לו הייתם נוסעים להמבורג והייתם צריכים לדרג את האופציות התיירותיות הבאות, במה הייתם בוחרים: צפיה בהצגה בתיאטרון דובר האנגלית, סיור בשוק דגים, בילוי במופע של "הנזירות בלוז" או ביקור במודל רכבות מיניאטורי? סקר דומה הוצג בפני 3,000 מתושבי המבורג, שהתבקשו לדרג 45 אטרקציות תיירותיות בעיר, חלקן פיקטיביות. את הסקר יזמו שני תאומים, פרדריק וגריט בראון, על מנת לבדוק את הפוטנציאל הכלכלי של מיזם התיירות שלהם. תוצאות האמת שלו היו מפתיעות.

עוד טיולים בעולם :

>>הפסטיבלים הכי מוזרים בעולם

>>חופי הנודסטים הכי שווים

>>הבתים הכי קטנים בתבל

הרעיון התבשל ביולי 2000, כשפרדריק יצא לטיול עם זוגתו באלפים של ציריך. במהלך השוטטות בעיר מצאו עצמם השניים בחנות המוכרת מודלים של רכבות. חנויות מסוג זה אמנם אינן נדירות באירופה, אבל זכרון הילדות עורר בפרדריק תגובה בלתי שכיחה: הוא החליט לבנות את אחת מהאטרקציות התיירותיות היותר מגניבות שיש לעיר השניה בגודלה בגרמניה להציע: ארץ פלאות מיניאטורית.

ההתחלה לא היתה קלה. פרדריק אמנם גייס למיזם את אחיו גריט, אולם הסקר שערכו השניים בקרב תושבי המבורג הציג תוצאות בעייתיות: בעוד שגברים דירגו את "מיני המבורג" במקום השלישי, הנשים דירגו את האופציה הזו במקום האחרון.

"הרכבת מודלים של רכבות היא תחביב ידוע של מתבודדים", הציע גריט, הביצועיסט מבין השניים, הסבר אפשרי לסטטיסטיקה המבלבלת. שניהם החליטו לראות בה אתגר ולא מכשול; "אנחנו הולכים לבנות את מודל הרכבות הגדול בעולם", הכריזו האחים ויצאו לדרך.

רכבות חולפות באזור נמל המבורג (צילום: מתוך miniatur-wunderland.de)
רכבות חולפות באזור נמל המבורג (צילום: מתוך miniatur-wunderland.de)

טיול מסביב לעולם במיני רכבות

הפתיחה הרשמית של המקום, במחוז Speicherstadt שבהמבורג, נערכה באוגוסט 2001, ובתחילת הדרך כלל הפרויקט 930 רכבות קטנות - הארוכה ביותר נמתחת לאורך 14.5 מטרים - ששעטו על גבי מסילות באורך של 13 אלף מטרים, שנפרשו על פני דגם מוקטן של העיר המבורג.

לאורך השנים, ככל שהמיזם שלהם צבר תאוצה (אם ב-2005 ביקרו במקום שני מיליון מבקרים, הרי שכיום פוקדים אותו למעלה משבעה מיליון איש), החליטו האחים בראון לקחת את החלום כמה צעדים קדימה והוסיפו יעדים מרחבי העולם: ארצות הברית, סקנדינביה, שוויץ ועוד.

יום שמשי ונעים בסקנדינביה (צילום: מתוך miniatur-wunderland.de)
יום שמשי ונעים בסקנדינביה (צילום: מתוך miniatur-wunderland.de)

וכך, על פני שטח של כ-1,300 מ"ר, משתרעת כיום אלטרנטיבה לטיול מסביב לעולם, שבה תמצאו לא רק רשת של מיני-מסילות ברזל החולשת על הגלובוס לבדה; בצד הרכבות בנויות ערים שלמות, שבתוכן ניצבות 300 אלף בובות בדמות אדם, סביבן ניטעו 330 אלף עצים, מיניאטוריים כמובן.

החלק האחרון, שנפתח למבקרים לפני כחצי שנה, הוא שדה התעופה knuffingen, שבנייתו ארכה כמעט ארבע שנים ועלתה 3.5 מיליון אירו (ההשקעה הכוללת במיזם עמדה על 12 מיליון אירו). שדה התעופה כולל מסלולי המראה באורך 14 מטרים שעליהם ניצבים הכן 45 מטוסים, בטרמינל, שבו 75 מבנים וגשרים שונים, הוצבו גם 15 אלף מיני אנשים, שעבורם נבנתה גם מיני חניה.

אז אם אתם עדיין מתלבטים בין אמריקה לשווייץ, ארץ הפלאות המיניאטורית של האחים בראון תאפשר לכם לבקר בשתיהן בלי לבזבז יותר מדי שעות טיסה, אבל בקטנה.

  • שעות פתיחה: א' 8:30-20:00 , ב', ד, ה' 9:30-18:00, ג' 9:30-21:00, ו' 9:30 -19:00
  • מחיר: מבוגר (מעל גיל 16) 12 אירו, ילד 6 אירו, סטודנט 9 אירו, פנסיונר 10 אירו.
  • לרכישת כרטיסים און ליין.

>>ממשיכים לטייל בעולם