בואו נודה באמת: תמיד הרגשנו שמשהו טיפהל׳ה חשוד ביפן, ובעיקר ביפנים. אמנם מדובר במדינה מהממת, אבל מאות סרטים ואלפי סדרות קומיקס לימדו אותנו שהיפנים, איך נאמר את זה בעדינות, הולכים ונהיים שונים יותר עם השנים. עכשיו הסברה הזו מקבלת אישור רשמי, כשהדרגים הגבוהים ביותר בממשלת יפן מודאגים מאוד מהסטטיסטיקה הבאה שנחשפה לעיניהם לאחרונה: כמעט חמישים אחוז מהאנשים מעל גיל 18 במדינה פשוט הפסיקו לעשות סקס.

הנתון המטורף הזה הופיע בדו״ח שפרסם המרכז היפני לתכנון המשפחה, שבדק וסקר כ-3,000 בני אדם וגילה שכמעט 50 (49.3, אם לדייק) אחוז מהם לא קיים יחסי מין כלל וכלל בשנה החולפת. רוב הנסקרים, יש לציין, היו נשואים.

מדובר בעלייה מטרידה מאוד של חמישה אחוז לעומת סקר דומה שנערך בשנת 2012, ובהחלט מצביעה על מגמה המצריכה טיפול מצד הממשלה.

משנשאלו מדוע הם מסרבים להיכנס למיטה עם מישהו מלבד עצמם השיבו 21.3% מהגברים הנשואים שהם עייפים מדי אחרי העבודה, ועוד 15.7% השיבו שהם אינם מעוניינים יותר בנשותיהם או באקטים מיניים מאז שבת זוגם ילדה את ילדם הראשון.

מבין הנשים הנשואות, 23.8% השיבו שהסקס הוא ״מטרד״, ועוד 17.8%, נתון כמעט זהה לגברים, האשימו גם הן את שעות העבודה הארוכות והמתישות.

הנתון המטריד ביותר שמופיע במחקר, אגב, הוא ש-20% משלל הגברים בסקר בגילאי 25-29 הביעו עניין מועט או חוסר עניין מוחלט בסקס. מטריד, מטריד מאוד

זהירות, הצמחונים באים

יצויין שהדאגה לא מגיעה רק מהמחקר, אלא מתנועת צעירים - בעיקר גברים - התופסת תאוצה ביפן ונקראת ״סושוקו קי דאנשי״, או ״הצמחונים״, בתרגום לעברית, אשר מסרבת להתחתן או להביע עניין כלשהו בנשים.

עיקר העניין של חברי הקבוצה הוא לדאוג לעצמם ולפרנסתם, והם מעוניינים לבלות לבד את שארית ימי חייהם. שני סקרים שנערכו ביפן ב-2013 גילו ש-61% מהגברים מגדירים את עצמם ״צמחוניים״ או שוקלים להפוך לכאלו. עם זאת, עושה רושם שאיבוד עניין בסקס הוא נדבך נוסף בתופעה המשונה הזו.

אגב, השם ״הצמחונים״ הוענק להם מכיוון שחברי התנועה מביעים עניין מועט בבשר. הפילוסוף מאסאירו מוריוקה הגדיר אותם כ״בחורים נחמדים שלא מחפשים בשר, אלא מעדיפים לאכול עשב ליד נשים״.

עם זאת, הבעייה האמיתית שעולה מהסקר היא שעכשיו עושה רושם שגם הנשים מאבדות עניין.

אוכלוסיית יפן עומדת כיום על כ-126.6 מיליון בני אדם, אם כי רבע מהם חצו זה מכבר את גיל 65. ממוצע הלידות במדינה עומד על 1.41 תינוקות לאישה בלבד, נתון שבהחלט אמור להדיר שינה ממשלת יפן, על כל דרגיה.

למעשה, חישוב שערך עיתון הטלגרף מגלה שאם המגמה הזו תימשך עד שנת 2100 תתכווץ אוכלוסית יפן ב-49.59 מיליון בני אדם, ותעמוד על 77 מיליון בני אדם בלבד.

הממשלה היפנית לא מתעלמת מהנתונים הללו וכבר כמה שונים יוזמת הצעות חוק שאמורים לעודד אנשים לקפץ למיטה ביחד. אחד מהחוקים ביפן, למשל, מחייב מפעלים ובתי עסק לשחרר את העובדים בשש בערב, אבל עושה רושם שהמצב לא רק שלא משתפר, אלא גם מחמיר.

האם מדובר בתופעה עולמית שרק מתחילה ביפן או בטרנד עולמי חדש? קשה להגיד. סקר ענק שנערך בארצות הברית לפני כחודשיים קבע שרק 18% מהאנשים הבוגרים לא קיימו יחסי מין, ואילו בסקר שהתקיים בינואר בבריטניה שמחו לבשר יותר מ-60% מהמשתתפים שהם קיימו יחסי מין בחודש האחרון, מה שמוכיח שלפחות כרגע, ארץ השמש העולה צריכה למצוא פתרון לבעיה שלה לגמרי לבד, ורצוי בדחיפות.