סוד קסמה של ראש פינה הוא השילוב בין סמטאות אבן ציוריות, סיפורים היסטוריים מרתקים לבין נופים עוצרי נשימה הנשקפים ממנה אל הכנרת, אל מרחבי הגליל העליון ואל רכס הרי הגליל והגולן שמדרונותיהם גולשים מטה לעמק החולה המשתרע למרגלותיה. אשתקד ציינה המושבה 130 להיווסדה, אז גם הוכרזה כניסתה הרשמית לרשימה הלאומית המכובדת של אתרי מורשת ישראלים הודות להחייאת בית הפקידות, לשדרוג ארכיון המושבה ולשיקומם של מלון שוורץ ובית הספר העברי הראשון וילקומיץ.

איפה מטיילים

אבן הייסוד של גיא אוני (עברות לשם הכפר הערבי ג'עוני), לימים ראש פינה, הונחה על מדרונו של הר כנען שם הקימו החסידים שעלו מרומניה את בתיה הראשונים. כדי להכיר את תולדותיה מומלץ להתחיל את הטיול במקום בו הכל התחיל, באתר השחזור שהוקם במרכז המושבה ובבית הפקידות בו מוצגות תמונות ומוקרן חיזיון אורקולי המספר את ההיסטוריה של המושבה ואנשיה. משם ממשיכים לביתו של חוקר המלריה פרופ' מר, מציל הנפשות שבביתו המקורי תצוגה של מעבדתו עם מבחנות, מיקרוסקופ וכלובי יתושים.

עוד מקום שהוא בגדר חובה מרגשת הוא בית הכנסת המקומי שהוקם בשנת 1887 שעל תקרתו המעוגלת ציור אופטימי של שמיים כחולים מקושטים בעננים ומחלונותיו נשקפת הצמחייה הסבוכה של נחל ראש פינה. בטיול בין הסמטאות הציוריות תוכלו לראות גם את מערת שלמה בן יוסף, את מושבת האמנים שהתנחלו בבתי האבן הנושנים, את החצרות היפות ואת בית הקברות של נכבדי הישוב.

עייפתם? בגב אתר השחזור ממוקם גן הברון, הגרסה הגלילית היפה לגני ורסאי הפריזאים, שהוקם ב-1887 לכבוד ביקורו של הברון רוטשילד, מי שתרם רבות להקמתה של המושבה. במורד הגן עצים מצלים וספסלים לתפוס בהם אתנחתא מול הנוף הגלילי.

  • אתר השחזור ופרטים על סיורים מודרכים במושבה - 04-6936913. בתשלום

על גלגלים

ראשיתו של נחל ראש פינה בהר כנען וסופו בהתחברות לנהר הירדן ואפשר לטייל לאורכו ברגל או ברכבי 4 4X בעבירות קלה עד בינונית. המסלול הארוך של הנחל, שהמקומיים קוראים לו "הוואדי", מתחיל בכניסה לצפת והמסלול הקצר מתחיל בתוך המושבה, בירידה במדרגות האבן שמאחורי בית הכנסת העתיק המובילות אל גדותיו.

בימים אלה הנחל יבש, אבל אם תגיעו בימי החורף ועם בוא האביב תזכו לראותו בזרימתו ובפריחותיו המרהיבות ביופיין. ולמרות שזרימתו יבשה עדיין כיף לטייל בו כל השנה מאחר וחלקו של המסלול מוצל ועובר בתוך בוסתנים עתיקים של עצי זית, רימון, תאנה, שקד, חרוב וגפן, שיחי פטל ומרבדי פריחות עונתיות. על אם הדרך יש סיכוי שתיתקלו גם בצבאים, שפנים ודורבנים שמדלגים בין הסלעים ובאים להרוות את צימאונם במעיינות ואם תרימו ראש תוכלו לראות את ראשונות החסידות והענפות שתופסות תרמיקה מעל רכסי ההרים הגולשים לנחל.

לנחל שלושה מעיינות נובעים - הראשון עין כדן (על שם הפרח) הסגור במבנה כיפתי, השני עין פינה הסגור בבית אבן המסתתר בסבך הצמחייה בתוכו משאבה השואבת את המים הצלולים ומזרימה אותם לברזי התושבים, והשלישי, המרוחק יותר, הוא גיא אוני המסתתר בצל עץ התאנה הגדול תחתיו תוכלו לנוח ולהתרענן במימי המעיין המזרזפים.

תחילת המסלול הקצר: מהחנייה של בית הקברות ברח' החלמוניות או מהמדרגות הצמודות לבית הכנסת העתיק, תחילת המסלול הארוך: מרח' בת הרים בצפת, בסמוך למגדל המים.

מצפה נמרוד הוא אתר זיכרון מרגש במיוחד שהקים חזי שגב להנצחת בנו נמרוד שנפל במלחמת לבנון השנייה. חזי הקים את מרפסת הנוף בצל עץ התאנה העתיק שתחתיו נהג נמרוד לשבת ולהתפעל מהפנורמה של ראש פינה, עמק החולה ורכס הרי הגולן. חזי מדריך סיורים במושבה ומפליא לספר סיפורים היסטוריים ופיקנטריה מקומית ולסיים את הסיור במצפור שהקים, שם הציב טלסקופ ועמדת שמע בה מספרת איריס האם על בנה.

.050-5325732 הכניסה למצפור ללא תשלום, הסיור בתשלום שנתרם לטובת תחזוקת המצפור.

על הדרך

בכניסה ליקב ראש פינה קידמו את פנינו כרמים סבוכים שהשתרגו ויצרו סוכות גפנים יפהפיות. אם תמהרו עוד תוכלו להספיק ולראות את אשכולות ענבי המאכל האדומים, הגדולים והטעימים במיוחד. הכרם הוא חלק מהמשק החקלאי של יעקב בלום, דור רביעי לשושלת ראש פינאית חקלאית, שמגדל מטעי אגסים, תפוחים, נקטרינות ומישמש לצד הענבים שמהם עושים יין ביקב הצמוד. בתיאום מראש הוא עורך סיורים מודרכים בכרם, מספר את סיפורי המשפחה וראשית ההתיישבות ומלווה בטעימות של יינות היקב ,050-5333072. בתשלום.

פיטר איזקוביץ' בונה כלי נגינה אתניים מעץ, בהם נבל אירי, נבל דלת, נבל בטן (נבל מיוחד להריוניות) קלימבה, קסילופון, דיג'רידו ושולחנות מוזיקליים. את כלי הנגינה מציג איזקוביץ' בגלריה ובסטודיו שלו "שירת העץ" שם הוא מספר על עבודתו, מציג את הכלים ומנעים בקונצרט קטן כשהוא מנגן על כל הכלים בו זמנית. אתם מוזמנים לסייר בגלריה ולהצטרף אליו לסדנת בניית נבלים ,04-6860313. הכניסה ללא תשלום, הסיור והסדנה בתשלום

משב רוח קטן מניע את עשרות הפעמונים ובחלל מתפשטים צלילים ענוגים של עשרות הפעמונים אותם בונה האמן עופר רובין. בבית המלאכה ובחנותו הצמודה מוצגות גם שבשבות וספירלות צבעונית אותםן אפשר לקנות או לעשות בסדנה שמעביר עופר שבסופה תצאו עם פעמון רוח בעיצובכם. פעמוני ירושלים - 04-6930867

באחד מבתי האבן היפים באתר השחזור פתחה סיגל שפט את "באר מעדנים" – חנות קטנטנה בה היא מציגה שפע של קונפיטורות עונתיות, רטבים, ממרחים וליקרים שהיא מייצרת ידנית במפעל הבוטיק המשפחתי. תוכלו לטעום ולרכוש תאנה מפולפלת, ממרח חצילים ונענע, אגסים ביין ועוד, וכן להצטרף אליה לסיור אמנות במושבה. 052-6930349.