החצבים כבר כאן, מגביהים, פורחים ומבשרים את בואו של הסתיו, ולמרות שהם כבר מבשרים את בואו נראה שהוא עוד רחוק מלהגיע וחם, מאוד חם. אז כדי להצטנן ולהתרענן, ובכלל, אנחנו שולחים אתכם הפעם לפתוח את השנה החדשה, הבאה עלינו לטובה, לרצועת החוף הגלילית שבין ראש הנקרה לשבי ציון.

רצועת החוף הזו, מהיפות והקסומות בארץ, מאופיינת באיים קטנים שמציצים מתוך המים, מפרצונים פראיים, בריכות טבעיות, סלעים שטוחים עליהם עומדים דייגי החכה ומחכים בסבלנות לשללם, ורצף של חופי רחצה מוכרזים לצד חופי רחצה בתוליים, מפורצים ומרהיבים ביופיים.

חוף ראש הנקרה

החוף הכי צפוני בארץ הנושק לגבול. תחילתו של החוף ברכס אדמית שממשיך עד ל"רגל הפיל" הלבנה הגולשת לים ויוצרת חיץ בנינו לבין שכנינו הלבנונים. הרוחות, המים והגלים המתנפצים על המצוק פיסלו לאורך מיליוני שנים צורות בתוך אבן הגיר וייצרו בו נקרות דרכן פורצים המים ומשתקפים בצבעי טורקיז מרשימים שמתעצמים עת קרני השמש החודרות פנימה ומשחקות במשחקי אור וצל.

אפשר לגלוש למעמקי הנקרות ברכבל, להגיע רגלית מטיילת החוף או להיכנס דרך הים בשייט קאייקים וסירות טורנדו ואז תזכו לחוויה רטובה עוצרת נשימה, תרתי משמע.

אנחנו הפעם בעניין החוף הצמוד למצוק אך לפני שתרדו לדגום אותו, אנחנו ממליצים להתחיל מלמעלה, מהגשר התלוי עליו המאפשר מבט מרחבי נהדר על רצועת החוף הנמתחת למרגלותיו, המרחיקה עד נהריה, ועל כל מרחבי הגליל המערבי המעניק פנורמה מושלמת על האזור כולו.

החוף אינו מוכרז לרחצה. לטובת מחפשי הצל יש את הכוכים הנסתרים והמוצלים, שנוצרו ברכס הכורכר, שמזמינים להתנחל בהם לנצח. במקביל לחוף עוברת טיילת סלולה, שמתאימה גם לרוכבי אופניים, ולאורכה שפני סלע שמגיחים מבין מחילות הסלעים ומתענגים על קרני השמש, מצפורי נוף ומרפסות מקורות עם ספסלים לנוח עליהם מול הים ולהתענג על השקיעות היפות.

חוף בצת

בבצת שני חופים - האחד מוסדר ומשפחתי עם קשתות אבן מצלות, מתקני שעשועים, מקלחות, מלתחות, קיוסק וחניה מוסדרת. החוף השני, הדרומי, יותר מדליק והוא מומלץ בעיקר לחבר'ה ולזוגות שרוצים להתבודד בין המפרצונים והשוניות או להקים להם אוהל אובר נייט.

חוף אכזיב

רצועת חוף מרתקת במיוחד שבמשך שנים הילכו עליה סיפורים ואגדות אותם ניתן לזקוף לזכותן של הקאזות והמסיבות הליליות של כפר הנופש המיתולוגי קאלב מד, לזכות "מדינת אכזיב" של אלי אביבי, הממוקמת במבצר של כפר צלבני, שהכריז על מדינתו הפרטית אי שם בשנות ה-60, ולזכות אי האהבה שאי שם בשנות ה-80 נהגו לנפוש עליו ולערוך מסיבות פרועות.

שמורת אכזיב – חלק מהחוף הוכרז כשמורת טבע וגן לאומי אותו מתחזקת ומטפחת רשות הטבע והגנים. בשטח הגן שרידים ארכיאולוגיים של יישוב קדום, חוף ים מפורץ עם לגונות ובריכות טבעיות ומלאכותיות, איים קטנטנים עליהם מקננות אלפי שחפיות, מדשאות, סככות צל, מתחמי פיקניק, מקלחות, מתקני שעשועים, מזנון, מסעדה וחניון לילה להקמת אוהלים.

גן לאומי אכזיב - 04-9823263. בתשלום

חוף בננה ביץ' - החוף שהכי מעורר בנו געגועים לחופי סיני עם חולות הזהב הנושקים לים הטורקיז. החוף המוסדר הוא למעשה גם מתחם נופש תוסס עם זולות וחושות קש, פרגולות מצלות, בר מדליק ומסיבות אל תוך הלילה. בשטח החוף הכשירו מתחם לינה שמזמין לפתוח אוהלים, לישון בשק"ש על הדשא או ללון בחושות (יש זוגיות או קבוצתיות) שמאובזרות במזרונים, שטיחים, ערסלים וחיבור לחשמל. בשטח יש פינות מנגל, שירותים, מקלחות, ומזנון. 04-9827788. בתשלום

מפרץ אכזיב – מפרץ פראי שמימיו "נצבעו" בצבע כחול עמוק מדהים ביופיו. במשך אלפי שנים נוצרו במפרץ שונית ונקרות מתחת לסלעים שמהווים אטרקציית צלילה מרתקת. מהמפרץ יוצאות סירות טורנדו שמהירות של 60 קמ"ש מקפצות על הגלים, חולפות על פני אי האהבה והאיים שחף ונחליאלי (על שום עופות המים המקננות עליהם) ומעמיקות עד לנקרות ראש הנקרה.

טרק ים -04-9823671, קיאקי ראש הנקרה, 052-3798610. בתשלום

נהריה - שבי ציון

לנהריה יש טיילת יפהפייה הנושקת לים, חופים מוכרזים ונגישים ומזח סלעי בחוף געתון המעמיק אל תוך הים ועליו אפשר לטייל לצד חבורת דייגי החכה. אישית אנחנו מעדיפים על פני חופי העיר ההומים את אלה של השכנה, שבי ציון, ודווקא בצידה הדרומי, הבלתי מוכרז.

החוף הדרומי כאילו נתפר לטובת זוגות המהלכים יחפים על הסלעים ומשכשכים רגלים בלגונות הקטנטנות. רצועת החוף הדרומית הוכרזה כשמורת טבע ימית המשתרעת בין בוסתן הגליל לשבי ציון ובאמצע חוצים את נחל יסף הנשפך לים. בבריכות הקטנות שוחים דגיגונים, סרטנים ואצות ירוקות, על החוף צומחים סירה קוצנית ועדעד כחול.

מכביש 4 חיפה־נהרייה פונים מערבה לשבי ציון, חולפים על הגשר וממשיכים יישר עד לחוף הים.