להפצרות בני משפחתה והסכימה להמשיך להופיע לתפילות בכנסייה.

המו"ל, אשתו והמאהבת

בהיותה בת 26 תירגמה ספר בשם "חיי ישו", שזיכה אותה בהכרה של חוגים אינטלקטואליים. מות אביה, שלוש שנים לאחר מכן, שיחרר אותה ואיפשר לה להכיר אנשים, לנסוע, לנהל רומנים. כך, למשל, היא חיה בפנסיון שבו גרו גם המו"ל שאיתו עבדה, רעייתו והמאהבת שלו. כששתי הנשים גילו שגם הסופרת הצעירה מנהלת איתו קשר, הביאו לכך שתסולק.

לעצמאות כלכלית זכתה כשהחלה לעבוד כעורכת בכתב עת שמאלני וקנתה לעצמה דירה. ואז התרחשה השערורייה הדרמטית מכולן: היא החלה בקשר זוגי עם גבר נשוי, שאשתו סירבה להתגרש ממנו. בני הזוג אף עברו לגור ביחד והעמידו פנים כאילו הם נשואים כחוק.

בגיל 39 הפכה לג'ורג' אליוט. היא בחרה בשם עט גברי כי רצתה להבדיל את עצמה מסופרות בנות זמנה שכתבו בעיקר סיפורי אהבה. היא גם חששה שחייה האישיים יפגעו בהתקבלות של ספריה. ואכן, הציבור אהב אותם. אחרי שהמלכה ויקטוריה שיבחה את ספרה השני, המכירות נסקו. עד מהרה התגלתה זהותה של הסופרת, אבל הצלחתה לא נפגעה. כשהייתה בת 53, אחרי שהתפרסם הרומן "מידלמארץ'", כבר לא נחשבה למוקצה חברתית על אף שחיה עם בן זוג מחוץ לנישואים (זמן לא רב אחרי שבן הזוג מת, נישאה כחוק לגבר צעיר ממנה ב-20 שנה). הספרות והמחשבה החופשית ניצחו את מגבלות הדת, וג'ורג' אליוט גברה על מרי אן אוואנס, הילדה הקטנה, הלא יפה במיוחד, שהעלתה שאלות וחיפשה תשובות.

עטיפת "מידלמארץ'", מספריה המפורסמים ביותר
עטיפת "מידלמארץ'", מספריה המפורסמים ביותר