אם המילים שאתם עומדים לקרוא עכשיו היו מופיעות כחלק מפרק בסדרה המעולה ״בית הקלפים״ או ״סקנדל״, יש להניח שרובכם (וגם אנחנו, בעצם) הייתם יושבים מול המסך ומצקצקים משהו בסגנון: ״נו, באמת, איזה אוסף של קלישאות״. הנשיא בוגד, האישה הראשונה חומדת כסף וכוח, באמצע תקוע המאבטח שלא מצליח להחליט לאיזה צד הוא נאמן ובקיצור, אוסף של קלישאות שהיה מחזיק פרק בינוני מאוד בעולמו של פרנק אנדרווד.

אלא שככל שחולפים הימים מתחילה אמריקה להתרגל לעובדה שזו כנראה המציאות. והמציאות, מה לעשות, לפעמים קלישאתית יותר מכל הקלישאות השחוקות ביחד.

אז מה יש לנו? שמועות על רומנים, 150 מיליון דולר שהציבור האמריקאי דורש הסברים לאן הם נעלמו, סוויטה נשיאותית אחת שעוררה את כל הכאוס האדיר הזה, סלפי שערורייתי ותקשורת שחופרת וחופרת וחופרת בכל פרט קטן בניסיון לגלות את הנפט מתחת לכל החול הזה.

ואם יש משהו שאפשר ללמוד מההיסטוריה בקשר לאמריקאים, אגב, הוא שלרוב הם יודעים איפה לחפור.

ולרוב, מה לעשות, הם גם יודעים למצוא את הנפט.

הריב שהרעיד את קירות הבית הלבן

השמועות על הגירושין של הזוג הנשיאותי ברק את מישל אובאמה הן לא ממש חדשות. כבר שנה, בערך, נזכר איזה מגזין פעם בכמה שבועות לפרסם שהשניים כבר לא מדברים, לא מתקשרים, שלמישל יש מאהב, שאובאמה בוגד במישל עם ביונסה וכיוצא באלה. זה נכון שבדרך כלל אין עשן בלי אש, אבל מה לעשות, מול כל הפרסומים הללו לא ראינו אפילו התחלה של מדורה.

>> אובאמה לא לבד: הנה עוד שש שערוריות מיניות של נשיאים שהסעירו את העולם

אלא שבימים האחרונים התקשורת בוערת, וכל כלי תקשורת מלבה את האחר. אז כן, יכול להות שמדובר בספין מטורף (ולא מופרך כל כך, בהתחשב בעובדה שמשהו צריך להסיט את הזרקור מהכשלון הטוטאלי של מדיניות החוץ של אובאמה). אבל יכול להיות, רק יכול להיות, שהעסק הגיע סוף סוף לנקודת רתיחה שממנה כבר אין דרך חזרה.

על פי כמה מגזינים ואתרים, ביניהם הנשיונל אינקווירר ושואוביזספיי, העסק התפוצץ סופית לפני כשבועיים וחצי, בעת טיולה של הגברת הראשונה לסין. יועצי הבית הלבן, כך פורסם, דיווחו לאובאמה שהזוג, הידוע בחופשותיו המרובות והיקרות, מתקרב לרף ה-150 מיליון דולר מכספי הציבור האמריקאי בשש השנים שבהן הם מתגוררים בבית הלבן, ושהחופשה היוקרתית שמתכננת מישל תגרום להם לחצות את הרף הזה, מה שיגרור גל כתבות ביקורתיות בתקשורת. היות ואובאמה מנהל כרגע מספיק חזיתות מול התקשורת האמריקאית, הוא הבין לבד שהוא ממש לא צריך עוד אחת, והוחלט שהוא יבקש ממישל לבטל את חופשתה על מנת להפגין קצת צניעות והזדהות עם העם האמריקאי והכלכלה האמריקאית, שעדיין מרגישה טוב טוב את המשבר האחרון.

וכאן, כפי שאתם בוודאי יכולים להבין, הכל התפוצץ.

מישל, כך מסרו מקורות מתוך הבית הלבן, ״זעמה״ על הבקשה של בעלה והשניים נכנסו למה שהוגדר כבר בתקשורת כ״ריב הכי גדול שהתקיים אי פעם בבית הלבן״. ״הם פשוט צרחו אחד על השני ואיבדו שליטה לגמרי״, אמר מקור מתוך הבית הלבן. ״הם אפילו לא עשו את זה בחדר פרטי או משהו, אלא פשוט רבו מול כולם. הקירות ממש רעדו, וכידוע, זו לא ממש משימה פשוטה להרעיד את קירות הבית הלבן״.

כדי להוסיף חטא על פשע, ואולי סתם כדי לעצבן את בעלה יותר, החליטה מישל לצרף לשבוע שתכננה לבלות בסין את אמה, מריאן רובינסון, ושתי בנותיה, מלייה וסשה. כאילו שזה לא מספיק, החליטה מישל שלא לשכור שני חדרי מלון רגילים כפי שנתבקשה על ידי יועציה, אלא סוויטה שעלותה 8,350 דולרים ללילה.

נו, ואתם חשבתם שחלב בקרטון זה לוקסוס.

למרות שדובר הבית הלבן ניסה למזער את הנזק ולהסביר שמדובר ב״מפגש חשוב בין תרבויות, ואין להפריז בחשיבותו ובתרומתו של טיול של הגברת הראשונה לסין״, זה רק יצר סחרור גדול עוד יותר. התקשורת האמריקאית שאלה איפה האחריות הציבורית, העם האמריקאי שואל איפה הכסף, וברק אובאמה, ללא ספק, נכנס לתקופה העגומה ביותר בקדנציה שלו. פוטין מצד אחד, הסחבת במו״מ הישראלי-פלסטיני מצד שני, המצב בסוריה והתגובה הנרפית מצד שלישי. בין כל אלו אסור לשכוח את המו״מ האנמי עם איראן והניסיונות המוצלחים חלקית לשקם את הכלכלה האמריקאית, ועל דבר אחד התקשורת בארה״ב מסכימה: עם כל הקרבות הללו, לנהל קרב מול אשתו עלול להיות קרב אחד יותר מדי עבור הנשיא האמריקני.

ישנים לבד, צועקים ביחד

זה לא ממש חדש שמישל מתקשה לתפקד בתור הגברת הראשונה הייצוגית, אבל זה לא שאובאמה הוא טלית שכולה תכלת במקרה הזה. כך, לפחות, טוען מגזין אם, שחשף לפני כמה חודשים שמצפונו של אחד ממאבטחיו של אובאמה לא נתן לו מנוח, ובסופו הוא התוודה בפני הגברת הראשונה שהגבר הראשון מנהל רומן עם גברת אחרת מאחורי גבה. הדבר אושר, כך על פי המגזין, על ידי עוד כמה מאבטחים של אובאמה, כך שלא יהיה מוגזם להסיק שהטיול לסין הוא רק יריית הפתיחה של הסקנדלים שמישל אובאמה יכולה לעשות.

ובכלל, זהו ממש לא דיווח ראשון על ריב בין בני הזוג בחודשים האחרונים, שעל פי הדיילי מייל (אמצעי התקשורת הבכיר והאמין ביותר שדיווח על כך עד עכשיו) בכלל ישנים כבר כמה חודשים טובים בחדרי שינה נפרדים. על פי הטבלואיד, מישל אובאמה זעמה על מה שכינתה "ההתנהגדות הילדותית" של בעלה באותו סלפי מפורסם שצילם בלוויתו של נלסון מנדלה עם דיוויד קמרון והלן ת'רונינג, ואת הפרצוף הזועם והמבואס שלה המצלמות תפסו טוב טוב.

מעבר לאותה התנהגות ילדותית, לדבריה, זעמה אובאמה על כך שבעלה פלירטט בגלוי עם ראשת הממשלה הדנית הנאה.

צפו: מישל אובאמה רחוקה מלהיות מרוצה מהסלפי של בעלה (0:24)

הלאה. על פי דיווחים בכמה מגזינים, ביקש אובאמה לחגוג למישל את יום הולדתה ה-50 (החל ב-17 בינואר) בארוחת ערב גדולה וחגיגית, אך זו סירבה בתוקף. השניים, כך על פי מספר מקורות, נכנסו ל"עימות קולני במיוחד", והחגיגות בוטלו כליל.

למרות השמרנות של הציבור האמריקאי, קשה להגיד שהם יהיו ממש מזועזעים לגלות שנשיאים מנהל רומן, שכן הם די מתורגלים בכך. בין שלל הפרשיות של הנשיאים האחרונים נחקקו בתודעה הרומן של ביל קלינטון ומוניקה לוינסקי וכמובן הרומן הנשיאותי המוכר ביותר, שהתנהל בין גון פ׳ קנדי לבין מרילין מונרו, שבמשך שנים היה מיתוס עד שהתברר שכנראה היה באמת.

ובכל זאת, יש להניח שרומן שכזה, אם יתגלה, יהיה כבר סדק בלתי ניתן לאיחוי בתדמית הדי שבורה גם ככה של מי שעד לפני כמה שנים נחשב לתקווה הגדולה של העולם החופשי ואף זכה בפרס נובל לשלום והולך ומתגלה עם הזמן כנשיא די בינוני, שכהונתו תיזכר כנראה בעיקר בגלל ההיסטוריה של נשיא שחור שהתיישב בבית הלבן וקמפיין בחירות מבריק ואפקטיבי, אך לא הרבה יותר מזה.

אלא אם כן השמועות נכונות והאישה המסתורית היא אכן ביונסה, ואז לנצח נזכור אותם בתור הפאוור קאפל הגדול בהוליווד.

אז מה עכשיו? גם הטירון הפוליטי הירוק ביותר לא יעז להעלות על בדל שפתיו את המילה ״גירושין״. עם כל הכבוד לבעיות של הזוג אובאמה, דומה שלשניהם ברור שמדובר בצעד רחוק אחד מדי, בוודאי באמצע כהונה של נשיא. עם זאת, על פי גורמים בבית הלבן השניים יתגרשו ב-2016, עם סיום כהונתו השנייה של הנשיא.

יחד עם זאת, יש את הגרסה המרוככת - ואף האמינה יותר, יש לציין - שהשניים מנסים לפתור את בעיותיהם בשקט, ואולי גם יצליחו. כך או כך, אם התקשורת האמריקאית, שדשה בנושא באריכות ב-36 השעות האחרונת, תפסיק לסקר את העניין בהרחבה, יהיה זה נצחון קטן אך משמעותי לאובאמה. אבל אם כלי התקשורת הגדולים דוגמת ערוצי החדשות המיינסטרימיים והעיתונים הנחשבים באמת דוגמת הניו יורק טיימס והוושינגטון פוסט ידחפו גם הם את האף למוקד העניין בתוככי הבית הלבן, צפו לסחרור שאפילו האיש שהכי הצליח לשלוט בתקשורת בשנים האחרונות כנראה לא יצליח לצאת ממנו.