הממשלה אישרההשבוע את התקנות החדשות שמתיימרות להפוך את העישון לקשה מתמיד. בין ההגבלות החדשות: איסור לעשן בתחנות אוטובוס ורכבת ואפשרות לחלק קנסות לפאבים מעושנים על בסיס איכות האוויר ולא רק בתפיסה "על חם".

סוף העולם מתקרב, ללא ספק. מיליוני המעשנים והמעשנות שחשבו שיצליחו לחמוק מהחוק בישיבה בפאבים בהם גם הבעלים מעשנים (ועל כן, מאפשרים) עלולים למצוא את עצמם צרובים בשמש הלוהטת בחוץ, משתדלים בכל כוחם שלא לנשוף עשן פסיבי על עוברי אורח חסרי סיגריות שכוחם יהפך - לראשונה במחזותינו - בלתי מוגבל. הקנסות יעופו אל הקרקע כבדלי סיגריות משומשים וקריז הגמילה הכפויה יתפשט בסימטאות העיר כאש בשדה טבק. עכשיו, יותר מתמיד, הגיע הזמן למצוא תחליף הולם: כזה שיאפשר לנו להמשיך לעשון - בלי לסַרטֵן.

אי שם לפני 24 שנים, הרבה לפני שחפיסות הסיגריות נשאו איומי אימפוטנציה ומוות בייסורים על עטיפתן, ארגון הבריאות העולמי החליט שהדרך למנוע עישון היא להקדיש לו יום מיוחד, כנראה על בסיס אותו היגיון שמניח כי יום האישה תורם לתיקון מעמד האישה ויום המשפחה מחזק את כבוד ההורים. מאז עבר הרבה עשן בריאות והיום משרד הבריאות גורס כי דווקא חלה ירידה משמעותית בכמות המעשנים: רק אחד מחמישה ישראלים מעשן באופן קבוע. משונה. אם לשפוט לפי ריח השיער הממוצע אחרי לילה במרכז העיר, כנראה שארבעת הלא-מעשנים האחרים פשוט מעדיפים להישאר בבית.

לא קל להגביל את העישון בישראל. הסיגריות מוכשרות בכריתת בריתות דמים בין מעשניהן וכך רבים מהפאבים נכנעים ללחץ המעשנים ומסרבים להפנים את החוקים החדשים. במחקר שנערך לאחרונה על מצב העישון בפאביםבישראל התברר שב-92 אחוזים מהם ממשיכים לעשן. בכל שנה מתפרסמים מאות מדריכים להפסקת עישון, קבוצות פייסבוק קמות ונופלות, הקנסות עולים ומיליוני מעשנות ומעשנים ברחבי העולם נאלצים להצטופף תחת גגוני פלסטיק ביציאה מפאבים, אוניברסיטאות ובתי עסק כדי לינוק כמה שכטות מבלי להפר את הסדר הציבורי. למה, למרות כל המאמץ היקר הזה, הם לא מצליחים להיגמל?

הרשו לי לחדש לכם: לא רק בניקוטין טמונה האשמה. התשובה האמיתית והמביכה היא, שכל ארגוני הבריאות, הקמפייניסטים והממשלות, פשוט לא ניסו למצוא תחליף הוגן ליצור החברתי הקטן והפשוט שנקרא 'סיגריה', האביזר שמצליח להפוך גם את החננה הכי גדול בשכבה לטיפה, טיפ טיפה, קול. הרי כל מעשן שיהיה מעט כנה עם עצמו יסכים שהסיגריות לא התמקמו בין אצבעותיו כמענה לצורך קיומי אמיתי (כמו מזון, גג או Google), אלא בעיקר ככלי לסיפוק הכמיהה הישנה והטובה שנקראת "תקשורת". קל יותר לתקשר עם סיגריה בפה. היא הופכת את השתיקות לפחות מביכות, עוטפת את הסמול-טוק בהילה של משמעות קיומית ומסבה לביישנים מבינינו דרך פשוטה ובטוחה לפצוח בשיחה, ולשוויצרים דרך יעילה להלהיב בכשרונותיהם: הפרחת בועות עשן והשחלת בועות אחרות דרכן. מרגש.

כבר בשנות ה-80 הבינו את הפוטנציאל הטמון בין העשן לבועות

הבועות: עושות את אותה עבודה

לרגל יום העישון הבינלאומי ולראשונה בישראל, אני מתכבדת להציג את קמפיין האנטי-סיגריות דל-התקציב העצמאי שלי, שיבטיח לכם לא רק תחליף נוח וזול לאותן בעיות חברתיות שיצוצו בהיעדר הטבק, אלא גם ספורט חדש להתאמן בו והכל, ללא עלויות בריאותיות וכספיות מיותרות. הכירו את הסיגרייה הבאה שלכם: בועות סבון.

הפרויקט נולד בערב טיפוסי בסלון דרום תל-אביבי שתקרתו מתפרקת ויושביו תרים אחר משהו לאכול, או, לחילופין, לעשן. מאחר ובדירות מעין אלה הטבק מעט יותר נפוץ מהמזון, סרים הצעירים האנונימיים הללו בחזרה לשולחן הסלון בחיפוש אחר ניירות גלגול, על מנת לאחסן את הטבק באופן מתורבת. אולם, על אותו השולחן לא נמצא נייר או פילטר אלא – הפלא ופלא – קופסת פלסטיק המכילה בועות סבון, אותו אביזר מסיבות נושן שקפא שם מאז מסיבת חנוכת הבית האחרונה (מאחר שהלה לא נוקה זה זמן מה).

תוך מספר הפרחות כבר ברור לכולם: בועות הסבון מאפשרות בדיוק את אותו הדבר שעושות הסיגריות: חברה, ניפוח אגו וכמובן, אפקטים ויזואליים. מבין מעלותיהן הרבות של הבועות, החשובה מכל היא שניתן לעשות מהן, ובכן, טבעות תלת-מימדיות, בדיוק כפי שנהגתם לעשות עם הסיגריה שלכם. כל הפעלולים שחשבתם שהופכים אתכם למגניבים ומושכים מינית קיימים גם בתחום בועות הסבון, רק שהם לא משאירים אתכם עם ריח של פיח בפה ושיעול מהגיהנום. נסו להצמיד בועות, ליצור עיגולים גדולים מהרגיל או להעיף בועה הישר אל זו של חברתכם לשולחן, וראו איזו התחלה של ידידות מופלאה יצרתם - ומבלי לסכן אותה במוות מוקדם מסרטן בריאות או בגרון.

"מיידלע, יש לך אולי קצת סבון?"

היתרונות כמעט בלתי ניתנים לכימות: בועות הסבון ינקו אתכם משאריות הפיח שתפסתם בעיר, ולא רק אתכם – אלא גם את החברים שלכם. ניתן להפריח אותם כדי למנוע שתיקות מביכות, אפשר לפצוח באמצעותן בשיחה ("סליחה, יש לך בועות?" או לחילופין, "מיידלע, אולי תביא לי סבון?"). תוכלו להחליף ריחות סבונים שונים ואף להכין חפיסת "סיגריות" שבתוכה מגוון מיוחד של מרקמים, צבעים וריחות של סבון במיכלי בועות שלא עולים על גודלה של סיגריה רגילה. לא תרעילו את ילדיכם, הוריכם ואת השותפים לדירה; לא תשתפו פעולה עם תאגידי טבק רצחניים, מנצלי פועלים במדינות עולם שלישי; לא תיכנעו למיסים. מעכשיו, מעשנים נקי.

לשם המחשה, ביקשנו ממספר עוברי אורח לנסות את הממתק החדש ולברר האם יוכלו למצוא בו תחליף הולם. למצולמים אין קשר לכתבה - והחל מהיום, אם תרצה השם והבועה - גם לא לסיגריות.

המחשה נוספת: מה שתוכלו לעשות עם בועות סבון ולעולם לא עם סיגריות