הקור העז הגיע ומסרב לעזוב ובטבע מדובר בלא פחות מחגיגה. אנחנו מצטרפים למסיבה הגדולה בגליל העליון באיזור הר מירון. לפניכם שלושה מסלולים, כל אחד ברמת קושי שונה, וכל אחד מציע פיתויי טבע שונים. אז קדימה, הכינו מקל, תרמיל, קחו ביגוד חם - וצאו לדרך.

מסלול 1: "שביל הפיסגה" בהר מירון

זהו מסלול משפחות מתאים גם למשפחות עם פעוטות (חייבים מנשא, שכן אין אפשרות לטייל עם עגלה).

 • רמת הטיול: קליל.
 • סוג הטיול: רגלי (מעגלי).
 • אורך הטיול: כ-2.5 ק"מ.
 • משך הטיול: כשעתיים.
 • נקודות עניין במסלול: תצפיות נפלאות לכל כיוון, סוף עונת הקטלב והעוזרר, פריחת חלמוניות, רקפות וסיתווניות.

הגעה למסלול

מכביש 85 (כרמיאל- קדרים) נוסעים צפונה בצומת חנניה לכביש 866 עד צומת מירון. שם פונים שמאלה לכביש 89 המוביל לקיבוץ סאסא. עוברים את הקיבוץ ובצומת הראשונה פונים שמאלה לכיוון בית ספר שדה הר מירון. הכביש לוקח אותנו לחניון מצד שמאל. אנחנו לא עוצרים כאן וממשיכים בכביש למעלה אל פיסגת הר מירון לחניון העליון.

תיאור המסלול

מירון הוא ההר השני בגובהו בישראל. הוא מתנשא ל-1,200 מטרים מעל פני הים ומהווה "קו פרשת מים": כשיורד גשם, המים שזורמים בנחלים מערבה מגיעים לים דרך הגליל המערבי והנחלים הזורמים מזרחה מובילים את המים דרך הגליל העליון לכנרת. בשמורת הר מירון יש חורש טבעי ים תיכוני ובעיקר עצי אלון ואלה.

המסלול שלנו קצר יחסית וקל מאוד להליכה, ומספק כמה הפתעות יפות וטעימות. זו סוף העונה של הקטלב שפירותיו מתוקים-מתוקים בימים אלו, וכמובן גם העוזרר.

נצא לדרך: הסימון שלנו הוא אדום-לבן על שביל ישראל. נתחיל בעלייה קלה ואחרונה לטיול זה ונעלה מספר מדרגות. נגיע לתצפית הראשונה לכיוון מזרח, מכאן נראה את צפת, יישובי הגליל המזרחי את אגם דלתון הבולט. ברקע ניתן לראות את הרי הגולן והחרמון המושלג. השביל ממשיך בהליכה נוחה מאוד בתוך עצי האלון ומשחק במעברים של הליכה בשמש ובצל.

התצפית השניה פונה לעבר לבנון ומשקיפה על עמק החולה ורמת דלתון, רכס הרי הנפתלי והלבנון.

הדרך הנוחה והקלה לוקחת אותנו לגת עתיקה. אם יתמזל מזלכם, תראו כאן סלמנדרה. נמשיך עוד קצת ונראה פיצול אדום ושחור, נמשיך ישר עם הסימון האדום וכאן ניפרד משביל ישראל, היורד עם הסימון השחור עד לחניון התחתון.

אנחנו ממשיכים עם השביל האדום ונכנסים לתוך החורש הטבעי. ההליכה כאן פשוטה ומרגיעה. אחרי כמה דקות נגיע לתצפית האחרונה שלנו לכיון מערב, שם אפשר לראות את הכפר פקיעין על הרכס ממולנו וביום טוב את גם את הים. אנחנו עוברים כעת למגמת ירידה קלה. נגיע לכביש, נחצה אותו ונלך לצידו בחזרה לחניה.

 (צילום: דרור זבדי)

מסלול מספר 2: נחל גוש חלב

נחל גוש חלב מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 5. מומלץ להביא מגפיים ובגדים להחלפה כדי שהילדים יוכלו לשחק בשלוליות ובבוץ.

 • רמת הטיול: קלה.
 • סוג הטיול: רגלי (אינו מעגלי).
 • אורך הטיול: כ-5 ק"מ.
 • משך הטיול: כ-3.5 שעות.
 • נקודות עניין: נחל זורם, מעיין קסום, שרידי בית כנסת עתיק ושלכת בצבעים מדהימים.

הגעה למסלול

מכביש 85 (כרמיאל- קדרים) ניסע צפונה בצומת חנניה לכביש 866 עד צומת מירון, בה פונים שמאלה לכביש 89 המוביל לקיבוץ סאסא. נעבור את המושב ספסופה ואז נגיע לכפר גוש חלב. כאן ניסע ישר. נראה מצד שמאל סניף דואר ונפנה ימינה בפניה השניה. ליד סימון ירוק על עמודים, נחנה את האוטו.

נקודת סיום: מגוש חלב פונים ימינה (מערבה) לכיוון סאסא וכעבור 6 ק"מ נגיע לצומת חירם. נפנה ימינה (כיוון קרית שמונה). אחרי 2 ק"מ נפנה ימינה, נחלוף על פני השער האחורי של קיבוץ ברעם וכעבור 600 מטרים נפנה ימינה בדרך עפר, שם מחנים את הרכב.

תיאור המסלול

נחל גוש חלב מספק לנו "טיול מגפיים" מושלם. הוא זורם כל השנה וזאת בזכות המעיין עין עלווה. לאורך הנחל ישנם עצי בוסתן רבים וביניהם תאנים, אגוזים, שקדים ורימונים וליד המעיין נראה עצי צפצפה בשיא השלכת. בתחילת הנחל נמצאים שרידים של בית כנסת עתיק שנבנה במאה השלישית לספירה. ולאורך הנחל ישנם שרידים של טחנת קמח.

נצא לדרך עם הסימון הירוק. נרד בירידת עפר קלה ונחלוף על פני מכלאת בקר מצד ימין. כעבור 500 מטרים נראה מצד ימין שרידים של בית כנסת. על שרידי המשקוף נוכל להבחין בעיטור מדהים של עיט פורש כנפיים. לאחר שהתרשמנו נחזור לשביל ונמשיך במגמת הירידה לכיוון הנחל. לפתע אנחנו מרגישים שיש קצת בוץ, מסתכלים שמאלה ואפשר לראות שהמים יוצאים לאט לאט מהאדמה. מגיעים למעבר מעל הנחל (לפעמים הוא מוצף) וחוצים אותו. כאן הסימון מראה שמאלה, אבל אנחנו עוזבים אותו ופונים ימינה לכיוון עצי צפצפה ענקיים.

הולכים בדרך נוחה במגמת עלייה קלה ומגיעים ל"עין עלווה", כאן מומלץ לעשות הפסקה לכוס קפה. לאחר מנוחה קלה לרקע צלילי פכפוך המים של המעיין נמשיך בטיול. נחזור על עקבותינו לסימון הירוק ולפתע נראה הר של צמיגים ועליהם בית. נחלוף על פניהם ושוב אנחנו חוצים את הנחל ואחריו שביל המשמש לטיולי ג'יפים. הסימון שלנו לוקח אותנו עם הנחל, וההליכה כאן קלה ורגועה. נחלוף על פני שרידי טחנת קמח, ונגיע לנקודה שאני מאוד אוהב: היא נקראת "הביצה" - קטע של חמישה מטרים מלא בבוץ, חוויה למי שיש מגפיים או נעליים שאפשר ללכלך.

חוצים את הנחל שוב (הזדמנות מעולה לשטוף את המגפיים) ונזהרים שלא להחליק במעבר הנחל. אפשר לראות מצד ימין את יער ברעם בחלק היער מלא בקרחות בעקבות שריפה. אך כעבור 60 מטרים אנחנו מגיעים לפאתי היער, כאן נחל גוש חלב מסתיים ומתחבר לנחל צבעון. אנחנו פונים ימינה, והולכים על שביל עפר רחב ונוח בין עצי האורן לצד זרימת נחל צבעון. עוד קצת ומגיעים לאוטו.

עין עלווה (צילום: דרור זבדי)
עין עלווה (צילום: דרור זבדי)

מסלול מספר 3: נחל צבעון

זהו טיול לא קשה פיזית אך בעונה זו חלק ורטוב, ולכן מתאים רק למטיבי לכת.

 • רמת הטיול: מאתגר.
 • סוג הטיול: רגלי (לא מעגלי).
 • אורך הטיול: 8 ק"מ.
 • משך הטיול: כ-5 שעות.
 • נקודות עניין במסלול: תצפית יפה על עמק החולה ופריחת חלמוניות. ירידה בין הסלעים בעונה זו, שבה הכל לח ורטוב, מאתגרת שלא ליפול על הישבן, וההליכה בתוך יער סגור וסבוך מעניקה הרגשה של "יער מהאגדות".

הגעה למסלול

מכביש 85 (כרמיאל- קדרים) נוסעים צפונה בצומת חנניה לכביש 866 עד צומת מירון. שם פונים שמאלה לכביש 89 המוביל לקיבוץ סאסא. עוברים את הקיבוץ ובצומת הראשונה פונים שמאלה לכיוון בית ספר שדה הר מירון. הכביש לוקח אותנו לחניון התחתון של הר מירון.

נקודת סיום: ניסע לכיוון קיבוץ סאסא, נחלוף על פניו ונגיע לצומת חירם שמאלה (יש שלט לכיוון קרית שמונה). אחרי 2 ק"מ נפנה ימינה, נחלוף על פניה שמאלה לשער האחורי של קיבוץ ברעם וכעבור 600 מטרים פונים ימינה לדרך עפר. כאן מחנים את הרכב.

תיאור המסלול

נחל צבעון אחד מהנחלים היפים והמיוחדים בארץ. המים זרמו במשך שנים רבות ויצרו לנו שביל קסום בתוך חורש טבעי הסוגר עלינו מכל כיוון.

נצא לדרך עם סימון אדום בשביל ישראל. חניון זה נקרא חרבת חממה וניתן לראות שרידים. יש כאן ברז מים ולוח שביל ישראל. אנחנו במגמת ירידה לכיוון מזרח, והולכים על שביל נוח וקל. מדי פעם נראה את צבע הצהוב של החלמוניות. כעבור שני ק"מ מגיעים לכביש 89, חוצים אותו בזהירות ונכנסים לתוך שמורת נחל צבעון. ההליכה ממשיכה על דרך נוחה אך לאחר 1.5 ק"מ השביל הופך לצר ונכנס לתוך היער. אפשר להרגיש את השינוי: הכל מוצל וחשוך וישנם רגעים שאי אפשר לראות את השמיים. אפשר לעצור בכל מקום להפסקה ומומלץ לשכב על הגב, לעצום את העיניים וליהנות מהשקט וציוצי הציפורים.

ממשיכים במגמת ירידה קלה, והזהרו מלרוץ על הסלעים חלקים. ההרגשה היא שאנחנו בכלל לא בארץ אלא באירופה, בתוך יער עתיק ומלא סודות וסיפורים. חוצים את הנחל (אל דאגה, אם לא ירד גשם ביממה האחרונה הוא לא זורם) ולאחר הליכה של 3 ק"מ מלאי בוץ וסלעים חלקים בתוך הנחל, יוצאים לאור השמש ועוברים להליכה על שביל עפר נוח לכיוון יער ברעם.

כעבור ק"מ אחד נחל גוש חלב מתחבר ויוצר שלולית מים המצריכה אותנו לקפץ בשאיפה שלא להירטב. מכאן ההליכה נוח וקלה עד לרכב. לרעבים, שימו פעמיכם לגוש חלב, שכן בכפר יש מספר מסעדות טובות וטעימות. למטיילים המחפשים מאכלים בייתים לבנונים מומלץ לסור למסעדת זחלאווי, המציעה מגוון מנות מיוחדות וטעימות הדורשות תיאום והזמנה מראש . לשאלות והזמנות: 04-6987877 נייד: 054-6664688.

מים צלולים ישר מהאדמה (צילום: דרור זבדי)
מים צלולים ישר מהאדמה (צילום: דרור זבדי)

 • הכותב הוא בעל אתר הטיולים Mytreks

>> עולים ברמה: נוף ופינוקים ברמת סירין