ארובות השמיים נפתחו והטיבו עם החרמון, עם נהר הירדן, עם הנחלים, עם המפלים, עם המאגרים, עם החקלאות, עם מפלס הכנרת, עם אתרי התיירות והטבע ובעיקר איתנו המטיילים. ישראל שלאחר הגשם לבשה שמלה ירוקה מקושטת בשלל פרחים ומעוטרת בחגורה בגוני הקשת שגם מעצב טוב במיוחד לא יכול היה לעצב יפה כמוה, מפתה ומזמינה, כאילו אומרת "רק תבואו לראות כמה יפיתי לכבודכם". היא מזמינה לבוא ואנחנו מיהרנו אחריה לקצה הצפוני ביותר של הגליל העליון.

עוד טיולי פריחות בערוץ הטיולים

איפה מטיילים?

טיול פריחות שמורת נחל שניר

שנים שאנחנו חורשים את הארץ וחשבנו שאנחנו מכירים כמעט את כולה. חשבנו? טעינו! הפעם הצליחו להפתיע אותנו בגדול בשמורת טבע מקסימה שלצערנו היא הפחות מוכרת מאחיותיה הצפוניות - שמורות דן, טל והחולה . אחרי היכרות מקרוב, הרשו לנו לצאת בהצהרה ששמורת נחל שניר (החצבאני) היא מהיפות והמרשימות שיצא לנו לבקר בהן לאחרונה, ובכלל. בשמורה נחל שזורם בשצף קצף שתחילתו בדרום לבנון וסופו 65 ק"מ אחרי, כשהוא חובר לירדן.

השמורה משופעת במים והנחל זורם לצד אגם, לצד מפלים, לצד פלגי מים שמתפתלים בסבך החורש, לצד בריכות שכשוך, לצד מצפורי נוף, לצד מסתור צפרות, לצד מבואה לפיקניק בלב הטבע. זאת ועוד, בדיוק עכשיו השמורה בשיא יופייה עם המרבדים הירוקים, פריחת הכלניות, העיריות, הרקפות, הסביונים, התורמוסים והפריחות המרהיבות במטעי הנשירים והשדות המעובדים שלמרגלותיה. בימים אלה התחדשה השמורה בגשרון עץ שעובר מעל הנחל ובמסתור צפרות על שפת מאגר הטאפליין, ולו חלונות הצצה שדרכם תוכלו להשקיף על הברווזים, האגמיות, המגלנים, האנפות, החסידות והלוטרות השעירות שמשתעשעות במים. מהמאגר ממשיכים בשביל החדש המטפס למצפור המעניק פנורמה של 360 מעלות המשקיפה על פסגת החרמון הלבנה, על הר דוב, על גבול הלבנון, על הרי נפתלי ועל מרחבי עמק החולה. בירידה מהגבעה ממשיכים עם השביל היורד אל שפת הנחל, שם תוכלו להתפעל מעוצמת זרימתו האדירה.

לרגל שבוע שמירת הטבע והמורשת בשמורות ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ (9.3־17), יתקיימו בשמורה סיורים ופעילויות בעקבות המים, הפריחה, הצמחייה, הציפורים ועלילות הלוטרה בנחל (9.3, 11:30, 13:00, 14:30, 10.3, 17.3 10:00, 13:00).

 • שמורת שניר, גליל עליון. *3639. 14־27 שקל, ב־9.3 ללא תשלום. איך מגיעים: מצומות המצודות, בכביש 90, פונים לכביש 99 וממשיכים לפי השילוט לשמורה

לימים חמים. בריכות השכשוך בשמורת נחל שניר (צילום: אריאלה אפללו)
לימים חמים. בריכות השכשוך בשמורת נחל שניר (צילום: אריאלה אפללו)

כלניות סגולות בחורשת טל

נכון, הפארק הזה הוא הכי לקיץ, לימים חמים אז אפשר להלך בתוך פלגי המים הקרים ולרחוץ בבריכה הגדולה הממוקמת בלב החורשה. מסביב למדשאות הגדולות מתחמים ללינה בשטח או בונגלוס ללינה פרטית יותר. הבריכה וגם הבונגלוס אומנם ישובו לפעול עם פתיחת העונה באביב, אבל גם החורף מפתיע ומטיב עם השמורה. להפתעתנו הגדולה, קידמו אותנו מרבדי ענק של פריחת כלניות והשולטות הן הכלניות הסגלגלות שפורחות לצד הלבנות, הוורודות והאדומות שבניגוד לנגב, נמצאות פורחות כאן במיעוט. המראה מרהיב, עם פלגי המים שמתפתלים למרגלות עצי האלון העבותים, הלהיב אותנו כמו ילדים קטנים שקיבלו צעצוע חדש. כמו ילדים נלהבים, התרוצצנו בין הפריחות ולא הפסקנו לצלם בנייד ולשלוח למכרינו. התמקמנו על שפת המים, בצל העצים והתנחלנו שם לפיקניק חורפי עד שהשמש השוקעת והקור המקפיא גירשו אותנו לצימר הקרוב.

 • חורשת טל, 04-6942440. 23־38 שקל. במסגרת שבוע שמירת הטבע ב־9.3 השמורה תהיה פתוח לפעילות וסיורים ללא תשלום. איך מגיעים: מצומת גן הצפון על כביש 99

אדמדמות לבנבנות. כלניות בחורשת טל (צילום: אריאלה אפללו)
אדמדמות לבנבנות. כלניות בחורשת טל (צילום: אריאלה אפללו)

4X4 בנחלי הבניאס והדן

יוסף הגלילי הוא אחד מהמותגים הגליליים היותר מוכרים לחובב הטיולים והשטח. הבחור המסוקס דוהר בשטח על הג'יפ האהוב שלו, גומע ק"מ של מים ובוץ, ולא נרתע מכל מזג אוויר. גם אם זה יישמע לכם קלישאתי, יוסף מכיר כל אבן, עץ ודרכים נסתרות ולשם הוא לוקח את המטיילים. גם שערים נעולים על אם הדרך לא מרתיעים אותו וכדי שנקבל את חוויית השטח המושלמת, הוא מצטייד מראש במפתחות שפתחו לנו את שערי גן עדן לשבילים האסורים שעוברים בין פרדסים ומטעים.

ליוסף מגוון מסלולים - טיול במסלול המושלג בהרי הגליל והגולן, בין עצים שצמרותיהם כוסו בשמיכה לבנה; מסלול שני יוביל ל"ארץ פלגי מים" בין מעניינות לבין סבך הצמחייה שעל גדות הנחלים. האפשרות השלישית היא להצטרף אליו לטיול ג'יפים במעלה הרי הגליל העליון, לבקר במערות ובבתי כנסת עתיקים, שרידים של טחנות קמח שפעלו על עוצמת מי הנחל, ולאורך נחל הדישון הזורם. המסלול שהוא לקח אותנו הפעם מוכר ליודעי ח"ן בלבד שמתגוררים באזור, אך אם תרצו להיות עצמאיים - אתם עשויים להיתקל בשערים נעולים שיחסמו את הדרך הלאה ואז תצטרכו בצער רב לעשות אחורה פנה.

פגשנו אותו בפתחו של קיבוץ שניר, משם הוביל אותנו לחצר האחורית המחברת בין הקיבוץ לשאר ישוב, סך הכל 3 ק"מ בחלק הדרומי שמעל נחל הבניאס, בקטע הכי טבעי והלא מתויר של הנחל. נסענו בתוך פרדסים, מטעים וסבך צמחייה שופעת עם עצירות בדרך להשקיף מגבוה על המפל ועל הנחל הזורם מטה, שבקטעים מסוימים מורדות ההרים סוגרים עליו והוא לא נראה אלא רק נשמע.

לטיול שלנו היתה אוריינטציה חקלאית ובדרך יוסף קטף לנו קלמנטינות עסיסיות, אבוקדו ובעונה יוסיף גם את התפוחים והליצ'י. באחד מהקטעים עצרנו את כלי הרכב וירדנו מטה אל החלק הפראי של הנחל, פנינת חן המוכרת רק למקומיים. בסיום המסלול חזרנו לכביש, חצינו אותנו והמשכנו לנסוע בשטח, הפעם החלפנו בין הנחלים ונסענו במקביל לתוואי זרימתו של נחל דן, משקיפים מבחוץ על יופייה של השמורה. סיום המסלול בכניסה לקיבוץ דפנה.

 • על הדרך: במסגרת שבוע האהבה לטבע יתקיים בשמורת תל דן מסע אל גן העדן והמעיין הקרסטי הגדול במזרח התיכון, בעקבות סיפור הסלמנדרה שנמצאת בסכנת הכחדה. הילדים שבחבורה יקבלו את "פקחים צעירים'" – חוברת הפעלה שתנחה אתכם במסע המשפחתי בשמורה (9.3, 10:00–14:00. ללא תשלום).

 • למה: בגלל יוסף, מדריך השטח האולטימטיבי לגליל
 • כמה: 650 שקל לעד 7 בג'יפ, 150 שקל לשעה נוספת, 85 שקל לארוחת מקלובה וקוסקוס בשטח
 • מתי: לכל עונה היופי שלה. אנחנו מעדיפים את החורף והאביב
 • פרטים: 052-2727373

שקדיות על הדרך. מטעים לאורך נהר הירדן (צילום: אריאלה אפללו)
שקדיות על הדרך. מטעים לאורך נהר הירדן (צילום: אריאלה אפללו)

ריינגרים לאורך הירדן המזרחי

מופע התכלית של כל ג'יפאי גאה הוא לחזור מהשטח מכוסה בבוץ שיעיד על ה־חוויה שחוו הוא וג'יפו הנאמן. "הנה", יעיד הג'יפ המדוגם, "אנחנו לא משייטים רק ברחובות העיר אלא טועמים את טעמו של השטח האמיתי". ההוכחה, בסופ"שים האחרונים משתרכים טורי ג'יפים בכל הארץ, כולם מכוסים בצבעי בוץ. גם דגימת השטח החורפית שלנו אכלה הרבה בוץ, אך הפעם זנחנו את הג'יפ ועברנו לדייט עם ריינג'ר ירקרק ברפטינג נהר הירדן. המתחם ממוקם על גדות הנהר, באזור הכי ירוק, הכי פורח והכי זורם על גדת נהר הירדן, משם העמקנו בנסיעה נגד הזרם למחוזות הטבע המוריקים ולשפת המעיינות בחלק המערבי של מורדות הגולן.

מסלולנו החל בחורשת האקליפטוס, משם המשיך וחצה את גשר הפקק והתפתל לכיוון האזור הדרומי של עמק החולה והתעלה המזרחית של הירדן. מימין הנהר הזורם, משמאל השדות הירוקים ומאות מטרים של מטעי שקדים, אפרסקים, שזיפים ואגסים שנמצאים עכשיו בשיא פריחתם ולא משאירים גם גברים מסוקסים אדישים לכל היופי הזה. דהרנו בעליות ובמורדות, דילגנו על בולדרים, ונסענו בתוך חריצי הבוץ העמוקים שיצרו אלה שכבשו את השטח לפנינו. חלפנו על פני שמורת אחו גונן ותחנתנו הראשונה היתה בסמוך לבריכת הקצינים שעלתה על גדותיה, נשפכה לנחל גילבון ואילצה אותנו בשמחה ללחוץ על דוושת הגז ולחצות אותו בתוך המים. בסוף מעבר המים חיכה לנו מטע שקדיות פורח ומהמם ביופיו שלמרגלותיו זרם הנחל. מה נגיד ואיך נתאר את כל היופי ולא נישמע קיטשים? עזבו, סעו במיידית ותראו בעצמכם.

המשכנו בדרך העפר הלבנה (המסומנת באדום) צפונה עד לתחנה השנייה בחירבת דרדרה (חניון אשמורת) – חניון מוסדר בתוך חורשת אקליפטוס ובה זורמים פלגי מים מנביעת עין דרדרה. הרחקנו מהנחל אך לא מהשלוליות, שנקוו על דרכנו, ולא מהבולדרים הבוציים שזמנו לנו - הפתעה מהסוג האהוב על נהגי השטח, וברק, מוביל השיירה, טבע בבוץ. ככל שניסה להיחלץ בכוחות עצמו, כך שקע יותר ויותר והמטיר גשם של בוץ על כל החבורה. לאחר החילוץ והחוויה הבוצית המשכנו בשביל למרגלות הרי הגולן, על דרך הפטרולים הסורית שעברה בין המוצבים שטיפסו לרמה.

עלינו מעט בדרך ההררית כשסלעי בזלת מקשטים את הדרך, מימיננו תל הלל שעליו ישבו הסורים ומיררו את חיי תושבי העמק במלחמת שש הימים. ממרום התל נוף עמק החולה שנהר הירדן חוצה אותו, השדות, אגם החולה והרי הגליל שמכתרים את העמק. בנקודה זו הדרך מתפצלת, אנחנו בחרנו את המסלול השמאלי שהוביל עוד כמה עשרות מטרים עד לעין פג'אר (על נתיבו של נחל שוח) שמסתתר מתחת לעצי המילה הסורית. המקום מקסים ביופיו ומחייה נפשות בימי קיץ חמים ועצרנו להפסקת קפה בטרם עשינו את דרכנו חזרה. למי שרוצה עוד, מכאן אפשר להמשיך על ציר המעיינות לעין תינה ועין דרבשייה, או להתפצל לעין פיק עד לתל עזזית והחרמון.

 • על הדרך: חניון נהר הירדן ובו שלל תענוגות האקסטרים, האתגר, השטח והמים - משחקי פיינטבול, אומגה למים (בעונה), השכרת אופניים, טיולי טרקטורונים וג'יפים, שייט קיאקים וה־הרפתקה החורפית - רפטינג סוער במסלול הירדן ההררי המדורג בדרגה 4־5, חוויה מאיצת אדרנלין להרפתקנים שלא נרתעים מהמים הגועשים. במקום גם מסעדת אסקנדר - מסעדת בשרים ומאפיים טורקיים שנשלפים מטאבון אותנטי.

 • למה: עונג צרוף של יפי הטבע שמרגש וממלא את הנפש באושר גדול.
 • כמה: 200 שקל לנהג, 80 שקל לכל נוסע (עד 4)
 • מתי: כל השנה ובמיוחד עכשיו.
 • פרטים: רפטינג נהר הירדן, גדות. 04-9007000
 • איך מגיעים: מצומת מחניים בכביש 90 פונים לכביש 91, נוסעים עד צומת גדות, פונים שמאלה לכביש 918 וממשיכים לפי השילוט

 ריינג'רים לאורך הירדן (צילום: אריאלה אפללו)
ריינג'רים לאורך הירדן (צילום: אריאלה אפללו)

איפה לנים?

לפני שנים הפכו בתי החברים הישנים של קיבוץ שניר לחדרי אירוח כפריים ולפני שנה שופצו והשתדרגו בעיצוב מודרני, הכולל ריצוף פרקט, קיר לבנים דקורטיבי וג'קוזי פינתי.

במתחם האירוח, הסמוך לבריכה הפתוחה בעונה, 18 סוויטות צמודות גינה מטופחת בחזית ומרפסת עץ הפונה לנוף הגלילי בצידה האחורי. בכל יחידה סלון עם ספה נפתחת, חדר שינה, מטבחון מאובזר היטב, שתי טלוויזיות ופינת ישיבה עם מנגל בגינה. את ארוחת הבוקר העשירה מגישים באולם אדמה שמתפקד גם כאולם אירועים ולכן מקושט בשנדלירים ושולחנות בופה גבוהים וחלק מהמנות מוגשות בצלוחיות קטנטנות בסגנון החתונות האופנתיות.

מיקומו של הקיבוץ, בלב שמורת הבניאס ובמרחק נגיעה מהמפל והגשר התלוי, וסמיכותו לנחלים, שמורות טבע ואתרים ארכיאולוגיים הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד. אלה, ומתחם הלינה היפה והמזמין, מספקים חבילת נופש מושלמת ואם תגיעו בהרכב משפחתי - לילדים יהיה שפע של מרחבים להשתולל ומגרשי טניס, כדורסל ומתקני משחק להשתעשע בהם. בנוסף, צוות האירוח הלבבי ישמח להמליץ ולבנות לכם מסלולי טיול ולתאם לכם כרטיסים והזמנות לאתרים, אטרקציות ומסעדות.

 • סוויטות בין גליל לגולן, קיבוץ שניר. 04-6952508. 650־750 שקל לזוג ללילה

איפה אוכלים?

מתחם רפטינג נהר הירדן הוא קומפלקס תיירותי שופע אטרקציות, בהן משחקי פיינטבול בתוך החורש, שיט קיאקים ורפטינג סוער על הירדן, טיולים מודרכים בג'יפים, טרקטורונים, ריינג'רים ואופניים וכן מסעדה הממוקמת ממש על גדת הנהר. בימים הקרים והגשומים מתכנסים סביב שולחנות העץ בחלל הפנימי ומפשירים מחום הטאבון, בימים חמימים לוקיישן חובה היא המרפסת הפתוחה המספקת לסועדים נוף מרהיב פותח תיאבון המשקיף על הנהר ועל מורדות הגולן.

איסקנדר היא מסעדת גריל כשרה המגישה גם מאפים ממכרים בנוסח עדות טורקיה והבלקן. מהטאבון נשלפים זה אחר זה לוואש (לחם טורקי) עם קצח ושומשום, לחמא עג'ון (בצק דקיק עמוסה בשר טחון) ופידה – מאפה עם חציל קלוי. כדי להפשיר מהקור מגישים נזיד עדשים כפרי ולאחריו מגיע מחבת ברזל רוחשת עם קבב בנוסח הקצ'קר וצלעות בתיבול אוריינטלי. הכי מקורי, כמותו זללנו בנהר שלמרגלות הרי הטארוס, דג פורל עטוף בעלי גפן וצלוי בטאבון.

 • מסעדת איסקנדר, בסמוך לקיבוץ גדות. 04-9007000. סגור בשבת

 על הגדה. איסקנדר (צילום: אריאלה אפללו)
על הגדה. איסקנדר (צילום: אריאלה אפללו)

הפטרייה הוא מקום מדליק שאליו מתכנסים כל בלייני האזור ובעיקר הסטודנטים ממכללת תל חי. המקום הוא אתר חובה למי שמחפשים להעביר את הלילה בכיף עם כוס בירה וצלוחית בייגלה ואם אתם סטודנטים רעבים ותפרנים, תצ'ופרו בתפריט שמתומחר בחצי מחיר בהצגת תעודת קמצן (סוג של הומור מקומי). בנוסף, לילות רביעי מוקדשים לערבי במה פתוחה ובסופ"שים מתארחים הרכבי מוזיקה ישראלים.
 • פאב הפטרייה, קיבוץ דן, 050-7305398

 • קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס