הסצינה הזו הופיעה בכל כך הרבה סרטים וסדרות עד שנדמה שהפכה לקלישאה בזכות עצמה: את יושבת עם בן הזוג שלך, והוא, ככה באגביות, מעיר על המראה החיצוני של בחורה אחרת. הבחורה בשלב הזה בדרך כלל מתרעמת ומתעצבנת תוך שהיא עושה סצינה מחרישת אוזניים.

או, במקרה של הצלמת ג׳ני ביק, מקבלת רעיון לפרוייקט צילומים.

״בן הזוג שלי אורן ראה צילומים שעשיתי לאיזו בחורה לפורטרט והוא אמר, ככה בדרך אגב, ׳איזה פה יפה יש לה, בתור גבר הייתי רוצה לנשק אותו׳. מיד זה נתן לנו רעיון, ואמרתי לו שאם היא תסכים אז אין לי בעיה שהוא ינשק אותה, בתנאי שאני אצלם אותם. הוא הסכים, היא הסכימה, הם היו הפיילוט של הפרוייקט הזה. דווקא יצאה תמונה יפה״.

אין יום בלי פניות

אם עוד לא נתקלתם בתמנות של שני אנשים זרים על הפיד שלכם בפייסבוק, אל דאגה, זה גם בדרך אליכם. קבוצת ״פרוייקט נשיקה ראשונה״, אשר מפגיש בין שני מתנדבים זרים לחלוטין שלא מכירים זה את זה ומתבקשים להתנשק לראשונה מול עדשת המצלמה של ביק הופך לויראלי בימים אלו עם מאות חברים בקבוצה ובקשות אינספור להיות המתנדב הבא.

הבקשות לא מפסיקות להגיע. מתוך פרוייקט "נשיקה ראשונה" (צילום: ג'ני ביק)
הבקשות לא מפסיקות להגיע. מתוך פרוייקט "נשיקה ראשונה" (צילום: ג'ני ביק)

״זה מדהים״, אומרת ביק, ״פונים אלי כל מיני אנשים שאני לא יודעת איך הם בכלל הגיעו לזה. יש זוגות שרוצים לחוות את החוויה של נשיקה ראשונה עם מישהו אחר ומגיעים יחד, כי הם רוצים לראות איך הם ירגישו כשהבן זוג שלהם מתנשק עם מישהו אחר. יש נשים נשואות שרוצות לחוות נשיקה ראשונה עם מיישהי מהמין שלהן, וכנ״ל גברים. פנו אלי זוגות דתיים, אנשים שרצו להתנשק עם טרנסג׳נדרים. באמת שקשה לי לאפיין פלח אוכלוסיה אחד שפונים, אני רק יודעת שהם לא מפסיקים להגיע. פונים אלי ללא הפסקה אנשים חדשים, ואין יום שעובר בלי שמישהו יפנה״.

טוב, אבל הרי ידעת שזה יהיה ויראלי. שני אנשים זרים שמתבקשים להתנשק אחד עם השני…

״לא חשבתי על ויראליות בכלל. אני בהלם מזה. מבחינתי לפחות הפרוייקט הזה עוסק בחיבור אינטימי בין אנשים בעולם הפייסבוק והאינטרנט. העולם שלנו די מנוכר וקר ובעיקר מאוד שופט, ונשיקה זה משהו כל כך אינטימי וחם, ונורא מעניין לראות מה קורה כשאתה מכניס אנשים לא רק לסיטואציה שהם בדרך כלל לא נכנסים אליה, אלא עם אנשים שבנסיבות אחרות הם לא היו נפגשים. יש פער מאוד גדול בין הניכור והשיפוטיות שלנו ביום יום לבין הרצון והיכולת של אנשים ליצור חיבור אינטימי. ההיענות של אנשים עלתה על כל הציפיות שלי״.

עלה על כל הציפיות. פרוייקט "נשיקה ראשונה" (צילום: ג'ני ביק)
עלה על כל הציפיות. פרוייקט "נשיקה ראשונה" (צילום: ג'ני ביק)

אז איך זה עובד? טוב ששאלתם. ביק מארגנת ימי צילום במקומות נטושים ושוממים מאדם, וכל זוג מקבל חצי שעה מול העדשה. ״אני יוצרת את החיבורים מראש״, היא מסבירה את הכללים. ״אני לא מתיימרת להיות שדכנית, אבל כן, אני עובדת עם איזושהי תחושת בטן. זה מדהים אותי כל פעם מחדש לראות איך שני אנשים לגמרי הולכים נורא רחוק אחד מהשני לפני שמתחיל הזמן שלהם כי הם מתביישים, וכשזה נגמר הם חוזרים לקבוצה כשהם מחובקים או מחזיקים ידיים״.

נו, בקרוב נגלה שזו גם הדרך הכי טובה להכיר בן זוג חדש.

״אני לא יודעת להגיד, כי אני משתדלת לא לעקוב אחרי מה שקורה כשהמצלמה נסגרת. אני יודעת להגיד שאנשים נהיים חברים בפייסבוק אחרי זה, אבל יותר מזה? זו כבר החלטה שלהם״.