לא קל להיות גבר בימים אלה. לא מספיק שאתה מאתר בחורה נאה בפייסבוק, אוזר אומץ (כולנו יודעים כמה זה קשה ומביך) ובסוף מתגבר על הבושה ושולח לה הודעה עם משפט התחלה נעים ואלגנטי כמו ״רוצה למצוץ לי יא שרמוטה״ או ״אם היית רזה בעשרה קילו הייתי עושה אותך. חשבת על דיאטה?״ ואז, כאילו זה לא היה מספיק, הבחורה עוד לא מוכנה לצאת איתך. מי היה מאמין?

קבוצת הפייסבוק ״גברים בפייסבוק״ מאגדת את כל משפטי ההתחלה הגרועים במקרה הטוב והמטרידים במקרה הרע שנשים מקבלות בפייסבוק, והאמת? כשקוראים אותם יחד קצת קשה שלא להתחלחל. כן, ברור שלא כולנו כאלה, אבל סקירה של הדף מוכיחה שגם אם לא כולנו, בהחלט יש מספיק מאיתנו.

עם יותר מ-5,000 חברים (הקבוצה היא קבוצה סגורה, כך שלא כל אחד מאושר) ולפעמים גם עשרות פוסטים ביום, אין ספק שהעמוד חושף בצורה מבהילה למדי את מימדי התופעה, כולל הודעות מבחילות ותמונות מבחילות עוד יותר לילדות בנות 13 ו-14.

״העמוד הזה התחיל כשאני וחברות שלי חיפשו מקום לשים בו בצורה אנונימית את כל ההתחלות הגרועות וההטרדות שאנחנו מקבלות בפייסבוק״, מספרת אושיית הרשת ומקימת העמוד, אילנה ברודו. ״זה לא כיף לשים את זה בטיימליין האישי כי אנחנו לא באמת רוצות שזה יהיה משהו שוא חלק מהחיים שלנו, אז הקמתי דף אי שם לפני שנתיים ושמתי בו כמה הטרדות שאני קיבלתי. ואז חברות שלחו. ואז עוד חברות שלחו. ואז נשים זרות לגמרי שלחו. ובסוף נאלצתי לקחת עוד חברה שתעזור כי לא הצלחתי להתמודד עם העומס״.

מגדר קלפים

לפני כשבוע עורר העמוד סערה בפייסבוק כאשר חרג ממנהגו ופרסם את שמו של אחד המטרידים (ההודעות עולות לעמוד כאשר פניהם ושמם של המתחילים החצופים מטושטשים על מנת למנוע שיימינג ולינצ׳טרנט) שהטריד, על פי ההודעות, עשרות נשים ואולי גם יותר.

העמוד פרסם כמה פנינים של האיש, ישראל דדון שמו (ברשותכם לא נחזור עליהם, יש משפטים שגם האינטרנט לא סופג. רק נגיד שאחד המשפטים העדינים היה ״אחלה ציצים״ לבחורה שמעולם לא פגש) ובתגובה כתבה אימו, איריס דדון, שהצדיקה את ההתנהגות מעוררת המחלוקת של בנה והאשימה את הנשים שאליהן נשלחו ההודעות בהעלאת תמונות עם מחשוף ואת מנהלות העמוד בהתנהגות שאינה הולמת ובשיפוט לא הוגן. בתמורה התעורר דיון נוקב למדי בעמוד, שגם גלש החוצה אל הספירה הציבורית ותהה האם הפעם הלכו המנהלות רחוק מדי.

״יש סטטוסים שאתה תוהה מי חינך את האנשים האלה״, אומרת ברודו בהתייחסה לפרשה האחרונה, ״ובכן, עכשיו אנחנו יודעים. נשים שחושבות שזה לגיטימי להטריד מישהי בגלל תוכן הפרופיל שלה או עומק המחשוף שלה. אני חושבת שבפמיניסטית קוראים לזה תרבות אונס. כשאמא באה לתרץ את התנהגות הבן שלה לאישה זרה ומשתמשת כתירוץ בדעותיה או המראה החיצוני של אותה אישה - קל להבין שהבעיה היא לא גברים בפייסבוק, אלא האופן בו החברה שלנו מתייחסת להטרדות רשת והטרדות מיניות בפרט״.

ובכל זאת, מדובר, כאמור, במקרה חריג. ברוב המוחלט של המקרים הפנים והשם מטושטשים, וכל מה שנשאר הוא משפטי הפתיחה הדוחים והראויים לכל גנאי, שבמקרה של חלקם אתה מתקשה להאמין שהם אמיתיים.

״אני נתקלת הרבה בתגובות של גברים שכותבים שהם מתביישים במגדר שלהם אחרי שהם מבקרים בדף. חלק אפילו כותבים לי את זה בפרטי, אבל ההודעות האלה הן מנת חלקה של כמעט כל בחורה שיש לה חשבון בפייסבוק. שלא יובן לא נכון, אני לא מתיימרת לדבר בשם כל הנשים. אפילו לא בשם כל הנשים בפייסבוק. יש גם הטרדות ששלחו לנו גברים שהוטרדו, שלא תהיה פה אשליה שרק נשים הן מטרה להטרדות. אבל הדף הזה נותן מפלט לאיכס. האיכס הזה שנוחת לנו באינבוקס שאנחנו לא רוצות שיקושר אלינו בשום דרך״.

עושות סינון קפדני

ובכל זאת, חייבים להודות שמעבר מהיר על הדף, כגבר, גורם לך גם להיגעל אבל גם לעיתים לרחם על הברנש האומלל שניסה להגיד משהו נחמד, וכושר ביטוי אינו הצד הכי חזק שלו. כך, למשל, הודעה של בחור שכתב למישהי בפרטי ש״את נראית צאירה״ וניסה להחמיא למישהי בת 26 שהיא נראית מקסימום בת 17, והזמין אותה לקפה. לא משפט ההתחלה המוצלח בעולם, אבל האם גם מקרים כאלה מצריכים שיימינג?

״ראשית כל״, אומרת ברודו, ״זה לא שיימינג כי אתה לא יודע מי הבחור. זה אנונימי. אתה יודע שהשיחה התקיימה, אבל אתה לעולם לא תדע מי האדם. במקרה הספציפי הזה, יש משהו קצת קריפי בקטע של ׳את נראית כמו בת 17 בואי לקפה׳. אמא שלי תמיד נראתה צעירה לגילה וזה יצר לה תסביכים כשאנשים בגילה או מבוגרים ממנה היו שואלים אותה באיזה כיתה היא״.

ובכל זאת, יש פרמטרים מסויימים, או שכל מה שמגיע לתיבה עולה בלי סינון?

״קודם כל, ממש לא כל מה שמגיע לתיבה עולה. ממש ממש לא. אנחנו עושות סינון קפדני. אבל זה נע על סקאלה מעניינת. חלק לא מספיק משעשע או לא מספיק מוצדק בעיני, וחלק דורש פנייה למשטרה. כשאני מקלת צילום מסך מילה בת 13 שמישהו מציע לה להזדיין איתו, ועל פי התוכן הפרופיל שלו ברור לגמרי שהוא לא בגילה, זה לא עניין לשיימינג, זה עניין משטרתי״.

יש הודעות שהעלית והצטערת בדיעבד?

״כן. איזה מישהו הגיב משהו באיזה שרשור בדף וניתן היה לפרש את התגובה שלו רע, וזה מה שקרה. פירשתי אותה רע. העליתי צילום מסך של דבריו לדף. חלק הסכימו שהוא יצא שמוק קולוסאלי וחלק אמרו שאולי פירשתי את דבריו לא נכון והוא היה סרקסטי. בסופו של דבר, הסרתי את הפוסט הזה, אבל זה לא כאילו חסר לי חומר, לצערי״.

את מאמינה שבעקבות העמוד גברים ישקלו שוב משפטי התחלה כאלה? זה בכל זאת נותן איזשהו כח...

״אני ממש לא מתיימרת לחשוב כך. לעמוד יש כמה השפעות. אני יודע שעבור מי ששולח לנו את ההטרדות זה מספק מפלט. דרך להוציא את הגועל הזה שתוקף אותך באמצע היום. וכן, יש בי חלק אופטימי שחושב שאולי, רק אולי, יש אי שם גבר שגרמתי לו לחשוב פעמיים לפני שהוא החמיא לאישה זרה על הציצים שלה. ואם זה קרה, מבחינתי עשיתי את תפקידי״.