ארבע שנים עברו מאז פקדנו את מטולה ואנשי עמותת התיירות המקומית הפצירו להגיע שוב כי מהמושבה מחדשת פניה. למטולה אוויר פסגות צלול, נופים מרהיבים, פריחות צבעוניות, רחובות ראשונים, בתי אבן ישנים ואנשים לבביים שמהלכים קסם על המושבה הותיקה היושבת בקצה הציפורן של אצבע הגליל. בחורף היא מכוסה בעננים נמוכים שסוככים עליה כחופה לבנה; באביב היא מתעטפת בפריחות לבנות מרהיבות של עצי הדובדבן (ממש כמו בפארקים ביפן) שמתחלפות בפריחות ורודות ואדומות של עצי השזיף, האפרסק והתפוח; בקיץ, שבכל מקום חם ולח, האוויר הקריר נעים ומלטף.

ייחודה של מטולה הוא ברחובות מראשית ההתיישבות, בנחלות עם בתי אבן היפהפיים, באנשים הלבביים ובנופים המרהיבים ביופיים שביחד מהלכים קסם על המושבה שחגגה כבר 112. אחד החידושים הבולטים במושבה היא התאגדותם של תיירני המושבה שמחזקים ותומכים זה את זה בשיתוף פעולה יוצא דופן וכן בחבר'ה הצעירים שמגיעים טיפין, טיפין ומצעירים את רחוב הראשונים עם גלריות, סדנאות אמנים, מסעדות, בתי קפה, פאב אירי כהלכתו וצימרים מושקעים. אהבנו אז, היום אהבנו יותר.

איפה מטיילים?

שמורת נחל עיון - אם אתם בעניין של טבע ונוף צאו לטיול ג'יפים מאלף לאורך הגבול (פירוט בהמשך). אם אתם בעניין של טיול רגלי בטבע, השמורה מזמנת לכם הליכה בשבילים מוצלים בין גשרונים, מצפורים, חניוני פיקניק וארבעה מפלים. מפל הטחנה, על שם טחנת הקמח הישנה שנבנתה למרגלותיו, גולש מגובה 21 מטר ומפל התנור המרשים והגדול צונח מגובה של 30 מ'. ראשיתו של הנחל במרג' עיון בלבנון וסופו בחצבאני, והכניסה למסלול הארוך (כ־2.5 ק"מ) היא מול חורשת וייס, שבה ניצבת האנדרטה לזכר חללי משאית הספארי שעלתה על מוקש ביציאה מלבנון. 6951519־04, בתשלום.

מוזיאון בית האיכר – חובבי ההיסטוריה מוזמנים לצאת למסע בזמן עם נסיה אילן שראשיתו בבית הרב שנבנה ב־1902 ונשאר נאמן למקור. הבית הפך למוזיאון שממחיש איך חיו המתיישבים הראשונים. בחדרים ריהוט אותנטי עם תנור גז, גיגית כביסה, כלי אוכל, תמונות וכתבי יד המספרים את הסיפור המרגש של ראשוני החלוצים, ובחצר כלי עבודה שבהם עבדו וחרשו בשדות וייבשו את הטבק בצימר טבק. מהמוזיאון ממשיכים לאורך רחוב הראשונים, מציצים לחצרות החכורות, שחלקן קפאו בזמן, ומסיימים בפארק המעיין סביב הבאר שממנה שאבו אז מים. 04-6940237. 5 שקלים.

סיור אמנותי ברחוב הראשונים

כמו בזכרון יעקב וכמו בגדרה, גם מטולה עושה מהפך ורחוב הראשונים הופך לרחוב אמנותי ובבתים היפים ובחצרות התמקמו אמנים שמציגים את יצירותיהם בסטודיו שלהם. בנדודים מעצבים בובות, בגדים ותיקים אקולוגיים בצבעוניות מיוחדת.

במחשבות צבעוניות יוצרת ענבל בירון־יעקב מילפיורי מפימו. בטכניקה המזכירה את גלגול הסושי, היא מעצבת אקססוריז צבעוניים מדהימים ביופיים ובתיאום מראש תוכלו להצטרף לסדנה שבה תלמדו את הטכניקה (050-6875433, inbal-art.co.il. 180 שקל לסדנה).

בקפה עוגהל'ה המקסים יקדם את פניכם ניחוח משכר של עוגות שמרים נהדרות, בלינצ'סים וקיגל שמכינה ורד גפן הקונדיטורית. באותו החלל היא גם מציירת על אריחים ואם תרצו, תוכלו להצטרף אליה לסדנאות ציור וקישוט עוגות (052-8597044).

בסמטת בית האמנויות פגשנו את שני אופיר הקדרית, שמעצבת כלים שימושיים, ועדי זלוטוגורה, שצורפת תכשיטים בשילוב חלוקי נחל, שהתמקמו בחצר. השתיים חולקות את שלי שלה - סטודיו שבו הן יוצרות ובשבתות מעבירות סדנאות קדרות וצורפות למטיילים (050-8336684).

בחצר הסמטה תלויים על העצים ערסלים להתמקם בתוכם ולשכוח מהעולם. את הערסלים, המשמשים גם ככלי טיפול, יוצרת שירלי נאוי, הבעלים של תלוי ערסלים וילידת המושבה, שסיפור חייה הצבעוני יכול למלא ספר שלם.

את המסלול האמנותי מסיימים בגלריית בית הגבולות, שם מוצגות תערוכות אמנות מתחלפות.

טיול שטח לאורך גבול הצפון

עלינו לעמדת התצפית וכל עמק החולה ועמק עיון נפרשו למרגלותינו במלוא תפארתם, ביחידה אחת, כאילו אין גבול ביניהם. "פעם אולי עוד נוכל לעבור ביניהם", הרהרנו בקול. "אינשאללה", אמר המטולאי וסיפר שזה היה החלום של אבי אביו והיום גם של בנו הקטן. בטרם העפלנו לראש המצפה ודיברנו על היסטוריה, ראשית המדינה, קרבות, חלומות ועל שלום, הצטוותנו ליוסי נאוי מ"ילדי הטבע" ולליאור בז מ"נחלת איכרים", שני ג'יפאים מטולאים שהובילו אותנו לסיור לאורך הגבול, מעל מפל התנור ובעומק המטעים שרק למקומיים יש אישור להיכנס אליהם.

הקטע המרתק היה שביל מטעי התפוחים הנושקים לבתים הלבנונים של כפר כילאה. העצים האחרונים במטע נטועים במרחק 2־3 מטרים מגדר המערכת שמעברה השני הווילות המפוארות שנבנו בשנים האחרונות על ידי עשירי ביירות ושייח'ים סעודים ("סימן לרגיעה וחזרה לשגרה", הם אומרים בתקווה). בצמוד לגדר, ממש מעל צמרות העצים, עומד הבית הכתום שממנו עלו ריחות של תבשילים ושל לחם שנאפה בטאבון.

במרחק נגיעה תנועה ערה של מכוניות על האוטוסטרדה המחברת בין מזרח לצפון לבנון. יוסי וליאור, אנשי צבא בכירים בעברם, סיפרו על תקריות וקרבות על הגבול, הן כתושבים והן כאנשי צבא, שהובילו למה שהיתה פעם הגדר הטובה והיום נותרו בה רק מבנים נטושים, השלט המפורסם של הדודה מרי והזיכרונות.

מהמטעים עלינו למצפה שי המשקיף על רכס ההרים שבראשם קיבוץ משגב ועל היערות הגולשים לעמק. הדרך המשיכה לטפס במעלה הר הצפייה עד למצפה דדו היושב ממש בקצה האצבע. במצפה מפה, עמדת הדרכה קולית, משקפת וספסלים שעליהם אפשר לשבת שעות ולהתמכר לשקט ולנוף. למטה פרושים השדות המוריקים, נחל עיון המתפתל בחורש הירוק והגגות האדומים של מטולה ומסביב פסגות הר דב והחרמון ומעבר לגבול הרחק מבצר הבופור ונהר הליטאני.

מימין הכפרים הלבנונים תל אבל, בית מעכה ומארג' עיון, משמאל הכפרים תל פח'ר וכליאה. בעוד ליאור מסיים כאן את הטיול, יוסי ממשיך להצפין עם המטיילים לנחלים ומעיינות גליליים, עובר בתוך חמוקי השבר הסורי אפריקאי ועולה לרמת הגולן ולרכס רמות נפתלי.

  • כמה: 650 שקל לעד 7 בג'יפ עם יוסי נאוי; 300-150 שקל ל־4 אנשים עם יוסי בז.
  • מתי: במטולה גם בקיץ חורף, הימים נעימים, הלילות קרירים.
  • איך מגיעים: מכביש 90 שמתחיל בקצה האצבע של הגליל.
  • ילדי טבע, 052-2812048, 054-5342491; ליאור בז, 052-2465410.

איפה אוכלים?

בית לישנסקי - הרנסנס הגיע למושבה גם בעניין האוכל ומציעים כאן מקפה־מאפה, אוכל ביתי אירופי ועד בשרים משובחים. את אחת מהנשים הכי מעניינות במושבה היא קלרי לישנסקי, לעולם חיפאית גאה שנישאה לפני עשרות שנים ליעקב שהוריו היו מחלוצי המושבה. שנים בישלה בביתה וקיבלה מחמאות מהמשפחה והחברים. משפרשה מעבודתה נכנסה למטבח והמשיכה במסורת הבישול והאירוח של מלה לישנסקי, הסבתא רבתא, שבאותו מטבח בישלה לפני 80 שנה מעדנים שהגישה לפקידים הטורקים, לקצינים הבריטים ולקייטנים שהגיעו בקיץ לפנסיון לנפוש באוויר הצח והקריר.

הבית, שנבנה ב־1936 בסגנון הבאוהאוס, נשאר כאז, כולל רהיטי ארט נובו, הכלים והתמונות על הקיר המספרים את סיפור המשפחה ואם תשאלו, קלרי תוסיף את סיפוריה. האירוח בבית נעים וחמים. האוכל המוגש הוא אירופי־כפרי־גלילי שכולל סלטים נהדרים לפתיח ובעיקריות קונפי אווז במייפל ותפוזים, אוסובוקו בירקות שורש, קדרת טלה ומנה נהדרת של פילה דניס מעושן.

בית לישנסקי, 04-6997184

לואיזה - מסעדה שייחודה בלוקיישן ובאוסף הפריטים הנוסטלגיים שתורמים ליופייה. בכניסה יקדם את פניכם בר גדול הממוקם מסביב למטבח פתוח ועל המדפים מסודרים לחמים, ירקות ושאר מיני פרודוקטים. בעוד האווירה במרפסת קלילה, בפנים תזכו לאירוח בנופך רומנטי עם מפות צחורות וגביעי יין. מאחורי המסעדה עומדים קרן וחן, שפים שנפגשו בחו"ל. לצד הניוקי והפסטות, הדג בחמאה ויין לבן בסגנון צרפתי, עלי הגפן בניחוח ים תיכוני, הם מגישים גם מוסקה ופלפלים ממולאים מבית אמא. אהבנו במיוחד את לואיזה - סלט שורשים קריספי, את המגש העמוס במזטים ומטבלים, את הסטייק המיושן ואת פאי הפרג.

לואיזה, 9443839–057

מטולה שמן זית - אהרון בחמוצקי ובנו גרשון עלו מרוסיה בראשית המאה הקודמת. השניים הגיעו למטולה וקיבלו מהברון רוטשילד נחלה חקלאית והפכו לאיכרים. עבדו מצאת החמה עד שקיעתה, בלילות נאלצו לשמור על המעט שהיה מפני הגנבים, ובין לבין הבריחו יהודים מלבנון לארץ. רוני, שהוא כבר הדור השלישי, המשיך לעבוד במטעים המשפחתיים להם הוסיף גם כרמי זיתים אותם שתל על גדת נחל עיון המשקיפים על מפל התנור. מאחר והעצים לא מרוססים, והמסיק הוא ידני המטע הניב זיתים משובחים ממנו ייצרו פאני ורוני שמן זית משובח. שמו של השמן הולך לפניו והיום מתדפקים על דלתם כדי לרכוש אותו. השניים מאירי פנים ומארחים נהדרים והם מזמינים את הקונים להתארח בסלון ביתם, מספרים את סיפורים, מלווים את טעימות השמן בזעתר משובח ובסלט טבולה נהדר שמכינה העוזרת הלבנונית. - 04-6941103

לטעום ולחלום - בית קפה פסטורלי בחצר ביתם של ברוריה ורמי אלחדיף, מוקף בעצי לימונים, תפוזים ואבוקדו. ברוריה מכינה את ארוחות הבוקר, שולפת פיצות ופראנות מהטאבון, מטפלת בחדרי האירוח, מציירת בכישרון רב ובין לבין גם מספרת את נשות המושבה. 050-5350420. בתיאום מראש.

איפה לנים?

במטולה 300 חדרי אירוח, בהם בתי מלון קטנים שנדמה שבחלקם הזמן עצר מלכת. אם היינו יזמים עתירי ממון, היינו מנכסים אותם והופכים אותם למלונות בוטיק כמתבקש מעיירה תיירותית. אחד שעשה צעד גדול קדימה הוא בית שלום שהפך למלון בוטיק מוביל, כולל מסעדה מושקעת. עוד חזון למועד ובינתיים עשינו סיור בחלק מהצימרים, בהם מול הבופור, הצופה אל הנוף של הרי הלבנון ובראשם הבופור, בין המפלים, הממוקם מעל מפל הטחנה, ונחלת איכרים - חמישה צימרים חדשים הממוקמים בתוך גן יפהפה עם פינות זולה בין העצים.

הפעם התארחנו בנחלת משה - שתי וילות מושקעות, מרווחות, ומטופחות השייכות לציפי לייבה־גולדברג, דור רביעי למייסדי המושבה. מתוך כבוד לבתי השכונה היא בנתה את הווילות מאבן מקומית, את הרהיטים ניגר בעלה שגם מקפיד לטפח את הגן הפורח עם הנדנדות הצופות אל הנוף. בכל יחידה שתי טלוויזיות, מטבחון מאובזר, סלון וחדר שינה עם ג'קוזי גדול. ציפי מפנקת את האורחים בעוגיות וטרפלס מעשה ידיה, עם מקרר מלא שתייה וספרייה עם משחקי חברה, ספרי קריאה ומגזינים. יתרונן של הווילות הן הנוף הפסטורלי ומיקומן במרחק צעד וחצי מרחוב הראשונים התיירותי.

נחלת משה, 057-5510108. 800־1,150 שקל לזוג ללילה, נחלת איכרים, 052-2465410.500 ־850 שקל לזוג ללילה.

בטרם פרצה אופנת הבקתות והצימרים הנופשים במושבה התארחו במלונות קטנים ומשפחתיים לאורך הרחוב הראשי. בצו האופנה מעטים שודרגו בהם בית שלום שעשה צעד גדול קדימה והפך למלון בוטיק בבעלותם של מרים וחיימקה הוד, הוא חקלאי ונצר לשושלת יוחסין מטולאית, היא רמת גנית שהגיעה בעקבות האהבה. במלונית סוויטות מקסימות מוקפות בפרחים, עצי ברוש בני 80, עץ תאנה בין 100 שהובא מדמשק, ערבה בוכייה מרשימה ו- 200 דונם של מטעי דובדבנים. בקצה הגן הציבו ג'קוזי גדול לכל החבר'ה המשקיף על הנוף. למלון צמודה מסעדה שלה ריהוט ותפאורה בסגנון מרוקאי בעוד לאוכל מאפיינים של אוכל כפרי-גלילי. בארוחת הבוקר העשירה הם מגישים שלל גבינות, ריבות וזיתים מעשה בית ועיקר גאוותם על עוגות התפוחים והגבינה שעוברים בשושלת במשפחה. בנוסף בימים אלה, כשמטעי המשפחה עומדים בשלכת היפהפה, חיימקה מוביל את האורחים והסועדים לטיול שלכת במטעים שעל הגבול מלווה בתצפיות ובסיפורים מרתקים.

סיור שלכת ב- 19.12, .12. 26, 12:00. בית שלום. 04-6940767, 30 שקל לסיור, 85 שקל לסיור + ארוחת בוקר (בתאום מראש).

על הדרך

פארק קנדה, מטולה - הוא הקאנטרי של האזור עם בריכה מקורה, מגלשת מים, ספא, משטח החלקה על הקרח, מסלולי באולינג, סקווש, מטווח ירי, מגרשי ספורט ומתחם ג'ימבורי לילדים. 6950370/1־04. בתשלום.

חליל הקסם של זמי - שמו של זמי רביד נלחש מפה לאוזן. מי שהכיר חווה חוויה מיוחדת במינה ומי שלא, מומלץ לו שיגיע במיוחד. האיש הוא "ONE MAN SHOW", מנצח בינלאומי, ויטרואוז' על פסנתר, צ'מבלו ועוגב ובעלים של אוסף כלי נגינה עתיק ונדיר. בביתו שעל גבול הלבנון, הוא מקיים אירוח מוזיקאלי חוויתי שמשולב בקונצרט מודרך. מתרוצץ בין הכלים, מלטף, מדבר עליהם באהבה ובהומור, סוקר את התפתחותם ההיסטורית, מראה כיצד הם בנויים, משמיעה צלילים ומנן. תוכן ההופעה ואורכה דינאמי ונקבע בהתאם לגיל ולסגנון המבוקש. אם הזמנתם הופעה של שעה, ראו הוזהרתם, היא עשויה להמשך גם שעתיים, אם תראו סקרנות והתלהבות גדולה.

בתשלום ובתיאום מראש. זמי רביד, מטולה. 6997073-04.

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס