פעם היינו מכורים לתנוחת הקוברה, הכלב והשמש העולה. לוקחים נשימה מוציאים נשיפה, פותחים צ'אקרות, מורידים הילוך, מרגיעים את הגוף. מתרגלים על בסיסי יומי. ככה ימים, חודשים ושנים עד שמרתון החיים השתלט לנו על הזמן ונגס ביסים גדולים בנשמה. והנה הגיע ראש השנה, זמן מצוין להתחלות חדשות. "ביום ראשון על הבוקר אנחנו מתייצבים בסטודיו ונרשמים לאשטנגה", הצהרנו בקול תרועה רמה. כאילו מישהו קרא את מחשבותינו, והזמין אותנו, ואתכם, ל"יוגה ערבה" - שלושה ימים של מרתון תרגולי יוגה בטבע, ונתוני הפתיחה הם המרחבים המדבריים המרגיעים של הערבה, שכבר עושים חצי עבודה, תרגול יוגה פעמיים ביום ובין לבין אפשרות לשוטט בין מרחבי הערבה, להצטרף לטיולים מודרכים, למגוון סדנאות או סתם להיזרק בחאן, בצימר או באוהל להשלמת השאנטי.

איפה מתרגלים?

מרתון היוגה ישתרע על פני 140 ק"מ על כביש הערבה, ממושב עידן בצפון ועד קיבוץ אליפז בדרום, ומימינו ומשמאלו ימוקמו 20 מתחמים (בעין יהב, חצבה, קטורה, לוטן, אשרם במדבר, צוקים ואחרים) ובהם יתרגלו ויניאסה, אשטנגה, איינגר, שיבננדה, ויג'ננה, איורוודה נשים, יוגה מים ועוד, בהנחיית טובי המורים בהם אנדריי סידרסקי - מפתח שיטת הזן־ויניאסה, ויוגי שיוהדאס מהרי ההימלאיה. תרגולי היוגה אגב, מתאימים גם למשפחות ומתרגלים מתחילים ועבורם ייבחר המתחם המתאים. מאחורי היוזמה הברוכה, שהחלה בשנה שעברה, עומדים תיירני הערבה, המועצות האזוריות וקרן מיראז' (קרן פילנתרופית שפועלת לפיתוח הנגב) שחברו להרים את המיזם הייחודי, שכמותו, כך הם אומרים, לא התרחש בשום מקום בעולם.

מעבר לתרגול היומי, המפגשים במקום יוצרים חיבור עם האזור, הנוף והמרחבים המזמינים לצאת ולטייל באופן עצמאי או מודרך ולשלב על הדרך מדיטציות במדבר. בערב שבת יתאחדו כל המתחמים בחוות האנטילופות ל"יוגה בשקיעה" - קבלת שבת המונית עם ארוחת ערב חגיגית ומעגל שירה בעברית ובסנסקריט (הודית עתיקה) עם נירוונה ולהקת אנסמבל רישה.

  • יוגה בערבה 3.11־5. 052-3386013, 800־1,500 שקל כולל השתתפות בסדנאות, 6 ארוחות צמחוניות ולינה ברמות משתנות, 140 שקל ליוגה בשקיעה.

מתמזגים עם הטבע. יוגה במדבר (צילום: דין לנדאו)
מתמזגים עם הטבע. יוגה במדבר (צילום: דין לנדאו)

איפה מטיילים?

חוות האנטילופות, מושב צופר - בית גידול פתוח לחיות בר אפריקאיות שמהלכות חופשי בשטח. כבר בכניסה למתחם תוכלו לראות עדרים מתקבצים מתחת לעצים המצלים ובהמשך מצוק סלעי שעליו מתנחלת להקת קבועה של אילים המתורגלת לעדשות המצלמות ועם הישמע הקליק הם מתקבצים בתנוחה הנכונה לשמחת הצלמים. אלה הן רק מדגם מייצג לחבורות המסתובבות במתחם הפתוח שתוכלו לראות מקרוב במהלך סיור ספארי מודרך. בשטח מסתובבים כ־200 בעלי חיים, בהם אנטילופות, ראמים לבנים, ניאלות, אימפלה, גנו, קודו, אילנד, דישונים, זברות וערודים.

המקום הוא שיגעון של יוסי, ואליו רתם גם את שלומית, רעייתו, וביחד הקימו את המיזם התיירותי שבו גם תיבת נח ענקית, הבנויה בצורת ספינת עץ בתוכה חצרות פנימיות שבהן גדלות חיות המתגוררות בזוגות. להשלמת האווירה האפריקאית הקימו מעבר לגדר מתחם אירוח עם לודג'ים (בקתות אפריקאיות) וסככות מקורות ללינת קמפינג. עוד אטרקציה במתחם היא הבריכה התרמו־מינרלית ובה מי גופרית מחיי נפשות.

052-3666041. בתשלום.

תיבת נוח בחוות האנטילופות (צילום: אריאלה אפללו)
תיבת נוח בחוות האנטילופות (צילום: אריאלה אפללו)

חאן דרך הבשמים, מושב צופר – את האווירה המדברית של החאן, שבו יחידות אירוח במאהלים או בחושות בסטייל סיני, משלימות להקות גמלים וחמורים המקדמות את פני הבאים מיד בכניסה. מהחאן יוצאים בשיירות גמלים וחמורים לטיולים מודרכים של 1־3 שעות בציר המעיינות או על דרך הבשמים שבה הילכו הנבטים שהובילו סחורות מתימן עד לנמל עזה.

052-3666476. בתשלום ובתיאום מראש.

איפה לנים?

מתחם הצימרים של פנינה דואק הוא מהוותיקים בערבה שהשנים רק הטיבו עם הצמחייה והעצים גבהי הצמרת שסוככים ומצלים על שמונת בקתות העץ שבחלקם אף מסתירים אותן. הבקתות, שש משפחתיות ושתיים זוגיות, מסודרות משני צידי שדרת הדקלים ולכל אחת מהן צמודה מרפסת ובפנים מטבחון מאובזר, פינת טלוויזיה (מיושנת, יש לציין) ואמבט ג'קוזי - את הבקתות הזוגיות פינקו עם ג'קוזי עגול וגדול לצד המיטה הזוגית. לשירות האורחים עומדת בקתה גדולה המשמשת כסלון אירוח גדול להתכנסות בצוותא וכן מקום להסב לארוחות משותפות שתוכלו להכין בעצמכם על גבי המנגל הגדול. עוד אטרקציה היא הג'קוזי הגדול בחצר המתאים ל־6־8 אנשים שמוזמנים לשכשך בחברותא אל תוך הלילה או להרפות שרירים לאחר טיול על גב החומרים, הגמלים או הגי'פ המקפץ.

  • פנינה במדבר, מושב צופר. 052-3666572. 450־550 שקל לילה לזוג, 50 שקל לארוחת בוקר ליחיד.

צימר קטן בערבה. פנינה במדבר (צילום: אריאלה אפללו)
צימר קטן בערבה. פנינה במדבר (צילום: אריאלה אפללו)

איפה אוכלים?

אוכל וערבה לא הולכים טוב ביחד ולמרות הפיתוח התיירותי המואץ ושלל הצימרים, החאנים ומתחמי הקמפינג, מסעדות טובות תוכלו לספור על חמש אצבעות ועוד יישאר לכם עודף. תוכלו לפתוח שולחן בבמבו גריל - בשרים, מאכלי ים וקצת אוכל יפני במושב עין יהב, חאן גמלייה (בק"מ 137 בכביש 90) שבו מכינים בירה במבשלה שבמטבח וגלידה מחלב נאקות וגן הירק של רונית ומוטי אלעזרי מצופר שמגישים ארוחות חלביות בתוך חממה שבה גדלים דלועים, פלפלים, עגבניות וערוגות תבלין.

אחד המקומות החדשים, שאליו אנחנו צופים שתהיה נהירה המונית, ובצדק, היא המחלבה גבינות עופאים של האחים ינון והדיי עופאים (ענפי העץ). השניים הם הבעלים של משק קיימא (משק חקלאי בר קיימא), משק אורגני מיוחד במינו מתוך תפיסתם לאקולוגיה יישומית. הם מגדלים מנגו, עגבניות ועדרי צאן שחלקם גדל בתנאים מיוחדים מעל נחל עידן והאחרים חיים בדיר מרווח בכניסה לביתם. חבורת העיזים האלפיניות אוכלות אספסת מיוחדת ומספקות חלב אורגני משובח ליוגורט ולגבינות המצוינות שכמותן לא טעמנו מזמן. הדיי מגיש בנדיבות רבה טעימות של פעימה - גבינת טום שנשטפה בברנדי, משא - קממבר עטופה בעלי גפן, זוטא - גבינה לקטית בצורת פרמידה, ומרים - קרם פרש מעודן ונהדר. גבינות הדגל הם עמלי ואמציה – גבינת קממבר שנשטפת בערק. מעבר לגבינות השניים הם החלוצים של שנות ה־2,000 ומקדמים את ההתנדבות לעבודה חקלאית וחינוכית מתוך כוונה לעודד עבודה עברית. בנוסף הם מעסיקים גם בוגרי צבא שזו להם עבודה מועדפת ומקדמים גם פרויקט מנהיגות.

  • משק קיימא (משק חקלאי בר קיימא), מושב עידן. 052-2854570. קניית הגבינות בשירות עצמי ובתיאום מראש תוכלו להזמין סיור במשק, במטעים ובחממות וסדנת גיבון גבינות .

גבינות אורגניות בעופאים (צילום: אריאלה אפללו)
גבינות אורגניות בעופאים (צילום: אריאלה אפללו)

עוצרים

לולה קדם היא טיפוס מדליק - הסתובבה בעולם, חיה באשרם הודי, התגוררה שבע שנים באיביזה והחליפה שמות בקצב מסחרר. באחד ממסעותיה נחשפה לאמנות המנדלות והחרוזים והחלה לייצר תכשיטים מיוחדים מחרוזים עץ, קוקוס ואבני חן מנפאל, תאילנד והודו. לפני שנתיים חזרה עם משפחתה והתנחלה ביישוב החדש צוקים. את ביתה הצבעוני הפכה לסטודיו עם בית מלאכה, גלריה ושולחן גדול בסלון סביבו מתקיימות סדנאות חריזה של שרשראות, צמידים ומחזיקי מפתחות.

  • לולה - גלריית טורקיז, ביישוב צוקים. 052-5515260. 39 שקל לסדנה.

סדנת תכשיטים אצל לולה (צילום: אריאלה אפללו)
סדנת תכשיטים אצל לולה (צילום: אריאלה אפללו)

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס