תיחת הפנים של עכו החלה לפני כתריסר שנים, עת הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר לשימור מורשת תרבות, ועבודות החשיפה, השימור והשיפוץ הואצו והגיעו לשיאן בחמש השנים האחרונות. במהלך העבודה שופצו היכלות האבירים, המצודה ההוספיטלרית, מנהרת הטמפלרים, טיילת החומה, השוק והנמל.

סביר שכבר ביקרתם במתחם העתיק, אבל אנחנו מבטיחים שמה שראיתם לפני כמה שנים אינו דומה להיום. חלק גדול מהמקומות עדיין מכוסים בחול ובאחרים, שבהם הושלמו החפירות, מרתק לראות את ההיסטוריה נגלית מתחת לאדמה. חשיפת האולמות הפכה אותם לנגישים והם מוארים באור רך שמפלרטט עם העמודים, הקשתות וקירות האבן המעצימים את יופיים.

תוכלו להצטרף לסיור מודרך או להצטייד במפה ומדריך קולי ולעבור בין תחנות ההיסטוריה בקצב שלכם. בכניסה למבצר וארמון הפחה הטורקי גן קסום, שרידים לגן המפואר שהקיף את הארמון. מהגן נכנסים למרכז המבקרים ובו דגם העיר העתיקה ומיצגים אורקוליים המספרים על היסטוריה בת ‭5,000‬ שנה תוך התמקדות ב‭1,000-‬ האחרון.

אולמות האבירים המרשימים חושפים קירות שחלקם התחתון מהתקופה הצלבנית והעליון כבר מהתקופה העותמאנית. בהמשך, קפיצה היסטורית במעבר במנהרת הטמפלרים המוארת באור מסתורי המזכיר מעבר במנהרת זמן. חאן אל עומדן הוא היפה מבין ששת החאנים שפעלו בעיר בימי הטורקים ובמרכזו מגדל השעון, אחיו של זה המפורסם ביפו. חמאם אל באשה שימש כמועדון חברתי ואליו באו להתקרצפות שבועית וגם להתעדכן ברכילות הטרייה. החמאם הפך למוזיאון ובו פסלים המתארים את הפעילות במקום ומצגת משעשעת המספרת את קורות העיר מפיו של הבלן האחרון.

אם הראות טובה ומרחיקה עד רכס הכרמל, הרווחתם בטיילת החומות את אחת מהתצפיות היפות והציוריות בארץ, ששעת השקיעה צובעת אותה בקסם מיוחד. מהחומה תצפית על הנמל, המפרץ, צריחי המסגדים וגגות הבתים על רקע הרי הגליל.

השליט העות'מאני אחמד אל-ג'זאר השאיר בעכו הרבה מבנים ומזכרות של מסגדים, חמאמים (בתי מרחץ) ובזארים שמתעוררים שוב לחיים. הראשון להסיר את האבק היה הבזאר הטורקי המקורה שנבנה בסוף המאה ה-18 כשוק עירוני. ב-1948, כשהעיר העתיקה נכבשה על ידי הצבא, הבזאר נסגר. 65 שנה מאז ננטש (במהלכן צולם שם הסרט "מאחורי הסורגים"), ואחרי עבודות שהסירו את ההזנחה וחשפו את יופיו, הוא נפתח כבזאר תיירותי.

תהליך השיפוץ הקפדני שימר את המאפיינים הארכיטקטוניים התקופתיים, את קשתות האבן היפות ואת הפתחים דרכם חודרת התאורה הטבעית. במתחם 33 חנויות שחלקן כבר נפתחו כחנויות בוטיק קטנות המציעות למבקרים חווית קניות אותנטית של אמנות, מזכרות ואוכל. בין המציגים:

עטרה קציר - אמנית רב תחומית שעוסקת בצורפת ועיצוב תכשיטים אמנותיים מזהב וכסף. ייחודה בתכשיטים בהם שילבה חריזת פנינים, קריסטלים, אבני סבורסקי וחרוזי מיוקי המוסיפים ליופיים. בצמוד לסטודיו מפעיל בעלה את הבוטיק למוצרי ים המלח וחנות יין קטנה.

גלריה סוזה – חנות מזכרות, תכשיטים ואמנות המציגה, בין השאר, את יצירותיהם של האמנים יאיר עמנואל ודוד גרשטיין. לצד האמנות מוצגים בגדים, תיקים ומגוון עבודות טקסטיל צבעוניות ומיוחדות שנעשו בעבודת יד על ידי אמנים דרוזים המתגוררים בגליל.

בימאריסטאן – באדר ובתו זינה מתמחים בעולמות הרפואה הטבעית, וביחד פתחו את הבוטיק המתמחה ברפואת צמחים, שמני גוף וטיפול בהם אובילפיחה, גרניום וענבר, שמנים רפואיים אורגניים, שמני זית, חליטות תה וה-להיט הקפה הירוק, הידוע כמסייע להרזיה. תוכלו לרכוש את המוצרים במקום וכן לקבל יעוץ מלווה.

  • הבזאר הטורקי, רחוב וייצמן 1, עכו העתיקה. כל השבוע, 10:00-18:00.

מוזיאון אוצרות בחומה - האהבה הגדולה של דן אורטמן ומיכאל לוריא לאספנות הובילה אותם להקמת המוזיאון לאתנוגרפיה ופולקלור אזורי באולמות המקומרים היפהפיים של בורג' אל קומנדר (מבצר המפקד) הממוקמים בחומה המקיפה את העיר העתיקה. בחללים מוצגים אוספים נדירים מהווי החיים במרחב הגליל, אוסף של ריהוט דמשקאי מדהים ביופיו ששובץ בפסיפס אבני צדף, סמובר שהוקדש לג'זאר, כדים שהובאו מכפר הקדרים ראשיה אל־פוחר בלבנון, שחזור של שוק בעלי מלאכה ובית מרקחת שהובא בשלמותו מתל אביב, כולל ספר הרצפטים של הלקוחות המפורסמים בהם של נתיבה בן יהודה, למשל. בנוסף לתצוגה הקבועה בימים אלה מוצגות במוזיאון שתי תערוכות מעניינות.

התערוכה הראשונה "דרכים וגלגלים - משחקי ילדים של פעם", אוסף נוסטלגי מרגש של משחקי ילדות משנות ה- 40-50 בהם של מכוניות ביתיות שהורכבו מפח וגרוטאות, של קורקינט עם גוגלרים, מכוניות יצוקות שהובאו מאירופה ומשחקי קופסה נדירים בהם משחקים להכרת ראשיתה של הארץ בהם "טוב לנוע בדרכים", "היי דרומה" ו"טיול בארץ". התערוכה השנייה, "גוונים שקופים", עוסקת ביצירות הזכוכית העכשווית של האמנית היולי ליברמן ששאבה את השראה לעבודותיה מסוסון הים המופיע בסמליה של עכו, מהצבעוניות המיוחדת של העיר וכן מתוך החוויה של השהייה שלה בעכו וההתייחסות לשאר המוצגים במוזיאון. לצד עבודותיה יוצגו גם יצירותיהם של תלמידיה ממרכז הזכוכית שנפתח לאחרונה בעיר.

  • מוזיאון אוצרות בחומה, עכו העתיקה. 04-9911004. 12 -15 שקל

גן הבאהיים – אחיו הקטן של הגן המפואר בחיפה, אך החשוב ממנו. בגן היפהפייה המעוצב בסגנון מזרח כמערב, מקדש שבו קבור הבהא אללה, הנביא ומייסד הדת.

  • פתוח בכל יום, ‭,16:00-9:00‬ ללא תשלום

איפה לנים

ארמון האפנדי של ירמיאס הושק לאחר שמונה שנים של עבודות שימור, שיחזור ושיפוץ מחמירים שנעשו בליווי הרשות לעתיקות בעיקר בשל השכבות המרשימות שנחשפו במרתפו שהולכות אחורה לתקופות הצלבנית, הביזנטית ועות'מאנית. בשיפוץ הושקעו מיליונים, בין השאר, בשחזור ציורי התקרה האותנטיים על ידי אמני רסטורציה מוונציה.

הארמון הפך למלון בוטיק עוצר נשימה ביופיו והוא סוג של יצירת אמנות אדריכלית עם קשתות האבן הגבוהות, הקמרונות בתקרה, רצפות השיש המקוריות, השנדליריים הענקיים המשתלשלים מהתקרה, הריהוט העתיק, המרתף ההיסטורי שהפך לבר יין וחמאם טורקי בן 400 שלו כיפת אבן דרכה חודרות קרני השמש. כל אלה העניקו למלון את הכניסה לרשימת 100 המלונות היוקרתיים בעולם של החברה הבינלאומית SLH ומגזין התיירות ‭"Travel & Lesiure"‬ דירג אותו בין 25 מלונות הלוהטים בעולם.

במלון 12 חדרים וכל אחד שונה ומיוחד - לחלקם ריהוט וכלים סניטריים עתיקים, חלקם משקיפים לים והאחרים לכיפות וצרכי המסגדים שמזכירים מאוד את הנוף של איסטנבול.

074-7299799. מ-1700 שקל לזוג ללילה, 1380 שקל לחבילה יומית זוגית