הנחליאלי מדלג על המדשאות, את החצר החלו לכסות עלים מצהיבים, הכלבה חזרה להתכרבל ואת האייס־קפה החלפנו בשוקו חם. זה הזמן בדיוק לקחת סוודר ולצאת לטיולי סתיו ברחבי הארץ.

עוד טיולים לסתיו:

>> לפני סוגרים את הים: טיול בחוף בונים

>> בעקבות פריחת החלמוניות

1. צבעים ברמת הגולן

אצלנו, באזור המרכז, עדיין חם והסתיו מגיע לאט יותר מצעדיו של הצב. גם ברמת הגולן החום שולט בשעות היום, אבל שם, בניגוד אלינו, בלילות כבר ממש קר והשילוב בין שינויי הטמפרטורה הקיצוניים, הימים המתקצרים אינו מספיקים לפוטוסינתיזה, מה שגורם לשלכת להקדים ולצבוע את האזור בשלל גוונים. גוני האדמה האלה על רקע אבני הבזלת השחורות, שרידים לפעילותו של הר געש, רק מעצימים את יופייה של השלכת הצפונית שאינה דומה לזו שמדרום לה.

שם, במרומי רמת הגולן, בטרם נושרים העלים הם נותנים מופע צבעים מרהיב שנמשך עד דצמבר. בשיאו של הסתיו העלים משנים צבעם מירוק בוהק וצובעים את העצים בקשת ססגונית של גוני חום, כתום ואדום. לאחר שהם מתחילים להתייבש, הם נושרים על האדמה ומכסים אותה במרבד מרשים של צבעי זהב־נחושת.

לכבוד הסתיו והשלכת מארגנים בתיירות מרום גולן סיורי שלכת מודרכים שבהם תוכלו להכיר ולראות את השזיף פיסרדי, הגפנית, הברבריס, עץ העשן, אדר הסוכר, המילה הפנסלבינית, האלון האמריקאי ואת עץ הערמון גדל המידות נותנים מופע מרהיב, וקצר מועד של צבעים עזים שלמענם שווה להצפין.

בתום הסיור אתם מוזמנים לעלות אל העננים המרחפים על ראש פסגת הר בנטל הסמוך. אם כבר ראשית הסתיו, זה המקום המושלם לקבל את פניו. בראש ההר, בגובה 1,200 מטר, ממוקמת הבקתה של קופי ענן - בית קפה עם מרפסת נוף מרהיבה לשבת בה עם קערת מרק בצל, עדשים או בטטה וכוס שוקו חם, להושיט את היד ולגעת בעננים.

  • תיירות מרום הגולן: 12.11, 19.11, 26.11. תיירות מרום גולן. 04-6960267. 15 שקל מגיל 3, ללא תשלום ללנים בכפר.

2. טיולי שלכת בגליל

ימי הסתיו מטיבים עם חובבי הטבע בגלל מזג האוויר הנוח ובגלל אפשרויות הלינה במרחק נגיעה מהטבע המזמין להכיר, לנשום ולחוות מקרוב, כמו למשל במלון הבוטיק בית בגליל, הממוקם במעמקי יער בירייה. המלון מזמין לנפוש בלב הטבע ובין לבין להצטרף לסיורי הסתיו בהדרכתו אמנון גופר, מוכתר מסלולי הטיול בגליל. הסיורים המודרכים מוצעים גם למי שלא מתארחים במלון שמוזמנים לפתוח את בוקר הטיול בארוחת בוקר טובה ולאחריה לצאת לדרך.

באמתחתו של גופר שלוש אופציות סתוויות ולנו נשאר רק לבחור בין טיול של סוף עונת הבציר בכרמים, טיול בעקבות סיפור גוש חלב או בעקבות סיפורי אהבה בראש פינה.

מסלול הבציר יעבור בין הכרמים והיקבים של הגליל העליון עם עצירות לתצפיות נוף וסיורים באתרים ייחודיים ביער בירייה, בהם הכביש המכושף באתר תאנים, שם המכוניות גולשות במעלה והמים זורמים בעלייה. עוד על הדרך - ביקור בבית הכנסת העתיק בנבוריה מימי המשנה והתלמוד, סיור בין סודות הכרמים של קדיתא משם לסיור וטעימות יין ביקב אדיר שברמת דלתון, שלו גם מחלבה המייצרת גבינות עיזים נהדרות. את הטיול מקנחים במבשלת בטרפליי המייצרת בירה איכותית.

הטיול השני יוביל בסמטאותיו הציוריות של הכפר המרוני גוש חלב, תצפית אל נופי לבנון ורכסי הגליל, ירידה למעיין נסתר, מעבר ב"פסלי הגעגוע" ו"גבעת הבכי", ביקור בכנסיית בוטרוס, המאוזוליאום, בית הכנסת העתיק וסיפור עקורי בירעם הנחבא בין בתי הכפר. לקינוח טעימות יין מתחת לעץ הפיסטוק ביקב ג'סקלא.

הטיול השלישי יוביל בעקבות מלכות הרוח והיופי וסיפורי אהבה שיתחיל בביקור בכנסיית דומוס גליליאה המדהימה שהיא יצירת מופת אדריכלית הנישאת מעל הכנרת. משם לראש פינה בעקבות אהבתה של פאניה ליחיאל ש"אהב את האדמה והאדמה, לא אהבה את שניהם..." (מתוך "גיא אוני" של שולמית לפיד). בהמשך עוד סיפורים המוצנעים בין כותלי בתי המושבה - רופא שבתו מתהוללת, איכר שממציא מנדרינה ובן הסולטאן שמתאהב בבת הכפר ולוקח אותה לדמשק.

  • מלון בית בגליל, יער בירייה. 04-6808200. 50 שקל לסיור, 130 שקל לסיור וארוחת בוקר, חינם לאורחי המלון.

מעל הכנרת. כנסיית דומוס גלילאה (צילום: אריאלה אפללו )
מעל הכנרת. כנסיית דומוס גלילאה (צילום: אריאלה אפללו )

3. קולינריה וקולטורה בטבריה

הסתיו של טבריה מסתמן כקולינריה וקולטורה שהולכים טוב ביחד. על הקולינריה והקולטורה אחראי המלון הסקוטי אך בטרם תכנסו לתוך חמימותו של המלון ההיסטורי צאו לסיור מודרך שעורכת עמותת התיירות בעיר, סיור רגלי המשלב הצצה לאתריה ההיסטוריים של העיר בליווי סיפורים מההווי הטברייני.

מתחילים בפארק הארכיאולוגי הממוקם בתוך החומות שם התגלו שרידיו של מבנה צלבני, בית כנסת, כנסייה ביזנטית, עמודים מעוטרים בכותרות, שרידי דלתות ופסיפסים עתיקים. מהגן ממשיכים לרחבת המרכז המסחרי שם ניצב מסגד הים שנבנה במאה ה- 18 על ידי דאהר אל-עומר שהיה שליט הגליל. ממשיכים לאורך הטיילת עד הדרומית עד למגדל הנטוי שגולש לתוך הכנרת. המבנה הבזלתי הוא מנזר יווני - אורתודוקסי, שנבנה מעל ליסודות של מצודה צלבנית.

בצד הצפוני, אחרי מלון קיסר, כנסיית טרה סנטה שנבנתה בצורת אוניה. המקום כמעט ולא מוכר אך שווה להיכנס. הכניסה חופשית, צריך רק לצלצל בפעמון.

לעיר מספר שווקים ססגוניים והמומלץ הוא שוק הדגים ברחוב הירקון ששופץ והפך למדרחוב מקורה המציע דגים טריים הישר מהכנרת, חנויות תבלינים ובתי קפה. בשישי מתקיים גם יריד עתיקות ואומנות בסגנון עדות נחלת בנימין.

מהטיול חוזרים לסקוטי למנחת סתיו מענגת ותרבותית שתוגש לכם במתחם ההיסטורי של המלון והכנסייה הסקוטית. תחת הכותרת "סתיו צרפתי" מגישים במלון מארז בון טון של קולינריה וקולטורה, כיאה לצרפתים. בתוכנית ארוחת בראנץ' עשירה המבוססת על פרודוקטים מהגליל והגולן, בניצוחה של השפית המוכשרת ענת אוטולנגי, שלאחריה יתנגן קונצרט מוזיקה קאמרית ושירה אמנותית שצליליו הענוגים יתנגנו מול נופה היפה של הכנרת. במסגרת סדרת הקונצרטים יבוצעו יצירות של מלחינים צרפתיים, בהן הסונטה לכינור וצ'לו של רוול, חמישיית הפסנתר של פורה, החמישייה לפסנתר של פרנק, שירים מתקופת הרנסנס ואריות מתוך אופרות צרפתיות.

טיול סתווי על הטיילת. טבריה (צילום: אריאלה אפללו)
טיול סתווי על הטיילת. טבריה (צילום: אריאלה אפללו)

4. שבע זוויות לירקון

לאורבניים שבחבורה, טיול קליל של שבת סתווית לאורך גדות נחל הירקון, שם תגלו שבפארק הירקון היה פעם כפר ערבי. הסיור המודרך מוביל בעקבות סיפורו ההיסטורי של הפארק ושל אתר "שבע טחנות" מתקופת הברונזה ועד התקופה העות'מאנית. בסמוך לאתר נמצאות גם בריכות אגירה, תעלות, סכרים מפלונים, ארבע טחנות ושרידי גשר רומי עליו מקננים ברווזים.

הסיור בהנחיית מדריכי מכון אבשלום, המתמחה בלימודי ארץ ישראל, שמטרתם היא לטייל במקומות מוכרים ולתת להם זוויות חדשות ולא שגרתיות. הגישה לאתר מהחניה של גני יהושע (מאחורי אגם השייט) או מרח' רוקח 84, רמת גן .

  • מכון אבשלום: 5.12, 10.00-13.00 (ובכל שבת ראשונה בחודש). 03-6990735, ללא תשלום.

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס