גם לבטטת הכורסא העקשנית ביותר נמאס לפעמים לנשום רק אוויר מזגנים. גם אם אתם נמנים בין חובבי קור מקפיא בעיצומם של יולי-אוגוסט, יש אתרים בארץ ששווה לצאת מהבית למענם. מצפון ועד דרום, קבלו את אתרי ההתרעננות הרשמיים לקיץ 2011 לאורך שביל ישראל.

עוד אטרקציות וטיולים בספיישל החופש הגדול

1. נחל שניר

נחל שניר (או החצבני) הוא אחד ממקורות הירדן והארוך מבניהם – כ-65 ק"מ אורכו. חלקו הארי נמצא בשטח לבנון ורובו שם אכזב, אך החלק שנמצא בשטח ישראל שופע במים בכל ימות השנה, ומספק לנו מקום נפלא לטיול מים ולפקניק. שמורת הטבע נחל שניר מציעה לנו מספר מסלולים לכל הגילאים ובריכת שכשוך ומפל משגע. במקום ישנם שירותים ושולחנות פקניק רבים.

 • שעות פתיחה: 08:00-16:00.
 • תשלום: מבוגר: 27 שקלים. ילד מגיל 5 עד 18: 14 שקלים.
 • הוראות הגעה: מגיעים לקרית שמונה וחוצים אותה לכיוון צפון. בצומת המצודות פונים מזרחה (ימינה) לכביש 99 לכיוון דן ושניר. לאחר כארבעה ק"מ פונים במחלף הגושרים ימינה ומיד אחר כך פונים שמאלה, עוברים מתחת לגשר ונוסעים על פי השילוט לשמורת נחל שניר. לאחר כ-900 מטרים מגיעים לשמורה.

2. נחל עמוד

שמורת נחל עמוד (אורכה 22 ק"מ) מתחילה ברמת דלתון ומסתיימת בכנרת. הנחל מחולק לשני חלקים - עליון ותחתון. חלקו התחתון הוא אכזב ומיועד למטיבי לכת בלבד, ולקראת סיומו יש את העמוד שעל שמו נקרא הנחל. חלקו העליון זורם בכל השנה, מתאים לכל המשפחה ונמצא בתוך פארק של שמורת הטבע והגנים. במקום תמצאו אזור קמפינג, מסלול טיול נפלא לצידי הנחל, ובריכות מים המאפשרות להתרענן מהחום הכבד.

 • שעות פתיחה: 08:00-14:00.
 • תשלום: מבוגר: 21 שקלים. ילד: 9 שקלים.
 • הוראות הגעה: הנחל נמצא על כביש 866 בין כרמיאל לצומת מירון. כשני ק"מ צפונית מכפר שמאי תראו פניה מזרחה (ימינה) עם שילוט לנחל עמוד. כעבור קילומטר תגיעו לחניה.

3. ירדנית

הירדנית הוא חלק קצר ויפהפה מנהר הירדן, ומפורסמת בעקבות היותה אתר ההטבלה של ישו. המקום מספק לנו כשני ק"מ של גדה נקיה ונוחה לפקניק בצל עצי אקליפטוס גדולים ולרחצה בנהר. חשוב לזכור שהמים עמוקים מאוד ואין מצילים באזור. אפשר לדוג, לשחות או פשוט לרבוץ על מזרן מים להנאתכם. מומלץ להגיע מוקדם כדי לתפוס מקום טוב ליד המים.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: נוסעים מטבריה דרומה בכביש 90 עד הכניסה לקיבוץ כנרת ופונים ימינה. חולפים על פני אתר ירדנית (http://www.yardenit.com/) ופונים שמאלה על פי השילוט לרוב רוי, ומשם ממשיכים לאורך הגדה ברגל עד שמוצאים מקום שתאהבו.

4. עין כוש

עין כוש נמצא בתחילת נחל יבנאל והוא נובע כל השנה. כאשר תגיעו למקום תגלו חורשה מקסימה ובתוכה מים זורמים שאפשר לשכשך בהם, וזהו מקום נפלא לילדים. בנוסף, אפשר לעשות טיול קצר בנחל יבנאל עד למעיין נוסף הנקרא עין פטל, ולחזור בחזרה. זכרו כי יש שיחי פטל וסרפדים לאורך הנחל, אז הצטיידו בלבוש מתאים.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: נוסעים דרומה בכביש 90 עד הכניסה לקיבוץ כנרת ופונים ימינה. חולפים על פני אתר הירדנית ופונים שמאלה על פי השילוט לרוב רוי, וממשיכים על דרך אפר לאורך הירדנית עד לחורשת עצים ותחילת הנחל.

5. עין סוסים

עין סוסים (עין יבקע בשמו המקורי) נמצא בנחל ציפורי והוא זורם בכל ימות השנה. הבריכה שבו נבנתה כבר בתקופת הרומאים ושימשה לשטיפת הצאן והסוסים – ומכאן קיבל האתר את שמו. כיום רוב הנחל מזוהם, אך המעיין נשאר נקי וטוב לשחייה קצרה בזכות אנשים טובים מהאזור הדואגים לניקיונו ושימורו.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: כביש הגישה מקשר את עדי עם הרדוף. כאן אפשר לסטות מעט מדרך הנוף ולנסוע דרך הכפר הבדואי כעביה בכביש היורד לערוץ נחל ציפורי. במורד הנחל, הכביש מגיע לגשרון. בעלי רכב פרטי יחנו את רכבם ליד הגשרון ויצעדו כ-600 מטרים במורד הדרך המלווה את הנחל ומגיעה למעיין.

6. חוף פולג

שביל ישראל עובר גם לאורך הים התיכון, וללא ספק החוף המסודר, הנקי והנוח ביותר הוא חוף פולג. יש כאן הכל: שולחנות, שירותים, מסעדה והכי חשוב – החוף נקי ומהנה. אם תרצו, תוכלו ליהנות גם מספורט מים וקייט סרפינג.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: כביש גישה נוח וחניה חינם מרמת פולג, גישה רגלית מקיבוץ געש.

7. סטף

הסטף הוא מקום מרתק ומרהיב, שכן הוא התחיל את דרכו לפני כ-6,000 שנה וממשיך כמעט באותה הדרך גם היום. בסטף משחזרים את החקלאות של העבר וכל הגידולים מושקים על ידי תעלות מים הנסגרות ונפתחות לפי הצורך – ללא משאבות ובדרך טבעית. בסטף שתי מעיינות: עין סטף ועין ביכורה. לשניהם מערה חצובה המאפשרת לצעוד בה וליהנות מהמים הקרים. במקום עשרות פינות חמד למנוחה.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: אל הסטף אפשר להגיע בשתי דרכים שונות:
 1. פונים דרומה מהכביש הראשי לירושלים (כביש 1) במחלף הראל וממשיכים דרומה דרך מעוז ציון ומבשרת ציון עד לכיכר הסטף, בה ממשיכים ישר.
 2. הבאים ממישור החוף יכולים להגיע מכביש מס 395 מצומת אשתאול דרך כסלון, רמת רזיאל וצובה. הכניסה לסטף במפגש הכבישים ממבשרת ציון וצובה.

8. עין חנדק

עין חנדק הוא אחד המעיינות היפים שיש בהרי ירושלים, והוא נמצא למרגלות הישוב אבן ספיר. אפשר להיכנס לניקבה וללכת בתוך מערה חצובה שאורכה כ-35 מטרים, שם המים (המאוד קרים) מגיעים עד לגובה של מטר. מומלץ להיכנס עם פנס. בכניסה בריכה קטנה לשכשוך, וליד המעיין ישנם שולחנות עץ נוחים.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: חונים בבית החולים עין כרם, יורדים מעט לכיוון כביש בר גיורא ופונים שמאלה. בפניה השנייה יש שלט לעין חנדק. לאחר המחסום, ממשיכים עוד רבע שעה ומגיעים למעיין.

9. עין עקב תחתון

עין עקב הוא ללא ספק פנינת המדבר של ישראל. זהו מעיין מים מליחים הנובע כל השנה וממלא בריכה לא קטנה, אך בהחלט עמוקה – כשבעה מטרים עומקה. המים קרים עד מאוד ומאפשרים לשחק בין החום הכבד של המדבר למים הקפואים והמרעננים.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: חונים במדרשת בן גוריון ויוצאים ברגל להליכה לא קצרה עד למעיין. אופציה שניה היא ברכב 4X4. ניתן להגיע עד לחניון הסמוך הכניסה עם רכב בתשלום.

10. גבי חווה

גבי חווה מתאימים למיטיבי לכת או לבעלי ג'יפ המעוניינים להגיע למקום נסתר שלא רבים מגיעים אליו. מי הגבים, הנמצאים בנחל חווה, הם מי גשמים ושיטפונות שנאגרו בתוך בריכה קטנה ומוצלת על ידי הסלעים שסוגרים עליה. מומלץ לעשות טיול של יומיים משדה בוקר וחזרה.

 • תשלום: הכניסה חופשית.
 • הוראות הגעה: הוראות הגעה: דרך 4X4 המאפשרת להגיע עם רכב משדה בוקר עד לחניה מעל הנחל. ברגל, כאמור, הטיול אורך יומיים.