בני מזל פותחים עין תורנית בחיוך גדול מול גלוית נוף מרהיבה ביופייה ומחייכים למשמע ציוץ הציפורים שמקדמות אותם בבוקר טוב. אלה הם תושבי אמירים שמתגוררים באחד מהיישובים הכי פסטורליים בארץ, שמכל פינה שלו הנוף והטבע פורצים פנימה בלי גבולות. המושב הוקם ב־1958 על ידי גרעין מתיישבים שפתחו שעריהם למגורים רק למי שהצהירו שהם טבעונים וצמחונים.

עוד מסלולים בערוץ טיולים

>>טיול במעצמת הארטישוקים של ישראל

>> חופשה יצירתית בגליל המערבי

>> מגלים את חבל מודיעים

בראשית שנות ה־60' הם עלו על מפת התיירות ככפר הנופש הראשון בארץ שהקים צימרים לאירוח סגפני משהו, מאחר שהכניסה לסיגריות ולבשר היתה אסורה. עברו השנים ועל מדרון ההר בנו צימרים לתפארת והמילה סגפנות נשארה מחוץ לשער היישוב בעיקר הודות לבנות הדור השני והשלישי הנמרצות שהחדירו בו אנרגיות חדשות של שיתוף וחיי קהילה אמנותיים, תרבותיים ותיירותיים. לאחרונה עלתה אמירים גם על מפת הפפראצי והפכה לאובייקט מסוקר של צלמי התקשורת שעקבו אחרי גברת "ברבור שחור" שהתארחה באחד מהצימרים המיוחדים בישוב שהיה לי הכבוד והעונג להלך בו יום אחרי שנטשה והשאירה אחריה שובל של אבק כוכבים.

איפה מטיילים

אם הגעתם לאמירים ליומיים־שלושה, אתם יכולים להחנות את הרכב בפתח הצימר ולדגום את כל הטבע הסובב אותו בהליכה מרחיבת נפש וריאות. האוויר צלול, הנוף עוצר נשימה וההליכה בין שביליו תפתח לכם את כל הצ'קרות. חברי המושב פרצו בו שלושה שבילי יער לטיולים קלילים - מעלה קרני, עוקף אמירים והשביל הנסתר שבסופו מערה טבעית שבה נהגו בעבר לגדל עיזים. מהמערה נפרש כל הנוף מאכברה ועד רמת הגולן. בסופשבוע ובחגים (מפסח ואלך) מתקיימים בקצה המסלולים מנחות מוזיקליות, מגוון סדנאות ומופעי תיאטרון שמפתיעים את המטיילים בדרך.

יעד טיול נוסף הוא גן הפסלים העובר בתוך החורש בין אוסף פסלים שנתרמו להם לפני 15 שנה על ידי מוזיאון ישראל. הפסלים נטועים בין העצים בטבעיות כאילו צמחו בתוכו.

לאמירים שני מצפורי נוף, שגם אם אתם לא מתארחים במושב שווה שתגיעו במיוחד להתבשם ולהתמכר למראות. מצפה כנרת משקיף ממורדות הר מצפה הימים על הר כמון משמאל, הר כפיר שנושק להר מירון ומצודת שפר העתיקה שמציצה מבין העצים. מדרום מרחיקים עד לפסגה המתעגלת של התבור ומצוק הארבל שגולש לכנרת. מצפון הרי רמת הגולן ומתחת משתרעים הקיבוצים פרוד ומורן, חוות עין כמונים ומאגר פרוד המנצנץ מקרני השמש. סביב מרפסת הנוף נבנה אמפיתיאטרון קטן למופעי מוזיקה על רקע השקיעה שצובעת את ההרים והכנרת בצבעים קסומים. המצפה השני נקרא ע"ש הטייס מנחם קשטן שנפל במלחמת יום כיפור. במצפה הוקמה אנדרטה מרגשת עם מטוס קרב אמיתי שחרטומו מזדקר אל על ובחזיתו ספסלים לשקוע בהם לנצח מול הפנורמה.

 • אמירים, עמותת התיירות ארץ הגליל, 04-6817152.
 • איך מגיעים: כ־5 ק"מ אחרי צומת שבע (חנניה) בכביש 85 פונים לכביש 866 המטפס למושב.

שווה להגיע במיוחד. מצפה כנרת (צילום: אריאלה אפללו )
שווה להגיע במיוחד. מצפה כנרת (צילום: אריאלה אפללו )

4X4 מסביב לאמירים

יורם זרחי, הג'יפאי של ארץ הגליל, הוביל אותנו לטיול שטח שהתחיל בשביל הסובב את היישוב אמירים והמשיך ברכס פרוד, גלש במדרונות הרי מירון והלל ועבר לאורך נחל צלמון שזרימתו בערוץ תתארך עד סוף האביב. בימים חמים עוצרים להשתכשכות במים, בימים שלאחר גשם זלעפות משלבים הליכה קצרה עד למפלי צלמון שגולשים מגובה 5-4 מטרים.

מסלולנו חצה את הנוף ואת היערות שהגשם שטף מעליהם את האבק והותיר אותם ירוקים ובוהקים במיוחד, את מטעי הזיתים העתיקים שמאות השנים יצרו בהם פסלים סביבתיים, בתוך שדות החיטה המוריקה, לצד פריחות יפהפיות של עיריות, רקפות, מרווה ופרחי שום הבר הלבנים, בשטחי המרעה שבהם רעו עדרי בקר וצאן שליחכו את כל טוב הטבע, בשלוליות החורף ובמעיינות שופעים שזורמים לנחל צלמון.

תחילתו של המסלול בשער הכניסה לאמירים, שם פונים ימינה וממשיכים עם הכביש עד לפנייה שמאלה לדרך העפר המטפסת קלות על הר מצפה הימים וחודרת פנימה למשעולי היער המותרים לנהיגת שטח. מימין לשביל, גדר גבוהה החוסמת את הדרך לחזירי הבר שהיו נוהגים לחדור ליישוב, משמאל פנורמה מרהיבה המרחיקה עד למצוקי הארבל.

הקטע הראשון של המסלול מסתיים ביציאה מהיישוב, שם חוצים את הכביש ונכנסים לדרך העפר המתחילה את הקטע השני של הדרך. נסיעת השטח בעבירות קלה מובילה ליער שפר, לאזור קיבוץ פרוד ושרידי הכפר הערבי פרדיא, מעל הבריכה הסודית, גולשת מהר הלל לבקעת בית כרם ובהמשך מטפסת למרומי הר חזון המשקיף על הפנורמה של השטחים החקלאים של הבקעה, הגליל והכנרת. הדרך מההר יורדת ומתחברת לסוף המסלול בכביש המוביל לצומת חנניה (בין כביש 806 לכביש 85). אם יש הזמן, נכנסים לטייל בין הסמטאות היפות של הכפר ראמה.

 • על הדרך: אחוזת הקבר של רבי אבא חלפתא, שהיה מגדולי התורה וחברם הקרוב של רבן גמליאל ורבי עקיבא, הממוקמת בצומת חלפתא. האחוזה מוקפת חצר גדולה שבמרכזה עץ אלון תבור מרשים שהטבע ו־500 שנה יצרו בגזעו העבה חללים מפוסלים. העץ העתיק מצל על הכיפות הכחולות של קברם של חלפתא האב, רעייתו ובניו יוסף ושמעון התנאים.
 • למה: נוף אין סוף שכל מטר ממנו שווה עצירה כדי להנציח פריימים עוצרי נשימה (כן, בדיוק כך!).
 • כמה: 600 שקל לעד 7 בג'יפ לטיול של שעתיים, 440 שקל לטיול זוגי ו־600 שקל לטיול רומנטי שמתחיל לקראת שקיעה ומסתיים עם יין בפינה נסתר מול הנוף.
 • מתי: כל עונה ותבניות הנוף שלה. אנחנו מעדיפים את החורף והאביב אז האזור נמצא בשיא יופיו, פריחתו וזרימתו.
 • פרטים: ארץ הגליל, אמירים 050-5316140, 04-6980434
 • איך מגיעים: מצומת אמירים בכביש 866

סובב אמירים (צילום: אריאלה אפללו)
סובב אמירים (צילום: אריאלה אפללו)

איפה אוכלים?

במקום הקטן הזה יש חמש מסעדות ובתי קפה שפתוחים מבוקר עד ליל, כך שאין צורך לצאת מהמושב אלא אם חשקה נפשכם לנעוץ שיניים בנתח בשר עסיסי. דגמנו את קפסיטו - קפה־מסעדה השייך למוריה שמבשלת אוכל צמחוני נהדר. ישבנו במרפסת בצמוד למסלעה הטבעית ולאח המבוערת שחיממה את גוף בעוד מרקי העדשים, הפטריות, הבצל והבטטה חיממו את הבטן. עוד בתפריט: סלטים (נסו את החמוציות ואת הירוק הקצוץ עם המון עלי פטרוזילה ונענע), פטריות ממולאות, פסטות וקישים מקמח מלא. לצד האוכל מגישים שייקים פירותיים, מיצים סחוטים, חליטות תה ויין בשביל המצב רוח. מוריה מכינה גם סלי פיקניק והערך המוסף שלה היא תחנת המידע שבה תוכלו לקבל פרטים והנחיות על מסלולי טיול, פעילויות ואטרקציות בילוי באזור וכן חוברת עם 10 מסלולי טיולים מובנים.

קפסיטו, 077-7531113, 050-9531113

מטבח צמחוני. קפיסטו (צילום: אריאלה אפללו )
מטבח צמחוני. קפיסטו (צילום: אריאלה אפללו )

מהשביל המוביל לבית 77 עולים ניחוחות של מאפים טריים. הקונספט הוא מאפייה, קפה, גלריה ובית טבע של ג'וי ואריאל, אם ובנה, שמתמחים במאפים מקמח מלא - פוקצ'ות נפלאות עמוסות בגבינות, פלפלים וחצילים ופיתות חומות קטנות וטעימות. יש גם עוגות, עוגיות, לחמים ומעדנים. אפשר לשבת בפנים, מתחת לפיות המשתלשלות מהתקרה, או בגינה מול הנוף כמובן. במקום מגישים ארוחות בוקר, ארוחות קלות וקפה ומאפה באווירה נעימה. על המדפים מוצגות למכירה עבודות שיוצרים בני המשפחה, בהן בובות בד מתוקות בסגנון וולדורף וצעצועים, כלי בית ורהיטים מעץ בגימור טבעי.

 • בית 77 (פתוח בחמישי־שבת), 052-5813626, 04-6980984

רישיקש מביא לכאן את ניחוחות הודו הודות לסונו שפגש בשירית ועשה עלייה לארץ בעקבות האהבה. השניים הקימו בחצר ביתם מסעדה ביתית שמגישה אוכל הודי אותנטי ועל הבישולים אחראי סונו, שלמד לבשל מאמו את האוכל המסורתי באמצעות הנחיות שנתנה לו בטלפון. השניים מגישים לפי כל כללי הטקס מנות מהמטבח הצפון הודי הצמחוני כולל פפד, פקורה, ביריאני, תבשילי עדשים, אלו־גובי, פלק פניר, מלאי קופתה ומשקה לאסי שעשוי מיוגורט סמיך. את התפאורה ההודית משלימה החנות הקטנה בה נמכרים צעיפים, בגדים, מצעים, מפות וחפצי נוי מהודו.

 • מסעדת רישיקש, 052-5784114

ניחוחות הודו. רישקיש (צילום: אריאלה אפללו )
ניחוחות הודו. רישקיש (צילום: אריאלה אפללו )

מבין 180 הצימרים שבמושב בחרה הגב' נטלי פורטמן להתארח בסודי סודות בהסעודה האחרונה - הסוויטות היפהפיות של בלה שולדבראנד שנקראות על שום המסעדה המיתולוגית ששכנה שם בעבר. שבע הסוויטות יוצרות סוג של מלון בוטיק שבנוי מאבן, מוקף בחורש טבעי וגן יפה ומטופח. אצל בלה אלוהים נמצא בפרטים הקטנים ואין פרט שלא חשבה או דילגה עליו בעיצוב בסגנון האירופי הקלאסי, החל בתקרות העץ הגבוהות, הפרקט המשובח, הריהוט הכפרי, הטקסטיל של לורה אשלי, מיטות הקינגסייז, המגבות והחלוקים העבים במיוחד, המטבח המאובזר, הקמין המבוער ועד לסידורי הפרחים והנשנושים הקטנים. את הקירות מפארים ציורי היפים של בלה, ומול החלונות הגדולים הציבו את הג'קוזי הבלתי נמנע. לחלק מהצימרים צמודה מרפסת עץ להתרווח בה על ערסלי הישיבה מול הנוף ובחצר בריכת שחייה הנחבאת בין עצי החורש ומעל הוואדי.

בעקבות פורטמן. הסעודה האחרונה (צילום: אריאלה אפללו )
בעקבות פורטמן. הסעודה האחרונה (צילום: אריאלה אפללו )

איפה לנים?

לגיתית יש מנוע טורבו. היא מתרוצצת ודואגת שלאורחים שלה יהיה הכי טוב, נוח ומפנק שאפשר, ואין זה פלא שקראה למקום שלה נוף 10. מעבר לבקתות העץ שהקימה על צלע ההר, בקו הראשון לנוף האינסוף, פתחה ספא עם חדר טיפולים זוגי שגולת הכותרת שלו היא בריכת הזרמים הגדולה אותה מיקמה במרפסת הפתוחה מול הכנרת. ה־חוויה לשכשך במים בשעת השקיעה ואז לקבל את הירח העולה לאור נרות. עוד בפינוקים: ג'קוזי בכל בקתה, מכונת קפה, מערכת קולנוע, אינטרנט אלחוטי, יין ומלא כיבודים.

מתחם הצימרים של "ארץ הגליל" ממקום בלב שבעה דונם של חורש, גינות נוי מטופחות ובוסתנים עמוסי פרי שמותר לקטוף ולזלול. רויטל זרחי, המארחת מאירת הפנים, מציעה לנופשים דירות אירוח גדולות המתאימות לחבורות ומשפחות שרוצות לנפוש ביחד וכן בקתות עץ עם עליית גג מדליקה לילדים. בלילות הקרים תוכלו להבעיר עצים באח או להדליק את הקמין ולהתכרבל בצוותא. בחצר נדנדות, מגלשות, ערסלים ושולחן טניס, גן עדן לילדים. לזוגות היא מציעה את בקתות תות, רימון, אלה ואלון הרומנטיות והכי מיוחדת היא "הנסיכה הקסומה" - בקתת עץ דו-קומתית עם ג'קוזי גדול הצופה לכנרת, מרפסת אחורית הפונה לתוך היער ואח מבוערת להשלמת הרומנטיקה.

 • ארץ הגליל ,050-5316140 ‬

מתאים לקבוצות ומשפחות. ארץ הגליל (צילום: אריאלה אפללו)
מתאים לקבוצות ומשפחות. ארץ הגליל (צילום: אריאלה אפללו)

איפה מתפנקים?

ספא חלום של ליהי ושמוליק עטיה, שני מטפלים מקצועיים במיוחד, ממוקם בקצה המושב ודבר לא מפריד בינו לבין הנוף. במקום שני חדר טיפולים זוגי, ג'קוזי גדול, סאונה יבשה, חמאם טורקי, לובי עם אקווריום ומרפסת ענקית להתרווח בין לבין. תוכלו לבחור בין עיסוי שוודי למשולב, אבנים חמות, שיאצו או איורוודה וליהי מתמחה גם בטיפולים קוסמטיים של ג'רנטיק. הלהיט הוא טיפול חלום – קרצוף אותנטי בחמאם הטורקי המשולב בעיסוי. להשלמת הבילוי הם מציעים גם ארוחת גורמה צמחונית ועל הבישול המופתי אחראי שמוליק שמשלב מנות בהשראת האוכל הטברייני של אמו.

כמו בחמאם תורכי. ספא חלום (צילום: אריאלה אפללו )
כמו בחמאם תורכי. ספא חלום (צילום: אריאלה אפללו )

בכניסה לבית האבן הקטן של מיכל פילר, הממוקם בלב חורש טבעי, חולצים נעלים, גורבים גרבי צמר, מתיישבים פרקדן על המזרנים ועוברים לתדר אחר המעניק שקט ושלווה לגוף ולנפש. מיכל, מטפלת בכירה בזן, תראפיית הגוף ושיאצו, מעבירה חוויה רוחנית עם מדיטציה ודמיון מודרך ואם רק תבקשו תוכלו לקבל ממנה גם טיפול-עיסוי-ריפו אישי או בשניים וכן סדנאות לזוג עד חבורה הכוללות גם קריאה בקלפי טארוט. במתחם בקתות רומנטיות מעוצבות ברוח הזן ולהעצמת חווית האירוח תוזמנו ללכת בשביל החורש הסודי שלה המוביל ל"ג'קוזי ביער" - בקתת עץ נסתרת עם גג שקוף דרכו חודרים קרני השמש ביום, והירח והכוכבים בלילה. בבקתה ג'קוזי זוגי ומבעד לעצי היער המקיף אותה מציץ גם הנוף.

 • ג'קוזי ביער, אמירים. 054-2022924

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס