אם רק תרימו ראש לשמים תזכו למופע מרהיב של להקות ענק עפות בסדר מופתי כאלו היו במפגן ראווה של חיל האוויר ואם תרחיקו לאחד מאתרי הצפרות ברחבי הארץ, תחזו באחת מהתופעות המופלאות והמרתקות של הטבע, הנדידה.

הן מגיעות אלינו מאסיה ומאירופה, חורפות במרחבי הגליל ויודעות שכאן מחכה להן מלון חמישה כוכבים דה לוקס. יש להן מקום להניח את הכנפיים העייפות לאחר שגמעו אלפי ק"מ מעל הים והמדבר, מקום מוסדר לאכול ובעיקר מקום להיפגש עם עוד 500 מיליון תיירות מעופפות שמקפידות להחתים דרכון פעמים בשנה. ישראל היא ציר מרכזי במסלול נדידתן וחלקן רק עוצרות כאן לחניית ביניים ותדלוק וממשיכות בדרכן לאפריקה דרך המסדרון היבשתי הצר המגן עליהן ממעוף מסוכן מעל הים בו אין להן אפשרות לעצור, לנוח, לשתות ולאכול.

לכבוד האורחות החדשות, הוותיקות ודיירות הקבע יתקיים פסטיבל "חורף של ציפורים", שישה שבועות (עד 28.12 ) של חגיגת צפרות מפוארת שתתרחש במוקדי הצפרות הגדולים בשמורת החולה , באגמון הסמוך לה, בשמורת גמלא, באזור הכנרת, בכפר רופין, בשמורת עין אפק ובמרחבי הערבה.

הצפרות, שעד לא מזמן היתה שגעון של מכורים שמסתובבים ימים ארוכים עם משקפת תלויה על הצוואר ומגדיר ציפורים ביד, הפכה לטרנד סוחף. תופעת הטבע המרתקת מושכת אליה אלפי סקרנים מהארץ ומהעולם שמגיעים לתצפת ולזהות כשהשיא – השתתפות בלכידה, טיבוע ושחרור הציפורים לחופשי. הנודדות הראשונות הגיעו כבר לפני חודשיים אבל בשבועות האחרונים הגיעו עוד מיליונים להתכנסות השנתית בעמק החולה. הן ירחפו בשמיים, יתנחלו בשדות ובמאגרי מים ויתנו מופע צפרות, כמותו לא ראיתם מעולם.

שמורת החולה

סיור בשמורה מגלה את עולמן העשיר של הציפורים ועופות המים המשייטים לצד שפמנוני ענק, נוטריות וצבי ביצה שטובלים בשריד האחרון לביצות העמק. באחו רועים ג'מוסים שיורדים להשתכשך במים בין סבך גומא הפפירוס, אירוס ענף והנימפאה הלבנה. עם דמדומים חוזרות הציפורים להתארגן לשנת הלילה והמראה, המלווה בסימפוניית ציוצים, וזהו אחד ממחזות הטבע המרשימים ביופיים. אפשר לטפס למרומי מגדל התצפית ולהשקיף על השמורה והעמק.

בהמשך מהלכים על הגשר החוצה את הביצה ומתצפתים על הסביבה בטלסקופ עוד חוויה בשמורה היא העופורייה - מרכז מבקרים המשלב חיות מפוחלצות, משחקי טריוויה וסרט מולטימדיה רב חושי. יושבים בכיסאות נעים, מרכיבים משקפי תלת ממד ומלווים את הציפורים בנדידתן מעל הרים, ימים ויבשות עד הנחיתה בשמורה. הסרט מלווה באפקטים של מערבולות אוויר, גשם, רוחות וסערות.

שמורת החולה, 04-6959602, 3639*, בתשלום.

אגמון החולה

בין נובמבר לאפריל הופך עמק החולה לאתר ההתנחלות הרשמי של 420 מיני ציפורים שהפכו אותו לתחנת מנוחה חשובה, בעיקר בגלל פרויקט האכלה המבוקר בשולי שדות הבוטנים והתירס. בשטח האגמון התנחלו אנפות, חסידות, עגורים, שקנאים, בזים, דיות, קורמורנים, שלדגים כחולי חזה, עיטי שמש ועיטי צפרדעים נדירים שהופכים את האזור לחגיגית צפרות מרהיבה.

במסגרת שדרוג האתר הוכשרו שבילי הליכה בין האגם לתעלות המים, נבנו מצפורים שמשתלבים בנוף ולטובת המדוושים פתחו מסלול שעובר בשביל הבוסתנים, לאורך המים, חוצה את ערוץ הירדן וחולף בין המצפורים.

בבקתת הטיבוע הצפרים שולפים משקית בד ציפור שנלכדה בבוקר ובטרם תחזור לטבע שוקלים, מודדים, בודקים אחוזי שומן, רושמים נתונים, מטבעים טבעת לרגלה ומשחררים לחופשי. אפשר לנוע בשטח ברגל, בשאטלים או לשכור אופנים, רכב גולף ואפילו עגלת חמורים. למשכימים עם ציוץ הציפורים מובטחת חוויה מדהימה אם יצטרפו לסיור התעוררות הציפורים על רקע הזריחה.

עוד חוויה מרגשת היא סיור בעגלת מסתור לקראת השקיעה, כשהציפורים מתארגנות לארוחת ערב ולינת הלילה. בשקט, בשקט הטרקטור יכנס לשטח הסגור כדי שתוכלו לראותן מקרוב. רכסי ההרים והשמיים המאדימים מהווים תפאורה מושלמת לציפורים שחוזרות וקשה לתאר את המראה המרהיב, כל שכן להעביר את הקולות שרגע נשמעים כמנגינה ערבה ורגע אחרי כקקופוניה מהסרט "הציפורים" של היצ'קוק.

החידוש האחרון בשטח הוא המצפור הצף, הראשון מסוגו בארץ, המאפשר התמזגות עם הסביבה והטבע תוך צפייה הכי מקרוב על הציפורים ועל עופות המים.

אגמון החולה, 6817137-04,בתשלום.

צפרות בגונן

סיור השכמה והצצה לעולם העופות הצבעוני דרך עינית הטלסקופ, מעקב אחר סידור הנוצות, טקס ההשכמה הציפורי ותעופתן המרשימה. הסיור (שישי, 5:45) - בערב תתקיים הרצאה על הנדידה בעמק החולה בליווי שקופיות, סרטים והרצאה על הקונפליקט של האדם מול הציפור והבעיות האקולוגיות שמולן אנחנו ניצבים. הסיור יחל בבריכות הדגים של קיבוץ להבות הבשן להכרת עולם עופות המים, תצפית על עמק החולה ממרומי רמות נפתלי והסבר על מסלולי נדידת הציפורים. בהמשך מגיעים לאגמון ועולים על המצפור הצף המאפשר חוויית התמזגות עם הסביבה והטבע תוך צפייה מקרוב על הציפורים באגמון.

בכל סופ"ש (עד 16.12־17), 10:00. כפר הנופש גונן. 04-6955308. בתשלום ובהרשמה מראש.

שיט, דיג וציפורים בעין גב

הפלגה אל שדה הדיג בלב הכנרת ואת הדרך מלווים עשרות שחפים, קורמורנים, אנפות, אגמיות וטבלנים שמחכים לשללם. במהלך השיט צופים בסירת דייגים בפעולה כשמנחם לב, קפטן סירת הדייגים, מסביר על הדיג, הדגים והדייגים. הדייגים זורקים רשת באורך 250 מטר וכשכל דגי הכנרת נתפסים בה סוגרים עליהם ומעלים את השלל אל הסירה. בחזרה אל המזח, תוכלו להשלים את החוויה בארוחת דגים במסעדת עין גב הממוקמת על שפת הכנרת.

20.11־28.12, 10:00. תיירות עין גב: 04-6658008. 30 שקל.

שמורת עין אפק, קריית ביאליק

שמורת עין אפק היא השריד האחרון לביצות מישור החוף המשמר את נוף הביצות של עמק עכו וכן את הדו־קיום בין האדם לטבע. בימים אלה חונים בשמורה חסידות ושקנאים שמשכשכים במים וברקע נשמעים ציוצים ענוגים של ציפורי השיר. על גדות המים ובסבך הצמחייה מתרוצץ הסיקסק הלאומי, בין צמחיית הקנים מדלגים בעליצות קנית ושלדג לבן חזה ובין הבריכות משוטט משפחת הג'מוסים. האורחות הכי מרגשות בשמורה הן הדיות השחורות, עופות דרוסים שהתנחלו על צמרות העצים ויוצרים את מושבת הלינה הגדולה בעולם. בכל סופ"ש (מ־26.11) יתקיימו טיבוע, תצפיות על עופות מים וסיורי שקיעה וזריחה בעקבות הדיות ועופות המים (ללא תשלום ובתיאום מראש).

3639*, 04-8779992. בתשלום

טיבוע ציפורים באורנים

סיור מודרכים והצגת טיבוע ציפורים בגן הבוטני. 26.11 (ובכל שבת אחרונה בחודש), 9:00־11:00.

הגן הבוטני מכללת אורנים, קריית טבעון. 1-800-301-080. 20-10 שקל, מומלץ להירשם מראש

טיבוע בעיינות

סיורים בשמורה החבויה ומפגש עם הנמלה האורגת, עם המציל שאיבד את ים המלח, הסברים על עקבות בעלי חיים בשמורה וצפייה בטיבוע ציפורים. שישי, 10:00, 12:00, שבת, 10:00־14:00.

שמורת עינות צוקים, ים המלח. 27-14 שקל

ציפורים ברמת נגב

מרכז צפרות חדש בניהולו של מידד גורן שמזמין לצפות בציפורים ובטיבוען. גורן ממליץ לטייל לעין עקב לפיקניק, שכשוך במים וצפייה בנחליאלי לבן, דוחל שחור, גרון ופרוש מצוי שבאו לחרוף בנגב לצד דיירי הקבע המדבריים בהם השרקרק הססגוני, הוורדית והנשר, מלך העופות, שחג מעל מצוקי נחל צין. הסמיכות לעונת הקינון מביאה גם את העיט הזהוב, העקב העיטי והבזים לבדוק מה השתנה בשטח מאז השנה שעברה, לחזר זה אחר זה ולשפץ את הקן הישן.

052-3689608, 40-35 שקל לסיורים, 29-24 שקל לטיבוע.

ציפורים אשדודיות

בפארק לכיש מתקיימת מערכת טבעית ייחודית המשמשת לציפורים תחנת מנוחה ואכילה במהלך נדידתן. במקום נערך מעקב ותצפית אחר הציפורים וחוקרי מרכז הצפרות הישראלי מזמינים להכיר את הציפורים ואת מרכיבי המערכת בסיור לאורך הנחל הכולל הדגמת סימון ציפורים ושחרורן לחופשי. מומלץ להצטייד במשקפת, מגדיר ציפורים ומים.

3.12. פארק לכיש באשדוד (הכניסה משדרות הרצל, מאחורי פארק אתגרים ובי"ס לרכיבה). ללא תשלום.

פסטיבל צפרות בערבה

פסטיבל צפרות לכבוד מיליונים הציפורים שמעופפות מאירופה הקרה אל מדבריות החום ובדרכן עוצרות לחניית ביניים ו"תדלוק" בערבה. במסגרת הפסטיבל תוכלו להצטרף לסיורים מודרכים, לטיבוע, לתצפיות ומעקבים אחר ציפורי שיר, ברווזים, חופמאים, חסידות ועופות דורסים. בנוסך יתקיימו סדנאות זיהוי וציור ציפורים, סיור בשמורת שיזף בעקבות הזנבנים, ביקור בחי בר, סיור לילה בתמנע, סיור לילי בעקבות חיות בדיונה הגדולה והקרנת סרט הטבע "ציפורים נודדות".

8-10.12. פסטיבל צפרות בערבה. 1-800-225-007. בתשלום, חינם ללנים באירוח הכפרי.

  • קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס