אני יודעת שזה המקצוע שלי, אבל אפילו אני נדהמתי מכמות המיילים בשבועיים האחרונים שנשלחו אליי, עם כתבות על ה"שאלון".

בהנחה שאתם מסתובבים על הכוכב שלנו, בטח יצא לכם לשמוע לאחרונה על שאלון ההתאהבות של ד"ר ארון. קצת מצחיק שהבנאדם עשה ניסוי לפני עשרים שנה, עם אחוזי הצלחה לא משהו –אבל מתוקשרים מאוד (שני זוגות מתוך הנבדקים התחתנו, אבל כל מי שלמד סטטיסטיקה יודע שזו נחשבת לתוצאה בטווח הטעות הסטטיסטית, תלוי בגודל המדגם), ועכשיו, בגלל כתבת של הניו-יורק טיימס שנזכרה בזה, ועשתה אותו באייפון עם בחור שהיא היתה כבר דלוקה עליו, והם גם התאהבו וביחד מאז, אז כל זה גרם לאנשים להתלבט אם יש מצב שעלו כאן על איזו תרופת פלא ונוסחת התאהבות קסומה ושכחו לספר להם.

אין איזו תרופת פלא להתאהבות קסומה. מה שכן, סוסים ושלג בטח לא יזיקו (צילום: shutterstock)
אין איזו תרופת פלא להתאהבות קסומה. מה שכן, סוסים ושלג בטח לא יזיקו (צילום: shutterstock)

קיבלתי כתבות עם דיווחים של עיתונאיות חוקרות אמיצות שיצאו לחקור את השאלון על בשרן, ועם המוני תהיות שלכם על איך זה יכול להיות שיש שאלון קצר, או טכניקה קצרה להתאהבות, ואתם עוד לא שמעתם עליה.

אז זהו, שאין.

אבל יש משהו לא רחוק מזה, ודווקא את זה מעניין מאוד לחקור קצת.

רוצה אקדמאי? תחשבי שוב

אחת ההנחות הבסיסיות שאני תמיד מדברת עליה, היא שחייבת להיות מוכנות מסויימת להתאהב או לעבור לקשר מחייב. האהבה לא פשוט "קופצת" על אנשים, היא מתגלה להם בזמן הנכון מבחינתם.

נכון, לפעמים ה"זמן הנכון" הזה נראה מתעתע וישנם מצבים רבים שיכולים להתפרש כלא הכי מתאימים, אבל תהיו בטוחים שאם נחקור מעט, נראה שבסך הכל כשהקרקע היתה מוכנה, זה קרה.

איך קורה שרווק נצחי מתאהב פתאום? איך קורה שבחורה שכמעט התייאשה לפתע מוצאת את בחיר ליבה? זה לא קופץ יש מאין, וזו לא תוצאה של "מזל", או "שחור", או כישוף, או אפילו כימיה. זו תוצאה של מוכנות פנימית מסויימת לחוות משהו.

זה לא ייפול עליכם מהשמיים (צילום: shutterstock)
זה לא ייפול עליכם מהשמיים (צילום: shutterstock)

דוגמה פשוטה: בחורה שלא מוכנה לצאת עם מישהו שאינו אקדמאי, אך לא מצליחה למצוא את האקדמאי שירצה אותה וגם היא תרצה אותו. בדרך כלל, משהו בה חושב מהחוץ פנימה (לא מומלץ אך מאוד נפוץ) ולא מבפנים החוצה (הכי מומלץ אך פחות נפוץ), כלומר, יותר חשוב לה סטטוס מסויים, ולא מה הסטטוס הזה בעצם מייצג עבורה.

אם היא הייתה עושה קצת יותר חושבים עם עצמה, היא הייתה מגלה שהמונח "אקדמאי" מייצג מישהו שהרמה האישית שלו גבוהה, כי הרי בוודאי שתואר אינו ערובה לכלום, אבל חשוב לבדוק מה הוא מסמל עבורה: מישהו שהרמה האישית שלו גבוהה, כפי שאמרנו? ואולי זה מייצג מסלול של בחירה בהצלחה אישית וכלכלית? הרי "אקדמאי" לא מייצג כלום, חוץ ממישהו שזכאי לתואר ראשון ממוסד שאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה בישראל, וקשה לי להאמין שמישהי מחפשת בדיוק את זה.

לכן, כשאותה בחורה תוכל סוף סוף להיפתח להבנה של מה היא בדיוק רוצה להרגיש או לחוש בקשר, היא לגמרי יכולה למצוא את עצמה מתאהבת בבעלים של הבר ממול, למרות שהוא לא "אקדמאי", ולמרות שהוא לכאורה לא בחר במסלול שהיא חשבה שמייצג את מה שהיא מחפשת, אבל במקרה הזה הוא בהחלט ענה על הצרכים שהיא היתה מוכנה לקבל ומעוניינת בהם: הוא בחור איכותי ובעל רמה אישית גבוהה, ובהחלט נמצא על המסלול להצלחה.

כלומר, דרושה איזו היפתחות, איזה רצון פנימי להיות בזוג, כדי להתאהב.

אל תתבלבלו – הרצון הזה לא נמצא אצלנו באופן טבעי. אנשים שנכוו במערכות יחסים קודמות ירצו לפעמים מרחק מהתחום הזוגי (לא מומלץ, זה רק מקבע הרגלי לבד). בנוסף, לפעמים ההורים שלנו רק עושים יותר נזק מאשר תועלת כשהם לוחצים עלינו, ולפעמים אנחנו מוצאים את עצמנו ממוקדים יותר בקריירה שלנו מאשר בזוגיות. אז מתי זה מגיע?

האהבה תגיע - אם תפתחו לה את הדלת

זכרו: ברגע שהכמיהה הפנימית תגיע, איכשהו, זה יתחיל לקרות לנו. ולא, כמיהה פנימית זה לא לשבת ולהתלונן איך כל הנשים או הגברים דפוקים ואיך זה שמוצלחים שכמוכם עדיין רווקים.

אבל, אתם בטח אומרים לי: את הבעלים של הבר מהדוגמה שלך היא איכשהו הכירה. הם דיברו פה ושם, שיתפו, ומפה לשם התקרבו, ואז היא הצליחה לראות שהוא בעצם אחלה בחור. צודקים, ובדיוק על זה השאלון המפורסם מדבר. אז למה הוא בכל זאת מאוד מתאים לזמננו?

אם אי פעם התאהבתם בגלל שעשיתם את הפעולה הזו, יכול להיות שיש לכם סיכוי (צילום: shutterstock)
אם אי פעם התאהבתם בגלל שעשיתם את הפעולה הזו, יכול להיות שיש לכם סיכוי (צילום: shutterstock)

דווקא בגלל העניין שחוויות היכרות "טבעיות" הולכות ונעלמות לנו. רוב האנשים כיום נמצאים באפליקציות כאלה ואחרות, שהייתרון שלהן (כמות) היא גם הבעיה הגדולה שלהן: תחושת הכמות מייצרת היכרויות שטחיות יותר, וציפיה להרגיש "וואו" מיידי שאם הוא לא קורה, עוברים הלאה.

ומה שהשאלון מדייק בו, זו בדיוק ההתעכבות הזאת, שמאפשרת ליצור התחלות של מערכות יחסים אינטימיות: היכרות מואצת יחסים, הממוקדת באספקטים חיוביים ויצירת חוויות שיחה ורגש משותפות.

אלה הן בדיוק השאלות שמאפשרות את הרגע הזה של להסתכל שוב על מי שמולך, ולראות מישהו אחר, מושך יותר. אבל מי שמגיע סקפטי או סתם אדיש ללא נכונות מלאה וחושב שיקרה לו איזה נס והוא יתאהב, טועה בענק. לזה עדיין לא מצאו שום פתרון פלא.

או כמו שסיכמה את זה הכתבת המאוהבת של הטיימס: "האהבה לא קרתה לנו. אנחנו מאוהבים כי שנינו עשינו בחירה כזאת"