שמורת תל דן היא הבייבי של איתן ניסים. כבר שנים שהוא מטפח אותה כאילו הייתה גינת ביתו, מכיר כל עץ, שיח, אבן ונביעה, וכשלפני כ-5 שנים, כשריפה שהשתוללה בשמורה ואיימה לכלות אותה, הגן עליה בגופו. השמורה הצליחה להתאושש ושוב היא נראית כחלקת אלוהים קטנה, שופעת מים עם סלעים המשמשים כשבילי הליכה בין הפלגים והיובלים הקטנים, שבילים מוסדרים בסבך הצמחייה וגשרוני עץ שעוברים מעל הנחל.

הפלגים הזורמים מכל עבר מצטרפים לנחל הגועש והשיחים והעצים הגבוהים סוככים עליו ויוצרים אפלולית וקרירות נעימה. שפעת המים בדן ניזונה ממי השלגים המפשירים בחרמון שמחלחלים לבטן האדמה ונובעים במעיין הקרסטי שבלב השמורה. מעיין הדן הוא הגדול במעיינות המזרח התיכון, בו נובעים 240 מ''ק מים בשנה, שיכולים למלא את ערוץ הנחל במשך 5 שנים מבלי שתרד אף טיפת גשם שלג.

השמורה מתהדרת גם בעדויות היסטוריות וארכיאולוגיות בשטח בהן שרידי שער כנעני נדיר, אתר פולחן מימי ירבעם וטחנת קמח עתיקה שפעלה עד 1948, סיפורי קרבות עליהם מעידים, בין השאר, טרקטור סובייטי של צבא סוריה שנתקע שם בימי המלחמה ושוחות של בונקר בראש התל ממנו אפשר לתצפת על הרי הגליל, הגולן ולבנון.

הטיול בשמורה עובר בשלושה מסלולים מוסדרים ומשולטים ואת הדרך מלווה קול שאון המים שנשמע כמו מוזיקה ערבה לאוזן. למרות הפיתוי הגדול להיכנס למים, בעיקר בימים לוהטים, הנחל אסור לרחצה אך לטובת המטיילים הכשירו לקראת סוף המסלול בריכת שכשוך טבעית בצל העצים, שם הכי התחשק לנו להתנחל לנצח.

עוד בשטח: חניון מוסדר לפיקניקים, מזנון, מסעדה ושירותים.

  • שמורת תל דן, בסמוך לקיבוץ דן. 04-6951579. 29 -15 שקל.
  • הגעה: מצומת המצודות בכביש 90 פונים לכביש 99 וממשיכים לפי השילוט.

  (צילום: אריאלה אפללו)

על הדרך

חברי קיבוץ דן מתמחים בגידול דגי פורל הגדלים בבריכות מוסדרות בחווה הדגים הקיבוצית. בשטח החווה 45 בריכות דגים החל מ"בית האימון" – בריכת דגיגונים קטנטנים בני יומם ועד לבריכה הגדול בה משייטים פורלים ענקיים. בסמוך לבריכות תוכלו לראות גם את מתקני הטיפול והבקרה המתקדמים, את מתקני השאיבה והסינון ועוד. החווה פתוח לביקורים חופשיים ולטובת המטיילים הוצבו שלטי הדרכה ליד כל בריכה בה תוכלו ללמוד על משפחת הפורלים הורדרדים.

  • כל השבוע. חוות דגי הדן, קיבוץ דן. 04-6902411. ללא תשלום

עמק הנהר הנעלם הוא שמורת טבע הסוככת על נחל הקורן הזורם בשטחו של קיבוץ הגושרים. מסלול הטיול העצמי בשמורה מתחיל בתחנת הקמח העתיקה, ממשיך לאמת המים, חוצה את הגשרון מעל זרימת המים, נבלע בסבך צמחיית השבטבטים (צמחים נדירים שדומים לאורנים), שיחי הפטל, הקנה ועצי התאנה ומסתיים בשרידי ארמונו של האמיר פע'ור ששלט בעמק החולה עד 1948. מדי פעם מתקיימים סיורים מודרכים בשמורה, וכן בגן הפסלים הסמוך, שיוצאים משערי המלון ומלווים בהסברים על ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והצמחייה הסוככת עליה.

  • העמק הנעלם, קיבוץ הגושרים. לתאום סיורים - 04-6816001