זר שיעבור ליד מתקני השעשועים בגן ההגנה שבלב שכונת המגורים ברמלה, לעולם לא ידע מה מסתתר תחתיו, אבל אם תשאלו את ירון זהבי (שלמה ארצי) ואלימלך זורקין (זאב רווח‭,(‬ הם יספרו לכם בעיניים נוצצות על בריכת הקשתות ועל הסצנה הבלתי נשכחת מהסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר".

שנים עברו והבריכה התת-קרקעית עדיין מרשימה ומרתקת, אך מוכרת בעיקר למקומיים. לאחר שנתיים של שיפוצים, חיזוק העמודים והקשתות, בניית המזח והתקנת התאורה הצבעונית, הבריכה נפתחה שוב וזה הזמן שלנו לחשוף אותה.

הבריכה היא בעצם ביר אל-עזיזה - מאגר שנבנה ב‭789-‬ לספירה על ידי החליף הרון אל רשיד כדי לאגור מי גשמים להשקיית עדרי הצאן. הקשתות הגבוהות נתמכות על ידי 15 עמודי אבן מרשימים ומדרגות הבטון יורדות לתוך הבריכה שעומקה כ‭60-‬ ס"מ. בקצה המדרגות מזח קטנטן שאליו קשורות ארבע סירות משוטים לחתור בהן בין העמודים כשלצידכם ישייטו דגי זהב גדולים. בימי רביעי וחמישי פותחים את הבריכה גם לשיט לילי ואז, בחסות התאורה האפלולית, הקסם מתעצם.

אטרקציה מתחת לאדמה

בתום השיט מומלץ לתור את העיר שבעברה הקדום היתה מהחשובות על אם הדרך וחיברה בין יפו לירושלים. חוץ משווקים תוססים ומספר רב של מסעדות אתניות, יש לרמלה לא מעט נכסים תיירותיים ששווים ביקור, בעיקר שהם מרוכזים ברדיוס של כק"מ ופתוחים גם בשבת.

בין האתרים: המוזיאון העירוני ברחוב הרצל, הסמוך לגן הנשיא, שעד 1948 תפקד כבניין העירייה הערבית. לאחר ששופץ הוא מאכלס היום את בית יד לבנים והמוזיאון שסוקר את ההיסטוריה והמורשת של העיר ובו מוצגים ארכיאולוגים ודגמים מיניאטוריים המשחזרים את המבנים המקוריים.

  • בריכת הקשתות, רחוב ההגנה, רמלה. 052-8510715 08-9216873, א‭-'‬ג', שישי ושבת 15:30-8:00, ד'-ה' 21:30-8:30. ‬8 שקלים למבוגר, 6 שקלים לילד, 12 שקל לכרטיס משולב (לבריכה, למוזיאון ולמגדל‭.(‬

ביקור במחצבה

עוד אתר מרתק הוא מפעל המלט נשר - מרכז מבקרים עם סרטון אנימציה, מופע אור-קולי, סיור בין תנורי הענק המזכירים מגלשות צבעוניות בפארק מים, נסיעה לאורך המסוע וביקור במחצבה בלב הטבע.

  • מפעל נשר, ‭.08-9271430‬ ללא תשלום (סגור בשבת) .

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס