"אולי תשתפו גם אותנו?"

1. אל תנהלי שיחות פרטיות. התרחיש הבא חוזר על עצמו ברוב הקבוצות. מתנהלת בין החברות שיחה שכולן שותפות לה, ואז פתאום אחת החברות סוטה מהנושא ומתחילה לפתח שיחה פרטית עם מישהי אחרת בקבוצה. זה ביג נו נו. אם את וחברה נוספת בקבוצה מתחילות לנהל דיאלוג אישי פשוט תעברו לשיחה אחת על אחת. אנחנו לא יודעים איך להגיד לך את זה, אבל את שאר החברות זה פשוט לא מעניין.

"תרמתי במשרד"

2. לא לתרום כלום. בכל קבוצת ווטסאפ יש אחת כזאת. השתקנית. זאת שנמצאת בקבוצה, אבל אף פעם לא מגיבה לשום דבר. היי, בנות פנויות למפגש? בטח, כולן עונות. כולן, מלבד השתקנית. בהתחלה, מחכים זמן מה לתגובה. אחר כך מקלידים את שמה עם אימוג'י מחוייך. וכשעדיין אין תגובה עוברים לשני סימני שאלה. איכשהו המפגש מתמוסס ולאף אחד לא נעים להגיד שום דבר למקרה שהיא תחליט להגיב פתאום. השתקנית, כמובן, תתעורר כמה שעות אחרי, אם לא כמה ימים אחרי בהתנצלות מעושה או פשוט בתגובה מרגיזה שכוללת רק מילה אחת. בקיצור, אם אין לך מה לתרום לקבוצה, את לא חייבת להיות בה.

"נפרדנו כך, היתה דממה"

3. לעזוב קבוצה בלי להגיד כלום. כמו במערכות יחסים, גם בקבוצות הווטסאפ את לא פשוט קמה והולכת בלי להגיד מילה. אנשים עשויים להיעלב, את עלולה לקבל הודעות נאצה ויכול מאוד להיות שברגעים אלו ממש נפתחות קבוצות קיטורים חדשות כשהפעם את הנושא החם. רוצה לעזוב? אין בעיה. כתבי כמה מילות פרידה וסיימי את זה יפה.

אחותי, אל תטביעי! (צילום: shutterstock )
אחותי, אל תטביעי! (צילום: shutterstock )

אזהרת שטפונות במקומות הנמוכים

4.אל תציפי. את לא רוצה להיות שזאת שקוראים לה מאחורי גבה "החופרת". נמצאת במסעדה האהובה עלייך? אין צורך לתאר את כל המנות. יש לך יום שיער טוב? תמונת סלפי אחת לגמרי מספיקה. את במצב רוח מבודח? סרטון אחד שמתאר את מצבך עדיף על שישה. במילים אחרות, זה נחמד לשמור על קשר, אבל זה בסדר גמור אם לא נדע מה קורה איתך בכל רגע נתון.

דברי לעניין

5. לכתוב דברים שלא רלוונטיים לקבוצה. אין צורך לפרסם שהרכב שלך למכירה בקבוצת "מתכונים טבעונים" ואל תבקשי מחמאות על השמלה החדשה בקבוצת "כיתה א' בית ספר הדרים". אם זה לא רלוונטי לנושא הקבוצה, תחסכי מכולם את המבוכה.

לא בכוח

6. אל תוסיפי לקבוצה מישהי ש לא רוצה להיות בה. פגשת בבר מישהי שלמדה איתך ביסודי? איזה יופי. החלפתן טלפונים ודיברתן על קפה מתישהו? עוד יותר טוב. רק שזה ממש לא אומר שהיא באמת רוצה לשמור איתך על קשר. אולי היא סתם היתה מנומסת. זה גם בטח לא אומר שהיא רוצה להיות חלק מקבוצת הווטסאפ שלך "חברות ילדוּת זה החיים". לכי תדעי, אולי היא שונאת חצי מהבנות שם כי הן התעללו בה בהפסקות? כמו בחיים, גם בקבוצות ווטסאפ, אל תכפי את עצמך על אף אחד.

אל תורידי שורה

7. בלי לרדת שורה אחרי כל משפט. אין דבר יותר מבהיל מלפתוח את הפלאפון ולראות שיש לך 82 הודעות בווטסאפ. אנחנו מבינים שקרה לך משהו ממש מלהיב עכשיו, אבל אין צורך לחלק את הסיפור למיליון שורות. רוצה לעשות סדר בטקסט? רווחי בתוך ההודעה עצמה ותחסכי מאיתנו את הגלילה האינסופית.

הגודל לא קובע

8. לא ליצור קבוצות ענקיות. החלטת ליצור קבוצה של המשפחה הקרובה? נהדר. זה לא אומר שאת חייבת להזמין לקבוצה את חברה של אחיך הקטן שיוצאת איתו שבועיים, וגם גיסו של בעלך די מיותר. זה סתם מעיק ועלול ליצור בעיות. פתאום כל מי שלא בקבוצה נעלב, גם אם אין לו שום קרבת דם ובפעם האחרונה שנפגשתם יצאו לך שיניים. לכל קבוצה יש ייעוד, אז שמרי עליו ואל תלכי לאיבוד.

לא נעים להכיר

9. לא להוסיף אנשים שרוב הקבוצה לא מכירה. אנחנו יודעים ששאת בחורה נחמדה ולפעמים לא נעים לך מול אנשים אחרים, אבל יהיה לך הרבה יותר לא נעים כשהחברות שלך יתחילו לעזוב את הקבוצה כי הוספת פתאום חברה לא קשורה. בקבוצות ווטסאפ אנשים רוצים להרגיש חופשי, רוצים להרגיש בבית ורוצים להחליט את מי להכניס בסוד העניינים. רוצה להכניס מישהו חדשה? התייעצי עם הקבוצה לפני שאת עושה זאת על דעת עצמך.

אל תספימי

10. בלי ספאם/הודעות שרשרת. "אם תעבירי את ההודעה הזאת לשמונה אנשים, בודהה יקפוץ אלייך מהמקלדת ויתן לך מיליון שקל במזומן". בחייאת, שחררי את חברי הקבוצה מהודעות שרשרת מטופשת ובבקשה על תעשי ההעתק הדבק על כל דבר ששולחים לך. שלא תביני לא נכון, זה נחמד לשתף בכתבות מרתקות שקראת או להעביר סרטונים מצחיקים, אבל אין צורך לעשות זאת בכל 10 דקות.

ארבע בבוקר לא נרדמת? שחררי אותנו מהודעות בבקשה (צילום: shutterstock )
ארבע בבוקר לא נרדמת? שחררי אותנו מהודעות בבקשה (צילום: shutterstock )

בחייאת, תני לישון

11. לא לשלוח הודעות בשעות ביזאריות. סובלת מנדודי שינה? ליבנו איתך. רק שזה לא אומר שאת צריכה לשלוח הודעות בארבע בבוקר. אף אחת מלבדך לא ערה. ואם תעירי אותנו באמתלת שווא, נשקול להסיר אותך מהקבוצה.

תהיי ברורה

12. השתמשי באימוטקונים לחדד משמעות. אין לנו מושג למה התכוונת כששלחת אימוג'י קרנף או אימוג'י רמזור. גם אין לנו ממש כוח לשרשרת התכתבויות שמנסה לרדת לסוף דעתך. רוצה להגיד משהו? כתבי אותו. רוצה להצחיק או לרגש? הוסיפי אימוטקונים רלוונטיים. רוצה להתחכם? אל תתפלאי אם לא תהיה תגובה.