נחל אלכסנדר, שבו שמורת צבים וגשר פלדה תלוי, עבר ניקוי ושדרוג רציני ועל גדותיו הוכשרה טיילת נוף. על שפת הנחל מוקמו מצפורים, ספסלים, פינות משחק, שולחנות פיקניק בצל עצי האיקליפטוס וברקע נשמע קונצ'רטו לציוץ ציפורים וקרקור קרפדות. כולם מכירים את הנחל, ואם לא, זה הזמן כי יפה הוא, מטופח ומזמין.

צידו המזרחי של הנחל, הסמוך לקיבוץ מעברות, הפך לפארק מטופח עם פסלים, פינות ישיבה ומדשאות ולמרגלותיו מפלונים קטנים מעל הסכר ומתחת לגשר הגדול. גדות הנחל מתאימות לטיול רגלי, אבל אנחנו בעניין של דיווש עד שפכו לים, סך הכל כ־6 ק"מ. ראשיתו של המסלול מהגשר שליד החניון ורכיבה מערבה לאורך הגדה הימנית של הנחל.

לאחר כ־2.5 ק"מ של רכיבה מגיעים לגשר שמורת הצבים הרכים שמתחרדנים בשמש על גדת הנחל. מגשר הצבים ממשיכים לרכוב עוד כ־1.8 ק"מ עד לח'רבת סמרה - בית כורכר הממוקם בראש גבעה שנבנה בשלהי המאה ה־19 על ידי עבדאללה סמארה שחלש על אדמות הסביבה. שנים אחרי שימש הבית כתחנת מכס עותמאנית לשיירות הגמלים שהביאו תוצרת חקלאית מהשרון ומהשומרון.

בסמוך לגבעה חורשת איקליפטוס ושדה בור שהופך בחודשים נובמבר־דצמבר לשדה נרקיסים יפהפה. יורדים מהגבעה וממשיכים עוד 2 ק"מ בדיווש בשביל עפר די נוח עד לשפך הנחל בחוף בית ינאי.

  • טיפ: אם אתם לא בעניין של לרכוב את הדרך חזרה, דאגו להשאיר רכב בסוף המסלול או לטרמפ חזרה לחניון. טיפ 2: חלק גדול מהמסלול אינו מוצל ולכן הצטיידו בכובעים ובקרם הגנה.

על הדרך: יקב אלכסנדר, בית יצחק, אחד מיקבי הבוטיק הטובים בארץ הממוקם בין עצי פקאן לכרם ענבים. יורם שלום, הבעלים, קרא ליקב על שם אביו והוא ממשיך במסורת עשיית יין בת 100 שנה שהחלה בטוניסיה, שם ייצרו סבו ואביו יין ביתי. 054-4350180.

למה: מסלול מקסים וחווית רכיבה משפחתית בעבירות קלילה וברמת קושי נמוכה. בדרך מתקני שעשועים, שולחנות פיקניק, צבים, חוף וים להתרענן בו בסוף המסלול.

כמה: ללא תשלום.

מתי: כל יום, כל שעה, כל השנה.

איך מגיעים: מכביש 4 פונים מערבה קיבוץ מעברות ומעט לפני הכניסה אליו פונים ימינה ונוסעים עד לחניון.

4X4: טיולי ג'יפים באזור עמק החולה ורמת הגולן

הפעם אנחנו בטיול קליל באזור עמק החולה ורמת הגולן שלא מצריך מיומנות נהיגת שטח גדולה. בדרך הרבה נוף, חקלאות וסיפורי מורשת קרב, ואת דרכנו מלוות להקות ראשונות שהחלו את עונת הנדידה, תפאורה מושלמת המבשרת את בוא החגים, בעיקר במטעי הרימונים הקורסים תחת נטל הפרי.

תחילת המסלול בכניסה ליישוב יסוד המעלה ובפנייה הראשונה ימינה לדרך עפר כבושה. נוסעים במקביל למטעי הרימונים, האבוקדו, הפירות הנשרים ושדות הכותנה ועוצרים בתחנה ראשונה בתל-אכסנייה - כפר ערבי נטוש שבראשו תצפית מוסדרת על קיבוצי עמק החולה, האגמון והיישובים שעל מורדות הגולן. במקום מפה ועמדת הדרכה על העבר ועל הקיבוצים והמושבים הנשקפים ממול.

הלאה בדרך הנוף וחציית העמק ממערב למזרח לכיוון רמת הגולן. בסוף דרך העפר חוזרים לכביש 918, חוצים את גשר הפקק העובר מעל הירדן השופע ומתחילים בטיפוס בציר העולה לגולן במקביל לנחל הג'ילבון. תחנה שנייה בקו הביצורים הראשון של הסורים ובהמשך בקו ההגנה השני, שם עוצרים לתצפית, הסברים והפסקה תה צמחים שמתבשל בשטח ומשיכים במסלול ג'יפים מרתק עד לפארק התעשייה של קצרין.

  • על הדרך: קצרין. זה המקום והזמן להפוך לתיירים מן המניין ולבקר באטרקציות שיש לבירת הגולן להציע – בית כנסת עתיק, מפעל מים של מי עדן, תעשיית היין של יקבי רמת הגולן, מבשלת בירה בסגנון גרמני, שמן זית מצוין וקוסמטיקה של בית הבד של הגולן ומיצג תלת ממד של קסם הגולן, המתאר את ההתיישבות והתפתחות הגולן בשנים האחרונות.

  • למה: החזרה לשגרת הלימודים השאירה לנו את שבילי הטיול פחות עמוסים ואת הנחלים ומעיינות האזור פנויים לטבילה מרעננת בלי יותר מדי רעש וצלצולים.
  • כמה: אפשר לעשות את המסלול לבד וללא תשלום, ואפשר בטיול מודרך שמחירו 600 שקל לשעתיים לעד שמונה בג'יפ, 150 שקל לשעה נוספת.
  • איך מגיעים: תחילת המסלול בצומת יסוד המעלה – שדה אליעזר בכביש 90; איתני הטבע, שדה אליעזר. 050-2582190.