הסתיו הגיע, היורה כבר ירד זה, וזה הסימן שלנו לתחילת עונת הטיולים בדרום. פארק תמנענמצא כ-30 ק"מ צפונית לאילת ומשתרע על שטח של 60 ק"מ רבועים. באמצע הפארק אפשר לראות את הר תמנע המתנשא לגובה של 453 מטרים. פארק תמנע היה לאתר כריית הנחושת הראשון בעולם וכאן גילה האדם את הדרך הנכונה להתכת הנחושת והפיכתה לכלי ציד. עדות לכך תוכלו למצוא, כמובן, בתוך הפארק, שבו כ-25 מסלולי טיול הלוקחים אחורה בזמן לתוך מכרות, קניונים צבעונים, טיפוס בסולמות ועוד המון הפתעות מעניינות ומלמדות.

  • אזור בארץ: אילת.
  • רמת הטיול: קל עד מטיבי לכת.
  • עונה מומלצת: כל השנה.
  • סוג הטיול: רכב, רגלי (אפשר לשלב ביניהם).
  • משך הטיול: מינימום שעתיים ועד כל היום.
  • אורך הטיול: 1 ק"מ - 21 ק"מ (כל מסלול רמה ואורך שונה).
  • כניסה: בתשלום.
  • חיות נפוצות: יעלים וצבאים.
  • אטרקציות נוספות בפארק: השכרת אופניים לטיולי שטח, סיורי לילה בתיאום מראש, אירוח באוהל מועד הלוקח אתכם אחורה בזמן לתקופת בני ישראל במדבר (בתיאום). לקבוצות המקום מציע פעילויות אתגריות כמו סנפלינג וטיפוס צוקים.

הגעה למסלול

נוסעים בכביש מספר 90 - כביש הערבה. כ-20 דקות צפונית לאילת, פונים ימינה לכביש הגישה לקיבוץ אליפז וממשיכים ישר עד למבואת פארק תמנע.

תיאור המסלול

בכניסה מקבלים חוברת הסבר על המסלולים הרבים במקום. תמנע הוא הפארק הראשון בישראל שהתקדם צעד קדימה ומציע אפליקציה המדריכה אתכם בצורה נוחה ומדויקת בכל מסלול טיול בפארק. המסלול המתואר כאן מתבצע ברכב ועוצר בנקודות תצפית מעניינות.

בכניסה לפארק נעצור לצפות במיצג מכרות הזמן, המסביר לנו על ההיסטוריה של המקום בצורה חווייתית על ידי אפקטים קוליים ומופע אור קולי (הסרט כלול בכרטיס הכניסה). לאחר נסיעה של כמה דקות מגיעים לנקודות תצפית מדהימה על גבעת הבורג, צורה שנוצרה בעקבות קצב בלייה שונה בסלע: החלק העליון רך יותר ולכן נשחק מהר והחלק התחתון קשה ונשחק לאט. נמשיך לכיוון צומת דרכים, כאן נפנה לדרך הנחושות. נחלוף על פני זוג סלעים הנקראים הפטריה (אך אני בהחלט מעדיף את השם ברוקולי ולחם). נסיעה קצרה מכאן ומגיעים לאתר הפטריה, שכשמו כן הוא - סלע בצורת פטריה ענקית ומרשימה, שאף היא נוצרה בעקבות בלייה של סלע חול. במקום אפשר לקרוא הסברים ולראות שרידים של אתרי חימום הנחושת והפיכתם לגושים מרוכזים.

אחרי שהתרשמנו והחכמנו נמשיך לאתר הקשתות. כאן ישנם מספר מסלולי טיול רגליים מומלצים הלוקחים אתכם לטיפוס בסולמות לקשת הגדולה ולזחילה בתוך מכרות עתיקות. עולים לרכב וממשיכים לאתר המרכבות, כאן נראה ציורי סלע אמיתיים של בני אדם ומרכבות, עדות לאדם הקדום שהיה כאן. מאתר המרכבות אפשר לצאת למספר מסלולי טיול רגליים.

חוזרים לרכב ונוסעים לכיוון אחד האתרים המרשימים בארץ: עמודי שלמה. אלו עמודי סלע חלק מקיר המצוק, והם נוצרו בעקבות בלייה של הסלע. במקום יש שרידי מקדש של הכורים. מכאן אחנו נוסעים לכיוון אגם תמנע, ובסמוך לו תוכלו להתפנק במסעדת חאן שלמה המלך, המציעה ארוחות טעימות ומשביעות.

מי שמעוניין, יכול להמשיך הלאה למספר פעיליות: מילוי בקבוקי חול צבעוני, סיבוב על סירת פדליים באגם, ולינת קמפינג או לינה באוהל אירוח בדואי (בתיאום מראש).

הכותב הוא בעל אתר הטיולים Mytreks