פריקים של כיכרות עירוניות? קבלו 3 כאלו ברחבי העיר תל אביב

מה: כיכר מסריק, המשתלה וסגולה
איפה: צפון, מרכז ודרום
חבל"ז: כל עיר צריכה כיכר

כיכר המשתלה. צפון העיר

הכיכר בהוויתה העירונית - סואנת או שכונתית, שוקקת חיים או ירוקה וצנועה - מהווה תמיד מרכיב עירוני בעל אופי. אנחנו מוקסמים מהן בעיקר בטיולים באירופה. אבל גם כאן, בארצנו הקטנה, ובעיקר בעירנו הגדולה יש מהן די בשפע. בתור "אנתרופולוגים אורבנים מטעם עצמנו" אנחנו מביאים לכם 3 כיכרות אהובות:

כיכר המשתלה

איפה: במרכז שכונת המשתלה בצפון תל אביב

את השם אנחנו נתנו לה, אבל היא מסמלת את מהות הכיכר השכונתית הקלאסית. במרכזה עץ גדול ומסביב שדרה פרחונית של סיגלונים. שכונת המשתלה, הצפונית ביותר בעיר, בעלת מבנה סגור היוצר ריחוק לבאים מבחוץ. לאחרונה התוודענו אליה מקרוב, וגילינו שיש לה יתרונות רבים: היא מהווה מרכז שכונתי אמיתי, פעוטות וההורים משחקים בה (אין כניסה לרכבים), תושבים מתהלכים בה עם או בלי הכלב וסתם אורחים חולפים על פניה. לשכונה אוכלוסיה די הומוגנית שעיקרה תל אביבים שהתרחקו מהמרכז ושכניהם הפרבריים שעשו את הדרך ההפוכה. מן הכיכר נפרשת שדרת סיגלונים פרחונית, ובשוליה מרכז מסחרי קטן הכולל סופר, ירקן, והקפה של דויד וסימה עם מאפים מעולים וחיוך ענק. (מקום מעולה לקביעת פגישות באמצע הדרך, ואם אתם בעניין - תכנסו ותבחנו גם את הלוח עם כרטיסי השידוכים).

כיכר מסריק

כיכר מסריק – הכיכר העירונית שלנו

איפה: תחילת קינג ג’ורג’ במפגש עם הירידה לפרישמן. סמוך לשדרות ח"ן

זו הכיכר העירונית שלנו. אין שנייה לה בעיר, ומגיע לה התייחסות נפרדת. הכיכר, שצורתה מעט אמבית, מטופחת מאוד, מרוצפת אבן, מעוטרת ספסלי ועצים מצלים. יש בה משחקים לילדים ופסל מתחילת הקריירה של ניר הוד. וכמובן, מזרקה קטנה. לידה פסל קטן של הברווז של דודו גבע. בינגו של לוקיישן.

כמו כל כיכר פריזאית, היא מוקפת בתי מגורים גבוהים ובתי קפה הצופים לכיכר. ממזרח: תוצרת הארץ הוותיק מכולם ("קפה של דינוזאורים") וקפה מסריק בפינת הרחוב הנשפך לכיכר רבין. במערב נפתח קפה חדש על חורבות קפה-קפה הישן. כמעט כל אחד מהם מפנק ובעל אופי שכונתי עצמאי, ודייריו הם אושיות שכונתיות, תל אביבים של מרכז העיר. תוסיפו לזה שכאן מתחיל קינג ג’ורג’, הצבעוני והמרתק ברחובות עירנו, ויש לכם מקום נפלא לפתוח בו את הבוקר.

כיכר מסריק: המזרקה והברווז של דודו גבע

כיכר סגולה - העיר באפור

איפה: בעורף תיאטרון נוגה

ולא נקפח את הדרום. גילינו את הכיכר לאחרונה, חבויה בין רחוב אילת ושדרות ירושלים, מאחורי תיאטרון נוגה. אנחנו מקווים שגם היא תזכה לשימור אוהב. כרגע היא אפורה, ויש בה משחק או שניים לילדים עם קרקע מגומי ממוגן וכמה עצים. היא מוקפת בכביש ובבתים מקסימים. בעיקר הבית ברחוב ניצנה 11: מבנה מעגלי, עם שתי כניסות ו-4 מרפסות. בחלקו התחתון נמצאים בית הכנסת "זיכרון ברוך" ולידו גלריה. מסלול מומלץ למטיילים בשבת בבוקר בדרום ההעיר.